Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Grönlanti

USA, Grönlanti ja Tanska allekirjoittivat arktisen turvallisuussopimuksen pitkän suukovun jälkeen

22.9.2026 18:49
Lue lisää 
Euroopan parlamentti
Keskustameppi Katri Kulmunin mukaan lähtötilanne romuautoasetuksessa oli huolestuttava. (Kuva: European Union 2026)

Museoautot välttyvät paalaukselta – keskustameppi Katri Kulmuni kiittelee autoharrastajia aktiivisuudesta

Pekka Pohjolainen 12.6.2026 12:10, muokattu 12.6.2026 12:13
a– a+
Euroopan parlamentti

Harraste- ja museoautot välttyivät pakkoromutukselta, sillä paljon porua aiheuttanut kiertotalousasetus muuttui lopulta olennaisesti Euroopan parlamentin käsittelyssä.

Autoharrastajia prosessissa puolustanut europarlamentaarikko Katri Kulmuni (renew/kesk.) kertoi perjantaiaamun meppiaamukahveilla ajoneuvojen kiertotalousasetuksen nyt valmistuneen.

Kulmuni muistutti, että lähtötilanne oli huolestuttava, sillä komission alkuperäisessä esityksessä sääntely oli melko kategorista. 

– Oli iso huoli, että museo- ja harrasteautot joutuisivat kiertoon tai romuttamolle käytännössä. Siinä olisi kyllä lähtenyt sitten museoautojakin, Kulmuni totesi.

Lopputulokseen saatiin kuitenkin autoharrastajien kannalta ratkaisevia muutoksia. Kulmunin mukaan kiitos tästä kuuluu kansalaisaktiivisuudelle, sillä erityisesti pohjoismaiset autoharrastajat alkoivat olla suoraan yhteydessä parlamentaarikkoihin huomattuaan, ettei asia näkynyt jäsenvaltioiden omissa kannoissa.

 – Parlamentin kantaan saatiin huomiot ja poikkeukset, että näitä harraste- ja museoautoja, amerikanrautoja ja muita, mitä Pohjoismaissa on, ei ole tarkoitus viedä kiertoon, Kulmuni sanoi.

Kysymykseen siitä, miten museo- tai harrasteautot jatkossa määritellään Kulmuni vastasi päätöksenteon siirtyvän kotimaahan.

 – Käytännössä päätöksen tekee kansallinen viranomainen. Todennäköisesti Suomessa Traficom toimeenpanee ne säädökset. Siinä Suomi voi tietenkin käyttää omaa harkintavaltaa, kuinka tiukkaa valvontaa he haluavat, tai millaista rekisteriä, Kulmuni selvensi.

Toinen ajoneuvoharrastajia koskettava ajankohtainen kysymys on EU:n tieturvallisuuspaketti ja kysymys siitä, jääkö Suomelle liikkumavaraa moottoripyörien määräaikaiskatsastuksissa.

Kulmunin mukaan näkemykset jäsenmaiden välillä eroavat rajusti maantieteellisistä syistä. Keski-Euroopassa moottoripyörillä ajetaan läpi vuoden pienten ja vanhojen alppikylien läpi, jolloin paikalliset vaativat katsastuksia meluhaittojen vuoksi.

– Suomessa, jossa kausi on lyhyt, katsastukseen vaatiminen nähdään vain taakkana.

Kulmunin mukaan Suomi on asiassa ollut myös maana aktiivinen, ja neuvoston kanta on sen mukainen, kuin Suomi haluaa.

– Uskon, että moottoripyörät eivät tule menemään katsastukseen, vaan Suomi saa edelleen kansallisen poikkeuksen.

Komission esittämä liikennekelpoisuuspaketti pyrki parantamaan liikenneturvallisuutta.

Euroopan parlamentin liikennevaliokunta ja täysistunto ovat asettuneet tukemaan linjaa, joka poistaisi nykyisen kansallisen joustovaran yli 125-kuutioisilta moottoripyöriltä ja toisi ne myös tienvarsien päästötarkastuksiin.

Suomi ja EU-neuvosto ovat kuitenkin ajaneet joustovaran säilyttämistä. Lopullinen ratkaisu asiaan haetaan parlamentin ja neuvoston välisissä kolmikantaneuvotteluissa eli trilogeissa.

Lue myös

Trump ja Xi tapaavat taas – Tutkija: Kertoo Kiinan vahvistumisesta

Kiinan presidentin valtiovierailulla Yhdysvaltoihin haetaan jatkoaikaa maiden strategisen kilpailun pitämiselle aisoissa.
23.9.2026 8:59

Ruokahävikki päivittäistavarakaupoissa väheni edelleen

Vuodesta 2018 lähtien ruokahävikki on vähentynyt yli 40 prosenttia.
23.9.2026 8:40

Suomalainen droonintorjuntayhtiö Sensofusion suunnittelee listautumista pörssiin

Suomalainen droonintorjuntayhtiö Sensofusion kertoo suunnittelevansa listautumista Helsingin pörssiin.Yhtiö suunnittelee, kehittää ja myy ohjelmistovetoisia...
23.9.2026 8:19

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Trump kehotti Putinia löytämään sovitteluratkaisun sotaan
Uutiset | 22.9.2026 17:37
Kokoomus kaivoi esiin Antti Rinteen ikivanhat suklaalevyt
Uutiset | 22.9.2026 13:11
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Paljastus: Venäjän uhka korventaa – Nato-maa laati suunnitelman
Uutiset | 22.9.2026 21:03
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Muista nämä, kun keli viilenee – ”Muutaman minuutin kierros kotona voi säästää tuhansien eurojen vahingoilta”
Uutiset | 22.9.2026 22:22
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Trump ja Xi tapaavat taas – Tutkija: Kertoo Kiinan vahvistumisesta
Uutiset | 23.9.2026 8:59
Ruokahävikki päivittäistavarakaupoissa väheni edelleen
Uutiset | 23.9.2026 8:40
Suomalainen droonintorjuntayhtiö Sensofusion suunnittelee listautumista pörssiin
Uutiset | 23.9.2026 8:19
HS: Hyvätuloiset saavat yhä asua tuetussa vuokra-asunnossa, uudistus ei ehdi eduskuntaan
Uutiset | 23.9.2026 8:06
Uutissuomalainen: Suomeen tulee muualta Schengen-alueelta vuosittain satoja ihmisiä laittomasti
Uutiset | 23.9.2026 7:32
Yhdysvaltain Rubio ja Venäjän Lavrov tapaavat keskiviikkona
Uutiset | 23.9.2026 6:41
Britannian pääministeri Burnham ilmoitti tekoäly-yhteistyöstä USA:n kanssa – tavoitteena suojella kriittistä infrastruktuuria
Uutiset | 23.9.2026 6:39
Nuorelle miehelle ehdollista vankeutta Kittilän kuolonkolarista
Uutiset | 23.9.2026 2:01
Sanomalehdet tavoittavat edelleen enemmistön suomalaisista
Uutiset | 23.9.2026 0:01
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump ja Xi tapaavat taas – Tutkija: Kertoo Kiinan vahvistumisesta
Uutiset | 23.9.2026 8:59
Ruokahävikki päivittäistavarakaupoissa väheni edelleen
Uutiset | 23.9.2026 8:40
Suomalainen droonintorjuntayhtiö Sensofusion suunnittelee listautumista pörssiin
Uutiset | 23.9.2026 8:19
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05
Lukijalta: Kulttuuri tarvitsee tekijöitä
Mielipide | 22.9.2026 10:54
Lukijalta: Hallitusta kiinnostavat vain suurkaupungit
Mielipide | 22.9.2026 10:40

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste