Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sotahistoria
Tarkka-ampuja Rukajärvellä kesäkuussa 1943. (SA-kuva) (Kuva: SA-kuva)

Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä

Pekka Pohjolainen 20.3.2026 21:20, muokattu 21.3.2026 16:12
a– a+
Sotahistoria

Tiivistelmä

  • Simo Häyhä on suomalaisen sotahistorian legendaarinen tarkka-ampuja, mutta suomalainen tarkka-ampujatoiminta oli alkumetreillään talvisodassa.
  • Neuvostoliitto oli kehittänyt vahvan tarkka-ampujakulttuurin jo 1930-luvulla.
  • Suomalaiset heräsivät vihollisen tarkka-ampujien ylivoimaan jatkosodassa, mikä johti uusiin varotoimiin ja taktiikoihin.
  • Materiaalipula, erityisesti optiikassa, rasitti suomalaista tarkka-ampujatoimintaa.
  • Lopulta suomalaiset saivat venäläisten tarkka-ampujien etumatkan kiinni, vaikkakin hintana oli suuri määrä kaatuneita ja intensiivistä työtä.

Tarkka-ampujalegenda Simo Häyhä on piirtynyt suomalaiseen sotahistoriaan lähes yliluonnollisena sankarina, lumisia metsiä suvereenisti hallinneena suomalaisena korpisoturina.

Kirkas sankarimyytti on kuitenkin peittänyt alleen karumman totuuden: organisaationa ja teknisenä suorituskykynä suomalainen tarkka-ampujatoiminta oli talvisodassa ja vielä jatkosodan alussakin lapsenkengissä.

Siinä missä puna-armeija oli hionut tarkka-ampujista teollisen mittakaavan sota-aseen, suomalaiset heräsivät todellisuuteen vasta jatkosodan asemasotavaiheen veristen oppituntien kautta.

Neuvostoliitossa tarkka-ampujakulttuuri oli huimasti Suomea edellä jo 1930-luvulla. Puna-armeijalle tarkka-ampuja oli poliittisesti kasvatettu ja erikoiskoulutettu valiosotilas.

Käytössä oli valtavat määrät kiikaritähtäimillä varustettuja 91/30-kivääreitä ja Tokarev-puoliautomaatteja, kun suomalaisilla ei ollut talvisodassa jakaa miehilleen juuri muuta kuin avotähtäimillä varustettuja Pystykorva-kivääreitä.

Eversti Antero Svensson lukee kunniakirjaa Simo Häyhälle ja pitelee ruotsalaisten lahjoittamaa kivääriä Laatokan koillispuolella 20. helmikuuta 1940.

Kun jatkosodan hyökkäysvaihe pysähtyi vuonna 1942, suomalaiset huomasivat joutuneensa ammattiampujien tähtäimeen.

Vihollisen tarkka-ampujat hallitsivat ei-kenenkään-maata niin suvereenisti, että suomalaisten rykmenttien tappioluvut alkoivat kohota kestämättömiksi.

Vihollisen oveluus oli hätkähdyttävää. Juoksuhautojen väliin käytiin esimerkiksi pystyttämässä kylttejä, joissa oli pientä tekstiä. Kun utelias suomalainen ryhtyi lukemaan tekstiä, kajahti laukaus.

Venäläiset käyttivät hämäykseen myös tikkujen varassa liikkuvia nukkeja. Ainakin yhdessä tapauksessa poterosta kerrotaan nousseen jopa alaston nainen houkutuslinnuksi.

Varotoimenpiteisiin alettiin kiinnittää enemmän huomiota. Taisteluhautoja kaivettiin syvemmiksi ja asemiin laitettiin varoitustauluja. Riu’uilla pakotettiin matalaan kulkemiseen ja kypärän käyttö tuli pakolliseksi.

Pataljoonien komentajia käskettiin kantamaan rintamalla liikkuessaan kivääriä, jotta he eivät erottuisi joukosta. Etulinjan komentajilta poistettiin komentovyö, arvomerkit ja karttalaukku.

Suomalaiset havaitsivat lopulta, että vihollisen tarkka-ampujien lyömiseen tarvittiin myös optiikkaa, organisaatiota ja raakaa laskelmointia. Suurin este oli huutava materiaalipula.

Kotimainen, alun perin Maxim-konekiväärin tähtäimeksi tarkoitettu Physica-kiikaritähtäin oli kenttäkäytössä huono. Tähtäin painoi lähes kilon ja se teki kiväärin käsittelystä kömpelöä. Korkean muotoilun vuoksi ampuja joutui nostamaan päätä liian ylös suhteessa piippulinjaan, ja altisti itsensä vihollisen tähystäjille.

Myös silmäetäisyys linssiin oli liian lyhyt, ja ampuja sai varoa tähtäimen osumista silmäkulmaan aseen rekyylistä. Ongelmana oli myös linssien huurtuminen, mihin ei löytynyt teknistä ratkaisua.

Konekiväärin tähtäimeksi tarkoitettu Physica sopi huonosti tarkka-ampujakäyttöön (SA-kuva).

Saksasta saadut Ajack 4×90 -tähtäimet olivat rintaman halutuimpia esineitä. Ajack oli kevyt, siro ja ennen kaikkea valovoimainen. Suomi oli tilannut 2000 Ajack-tähtäintä, mutta saksalaisten oma tarve ajoi edelle. Vain 500 kappaletta saapui perille vuonna 1942.

Tähtäinpula johti siihen, että yhtä Ajack-kivääriä saattoi käyttää jopa kuusi eri ampujaa vuorolistoilla, jotta kallis optiikka olisi jatkuvasti etulinjassa tähystämässä.

Koska omaa ja saksalaista optiikkaa oli liian vähän, suomalaiset käänsivät katseensa viholliseen. Sotasaaliiksi saatuja neuvostoliittolaisia kiikaritähtäimiä pidettiin erinomaisina, mutta niiden hankkimisessa oli omat ongelmansa.

Venäläiset tarkka-ampujat tiesivät aseidensa arvon ja rikkoivat tähtäimensä ennen antautumistaan. Ehjänä saatu neuvostokivääri oli harvinainen aarre, jolla kurottiin umpeen varuste.eroa. Osa niistä kuitenkin katosi sotamuistoina kotirintamalle.

Kotimaistakin tähtäinkiikaria kehiteltiin armeijan tarpeisiin professori Yrjö Väisälän ja hänen oppilaansa Liisi Oterman voimin. Väisälän optiikka olisi ollut saksalaisen veroista, mutta pienten koesarjojen valmistaminen ei riittänyt täyttämään rintaman valtavaa aukkoa.

Sotasaaliiksi saatu venäläinen tarkka-ampujankivääri tutkittavana Kurkijoella elokuussa 1941. (SA-kuva)

Harvojen käytössä olleiden huippuaseiden ympärille alkoi vihdoin muodostua ammattimainen toimintatapa.

Suomalaiset oppivat vastatarkka-ampujatoiminnan salat: jos vihollista ei saatu poimittua kiväärillä, hänet paikannettiin nukkeharhautuksella ja perään lähetettiin panssarintorjuntatykin suorasuuntauslaukaus. Jopa haupitsia käytettiin tarkka-ampujien eliminoinnissa onnistuneesti.

Lopulta suomalainen tarkka-ampujatoiminta nousi neuvostoliittolaisten rinnalle. Hintana oli kuitenkin huomattava määrä kaatuneita vartiomiehiä, tuhansia tunteja hikistä työtä asemasodan juoksuhaudoissa ja runsaasti päänvaivaa esikunnissa teknisiä ja taktisia pulmia ratkottaessa.

Lähteinä mm. yliluutnantti Jyrki Tulppalan kapteenikurssin tutkielma Suomalaisten tarkka-ampujien toiminta sodassa 1941-1944 (1990)

Lue myös

Lukiossa Lohjalla olikin kymmeniä ihmisiä epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoo poliisi

Lukiossa oli paikalla enintään 50 ihmistä Lohjan perjantaisen epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoi Länsi-Uudenmaan...
15.8.2026 17:12

Maastopalo ryöstäytyi belgialaisella luonnonsuojelualueella

Satoja ihmisiä on joutunut pois kodeistaan Saksassa, Espanjassa ja Ranskassa
15.8.2026 16:34

Indonesiaan iski kaksi maanjäristystä – Floresin saarella kymmeniä kuolleita

Indonesiaan iski lauantaina kaksi voimakasta maanjäristystä lyhyen ajan sisällä. Floresin saaren lähistöllä tapahtui...
15.8.2026 15:05

Aihetunnisteet

Kotimaa sotahistoria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Skoda Transportation vetäytyy uusien metrojunien tarjouskilpailusta – perustelee huolella tasapuolisesta kohtelusta
Uutiset | 14.8.2026 11:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Venäjä viittasi kintaalla Japanin protestoinnille
Uutiset | 14.8.2026 8:02
Uusi afrikkalaisen sikaruton tapaus todettu Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 14.8.2026 17:49
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Lukiossa Lohjalla olikin kymmeniä ihmisiä epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoo poliisi
Uutiset | 15.8.2026 17:12
Maastopalo ryöstäytyi belgialaisella luonnonsuojelualueella
Uutiset | 15.8.2026 16:34
Indonesiaan iski kaksi maanjäristystä – Floresin saarella kymmeniä kuolleita
Uutiset | 15.8.2026 15:05
Yksi loukkaantui vakavasti kahden linja-auton kolarissa Helsingissä Kehä I:llä
Uutiset | 15.8.2026 14:57
Libanonin presidentti uhkasi Israelin neuvottelujen vaikuttavan tuleviin neuvotteluihin
Uutiset | 15.8.2026 14:01
Indonesian maanjäristyksen uhriluku kasvanut noin 40:een
Uutiset | 15.8.2026 13:26
Roturisteytyksellä voidaan pyrkiä terveempiin koiriin – Kennelliiton asiantuntijan mukaan tulokset ovat lupaavia
Uutiset | 15.8.2026 12:50
Rajavartiolaitos otti kiinni luvattoman rajanylittäjän Imatralla
Uutiset | 15.8.2026 12:02
Keskustanuoret: Nuorten luottamusta poliisiin ei saa rikkoa
Uutiset | 15.8.2026 11:33
Hauras aselepo rikkoontui, Israel hyökkäsi ilmasta Etelä-Libanoniin
Uutiset | 15.8.2026 11:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukiossa Lohjalla olikin kymmeniä ihmisiä epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoo poliisi
Uutiset | 15.8.2026 17:12
Maastopalo ryöstäytyi belgialaisella luonnonsuojelualueella
Uutiset | 15.8.2026 16:34
Indonesiaan iski kaksi maanjäristystä – Floresin saarella kymmeniä kuolleita
Uutiset | 15.8.2026 15:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta uhkaa tippua vaalikelkasta
Mielipide | 14.8.2026 15:24
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste