Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Ympäristöministeriö vaatii täydennystä Sakatin Natura-poikkeuslupahakemukseen – huolena luonnonarvoille aiheutuvien haittojen korvaaminen

16.10.2026 14:17
Lue lisää 
Kotimaa
HS:n entinen vastaava päätoimittaja Kaius Niemi Helsingin käräjäoikeudessa 26. syyskuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

Päätoimittajarikkomuksesta syytetty Kaius Niemi sanoo, ettei toimittajia voida vastuuttaa siitä, jos jutun anonymisointi murretaan muualla

Syytteet koskevat HS:n syksyllä 2021 julkaisemaa juttua. Niemelle vaaditaan asiassa sakkorangaistusta.
STT – Jecaterina Mantsinen 30.9.2024 13:29, muokattu 30.9.2024 15:00
a– a+
Kotimaa

Helsingin Sanomien entinen vastaava päätoimittaja Kaius Niemi on huolissaan siitä, jos tiedotusvälineet joutuvat vastuuseen siitä, että joku selvittää, keitä jutuissa nimeämättä jääneet henkilöt ovat.

Tämä murtaisi hänen mukaansa tutkivan journalismin keskeisen metodin ja tekisi Suomesta erityistapauksen maailman mittakaavassa. Tutkiva yhteiskunnallinen journalismi muuttuisi vaikeaksi tai jopa mahdottomaksi, hän sanoi.

– Tästä kannan suurta huolta, Niemi sanoi tänään Helsingin käräjäoikeudessa.

Niemeä kuultiin oikeudenkäynnissä, joka koskee Helsingin Sanomien syksyllä 2021 julkaisemaa juttua. Jutussa kerrottiin Helsingin poliisin poliisimiehestä, joka oli aloittanut suhteen aiemmin tutkimansa seksuaalirikosjutun uhrin kanssa.

Poliisimiestä ei nimetty jutussa, mutta syyttäjän mukaan mies oli tunnistettavissa ja hänet tunnistettiin, mistä aiheutui hänelle kärsimystä.

Syyttäjä vaatii jutun kirjoittaneelle toimittajalle Paavo Teittiselle ja päätoimittaja Antero Mukalle ehdollista vankeutta törkeästä kunnianloukkauksesta ja törkeästä yksityiselämää koskevan tiedon levittämisestä. Niemelle vaaditaan sakkorangaistusta päätoimittajarikkomuksesta. He kiistävät syytteet.

Teittinen ja Mukka ovat aiemmin omissa kuulemisissaan vedonneet siihen, ettei mies ollut HS:n jutusta yleisesti tunnistettavissa. Tämän henkilöllisyyden kaivoi esille vaihtoehtomedia pahantahtoisessa tarkoituksessa, Teittinen sanoi kuulemisessaan viime viikolla.

Niemi selvitti omassa kuulemisessaan vastaavan päätoimittajan roolia. Hän sanoi, että Helsingin Sanomien kokoisessa mediassa työ tapahtuu linjaorganisaatiossa, eli vastuuta on delegoitu. Pienemmissä medioissa vastaava päätoimittaja voi käytännössä lukea jokaisen julkaistavan jutun, mutta HS:ssä se on mahdotonta. Hän täsmensi, että hänen aikanaan lehti julkaisi sadasta 130:een juttua päivässä, eli vuositasolla jopa 45 000.

Niemi sanoi olennaista olevan, että jokainen lehdessä työskentelevä tietää vastuunsa ja tuntee eettiset ohjeet. Vastaava päätoimittaja ei osallistu juttujen kirjoittamiseen, vaan jutut tulevat tämän pöydälle esimerkiksi, jos niissä on jotakin erityisen kiistanalaista, hän sanoi.

Vaikka nyt käsillä oleva juttu edustaa vaativaa tutkivaa journalismia, se oli Niemen mukaan lajissaan tavanomainen. Hän sanoi, ettei ollut tekemisissä jutun kanssa.

Mukka kertoi aiemmin omassa kuulemisessaan, että oli Teittisen jutussa mukana johdon edustajana jo hyvissä ajoin ennen sen valmistumista. Mukka myös toimi jutun julkaisun aikaan vastaavana päätoimittajana, kun Niemi oli syyslomalla.

Niemen mukaan Mukalla oli täysi kompetenssi tehtävään eikä tilanteessa ole ilmennyt laiminlyöntejä.

– En osaa ollenkaan moittia. Lukijan näkökulmasta juttu täytti tehtävänsä yhteiskunnallisesti.

Niemi korosti journalistien ja tiedotusvälineiden olevan vastuussa ensisijaisesti yleisölle. Kansalaisilla on oikeus monipuoliseen ja ajantasaiseen tietoon, ja median pitää olla sitä välittäessään riippumaton, pelkäämättä ulkopuolista painetta ja välttää itsesensuuri, hän sanoi.

Syyttäjän mukaan HS:n artikkeli oli poliisimiestä halventava ja käsitteli tämän yksityiselämää kärsimystä aiheuttavalla tavalla. Siinä vihjattiin syyttäjän mukaan muun muassa poliisimiehen syyllistyneen rikokseen.

Syyttäjä katsoo, että poliisimiehen suhdetta aiemmin tutkimansa jutun asianomistajaan sai käsitellä. Asialla oli syyttäjän mukaan yhteiskunnallista merkitystä, mutta käsittelyn olisi pitänyt olla ”neutraalia”.

Poliisimies on myöntänyt suhteen ja tulleensa tietoiseksi, että nuori mies oli hänen aiemmin tutkimansa jutun asianomistaja. Hän kuitenkin katsoo, että HS:n jutussa hänestä kerrottiin valheellisesti, halventavasti ja sensaatiohakuisesti ja hänet saatiin näyttämään hyväksikäyttäjältä.

Mies vaatii syytetyiltä 30 000 euron kärsimyskorvauksia. Häntä kuultiin oikeudessa viime viikolla suljetuin ovin.

Helsingin Sanomat seisoo edelleen jutun takana, kommentoi nykyinen vastaava päätoimittaja Erja Yläjärvi syytteiden noston aikaan viime vuoden lokakuussa.

– Jutussa on kyse yhteiskunnallisesti merkittävästä asiasta eli luottamuksesta poliisiin. Jutussa ei henkilöidä ketään. Vaikka olen toiminut päätoimittajana toisaalla jutun julkaisun aikaan, seison täysin jutun takana. Kyse on tutkivasta journalismista, joka on olennainen osa Helsingin Sanomien työtä, hän sanoi.

Helsingin Sanomia julkaiseva Sanoma Media Finland on STT:n enemmistöomistaja.

Lue myös

Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat

Lokakuussa 1946 Nürnbergin pääoikeudenkäynti saatiin päätökseen. Kansallissosialistisen eli natsi-Saksan korkeimmista johtajista 12 sai...
16.10.2026 22:15

Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin

Toisen maailmansodan ilmasodassa brittiläinen Hawker Hurricane muistetaan ennen kaikkea saavutuksistaan taistelussa Englannista kesällä...
16.10.2026 21:36

Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi Stina Siikonen

Suomen Yrittäjien liittokokous valitsi perjantaina järjestön uudeksi puheenjohtajaksi Stina Siikosen. 42-vuotias Siikonen on salolainen...
16.10.2026 17:52

Aihetunnisteet

helsingin sanomat Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
FT: Yhdysvallat on ehdottanut, että Eurooppaa vapauttaisi osan Venäjän jäädytetyistä varoista
Uutiset | 15.10.2026 7:39
Välttikö Hitlerin arkkitehti hirttosilmukan pelkällä tuurilla? – Omituinen onnekkuus piti Albert Speerin hengissä ja hyvisten kirjoissa vuodesta toiseen
Uutiset | 14.10.2026 22:00
Kelan eläkkeet ja toimeentulotuki nousevat ensi vuonna, opintoraha ja yleistuki pysyvät ennallaan
Uutiset | 14.10.2026 14:51
Toimittajalta | Pienet lentokentät jälleen vaarassa – maakuntien ihmisillä pyyhitään Helsinki-Vantaan marmorilattiaa
Uutiset | 14.10.2026 21:27
Ovaska hallituksen polttoainepaketista: Mitä järkeä tässä on?
Uutiset | 15.10.2026 16:42
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi Stina Siikonen
Uutiset | 16.10.2026 17:52
Zelenskyi pyysi EU-mailta 70 miljardin euron lisärahoitusta
Uutiset | 16.10.2026 17:26
Senaatti-kiinteistöt: Tilaajalla ei ole itsenäistä oikeutta tarkastaa rikosrekistereitä
Uutiset | 16.10.2026 16:39
Paavin toipuminen etenee – sunnuntain rukous mahdollista myös sairaalasta
Uutiset | 16.10.2026 16:36
Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla
Uutiset | 16.10.2026 16:20
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta
Uutiset | 16.10.2026 16:06
Zelenskyi kehui tapaamistaan Unkarin pääministerin kanssa
Uutiset | 16.10.2026 15:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi Stina Siikonen
Uutiset | 16.10.2026 17:52
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste