Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluevaltuusto
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko korosti kestävää talouspolitiikkaa keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Rovaniemellä. (Kuva: Saara Savusalo)

Saarikko kehotti hallituskumppaneita lopettamaan haaveilun kehysten rikkomisesta – "Kaikki syyt ovat tekosyitä"

Keskusta ei tule olemaan mukana hallituksessa, jossa keimaillaan talousryhdin hylkäämisen kanssa, puolueen puheenjohtaja linjasi
Samuli Vänttilä 20.11.2021 12:15, muokattu 21.11.2021 10:41
a– a+
Keskustan puoluevaltuusto

Keskustan puheenjohtajan Annika Saarikon mukaan keskusta ei tule suostumaan kehysten avaamiseen koronan jälkeen. Valtiovarainministeri Saarikko linjasi selvin sanankääntein puolueensa talouslinjaa Rovaniemellä keskustan puoluevaltuuston alussa pitämässään puheessa.

Saarikko sanoi olevansa erittäin huolestunut siitä, että useammassa hallituspuolueessa on halua uhmata suomalaisen politiikan talousryhdin pitkäaikaista perinnettä.

Hän painotti, että korona-aikana velkaantuminen on ollut perusteltua ja väistämätöntä, mutta se vaihe ei saa jäädä päälle.

– Maatamme johtaa nyt oma sukupolveni, jonka aikuiselämän aikana raha on ollut halpaa alhaisen korkotason takia. Historian unohtavilla ei ole tulevaisuutta. Halpa raha, raha ylipäänsä, ei saa sokaista päätöksentekijää.

– Korona-ajasta nyt aika siirtyä kestävää talouskasvua tukevaan politiikkaan. Ovatko hallituskumppanimme tähän valmiita?

Toivon tähän asiaan hallituskumppaneilta selkeäsanaisia vastauksia. Kaikissa tilanteissa.

Annika Saarikko

Korona-ajan poikkeuksellisuudella Saarikko perusteli myös viime keväänä tehtyä menokehyksen kasvattamista. Enään sitä perustetta ei kuitenkaan ole, keskustajohtaja painotti.

Hän kysyi, ovatko hallituskumppanit edelleen sitoutuneita kehysten pitämiseen ja voiko keskusta luottaa, että sovittu pitää.

– Kaikki syyt kehysten avaamiselle koronan jälkeen ovat tekosyitä.

Saarikko kehotti hallituskumppaneista SDP:tä, vasemmistoliittoa ja vihreitä lopettamaan haaveilun kehyssopimuksen rikkomisesta.

Keskusta ei tule Saarikon mukaan olemaan mukana hallituksessa, jossa keimaillaan talousryhdin hylkäämisen kanssa.

– Toivon tähän asiaan hallituskumppaneilta selkeäsanaisia vastauksia. Kaikissa tilanteissa.

– Keskusta edellyttää, että sovittuun sitoudutaan. Sovitun menokehyksen horjuttaminen on hallituksen horjuttamista.

Keskustajohtaja myönsi, että hallituksen yhteistyö ei ole kaikilta osin ollut sitä, mitä odotettiin. Saarikon mukaan puolueet ja niiden tapa tehdä politiikkaa ovat muuttuneet.

– Tunnistan, että hallituksesta syntyy nyt riitelevä kuva. En pidä siitä itsekään. Puolustan silti oikeuttani pitää keskustan ydinarvoista kiinni.

Hän aikoi käydä periaatteellisen keskustelun talouspolitiikan reunaehdoista kaikkien hallitusryhmien puheenjohtajien kanssa vielä ennen joulua.

– En jää odottamaan jäiden lähtöä Kemijoesta, jos tästä on erimielisyyttä, hän sanoi.  

Valtiovarainministeri myös muistutti, etteivät korot ole ikuisesti alhaalla. Halvalla saatava velka ei siksi voi olla pätevä perustelu.

– Kun tämän hallituksen tekoja arvioidaan tulevaisuudessa, tuo selitys jatkuvalle velanotolle ei kelpaa. Korot eivät ole ikuisesti alhaalla. Kaikkea emme voi saada.

En jää odottamaan jäiden lähtöä Kemijoesta, jos tästä on erimielisyyttä.

Annika Saarikko

Saarikko korosti, että kestävä talouspolitiikka tarvitsee tukirakenteita, joiksi hän mainitsi muun muassa valtiontalouden kehykset, talouskasvua tukevat uudistukset sekä reilun veropolitiikan.

– Tuosta kokonaisuudesta muodostuu se köysistö, johon talouspoliittiset päätökset nojaavat keskustalaisessa ajattelussa.

Valtiovarainministeri painotti myös rohkeutta uudistua. Hän summasi, että kestävä, pitkän ajan kasvu on paras lääke velkaantumiselle.

– Työpaikat, ahkeruus ja yritteliäisyys, uudet ideat, uudet investoinnit. Vain niillä Suomi nousee. Pitää elää huomista eikä vain lämmitellä eilisen hiipuvissa hiilloksissa.

Valtiovarainministeri mainitsi myös työmarkkinoiden uudistamisen, korkeakoulutuksen laajentamisen, kannustavan verotuksen ja ulkomaisen työvoiman saatavuuden keinoiksi talouskasvun edistämiselle.

Lue myös

Saarikko: Keskusta on valmis lainsäädäntömuutoksiin, joilla voitaisiin torjua paremmin hybridivaikuttamista

Keskusta on valmis lainsäädäntömuutoksiin, joilla Suomen rajalla pystyttäisiin nykyistä paremmin vastaamaan hybridivaikuttamisen kaltaiseen...
20.11.2021 10:51

Keskustan ryhmäpomo Pylväs valmis koviin toimiin: "Liikkumisesta ja asumisesta tulossa liian kallista"

”Päivänpolitiikkaan kuuluu EU-slangi”
20.11.2021 11:15

Riikka Pirkkalainen aluevaaleista: Tässä asiassa keskusta on yksin

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen kertoi ymmärtävänsä kentän huolen siitä, voidaanko annetut lupaukset lähipalveluiden...
20.11.2021 12:12

Saarikko Suomenmaalle: Toivottavasti hallituksessa löydetään ratkaisut talouskysymyksiin – “Paineita kehykseen on paljon"

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko pitää toivottavana, että hallituksessa löydetään ratkaisut mielipiteitä jakaviin talouskysymyksiin...
20.11.2021 15:09

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Keskusta keskustan puoluevaltuusto Politiikka puoluevaltuusto Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Elisa tarjoaa kiertotietä MTV:n ohjelmien katseluun – ministeri haluaa osapuolet sopuun ennen jääkiekon MM-kisoja
Uutiset | 13.5.2026 9:18
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Stubb korosti Naton yhtenäisyyden tärkeyttä B9-kokouksessa – ”Meidän on kyettävä näkemään hälyn läpi”
Uutiset | 13.5.2026 18:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste