Miehen humalassa ajama auto suistui tieltä Lopella, kyydissä ollut nainen kuoli – tuomio törkeästä kuolemantuottamuksesta
Kanta-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut viisikymppisen miehen vankeusrangaistukseen viime heinäkuussa Lopella tapahtuneesta kuolemaan johtaneesta ulosajosta.
Oikeuden mukaan mies ajoi humalassa ja huomattavalla ylinopeudella pakettiautoa ja menetti mutkassa sen hallinnan. Tämän seurauksena auto suistui pellolle, missä se eteni kymmeniä metrejä törmäten sitten pientareeseen ja sinkoutuen ilmassa ympäri.
Auto vaurioitui lunastuskuntoon. Auton kyydissä ollut nainen kuoli onnettomuudessa saamiinsa vammoihin sairaalassa muutama päivä ulosajon jälkeen.
Oikeuden mukaan mies aiheutti teollaan naisen kuoleman ja syyllistyi siten kuolemantuottamukseen. Kokonaisuutena käräjäoikeus katsoi teon törkeäksi, koska mies oli ajanut päihtyneenä ja huomattavaa ylinopeutta mutkaisella ja mäkisellä tiellä.
Petri Antero Mutka, 55, tuomittiin muun muassa törkeästä kuolemantuottamuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta kolmen vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Hänet on oikeuden mukaan myös aiemmin tuomittu vankeusrangaistuksiin samankaltaisista rikoksista.
Käräjäoikeus antoi tuomion viime viikolla.