Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee

25.6.2026 16:46
Lue lisää 
Internet
Snake sallii operaattorin kerätä tietoa uhrin koneelta, vakoilla konetta, poistaa koneelta tiedostoja tai lisätä niitä, sulkea prosesseja tai ajaa komentoja uhrin koneella tai palvelimella. (Kuva: Fred Tanneau / AFP / Lehtikuva)

Snake-vakoiluhaittaohjelma on Venäjän kybertiedustelun selkäranka, jonka Yhdysvallat nyt kertoo katkaisseensa

WithSecuren vanhempi tutkija Sami Ruohonen ei kuitenkaan usko, että ohjelmalle olisi annettu kuolettavaa iskua
STT-Johanna Latvala 10.5.2023 18:24, muokattu 10.5.2023 21:06
a– a+
Internet

Yhdysvallat kertoi tiistaina, että se oli tehnyt vaarattomaksi venäläisen haittaohjelman, jota Venäjän turvallisuuspalvelu FSB oli käyttänyt vakoilemiseen 20 vuoden ajan.

Yhdysvaltojen mukaan nimillä Snake ja Uroburos tunnettua ohjelmaa käytettiin vakoilemiseen ainakin 50 maassa, joiden joukkoon kuuluu myös Nato-maita. FSB oli saanut ohjelman ujutettua monien valtioiden, tutkimuslaitosten ja tiedotusvälineiden tietokonejärjestelmiin.

Päällikkö Janne Allonen liikenne- ja viestintävirasto Traficomin kyberturvallisuuskeskuksesta kertoo STT:lle, että Snake-haittaohjelmaa ei ole havaittu Suomessa Yhdysvaltojen julki tuoman tapauksen yhteydessä. Allosen mukaan Yhdysvallat on aikonut olla yhteydessä maihin, joissa Snake-haittaohjelma on vaikuttanut. Ainakaan vielä keskiviikkona yhteydenottoa ei Allosen mukaan ollut tullut.

Yhdysvaltojen kyberpuolustusvirasto Cisan mukaan Snake oli Venäjän edistyksellisin kybervakoilun työkalu, jota oli äärimmäisen vaikea havaita tietokoneissa ja tietoverkoissa. Sitä oli myös helppo päivittää ja muokata.

– Siinä mielessä nämä ovat aina vähän kehittyneempiä ja vaikeammin havaittavissa, kun kyseessä on valtiollinen toimija. Heillä keinot ovat erilaiset ja metodit sekä tavoitteet poikkeavat yksittäisestä toimijasta. Siellä on rahat, keinot, halu ja tahtotila, Allonen kommentoi.

Yhdysvaltojen mukaan haittaohjelman kehityksen takana on FSB:n alainen yksikkö. WithSecuren vanhempi tutkija Sami Ruohonen kertoo STT:lle, että tarkemmin sanottuna kyseessä on FSB:n Center 16:n alla toimiva ryhmä, joka on julkisesti tunnettu nimellä Turla. Ruohosen mukaan Turla on harjoittanut tiedustelutoimintaa kybermaailmassa ainakin vuodesta 2004, ja toimintaan kuuluvat myös kyberhyökkäykset.

Ruohosen mukaan tutkintojen perusteella on tehty johtopäätös, että Snake on Turla-ryhmän ehdottomasti kehittynein haittaohjelma.

– Tällaisia ei nähdä usein. Tätä ei pysty mitenkään vertaamaan esimerkiksi harrastelijoiden luomiin haittaohjelmiin, joita saa darknetistä tai voi ladata jostain avoimesta lähteestä. Tämän takana on kehitystiimi. Sanoisin, että he ovat kärkikastia, mitä tulee hakkeriryhmiin ja niiden kyvykkyyksiin.

Ruohosen mukaan Snake sallii operaattorin kerätä tietoa uhrin koneelta, vakoilla konetta, poistaa koneelta tiedostoja tai lisätä niitä, sulkea prosesseja tai ajaa komentoja uhrin koneella tai palvelimella.

– Eli käytännössä vakoilla tai ohjata tarpeen vaatiessa, hän summaa.

Ruohonen kuvaa Snaken toimineen käyttöönotostaan eli vuodesta 2004 lähtien FSB:n kybertiedustelun selkärankana ja vaikuttaneen myös muihin FSB:n työkaluihin.

– Sitä on käytetty korkean profiilin kohteita vastaan ja se on myös rakennettu siihen.

Ruohosen mukaan Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI on yhdessä kansainvälisten kumppaniensa kanssa selvittänyt, miten Snake-haittaohjelmia sammutetaan. FBI kumppaneineen myös sammutti niitä maailmanlaajuisesti muutama päivä sitten, Ruohonen kertoo. Yhdysvallat on myös julkaissut kattavasti tunnisteita, joilla Snake-haittaohjelman ja hyökkäykset voi havaita.

– Tämä ei ole kuolettava isku, mutta aiheuttaa takapakkia esimerkiksi siinä, että tällä hetkellä olemassa olevat operaatiot ovat vaarassa, koska nyt tiedetään miten Snake tunnistetaan. FSB:n uusiin operaatioihin pitää miettiä eri työkaluja ja kehittää mahdollisesti uusia.

Lue myös

Putinin oli tyytyminen paraatissaan yhteen vanhaan "Sotkaan" – legendaarinen T-34 yllätti myös suomalaiset vuonna 1941

Tänä vuonna köyhän miehen versioksi luonnehdittu Punaisen torin voitonpäivän paraati on herättänyt hämmennystä...
10.5.2023 21:00

Ukraina teki tribuuttivideon Venäjän "yksinäiselle tankille"

Ukrainan puolustusministeriö on julkaissut Twitterissä tribuuttivideon Venäjän Voitonpäivän paraatissa nähdylle ”yksinäiselle tankille”. − Tänä...
10.5.2023 12:59

Wagner-pomo pilkkaa Putinia videolla: Mitä jos "pappa" osoittautuu "täydelliseksi kusipääksi"?

Ukrainassa taistelevan venäläisen palkkasotilasryhmä Wagnerin johtaja Jevgeni Prigozhin pilkkaa tiistaina julkaisemallaan videolla Venäjän...
10.5.2023 9:09

CNN: Japani sai tarpeekseen Venäjän aggressioista – Tekemässä ennennäkemättömän Nato-päätöksen

Japani saattaa avata Nato-yhteydenpitoon tarkoitetun toimiston (Nato Liaison Office), kertoo uutiskanava CNN. Kyse...
10.5.2023 14:40

Aihetunnisteet

internet snake Ulkomaat vakoilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Munaxin sopimustuottajan tilalla aiempaa laajempia salmonellaepäilyjä
Uutiset | 25.6.2026 17:37
Lakiesitys helpottaisi deaktivoitujen ja pysyvästi ampumakelvottomien aseiden säilytystä
Uutiset | 25.6.2026 17:31
Israel sanoo vetävänsä joukkonsa Libanonista vasta sen jälkeen kun Hizbollah on riisuttu aseista
Uutiset | 25.6.2026 17:24
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee
Uutiset | 25.6.2026 16:46
Rubio: Israelin ja Libanonin neuvottelut etenevät hyvin, aiesopimus lähellä
Uutiset | 25.6.2026 16:19
STM:n kansliapäällikkö: Ehdotus Stea-avustuskriteereistä valmistuu alkuviikosta
Uutiset | 25.6.2026 16:16
Poliisi varoittaa valepoliiseista videopuheluissa
Uutiset | 25.6.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste