Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saksa

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä

11.2.2026 22:18
Lue lisää 
Kotimaa
Turvallista kotisaattohoitoa ei voida toteuttaa ainoastaan omaisten voimin. (Kuva: Lehtikuva / Eija Kontio)

Moni kuolemansairas toivoo kotisaattohoitoa, mutta aina se ei ole mahdollista

STT- Janita Virtanen 17.7.2023 11:25, muokattu 17.7.2023 11:25
a– a+
Kotimaa

Suomalaiset saattohoitopotilaat ovat aiempaa kiinnostuneempia kotisaattohoidosta. Tietoisuus asiasta on lisääntynyt, ja ympärivuorokautisia kotisairaalapalveluita on entistä paremmin saatavilla, kertoo Husin palliatiivisen keskuksen ylilääkäri Tiina Saarto.

– Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla jopa 90 prosenttia saattohoitopotilaista asuu ympärivuorokautisen kotisairaalahoidon piirissä, ja Terhokoti-saattohoitokodissa saattohoitojaksot vain lyhenevät, kun ihmiset ovat entistä pidempään kotona.

Pienemmissä kunnissa ja syrjäseuduilla kotisaattohoidon järjestämiseen ei aina kuitenkaan ole resursseja. Suomen kotisairaalat ovat keskittyneet suurimpiin kaupunkeihin.

Saarron mukaan kotisaattohoitoa toteutetaan pienemmissä kunnissa myös esimerkiksi kotihoidon tai kotisairaanhoidon palveluina, vaikka Suomen valtakunnallinen ohjeistus on, että kotisaattohoito lähtökohtaisesti vaatii ympärivuorokautiset kotisairaalapuitteet.

Kotisairaalat toteuttavat hoitoa saattohoitopotilaan kotona yhdessä sovitun hoitosuunnitelman mukaisesti, minkä lisäksi sairaanhoitaja on tavoitettavissa ympäri vuorokauden.

Saarron mukaan kotisaattohoidoissa korostuvat nuoret potilaat ja vahvat tukiverkostot. Kotisaattohoito vaatii paljon myös läheisiltä, ja esimerkiksi iäkkäiden potilaiden iäkkäät puolisot eivät välttämättä jaksa osallistua hoitoon.

Erityisesti yksin asuvien ikääntyneiden saattohoidot toteutetaan usein saattohoitokodeissa tai -osastoilla.

– Myös yksin asuvat ikäihmiset usein toivovat kotisaattohoitoa, mutta kun asiasta puhutaan enemmän, käy ilmi, ettei lähipiiristä löydykään auttajaa, Saarto harmittelee.

Saarron mukaan noin 90 prosenttia kotisaattohoitopotilaista sairastaa syöpää, vaikka yhtä lailla esimerkiksi sydämen vajaatoimintaa, keuhkoahtaumaa, maksakirroosia tai munuaisten vajaatoimintaa sairastavat potilaat voisivat olla saattohoidossa kotona.

Saarto kertoo, että näille potilaille ei välttämättä edes tarjota tätä vaihtoehtoa. Syöpäpotilaista sitä tarjotaan suurimmalle osalle.

Tutkimusten mukaan suurin osa suomalaisista toivoisi kuolevansa omassa kodissaan, mutta merkittävä osa kotisaattohoidossa olevista potilaista siirtyy kuitenkin viimeistään viimeisinä päivinään saattohoitokotiin tai sairaalaan, kertoo Saarto.

– Usein itseisarvo ei ole niinkään se, että pitää kuolla kotona, vaan se, että pitää saada olla siellä mahdollisimman pitkään. Kun kuoleva ihminen on vuoteenomana ja hänen tajunnantasonsa on jo laskenut niin, ettei hän enää kykene havainnoimaan ympäristöään, saatto-osasto voi alkaa tuntua paremmalta vaihtoehdolta.

Terhokodin ylihoitajan Mirja Sisko Anttosen mukaan tähän ratkaisuun päädytään erityisesti niissä tapauksissa, kun kotisaattohoito pitkittyy ja jatkuu useita viikkoja tai jopa kuukausia.

Aloite kotisaattohoidon lopettamiseen voi tulla joko omaisilta tai potilaalta itseltään. Potilas saattaa väsyä kotona olemiseen tai pyrkiä suojelemaan kotona olevia läheisiään ylirasitukselta.

Saattohoitopotilaille on Suomessa tarjolla tukiosastoja, joille siirtyminen on tehty vaivattomaksi. Tukiosastoja voidaan hyödyntää osana kotisaattohoitoa myös jaksoluontoisesti, jolloin omaiset saavat välillä levätä.

– Kotisaattohoidossa on aina tärkeä mennä eteenpäin perheen ehdoilla ja joustavasti, Anttonen sanoo.

Kun suunnitellaan kotisaattohoitoa, tehdään tarkka hoitosuunnitelma, jossa myös omaisilla on omat roolinsa, kertoo Siun soten palliatiivisen keskuksen ylilääkäri Leena Surakka.

Läheiset voivat osallistua joihinkin hoitotehtäviin, mutta esimerkiksi lääkehoito vaatii usein terveydenhuollon osaamista, joten turvallista kotisaattohoitoa ei voida toteuttaa ainoastaan omaisten voimin.

– Kotisaattohoito edellyttää myös hoitohenkilökunnalta erityisosaamista. Jos potilas asuu kaukana palveluista, hoitotyön ammattilaista ei välttämättä saada kotikäynnille kovin usein tai nopeasti. Tällöin läheisten rooli on suurempi.

Surakan mukaan kotisaattohoitopotilaat usein kokevat, että he voivat elää kotonaan enemmän itsensä näköistä elämää.

Sairaalassa tai saattohoitokodissa voi olla hankalampaa löytää mielekästä tekemistä tai pitää kiinni tutuista arkirutiineista. Myös läheisten on helpompi olla kotona läsnä.

Terhokodin ylihoitaja Anttonen muistuttaa, että saattohoitopotilaalla on aina oltava ympärivuorokautista tukea saatavilla joko omaisilta tai ammattilaisilta.

– Potilas ei saa jäädä hetkeksikään turvattomaan tilaan, jossa hän ei saa yhteyttä kehenkään. Kuoleman prosessi itsessään voi laukaista yllättäen hädän tai paniikin, vaikka kuolemasta olisi puhuttu ja sitä olisi ennakoitu. Tämä on tärkeä ottaa huomioon kotisaattohoitoa suunniteltaessa.

Anttosen mukaan saattohoitopotilailla on usein kuoleman lähestyessä jonkinlaisia erityistoiveita. Ne voivat koskea tiettyjä ruokia tai juomia tai esimerkiksi saunaan tai jopa konserttiin pääsyä.

Lopulta potilaiden tärkeimmäksi toiveeksi nousee kuitenkin kipujen hallinta ja riittävä tuki läheisille.

Lue myös

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä

Saksa on pitkään ollut varovainen hyökkäävän kybertoiminnan suhteen, mutta nyt maa on valmis...
11.2.2026 22:18

Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset

Matkustajien ostokset Tallink Silja Linen laivoilla painottuivat viime vuonna tunnettuihin brändeihin, pohjoismaiseen designiin...
11.2.2026 21:56

Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä

Keväällä 1976 Geneven autonäyttelyssä esiteltiin auto, joka sai useimmat muut automallit näyttämään heppoisilta...
11.2.2026 21:09

Aihetunnisteet

kotihoito Kotimaa Saattohoito

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Ruotsin prinsessa myöntää: Tapasi Epsteinin kahdesti
Uutiset | 10.2.2026 11:39
Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Äänestäjät hämmentyivät tuplavaaleissa – näin keskustalaiset jakoivat äänensä
Uutiset | 11.2.2026 19:17
Ajokeli jatkuu huonona eteläisessä Suomessa lumisateiden ja jäätävän tihkun takia
Uutiset | 11.2.2026 18:07
Nato aloitti Arctic Sentry -operaation, joka lisää sotilasliiton läsnäoloa arktisella alueella
Uutiset | 11.2.2026 17:30
FT: Ukraina aikoo järjestää presidentinvaalit ja kansanäänestyksen rauhansopimuksesta
Uutiset | 11.2.2026 17:02
Liian vähän, liian myöhään – Ikosen sote-korjaussarja ei vakuuttanut oppositiota
Uutiset | 11.2.2026 17:00
”Populismia” – Keskustan Mehtälä lyö faktat pöytään turpeesta
Uutiset | 11.2.2026 16:45
Askon ja Sotkan taustayhtiö ei pysty maksamaan työntekijöidensä palkkoja – haetaan palkkaturvan kautta
Uutiset | 11.2.2026 15:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Kurjuutta lisää
Mielipide | 11.2.2026 10:41
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste