Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iran

Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä

13.5.2026 21:54
Lue lisää 
Ulkomaat
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja puolustusministeri Pete Hegseth puhuivat Iranin konfliktista Valkoisen talon lehdistötilassa Washingtonissa 6. huhtikuuta 2026. (Kuva: Saul Loeb / AFP / Lehtikuva)

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla

Pauliina Pohjala 9.4.2026 21:00, muokattu 10.4.2026 11:54
a– a+
Ulkomaat

Lue tiivistelmä

  • Moraalifilosofi Maija-Riitta Ollilan mukaan Trumpin uho ei ole tarkoituksellista strategiaa, vaan välittömien tunteiden ilmaisemisesta ilman pitkän tähtäimen rationaalisuutta.
  • Ollila pitää Trumpin käsitystä vallasta vaarallisena.
  • Ollilan mukaan on ymmärrettävää, että Euroopan johtajat eivät voi suoraan tuomita Trumpin toimia.

Kun Yhdysvaltain presidentti uhkaa tuhota Iranin, kyse ei ole enää pelkästä retoriikasta.

Maailma oli varpaillaan, mutta sai tällä kertaa huokaista helpotuksesta. Filosofi ja valtiotieteiden tohtori Maija-Riitta Ollila piti kuitenkin täysin mahdollisena, että Donald Trump olisi todella toteuttanut uhkauksensa.

– Trump ei ole mielestäni riittävän rationaalinen henkilö siihen, että hän pystyisi viestimään kahdella tasolla, eli ajattelemaan yhtä ja toisaalta toteuttamaan hullun miehen teoriaa, hän sanoo Suomenmaalle.

Hullun miehen teorian mukaan arvaamaton käyttäytyminen on neuvottelustrategia ja vallankäytön väline pikemminkin kuin todellisten ajatusten ilmaus. Ollilan mukaan Trump on kuitenkin henkilö, joka viestittää välittömiä tuntemuksiaan.

– Ja reaktioihin vaikuttaa se, kenen kanssa hän on viimeksi keskustellut tai mitä hän on nähnyt Fox Newsistä, Ollila kuvaa.

Moraalifilosofiasta väitelleen Ollilan mielestä Trumpin käsitys vallasta on vaarallinen.

Trump on itse todennut, että ainoa asia, joka rajoittaa hänen valtaansa, on hänen oma moraalinsa ja mielensä. Hän siis hylkää yhteisen moraalin ja vetoaa vain oman päänsä sisäiseen oikeaan ja väärään.

– Irania koskevat viestit, joissa viitattiin sivilisaation tuhoon ja muihin sotarikoksiin, ovat selvästi merkki siitä, että hän ei piittaa kansainvälisestä oikeudesta. Hänen oma intuitiivinen käsityksensä – joka sekin muuttuu päivittäin – on se, mikä häntä ohjaa, Ollila sanoo.

Yhdysvallat ja Israel aloittivat helmikuun lopussa sotilaalliset iskut Irania vastaan, ja Trump perusteli tätä muun muassa sillä, että iranilaiset vapautetaan hirmuhallinnon ikeestä.

– Osoittautui, ettei sillä perustelulla ollut mitään tosiasiallista merkitystä Trumpille, Ollila huomauttaa.

– Hetkeä myöhemmin hän ilmoitti, että heidät pommitetaan kivikaudelle, minne he kuuluvatkin. Sitten hän puhui sivilisaation tuhosta, eli siviili-infrastruktuurin tuhoamisesta.

Ollilan mielestä on selvää, ettei Trumpilla ole pitkän tähtäimen rationaalisuutta.

– Hänen käsityksensä ei säily yli ajan. Hän on tiistaina yhtä mieltä ja torstaina toista, ja ilmeisesti ei torstaina edes muista, mitä tiistaina sanoi.

Ollilan mukaan pelotteluun ja epävarmuuteen perustuva diplomatia ei voi olla pitkällä aikavälillä toimivaa. Se syö luottamuksen ja tulevan yhteistyön edellytykset. Vastapuolen ei pitäisi menettää kasvojaan, mutta Trump näyttää haluavan nöyryyttää. 

Miten huolissaan Trumpin arvaamattomuudesta pitää olla?

Ollila sanoo, että huolesta ei ole juurikaan hyötyä, mutta konkreettiset toimet ovat nyt välttämättömiä.

Eurooppalaisille oleellista on, mitä tästä kaikesta opitaan. Euroopan täytyy liittyä yhteen entistä tiiviimmin ja rakentaa jotakin muuta omille arvoille, Ollila näkee.

– Luotan siihen, että se prosessi on jo menossa, vaikka siitä ei julkisesti niin paljon elämöidä, hän sanoo.

– Ulkopoliittisesti on niin, että siltoja ei kannata polttaa ennen kuin niistä on kuljettu. Mutta mutkan takana rakennetaan toista siltaa.

Siltoja ei kannata polttaa ennen kuin niistä on kuljettu.

Maija-Riitta Ollila

Ollilalta löytyykin ymmärrystä sille, etteivät Euroopan johtajat ole suoraan tuominneet Yhdysvaltojen iskuja Iraniin, vaan on tuomittu lähinnä Iranin vastaiskuja.

– Kansainvälisen tasapainon säilyttäminen on myös yksi arvo. Se, ettei tarpeettomasti provosoida.

Ollilan mukaan tästä seuraa se, että Euroopassa ajetaan nyt kaksilla rattailla. Kansalaiset tuomitsevat Trumpin Yhdysvaltojen toimet, ja päättäjät tietävät tämän.

Ollila muistuttaa, ettei Trump katso hyvällä sitä, että häntä vastustetaan.

– En ollenkaan kadehdi ulkopolitiikan johtajia. Tosiasiassahan Trumpin kaltaiset henkilöt ovat oikeasti vaarallisia, Ollila toteaa.

– Tässä ei ainoastaan retorisesti keskustella jonkun ihmisen mielipiteistä, vaan Trump on osoittanut, että hän voi hyökätä mihin haluaa, joillain omilla keinotekoisilla perusteillaan.

Presidentti Donald Trumpin kommentit Iranista saivat maailman varpailleen. BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / LEHTIKUVA

Maan presidentti on instituutio, mutta Ollilan mukaan instituutio ei tunnu kiinnostavan Trumpia hiukkaakaan.

– Hän ei ajattele viestivänsä Yhdysvaltain presidenttinä, vaan hän ajattelee ilmeisesti tekevänsä niin Donald Trumpina. Siksi hän ei varo sitä, mitä hän tekee instituutiolle ja Yhdysvaltain kansan tulevaisuudelle.

Ollila kuitenkin toteaa, että yhdysvaltalaiset ovat valinneet Trumpin johtoonsa jo kahdesti. Ensimmäisellä kerralla hän itse ajatteli, että ihmiset eivät ehkä tienneet, millainen henkilö Donald Trump oikeasti on.

– Mutta toisella kerralla oli pakko myöntää, että yhdysvaltalaiset tiesivät, mutta siitä huolimatta päättivät äänestää häntä.

Ollilan mukaan eurooppalaiset eivät siten voi luottaa myöskään siihen, että Yhdysvaltojen seuraava presidentti olisi Euroopalle parempi vaihtoehto.

– Mikä on kykymme luottaa Yhdysvaltoihin tulevaisuudessa?

Ollila kertoo, että ne ominaisuudet, joilla valtaan hankkiudutaan, ovat eri ominaisuuksia kuin ne, joilla johdetaan hyvin.

– Muuttunut mediatodellisuus suosii valtaan hankkiutumisessa sellaisia henkilöitä kuin Trump. Se ei takaa sitä, että niillä ominaisuuksilla hallitaan hyvin.

Ollilan mukaan uutta on myös se, että norminvastaisuus on nyt myyvä argumentti.

– Aikaisemminhan usein ajateltiin, että ihmisen pitää ilmentää niitä arvoja, joita kansakunnalla on. Nyt tuntuu siltä, että parasta on se, kun käydään niitä vastaan.

Mutta mitä tavallisen suomalaisen pitäisi ajatella, kun hän kesken arkisten askareiden lukee uutisia, joissa uhataan tappaa kokonainen sivilisaatio?

Ollila kertoo ajattelevansa itse asioita jopa satojen tuhansien vuosien aikajänteellä. Ihmisen historiassa altruismi eli pyyteetön toiminta ja toisten ihmisten rakastaminen on hiljalleen mennyt eteenpäin, mutta siinä on jatkuvasti ollut myös isoja notkahduksia.

– Uskon kuitenkin, että koko ajan edistymme. Jonain päivänä käsitämme sodan järjettömyyden, jos meillä on aikaa. Aika puolestaan riippuu siitä, hoidetaanko ympäristökysymystä.

Ollilan mukaan ongelma on juuri se, että sodat vievät huomion muualle tästä ihmiskunnan kohtalonkysymyksestä.

– Sodat itsessään ovat valtavia ympäristökysymyksiä. Nyt pitäisi pelata aikaa ja säästää maapallo sillä tavalla, että ihminen pikkuhiljaa pääsisi eteenpäin altruismin kehityksessä.

Lue myös

Trumpin puheet osoittavat julkeaa välinpitämättömyyttä sotarikoksien tekemistä kohtaan, arvioi maailmanpolitiikan professori

Professori Teivaisen mukaan Suomen valtionjohto on sievistellyt Trumpin puheita, koska ei halua aiheuttaa turvallisuuspoliittisia jännitteitä Yhdysvaltojen kanssa
8.4.2026 14:12

Aihetunnisteet

Politiikka Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Elisa tarjoaa kiertotietä MTV:n ohjelmien katseluun – ministeri haluaa osapuolet sopuun ennen jääkiekon MM-kisoja
Uutiset | 13.5.2026 9:18
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste