Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskusta siirtäisi päätösvaltaa pois Helsingin hallintokortteleista – metsästysluvat alueille, ravintolasääntely ja koulujen lomat kunnille

12.10.2026 10:13
Lue lisää 
Historia
Tankkausta Hyvinkäällä 1973. (Kuva: Voitto Kivi/Hyvinkään kaupunginmuseo/Museovirasto.)

Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen

Pekka Pohjolainen 14.3.2026 21:15, muokattu 16.3.2026 13:02
a– a+
Historia

Tiivistelmä

  • Öljykriisi 1973 aiheutti talouskasvun hidastumista, inflaatiota ja säännöstelyä Suomessa.
  • Öljyn hinnat nousivat voimakkaasti; raskaan polttoöljyn hinta kasvoi 2,8-kertaiseksi.
  • Suomessa öljyntuonti Neuvostoliitosta auttoi tilanteen hallinnassa.

Persianlahden tämänhetkinen tilanne on arvioitu historian pahimmaksi öljymarkkinoiden häiriöksi.

Pienemmilläkin konflikteilla maailmantalous ja länsimainen arki on saatu sekaisin. Kun Lähi-itä muuttui jälleen sotatantereeksi lokakuussa 1973, öljyä tuottavat arabimaat leikkasivat tuotantoaan Israelin liittolaisten painostamiseksi. Syntyi maailmanlaajuinen öljykriisi, jolta Suomikaan ei säästynyt.

Vuoden 1973 lopussa raakaöljy maksoi jo viisi kertaa enemmän kuin saman vuoden syyskuussa. Monissa Länsi-Euroopan maissa jouduttiin turvautumaan polttoaineiden säännöstelyyn ensimmäistä kertaa sitten toisen maailmansodan aikana. Esimerkiksi Alankomaissa polttoainetta myytiin vain kuponkeja vastaan.

Öljykriisi hidasti talouskasvua, kiihdytti inflaatiota ja syöksi joitakin maita taantumaan ja lamaan. Britannia ja Norja aloittivat laajat öljyn etsinnät Pohjanmerellä.

Yhdysvallat reagoi myöntämällä lupia ydinvoimaloiden rakentamiseen. Suomessa alkoi voimakas panostaminen kivihiilen käyttöön perusvoiman tuotannossa öljyn sijaan. Ydinvoimaprojektitkin saivat vauhtia.

Haavoittuneita sotilaita evakuoidaan Sea Stallion Yasur -helikopterilla Jom Kippurin sodan aikana. (IDF/Wikimedia Commons)

Neuvostoliiton kanssa neuvoteltiin maakaasutoimituksien aloittamisesta, jolloin riippuvuus arabien öljystä väheni. Samoin menettelivät myös Ranska ja Saksa Yhdysvaltain vastustuksesta huolimatta.

Ranskassa toteutettiin massiivista ydinvoimarakentamista, jonka seurauksena tätä nykyä Ranska tuottaa miltei 80 prosenttia sähköstään ydinvoimalla.

Öljykriisi näkyi monin tavoin myös suomalaisten arjessa. Sisäministeriö antoi tukun määräyksiä energian säästämiseksi jopa vankeusrangaistuksen uhalla. Pakkosäännöstelyäkin väläytettiin, mutta yhtään rangaistusta ei kuitenkaan annettu.

Rangaistusuhan alaisia määräyksiä olivat muun muassa asuin- ja toimistohuoneiden ylimmän lämpötilan laskeminen 20 asteeseen. Autotalleja ja ja uima-altaita kiellettiin lämmittämästä yleisiä altaita lukuunottamatta.

Liikkeiden näyteikkunavalaistus oli sallittu vain liikkeiden aukioloaikoina, eikä moottoriteitä saanut valaista. Harkinnassa oli jopa television maanantailähetysten lopettaminen. Määräykset olivat voimassa joulukuusta 1973 toukokuun 1974 loppuun, mutta yleinen 80 km/h nopeusrajoitus jäi voimaan myös kriisin jälkeen.

Säästä ajoissa -tiemainos Itä-Uudellamaalla 1974. (JOKA Journalistinen kuva-arkisto (Museovirasto)

Öljykriisin seurauksena polttonesteiden hinnat nousivat Suomessa voimakkaasti. Tammikuussa 1974 raskaan polttoöljyn hinta nousi 2,8-kertaiseksi, kevyen polttoöljyn hinta 1,8-kertaiseksi, dieselöljyn hinta 1,4-kertaiseksi ja bensiinin hintakin neljänneksellä vain yhdessä yössä.

Öljykriisin puhjettua arvioitiin Suomen öljytalouden olevan kohtalaisen hyvin turvattu, sillä noin kaksi kolmannesta Suomessa käytetystä raakaöljystä tuotiin Neuvostoliitosta pitkäaikaisten sopimusten puitteissa.

Öljyn hinnan nousu voitiin kompensoida lisäämällä vientiä itään, kotimaisten öljynjalostamojen kapasiteetti riitti täyttämään kysynnän ja arabiöljyn markkinaosuus Suomessa oli vähäinen. Suomen öljyntuonti Neuvostoliitosta pysyikin vuonna 1973 kokonaisuudessaan miltei edellisvuosien tasolla.

Suomessa öljykriisi vaikutti eri tuotannonaloihin eri tavoin. Uusien autojen myynti laski, kun taas erilaisten energiaa säästävien laitteiden ja ratkaisujen kysyntä kasvoi.

Vaikka talouskasvun odotettiin Suomessa jopa pysähtyvän, Suomen vienti veti vahvasti ja investointitoiminta jatkui vilkkaana.

Öljykriisin vaikutukset alkoivat tuntua Suomen kansantaloudessa toden teolla vasta vuoden 1975 aikana, jolloin metsäteollisuuden vienti supistui kolmanneksella ja työttömyys lähti nousuun.

Juttu on julkaistu Suomenmaassa aiemmin lokakuussa 2023.

Lue myös

"Tuntemattoman sotilaan paraatista" 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä

Petroskoi vallattiin lokakuussa 1941 ja nimettiin Äänislinnaksi. Haaveet Suur-Suomesta saivat kruununsa uudesta suomalaiskaupungista.
12.10.2026 21:15

Raideliikenteessä katko Riihimäen ja Hämeenlinnan välillä tiistai-illasta alkaen

Vaihteiden vaihtotyöt aiheuttavat tällä viikolla katkoja pääradan raideliikenteessä Riihimäen ja Hämeenlinnan välillä, Väylävirasto...
12.10.2026 18:31

Noin 20 kuollut huthien iskusarjassa Saudi-Arabiaan

Iskut jatkuvat Saudi-Arabiassa
12.10.2026 18:30

Aihetunnisteet

Kotimaa Talous Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Luonto | Miljardit linnut pimensivät auringon – pian jäljellä oli enää lajinsa viimeinen
Uutiset | 10.10.2026 21:44
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Televisio | Muistatko tämän klassikkosarjan? Televisiohistorian ehkä vihatuin roisto jätti monelle trauman
Uutiset | 11.10.2026 21:37
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Trump: Ukraina tarvitsee presidentin, joka on valmis lopettamaan sodan
Uutiset | 10.10.2026 20:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Uusimmat

”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Raideliikenteessä katko Riihimäen ja Hämeenlinnan välillä tiistai-illasta alkaen
Uutiset | 12.10.2026 18:31
Noin 20 kuollut huthien iskusarjassa Saudi-Arabiaan
Uutiset | 12.10.2026 18:30
Britannian pääministeri: Iranin vallankumouskaarti oli lähes varmasti lentotukikohtajuonen takana
Uutiset | 12.10.2026 18:17
Toiveet Ukrainan ja Venäjän energiatulitauosta hiipuivat – kannatusta löytyi Kremlin ulkopuolelta
Uutiset | 12.10.2026 17:24
Paavi Leo keuhkoleikkaukseen sairaalaan
Uutiset | 12.10.2026 17:11
Viron presidentti vannoi virkavalansa
Uutiset | 12.10.2026 16:12
Uudenmaan keskustapiiri tyrmää teollisuus- ja kaivoshankkeet suojelualueilla – keskusta-aktiivi Outi Lankian aloite sai vahvan tuen
Uutiset | 12.10.2026 16:02
Osa influenssarokotuksista siirtyy myöhemmäksi Länsi-Uudellamaalla – toimituksissa viiveitä
Uutiset | 12.10.2026 15:46
Trump on omien ongelmiensa arkkitehti ja paikkaa sitä venäläisellä dieselillä, arvioi asiantuntija – kärsijän rooliin jää Ukraina
Uutiset | 12.10.2026 15:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Raideliikenteessä katko Riihimäen ja Hämeenlinnan välillä tiistai-illasta alkaen
Uutiset | 12.10.2026 18:31
Noin 20 kuollut huthien iskusarjassa Saudi-Arabiaan
Uutiset | 12.10.2026 18:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Rokotetaan edelleen kaikki halukkaat
Mielipide | 12.10.2026 15:46
Lukijalta: Jättäkää kansallispuistomme rauhaan
Mielipide | 12.10.2026 13:08
Lukijalta: Trump on parasta, mitä Venäjälle on sattunut
Mielipide | 12.10.2026 12:54
Lukijalta: Suomen luonto – korvaamaton aarre
Mielipide | 12.10.2026 12:50
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Keskusta tavoittelee Lapista kolmea kansanedustajan paikkaa, Peräpohjolan Keskusta linjaa
Uutiset | 12.10.2026 10:07
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste