Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kehysriihi

Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”

24.4.2026 18:17
Lue lisää 
Ulkomaat
EU:n mukaan sovun syntyminen Serbian ja Kosovon välille olisi tärkeä askel kohti molempien osapuolien haluamaa EU-jäsenyyttä. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Kosovossa väkivallaksi leimahtaneet jännitteet on saatava kiireellisesti rauhoitettua, asiantuntijat sanovat – jopa aseellisen selkkauksen riski kasvanut

Myös Suomen Kosovon-suurlähettiläs arvioi STT:lle, että väkivaltaisuudet saattavat vielä jatkua
STT-Ayla Albayrak 31.5.2023 16:43, muokattu 31.5.2023 17:14
a– a+
Ulkomaat

Viime aikoina Pohjois-Kosovossa leimahtaneita väkivaltaisuuksia seuranneet asiantuntijat pitävät tärkeänä, että tämänhetkiset levottomuudet saadaan kiireellisesti rauhoitettua.

Sen jälkeen Serbia ja Kosovo täytyy ohjata takaisin neuvottelupöytään, jotta tilanne saadaan ratkaistua pysyvästi, sanovat STT:n haastattelemat asiantuntijat. Muuten ongelmien kierrettä ei heidän mukaansa saada katkaistua.

Maanantaina 30 sotilasliitto Naton johtaman Kfor-rauhanturvaoperaation sotilasta loukkaantui yhteenotossa serbimielenosoittajien kanssa Kosovon pohjoisosassa. Nato sanoi tiistaina lähettävänsä lisäjoukkoja Kosovoon yhteenottojen takia.

– Jännitteet ovat kasvaneet jo viime kuukaudet, mutta sanoisin että on huonoin tilanne vuosiin, arvioi lähetystöneuvos Heli Hyypiä ulkoministeriön Kaakkois-Euroopan ja EU:n laajentumisen yksiköstä.

– Pohjois-Kosovon tilanne on nyt erityisen huolestuttava, etenkin nämä hyökkäykset Kfor-joukkoja, siviilejä ja medioita vastaan, hän sanoo.

Myös Suomi on mukana Kfor-operaatiossa, jonka tehtävänä on ollut estää vihamielisyydet ja taata rauha Kosovossa.

Kosovo on pääasiassa albaanien asuttama maa. Kuitenkin erityisesti maan pohjoispuolta asuttava serbivähemmistö on pysynyt pääosin uskollisena Serbialle, joka ei tunnusta Kosovoa itsenäiseksi valtioksi. Kosovo julistautui itsenäiseksi Serbiasta vuonna 2008.

Suomen Kosovon-suurlähettiläs Matti Nissinen arvioi STT:lle, että väkivaltaisuudet saattavat vielä jatkua. Ensisijaisesti kahakoita on käyty kuitenkin Kosovon serbien ja Kosovon poliisin välillä, eikä väkivaltaisuuksien ole niinkään ollut tarkoitus kohdistua kansainvälisiin toimijoihin, hän uskoo.

– Pidän mielenosoitusten jatkumista mahdollisena ja jopa todennäköisenä, ja niihin sisältyy edelleen väkivaltaisuuksien mahdollisuus, hän sanoo puhelimitse pääkaupunki Pristinasta.

Viime kuukausina Kosovon pohjoisosassa on ollut kiistaa monista eri asioista, esimerkiksi energiajakelusta ja autojen rekisterikilvistä.

Viimeisimpänä tilannetta on kiristänyt Pohjois-Kosovon serbienemmistöisille alueille valittujen albaanipormestarien yritykset aloittaa työnsä serbien protesteista huolimatta. EU ja Yhdysvallat ovat vedonneet Kosovon päättäjiin, etteivät neljän serbienemmistöisen kunnan albaanitaustaiset pormestarit pyrkisi hallintorakennuksiin poliisivoimien tuella. Tilanteen rauhoittamiseksi he voisivat työskennellä muissa toimipisteissä, länsi on sanonut.

– Se, että pormestarit pyrkivät näihin kunnantaloihin, on toiminut laukaisevana tekijänä levottomuuksissa, Nissinen kertoo.

Keskiviikkonakin sadat serbit ovat kokoontuneet kaupungintalon edustalle mielenosoitukseen, kertoo uutistoimisto AFP. He vaativat Kosovon poliisin vetäytymistä sekä albaanipormestarien eroa.

– Pormestarithan valittiin vaaleissa, joiden äänestysprosentti jäi noin 3,5 prosenttiin. Vaalit sinällään toteutettiin legitiimisti ja oikein, ilman epäselvyyksiä, mutta serbipuolueet ja äänestäjät boikotoivat näitä vaaleja. Tämänkaltainen tulos ei voi toimia pitkäaikaisena ratkaisuna, Nissinen arvioi.

Keväällä Kosovo ja Serbia alustavasti sitoutuivat 11-kohtaisessa sopimuksessa muun muassa siihen, etteivät ne käytä väkivaltaa keskinäisten riitojensa ratkaisuun tai estä toisiaan liittymästä EU:hun tai muihin kansainvälisiin järjestöihin. Sopimusta ei kuitenkaan ole vielä allekirjoitettu.

EU:n mukaan sovun syntyminen Serbian ja Kosovon välille olisi tärkeä askel kohti molempien osapuolien haluamaa EU-jäsenyyttä.

Sopimuksen seurauksena Serbia joutuisi käytännön tasolla kohtelemaan Kosovoa itsenäisenä valtiona, vaikka virallinen tunnustus ei sopimukseen kuulunutkaan. Serbia ja Kosovo olisivat muun muassa sitoutuneet tunnustamaan toistensa matkustusasiakirjat, rekisterikilvet ja tullileimat.

– Ensin pitää rauhoittaa tilanne paikallisesti ja tämän jälkeen palata edistämään Kosovon ja Serbian välisiä suhteita. EU:n fasilitoiman sopimuksen toimeenpano odottaa nykyisen tilanteen rauhoittumista, Heli Hyypiä sanoo.

Serbiassa EU:n esitystä kuitenkin vastustettiin muun muassa suuressa mielenosoituksessa maaliskuussa. Serbinationalistien mielestä sopimus johtaisi Suur-Albanian perustamiseen eikä rehelliseen kompromissiin.

Ulkopoliittisen instituutin Balkaniin erikoistunut vanhempi tutkija Emma Hakala ei usko tilanteeseen olevan yhtä selvää syyllistä. Vaikka hänestäkin kyseessä on toistaiseksi ollut paikallinen selkkaus, voi se johtaa paljon vakavampiin seurauksiin.

– Jos tilanteeseen olisi aikaisemmin puututtu, tätä olisi voitu tehokkaammin torjua, Hakala uskoi.

– Tietysti on jo riski ja uhka, että tilanne on jännittynyt entisestään ja että asevoimien joukkoja on lähetetty rajalle. Sanoisin, että nämä riskit ovat nyt suuremmat kuin mitä aiemmissa tilanteissa on ollut. Esimerkiksi joku väkivaltaisuuksien sarja voisi pahimmillaan johtaa aseelliseen selkkaukseen, vaikka kummankaan intressissä ei ole mikään aseellinen sota, Hakala arvioi.

Hakalan mielestä myös se, että lännen huomio on ollut vahvasti Venäjän hyökkäyssodassa Ukrainassa, on voinut osaltaan johtaa tilanteen kärjistymiseen näin pahaksi Serbian ja Kosovon välillä. EU on kuitenkin huomattavasti aktivoitunut Balkanin suhteen viimeisen vuoden aikana, hän sanoi.

Perinteisesti Serbiaa tukenut Venäjä puolestaan on estänyt Kosovon tavoitetta päästä YK:n jäseneksi eikä ole yrittänyt pehmittää maiden välejä.

– Kuulemani mukaan venäläisessä propagandassa tai virallisissa näkökannoissa asia on esitetty niin, että Kosovo alistaa serbivähemmistöä ja länsi alistaa Serbiaa väkivaltaisuuksienkin hinnalla, Hakala kertoo.

– Kuitenkin (tällä viikolla) myös Yhdysvallat tuomitsi aika vahvasti Kosovon hallituksen, ja Kosovo esimerkiksi jätettiin pois isoista Nato-harjoituksista, joihin sen oli määrä osallistua.

Serbian oma demokratiakehitys on Hakalan mukaan mennyt huonoon suuntaan presidentti Aleksandar Vucicin aikana, vaikka toisaalta hän on halunnut pitää Serbian EU-jäsenyysneuvottelut käynnissä. Serbian EU-jäsenyysneuvotteluissa ei ole tosin tapahtunut merkittävää edistystä viime vuosina. Kosovon tunnustaminen ei kuitenkaan ole osa EU-jäsenyyden kriteerejä, ja on myös EU-maita, jotka eivät ole tunnustaneet Kosovoa valtioksi.

– Serbian kohdalla voidaan ajatella, että tämä tavallaan myös tukee presidentti Vucicin asemaa Serbiassa, koska nämä jännitteet muodostavat ulkoisen uhan, joka voi vahvistaa häntä. En tarkoita, että hän lietsoisi tätä, vaan enemmänkin, että hän käyttäisi tätä jo muodostunutta tilannetta hyväkseen, Hakala arvioi.

Lue myös

Nato-joukot lisänneet turvatoimia Pohjois-Kosovossa, serbien mielenosoitukset jatkuneet kolmatta päivää

Nato lähetti alueelle lisäjoukkoja kymmenien rauhanturvaajien loukkaannuttua maanantaina yhteenotossa serbimielenosoittajien kanssa
31.5.2023 15:05

Nato lähettää lisäjoukkoja Kosovoon – maanantain yhteenotossa loukkaantui 30 Kfor-operaation rauhanturvaajaa

EU vaatii välitöntä liennytystä Pohjois-Kosovoon
30.5.2023 16:48

Aihetunnisteet

Balkan Kosovo Nato Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Rydman tylyttää sote-järjestökenttää: Laittakaa ”hynttyitä yhteen”
Uutiset | 23.4.2026 13:46
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
HS: Seksuaalirikoksista epäillyn papin uhrit olivat lapsia
Uutiset | 24.4.2026 17:44
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Uusimmat

Kysely: Kansalaisilta tyly tuomio Orpon hallitukselle – Tyytymättömyys vain kasvaa
Uutiset | 25.4.2026 0:05
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Asiakirjavuoto: Tällaisia rangaistuksia Yhdysvallat pohtii Nato-maille
Uutiset | 24.4.2026 22:09
Rajua puhetta Venäjällä: Talous on ”romahduksen partaalla”, syksyllä uhkaa ”se, mitä tapahtui 1917”
Uutiset | 24.4.2026 21:53
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Tässä ovat lasten suosituimmat nimet nyt
Uutiset | 24.4.2026 21:01
Purra hyökkäsi rajusti Lindtmania vastaan – ”Kyky valehdella on käsittämätön”
Uutiset | 24.4.2026 19:40
Uuden vaalitietojärjestelmän konesali säilyy Suomessa – Toimittajaksi kanadalainen CGI
Uutiset | 24.4.2026 19:19
Nyt iskee kevätmyrsky – Jopa lunta voi tulla
Uutiset | 24.4.2026 19:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Kansalaisilta tyly tuomio Orpon hallitukselle – Tyytymättömyys vain kasvaa
Uutiset | 25.4.2026 0:05
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Asiakirjavuoto: Tällaisia rangaistuksia Yhdysvallat pohtii Nato-maille
Uutiset | 24.4.2026 22:09
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste