Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Työelämä
Jotta työ ei käy liian kuormittavaksi, siitä olisi tärkeä palautua päivittäin – mieluiten pitkin työpäivää, mutta viimeistään työpäivän jälkeen. (Kuva: Lehtikuva)

Tämä vakava ilmiö yleistyy työelämässä: "Voi tulla tunnesäätelyn haasteita"

Ikääntyneet työntekijät palautuvat usein henkisestä kuormituksesta nuoria paremmin.
Suomenmaa – STT / Janita Virtanen 21.2.2026 21:02, muokattu 22.2.2026 9:00
a– a+
Työelämä

Palautumisen ongelmat ovat yleisiä suomalaisessa työelämässä, ja ne ovat todennäköisesti yleistyneet entisestään 2020-luvulla, arvioi Työterveyslaitoksen erityisasiantuntija Anniina Virtanen.

– Hyvin monessa työssä vaatimustaso on kasvanut ja työ nopeutunut: käytetään erilaisia järjestelmiä ja sovelluksia ja ollaan koko ajan tavoitettavissa, mikä kiihdyttää työtahtia ja tuo mukanaan palautumisen haasteita.

Jos työpäivä jatkuu hektisenä ilman selkeitä taukoja, päivään ei välttämättä kerry lainkaan palauttavia hetkiä. Moni voi teknologian turvin tehdä työtään missä ja milloin vain, minkä seurauksena työn ja muun elämän välinen raja herkästi hämärtyy ja työt valuvat myös vapaa-ajalle.

Virtasen mukaan jopa neljäsosa työikäisistä suomalaisista on joko uupuneita tai vaarassa uupua, mikä osoittaa hänestä hyvin palautumisen riittämättömyyden työelämässä.

Virtanen huomauttaa, että palautumisen ongelmia koetaan hyvin erityyppisissä töissä.

Fyysisesti kuormittavissa työtehtävissä korostuu fyysisen palautumisen eli levon merkitys.

Esimerkiksi sosiaali- ja terveysalalla työn vaatimukset voivat olla kovia, aikataulut tiukkoja ja käsiteltävät asiat kuormittavia.

– Sote-alalla on paljon myös eettistä kuormitusta, eli jos työntekijä ei pysty esimerkiksi tiukkojen resurssien vuoksi tekemään työtään parhaaksi katsomallaan tavalla, tämä voi vaikuttaa palautumiseen erityisen paljon.

Tietotyössä sen sijaan korostuu usein kognitiivinen kuormitus. Työpäivän aikana saattaa olla paljon palavereja ja käsiteltävänä valtava määrä informaatiota. Lisäksi viestejä tulee monesta eri suunnasta ja koetaan paineita monen asian tekemiseen yhtä aikaa.

Virtasen mukaan fyysinen palautuminen hidastuu iän myötä. Sen sijaan henkinen palautuminen on iäkkäämmillä työntekijöillä usein nuoria parempaa, ja varsinkin moni nuori aikuinen kokee työnsä hyvin henkisesti raskaaksi.

– Ikääntyneille on ehkä ihan jo kokemuksen myötä kehittynyt toimivia keinoja säädellä omaa kuormitustaan ja suhtautua työhön sellaisella tavalla, joka ei kuormita yhtä paljon.

RONI REKOMAA / LEHTIKUVA

Jotta työ ei käy liian kuormittavaksi, siitä olisi tärkeä palautua päivittäin – mieluiten pitkin työpäivää, mutta viimeistään työpäivän jälkeen. Hyvin usein tämä ei kuitenkaan toteudu. Omaa työstä palautumistaan voi edistää monin keinoin, kertoo organisaatiopsykologi ja työelämävalmentaja Mari Laari.

Heti aluksi olisi hyvä aloittaa keskustelu siitä, millainen kulttuuri työpaikalla on.

– Voiko työpäivänkin aikana palautua pitämällä taukoja ja irrottautumalla työpisteeltä? Jos työssä itsessään on jotain sellaista, joka estää palautumista tai altistaa uupumukselle, tarvitaan muokkausta koko työkokonaisuuteen ja apua esihenkilöltä tai työyhteisöltä.

Työpäivän aikana olisi myös tärkeää keskittyä vain yhteen asiaan kerrallaan.

Työpäivän päätteeksi Laari kannustaa pohtimaan, mitä päivästä jäi käteen: oliko positiivisia tunnekokemuksia tai uuden oppimista. Varsinkin negatiiviset asiat olisi hyvä kirjoittaa ylös ja samalla hieman jo kartoittaa, mitä niiden kanssa voisi tehdä seuraavana päivänä.

– Tällä tavalla luodaan itselle ajatus, että nyt suljen tämän työpäivän ja saan siirtyä vapaalle.

Vapaa-ajalla tärkeintä olisi olla miettimättä työtä ja keskittyä muihin, mielellään mahdollisimman mielekkäisiin ja aidosti rentouttaviin asioihin.

Jos työstä palautuminen jää pidempiaikaisesti heikoksi, seurauksena voi olla monenlaisia varoitusmerkkejä, joihin olisi hyvä puuttua ajoissa. Pitkään jatkuessaan heikko palautuminen voi johtaa uupumukseen.

Laarin mukaan olennaista on esimerkiksi se, miten ihminen voi vapaapäivien jälkeen: onko olo rentoutunut ja virkeä, ja ovatko ajatukset alkavasta työviikosta positiivisia.

– Entä tuntuuko työpäivän aikana, että saa asioita aikaiseksi, vai onko vaikeuksia tarttua työhön. Ja onko työpäivän päätteeksi sellainen olo, että onpa kiva siirtyä vapaa-ajalle, vai onko ihan kaikkensa antanut eikä jaksa enää mitään. Työpäivän jälkeen pitäisi olla vielä virtaa jäljellä myös vapaa-ajan menoihin, Laari kuvailee.

Heikko palautuminen tuo usein mukanaan jonkinlaisia univaikeuksia.

– Jos herää keskellä yötä miettimään työasioita, se on jo hyvin selkeä työstressin merkki.

Palautumisen ongelmat voivat herättää monenlaisia fyysisiä tuntemuksia, kuten korkeaa sykettä tai vatsavaivoja. Kognitiivisia merkkejä voivat olla muisti- ja keskittymisongelmat tai päätöksenteon vaikeudet.

– Lisäksi voi tulla tunnesäätelyn haasteita, eli pinna voi olla kireällä ja saattaa ärsyyntyä helposti pienistäkin asioista.

Jos palautumisen ongelmat ovat edenneet työuupumuksen puolelle, tyypillisiä oireita ovat Laarin mukaan ilon katoaminen sekä kyynisyyden ja merkityksettömyyden tunteet työtä kohtaan. Uupumusasteisessa väsymyksessä ei riitä, että nukkuu esimerkiksi viikonlopun hyvin, vaan väsymys ei vain hellitä.

– Toivoisin, että ihmiset tunnistaisivat palautumisen ongelmista kertovia merkkejä mahdollisimman varhain, jotta niihin olisi vielä energiaa puuttua, eikä ehdittäisi päätyä työuupumuksen tasolle, jossa tarvitaan usein jo radikaalimpia toimenpiteitä, kuten sairauslomaa.

Lue myös

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen

Kustantaja–päätoimittaja Julius Streicher tuomittiin Nürnbergin oikeudenkäynnissä lehtensä takia kuolemaan
8.8.2026 22:15

Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa

Korean niemimaan kärsiessä tukahduttavasta helleaallosta Pohjois-Korean valtionmedia on listannut keinoja selvitä kuumuudesta, uutistoimisto...
8.8.2026 22:06

WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen

Saksassa Leipzigissa lentoasemalta tällä viikolla löydetty, räjähteillä lastattu drooni oli todennäköisesti venäläinen, kertoo...
8.8.2026 16:19

Aihetunnisteet

Kotimaa Terveys työ työelämä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste