Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Raskaammat autot, kuoppaisemmat tiet, kuluneemmat renkaat – Autoilussa yhä useampia yhtäaikaisia riskitekijöitä

9.7.2025 20:00
Lue lisää 
EU-huippukokous
Brysselissä EU-huippukokoukseen saapunut pääministeri Sanna Marin (sd.) arvioi, että Venäjän joukkotuhoaseisiin liittyvistä puheista on oltava huolestunut. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Pääministeri Marinin mukaan Venäjän puheista pitää olla huolestunut

EU-johtajat keskustelevat illallisella Ukrainalle lisättävästä tuesta ja mahdollisista uusista pakotteista
STT – Heta Hassinen 24.3.2022 18:09, muokattu 24.3.2022 18:29
a– a+
EU-huippukokous

Brysselissä EU-huippukokoukseen saapunut pääministeri Sanna Marin (sd.) arvioi, että Venäjän joukkotuhoaseisiin liittyvistä puheista on oltava huolestunut.

–  Venäjä on osoittanut toiminnallansa, että se kykenee mihin tahansa. Se ei noudata mitään kansainvälisiä pelisääntöjä, joihin se on itse aikaisemmin sitoutunut, Marin kommentoi.

Sotilasliitto Naton huippukokouksen yhteydessä pääsihteeri Jens Stoltenberg kertoi Naton vahvistavan taisteluosastojensa kykyä puolustautua kemiallisia, biologisia tai ydinaseuhkia vastaan.

Marinin mukaan EU-maiden johtajien on käytävä yhdessä keskustelu siitä, miten joukkotuhoaseiden mahdolliseen käyttöön reagoitaisiin.

Naton Stoltenbergin mukaan Venäjän mahdollinen kemiallisen aseen käyttö muuttaisi Ukrainan sodan luonnetta perusteellisesti. Nato-huippukokouksen loppujulkilausuman mukaan mikä tahansa biologisen tai kemiallisen aseen käyttö johtaisi vakaviin seurauksiin.

Marin sanoo, että Suomi on varautunut uhkaan monella tavalla ja varautumistyötä tehdään koko ajan. Hallitus esimerkiksi valmistelee selontekoa, joka käsittelee Suomen ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaa Venäjän hyökkäyksen muuttamassa maailmassa.

EU-maiden johtajien huippukokouksessa vierailee Yhdysvaltojen presidentti Joe Biden, jonka kanssa EU-johtajat keskustelevat illallisella Ukrainalle lisättävästä tuesta ja mahdollisista uusista pakotteista Venäjää vastaan.

Pakotteilla pyritään luomaan painetta Venäjää vastaan niin, että sotatoimet Ukrainassa saataisiin päätökseen mahdollisimman pian.

Marin ei halunnut tarkemmin ennakoida sitä, pääsevätkö EU-maat sopuun uusista pakotteista tässä kokouksessa.

–  Uskoisin kyllä, että meillä on yhteistä tahtoa edelleen kiristää pakotteita. Erityisesti etsiä kaikki sellaiset porsaanreiät, jotka tällä hetkellä heikentävät pakotteiden vaikutusta, Marin sanoi.

EU-maiden johtajien on määrä saada EU-komissiolta katsaus jatkotoimista.

–  Me olemme asettaneet hyvin kovat pakotteet, ja pitää varmistaa, että ne myös toimeenpannaan kaikissa jäsenmaissa yhdenmukaisesti.

Kaksipäiväinen huippukokous jatkuu huomiseen, jolloin on tarkoitus keskustella energiakysymyksistä. Marin ennakoi, että energiapolitiikka saattaa nousta kokouksen keskeisimmäksi teemaksi.

Toissa viikolla järjestetyssä epävirallisessa huippukokouksessa Ranskan Versailles’ssa EU-maiden johtajat linjasivat, että EU:n tulisi pyrkiä eroon venäläisestä tuontienergiasta mahdollisimman pian.

Osa EU-maista on kuitenkin varsin riippuvaisia venäläisenergiasta. Marinin mukaan tuontienergiasta irtautuminen iskisi Venäjään kovasti.

–  Samalla ymmärrämme sen, että moni eurooppalainen maa on riippuvainen Venäjältä tuodusta fossiilienergiasta, Marin sanoi saapuessaan huippukokouspaikalle.

Marin ei ottanut suoraan kantaa siihen, voisiko Suomi päättää yksin Venäjältä tuodusta energiasta luopumisesta. Marin korosti yhteisen rintaman tärkeyttä.

–  Ilman muuta tuemme tätä yhteistä työtä ja me olemme olleet voimakkaampien pakotteiden kannalla.

Marin pitää hyvänä sitä, että komissio on tehnyt uusia ehdotuksia energiakysymyksen ratkaisemiseksi. Yksi niistä on työryhmän perustaminen maakaasun yhteishankintoja varten.

Jo ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan Euroopassa kipuiltiin nopeasti kohonneiden energian hintojen vuoksi.

Osa EU-maista haluaisi hillitä kehitystä hintakaton avulla. Marinin mukaan hintakattoa ei kannata suoriltaan tyrmätä, mutta eri ehdotusten vaikutukset on arvioitava tarkkaan.

–  Me emme halua sellaisia toimia, jotka aiheuttavat markkinahäiriöitä tai vaikeuttavat tätä tilannetta entisestään.

Pääministeri Marin ei odota, että huippukokouksessa käytäisiin laajaa keskustelua mahdollisista elvytystoimista talouden tukemiseksi, kun energia- ja puolustusmenot kasvavat.

Koronakriisin aikana EU-maat sopivat 750 miljardin euron elpymispaketista talouden tukemiseksi. Marinin mukaan Suomi suhtautuu kriittisesti mahdollisten uusien elvytysvälineiden rakentamiseen.

–  Suhtaudumme kielteisesti, täysin yksiselitteisen kielteisesti tällaisiin avustusmuotoisiin välineisiin, Marin sanoi eilen.

Marin kertoo ymmärtäneensä, että Saksa ajattelisi elvytyskysymyksestä hyvin samalla tavalla kuin Suomi.

Lue myös

Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva

”Tarvitsemme maatalouspolitiikan, joka tukee pitkäjänteisiä investointeja ja kannustaa nuoria viljelijöitä mukaan alalle”
10.7.2025 16:41

EU aloittaa uuden tutkinnan Tiktokin epäillyistä datansiirroista Kiinaan

Euroopan unioni on aloittanut uuden tutkinnan lyhytvideosovellus Tiktokin epäillyistä käyttäjien datansiirroista Kiinaan. Tutkinnasta...
10.7.2025 15:24

Orpo: Ukrainan tukemista jatkettava niin kauan kuin on tarpeen – "Tässä voitte luottaa Suomeen"

Pääministeri Orpo edustaa Suomea Ukrainan jälleenrakennuskonferenssissa Roomassa
10.7.2025 15:19

Aihetunnisteet

EU-huippukokous turvallisuuspolitiikka Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Kekkosen sukupolvesta on elossa enää yksi ihminen – kaikkien aikojen vanhin omassa maassaan
Uutiset | 8.7.2025 22:30
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Kainuun prikaati on tarjonnut keskusteluapua yksikössä, jossa Mikkelin murhaepäilty palveli
Uutiset | 8.7.2025 11:26
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tutkimus: Äitien masennusoireille selitys raskausajalta
Uutiset | 8.7.2025 21:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
EU aloittaa uuden tutkinnan Tiktokin epäillyistä datansiirroista Kiinaan
Uutiset | 10.7.2025 15:24
Orpo: Ukrainan tukemista jatkettava niin kauan kuin on tarpeen – ”Tässä voitte luottaa Suomeen”
Uutiset | 10.7.2025 15:19
Suomalaisten rauhanturvaajien toimintaa yritettiin estää Libanonissa
Uutiset | 10.7.2025 14:51
EU sopi Israelin kanssa humanitaarisen avun päästämisestä Gazaan
Uutiset | 10.7.2025 14:36
Valtiolta yli 100 miljoonan investointiavustus Kotkan akkumateriaalitehtaalle
Uutiset | 10.7.2025 14:24
Hallitus esittää asevelvollisuuslakiin sukupuolensa vahvistaneita henkilöitä koskevia muutoksia
Uutiset | 10.7.2025 14:23
Rubio ja Lavrov tapasivat Malesiassa
Uutiset | 10.7.2025 14:22
Iranin suurlähettiläs: Israelin ja Yhdysvaltojen iskut muuttivat maailmanjärjestystä – ja myös Suomen tulisi tiedostaa vaara
Uutiset | 10.7.2025 14:10
Venäjä kiistää Ukrainan rauhanneuvotteluiden jämähtäneen
Uutiset | 10.7.2025 13:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
EU aloittaa uuden tutkinnan Tiktokin epäillyistä datansiirroista Kiinaan
Uutiset | 10.7.2025 15:24
Orpo: Ukrainan tukemista jatkettava niin kauan kuin on tarpeen – ”Tässä voitte luottaa Suomeen”
Uutiset | 10.7.2025 15:19
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste