Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nuoret

Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”

18.3.2026 11:48
Lue lisää 
Turvallisuuspolitiikka
Kiinalainen lentotukialus Tyynellämerellä. (Kuva: Lehtikuva / Afp Photo / Str /)

Naton laajeneminen närästää Kiinaa, mutta miksi? – Naton lippua tuskin nähdään Aasian konflikteissa, Tuomas Forsberg arvioi

Pekka Pohjolainen 22.5.2022 15:00, muokattu 24.5.2022 8:30
a– a+
Turvallisuuspolitiikka

Naton laajenemisella ei ole Kiinalle suurta käytännön merkitystä, arvioi Helsingin yliopiston tutkijakollegiumin johtaja Tuomas Forsberg. 

Venäjän hyökättyä Ukrainaan Kiina on myötäillyt Venäjää tuomalla julki vastenmielisyyttään Naton laajenemiseen, vaikka idän mahtivaltio on kaukana Naton sotilaalliselta reviiriltä. 

Forsbergin mukaan kyse on perimmältään Kiinan politiikasta, jossa vastustetaan Yhdysvaltojen hegemoniaa. 

– Ja kun Nato on Yhdysvaltojen hegemonian yksi manifestaatioista, sitten sitä vastustetaan, Forsberg sanoo Suomenmaalle. 

Forsbergin mukaan sillä, mitä Euroopassa tapahtuu, ketä Natoon kuuluu, ei ole Kiinalle ei ole suurta merkitystä. Isompi kysymys on, millainen rooli Natolla on globaalisti. 

– Kun ei Kiinalla kuitenkaan maantieteellistä rajaa Eurooppaan ole.

Britannian ulkoministeri Liz Truss sanoi huhtikuussa, että Naton pitäisi pyrkiä lisäämään turvallisuutta Intian ja Tyynenmeren alueella yhdessä Japanin ja Australian kaltaisten liittolaisten ja Kaakkois-Aasian maiden järjestön Aseanin kanssa.  

Trussin mielestä Natolla on oltava globaali lähestymistapa globaaleihin uhkiin ja valmius torjua niitä. Trussin mukaan on varmistettava, että Taiwanin kaltaiset demokratiat pystyvät puolustamaan itseään. 

Forsberg arvioi, että kyse on enemmän puheesta kuin konkretiasta. Hänen mukaansa Naton tulevassa strategisessa konseptissa on kuitenkin kiinnostavaa, miten sotilasliiton rooli suhteessa Kiinaan ja muuhun Aasiaan määritellään. 

– Perusidea on ollut, että ennen Ukrainan sotaa Yhdysvallat halusi vetää globaalimpaa roolia, eurooppalaiset olivat sitä mieltä, että se ei sovi Natolle.  

Forsberg huomauttaa, että Kiina oli Yhdysvaltojen erityisen huomion kohteena varsinkin Donald Trumpin presidenttikaudella, mutta nyt Ukrainan konflikti yhdistää Yhdysvaltoja ja Eurooppaa. 

– Siinä mielessä paineita on ehkä vähemmän, kun on (Joe) Biden presidenttinä eikä Trump.

Naton reviiri laajeni Forsbergin mukaan tietyllä tavalla 20 vuotta sitten, kun se otti ison vastuun Afganistanissa. Selviä rajoja siihen, minne Naton operaatioiden toimintasäde ulottuu ja mitä pidemmälle ei mennä, ei ole enää helppo asettaa. 

Kiinan on pelätty jossakin vaiheessa siirtyvän jyrkistä puheista ja sotilaallisista demonstraatioista avoimen aggression tielle. 

Forsberg arvioi, että tällöin Yhdysvallat reagoisi, mutta Nato organisaationa ei. Varsinainen Naton lipun näyttäminen Aasiassa edellyttäisi Forsbergin mukaan sitä, että koko Venäjä-ongelma olisi hoidettu ja liittouman pitäisi hakea uutta missiota. 

Jotkut yksittäiset Nato-maat saattaisivat Forsbergin mukaan kuitenkin lähteä operaatioihin Aasiassakin.

– Iso-Britannia kokee edelleenkin olevansa suurvalta, jolla on myös globaali rooli. Ja on maita, jotka haluavat antaa sivustatukea ja osallistua Yhdysvaltojen rinnalla joihinkin toimiin. 

Yhdysvallat on taannut Tyynenmeren alueella turvallisuutta kahdenvälisin järjestelyin esimerkiksi Japanin, Etelä-Korean ja Australian kanssa. ”Aasialaista Natoa” ei ole kuitenkaan syntynyt. 

Forsbergin mukaan sille, miksi Nato syntyi Eurooppaan eikä Aasiaan, on historialliset syynsä. 

– Yksi peruste on se, että Korean ja Japanin välit eivät kuitenkaan ole niin hyvät, että se olisi jotenkin syntynyt luontevasti, hän huomauttaa. 

Lue myös

Haavisto arvioi Turkin ja Suomen Nato-kiistan ratkaisun vievän viikkoja – "Naton sisällä varmasti kello tikittää"

Suomi ei voi ulkoministerin mukaan suoraan vaikuttaa Nato-jäsenmaiden aikatauluihin
22.5.2022 12:55

Suomen ja Turkin presidentit kävivät "avoimen ja suoran" keskustelun, kertoo Niinistö

Presidentti Sauli Niinistö kertoo käyneensä tänään puhelinkeskustelun Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin kanssa....
21.5.2022 18:21

Vanhanen Ylellä: Suomen Nato-jäsenyyden toteutuminen on varmaa Turkin vastusteluista huolimatta

Nato-jäsenyys muuttaisi merkittävästi Suomen asemaa ulkopoliittisena toimijana
21.5.2022 11:08

Aihetunnisteet

Kiina Nato turvallisuuspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Kiina Trumpin kommentista: ”Olemme panneet merkille”
Uutiset | 17.3.2026 10:58
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

EU haluaa helpottaa koko unionissa toimivan yrityksen perustamista
Uutiset | 18.3.2026 18:32
USA:n tiedustelu: Iran ei yrittänyt rakentaa uudestaan ydinohjelmaansa
Uutiset | 18.3.2026 18:27
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 18.3.2026 17:04
Oppositio kiitteli hallitusta puuttumisesta työperäiseen hyväksikäyttöön
Uutiset | 18.3.2026 16:21
Ministeri Anna-Kaisa Ikonen ei pyri kokoomuksen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 18.3.2026 15:46
Suomen Yrittäjät: Työministeri Marttisen kompromissi vesittää hallituksen esitystä määräaikaisuuksista
Uutiset | 18.3.2026 15:45
Afganistan vannoo kostavansa Pakistanin iskun
Uutiset | 18.3.2026 15:07
Vakoilusta tuomittu Ruotsin kansalainen on teloitettu Iranissa
Uutiset | 18.3.2026 15:07
Orpo: EU:ssa ei valmistella Aspides-operaation laajentamista
Uutiset | 18.3.2026 15:06
Yhdysvallat ja Israel ovat iskeneet Iranin tärkeään kaasulaitokseen Persianlahdella
Uutiset | 18.3.2026 14:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU haluaa helpottaa koko unionissa toimivan yrityksen perustamista
Uutiset | 18.3.2026 18:32
USA:n tiedustelu: Iran ei yrittänyt rakentaa uudestaan ydinohjelmaansa
Uutiset | 18.3.2026 18:27
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 18.3.2026 17:04
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste