Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Münchenin turvallisuuskonferenssi

Zelenskyi piikitteli Orbania: ”Saa miettiä, miten kasvattaa mahaansa”

14.2.2026 13:59
Lue lisää 
Ulkomaat
EU:n mukaan sovun syntyminen Serbian ja Kosovon välille olisi tärkeä askel kohti molempien osapuolien haluamaa EU-jäsenyyttä. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Kosovossa väkivallaksi leimahtaneet jännitteet on saatava kiireellisesti rauhoitettua, asiantuntijat sanovat – jopa aseellisen selkkauksen riski kasvanut

Myös Suomen Kosovon-suurlähettiläs arvioi STT:lle, että väkivaltaisuudet saattavat vielä jatkua
STT-Ayla Albayrak 31.5.2023 16:43, muokattu 31.5.2023 17:14
a– a+
Ulkomaat

Viime aikoina Pohjois-Kosovossa leimahtaneita väkivaltaisuuksia seuranneet asiantuntijat pitävät tärkeänä, että tämänhetkiset levottomuudet saadaan kiireellisesti rauhoitettua.

Sen jälkeen Serbia ja Kosovo täytyy ohjata takaisin neuvottelupöytään, jotta tilanne saadaan ratkaistua pysyvästi, sanovat STT:n haastattelemat asiantuntijat. Muuten ongelmien kierrettä ei heidän mukaansa saada katkaistua.

Maanantaina 30 sotilasliitto Naton johtaman Kfor-rauhanturvaoperaation sotilasta loukkaantui yhteenotossa serbimielenosoittajien kanssa Kosovon pohjoisosassa. Nato sanoi tiistaina lähettävänsä lisäjoukkoja Kosovoon yhteenottojen takia.

– Jännitteet ovat kasvaneet jo viime kuukaudet, mutta sanoisin että on huonoin tilanne vuosiin, arvioi lähetystöneuvos Heli Hyypiä ulkoministeriön Kaakkois-Euroopan ja EU:n laajentumisen yksiköstä.

– Pohjois-Kosovon tilanne on nyt erityisen huolestuttava, etenkin nämä hyökkäykset Kfor-joukkoja, siviilejä ja medioita vastaan, hän sanoo.

Myös Suomi on mukana Kfor-operaatiossa, jonka tehtävänä on ollut estää vihamielisyydet ja taata rauha Kosovossa.

Kosovo on pääasiassa albaanien asuttama maa. Kuitenkin erityisesti maan pohjoispuolta asuttava serbivähemmistö on pysynyt pääosin uskollisena Serbialle, joka ei tunnusta Kosovoa itsenäiseksi valtioksi. Kosovo julistautui itsenäiseksi Serbiasta vuonna 2008.

Suomen Kosovon-suurlähettiläs Matti Nissinen arvioi STT:lle, että väkivaltaisuudet saattavat vielä jatkua. Ensisijaisesti kahakoita on käyty kuitenkin Kosovon serbien ja Kosovon poliisin välillä, eikä väkivaltaisuuksien ole niinkään ollut tarkoitus kohdistua kansainvälisiin toimijoihin, hän uskoo.

– Pidän mielenosoitusten jatkumista mahdollisena ja jopa todennäköisenä, ja niihin sisältyy edelleen väkivaltaisuuksien mahdollisuus, hän sanoo puhelimitse pääkaupunki Pristinasta.

Viime kuukausina Kosovon pohjoisosassa on ollut kiistaa monista eri asioista, esimerkiksi energiajakelusta ja autojen rekisterikilvistä.

Viimeisimpänä tilannetta on kiristänyt Pohjois-Kosovon serbienemmistöisille alueille valittujen albaanipormestarien yritykset aloittaa työnsä serbien protesteista huolimatta. EU ja Yhdysvallat ovat vedonneet Kosovon päättäjiin, etteivät neljän serbienemmistöisen kunnan albaanitaustaiset pormestarit pyrkisi hallintorakennuksiin poliisivoimien tuella. Tilanteen rauhoittamiseksi he voisivat työskennellä muissa toimipisteissä, länsi on sanonut.

– Se, että pormestarit pyrkivät näihin kunnantaloihin, on toiminut laukaisevana tekijänä levottomuuksissa, Nissinen kertoo.

Keskiviikkonakin sadat serbit ovat kokoontuneet kaupungintalon edustalle mielenosoitukseen, kertoo uutistoimisto AFP. He vaativat Kosovon poliisin vetäytymistä sekä albaanipormestarien eroa.

– Pormestarithan valittiin vaaleissa, joiden äänestysprosentti jäi noin 3,5 prosenttiin. Vaalit sinällään toteutettiin legitiimisti ja oikein, ilman epäselvyyksiä, mutta serbipuolueet ja äänestäjät boikotoivat näitä vaaleja. Tämänkaltainen tulos ei voi toimia pitkäaikaisena ratkaisuna, Nissinen arvioi.

Keväällä Kosovo ja Serbia alustavasti sitoutuivat 11-kohtaisessa sopimuksessa muun muassa siihen, etteivät ne käytä väkivaltaa keskinäisten riitojensa ratkaisuun tai estä toisiaan liittymästä EU:hun tai muihin kansainvälisiin järjestöihin. Sopimusta ei kuitenkaan ole vielä allekirjoitettu.

EU:n mukaan sovun syntyminen Serbian ja Kosovon välille olisi tärkeä askel kohti molempien osapuolien haluamaa EU-jäsenyyttä.

Sopimuksen seurauksena Serbia joutuisi käytännön tasolla kohtelemaan Kosovoa itsenäisenä valtiona, vaikka virallinen tunnustus ei sopimukseen kuulunutkaan. Serbia ja Kosovo olisivat muun muassa sitoutuneet tunnustamaan toistensa matkustusasiakirjat, rekisterikilvet ja tullileimat.

– Ensin pitää rauhoittaa tilanne paikallisesti ja tämän jälkeen palata edistämään Kosovon ja Serbian välisiä suhteita. EU:n fasilitoiman sopimuksen toimeenpano odottaa nykyisen tilanteen rauhoittumista, Heli Hyypiä sanoo.

Serbiassa EU:n esitystä kuitenkin vastustettiin muun muassa suuressa mielenosoituksessa maaliskuussa. Serbinationalistien mielestä sopimus johtaisi Suur-Albanian perustamiseen eikä rehelliseen kompromissiin.

Ulkopoliittisen instituutin Balkaniin erikoistunut vanhempi tutkija Emma Hakala ei usko tilanteeseen olevan yhtä selvää syyllistä. Vaikka hänestäkin kyseessä on toistaiseksi ollut paikallinen selkkaus, voi se johtaa paljon vakavampiin seurauksiin.

– Jos tilanteeseen olisi aikaisemmin puututtu, tätä olisi voitu tehokkaammin torjua, Hakala uskoi.

– Tietysti on jo riski ja uhka, että tilanne on jännittynyt entisestään ja että asevoimien joukkoja on lähetetty rajalle. Sanoisin, että nämä riskit ovat nyt suuremmat kuin mitä aiemmissa tilanteissa on ollut. Esimerkiksi joku väkivaltaisuuksien sarja voisi pahimmillaan johtaa aseelliseen selkkaukseen, vaikka kummankaan intressissä ei ole mikään aseellinen sota, Hakala arvioi.

Hakalan mielestä myös se, että lännen huomio on ollut vahvasti Venäjän hyökkäyssodassa Ukrainassa, on voinut osaltaan johtaa tilanteen kärjistymiseen näin pahaksi Serbian ja Kosovon välillä. EU on kuitenkin huomattavasti aktivoitunut Balkanin suhteen viimeisen vuoden aikana, hän sanoi.

Perinteisesti Serbiaa tukenut Venäjä puolestaan on estänyt Kosovon tavoitetta päästä YK:n jäseneksi eikä ole yrittänyt pehmittää maiden välejä.

– Kuulemani mukaan venäläisessä propagandassa tai virallisissa näkökannoissa asia on esitetty niin, että Kosovo alistaa serbivähemmistöä ja länsi alistaa Serbiaa väkivaltaisuuksienkin hinnalla, Hakala kertoo.

– Kuitenkin (tällä viikolla) myös Yhdysvallat tuomitsi aika vahvasti Kosovon hallituksen, ja Kosovo esimerkiksi jätettiin pois isoista Nato-harjoituksista, joihin sen oli määrä osallistua.

Serbian oma demokratiakehitys on Hakalan mukaan mennyt huonoon suuntaan presidentti Aleksandar Vucicin aikana, vaikka toisaalta hän on halunnut pitää Serbian EU-jäsenyysneuvottelut käynnissä. Serbian EU-jäsenyysneuvotteluissa ei ole tosin tapahtunut merkittävää edistystä viime vuosina. Kosovon tunnustaminen ei kuitenkaan ole osa EU-jäsenyyden kriteerejä, ja on myös EU-maita, jotka eivät ole tunnustaneet Kosovoa valtioksi.

– Serbian kohdalla voidaan ajatella, että tämä tavallaan myös tukee presidentti Vucicin asemaa Serbiassa, koska nämä jännitteet muodostavat ulkoisen uhan, joka voi vahvistaa häntä. En tarkoita, että hän lietsoisi tätä, vaan enemmänkin, että hän käyttäisi tätä jo muodostunutta tilannetta hyväkseen, Hakala arvioi.

Lue myös

Nato-joukot lisänneet turvatoimia Pohjois-Kosovossa, serbien mielenosoitukset jatkuneet kolmatta päivää

Nato lähetti alueelle lisäjoukkoja kymmenien rauhanturvaajien loukkaannuttua maanantaina yhteenotossa serbimielenosoittajien kanssa
31.5.2023 15:05

Nato lähettää lisäjoukkoja Kosovoon – maanantain yhteenotossa loukkaantui 30 Kfor-operaation rauhanturvaajaa

EU vaatii välitöntä liennytystä Pohjois-Kosovoon
30.5.2023 16:48

Aihetunnisteet

Balkan Kosovo Nato Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa
Uutiset | 14.2.2026 17:50
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija
Uutiset | 14.2.2026 16:17
Lausunto: Venäjä myrkytti Aleksei Navalnyin harvinaisella myrkyllä
Uutiset | 14.2.2026 16:08
Orban uhosi nitistävänsä ”Brysselin sortokoneiston”
Uutiset | 14.2.2026 15:56
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
USA:ssa ei saatu sopua sisäisen turvallisuuden ministeriön rahoituksesta
Uutiset | 14.2.2026 15:15
Pirha ostaa päihdekuntoutusta yritykseltä, joka näyttää tarjoilevan jopa vaarallisia uskomushoitoja, kertoo Ylen MOT
Uutiset | 14.2.2026 14:56
Suomi olympiapronssille huippujännittävässä viestissä
Uutiset | 14.2.2026 14:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
16:47, 14/02/2026
weather icon 5°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 3 Km/h 60 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 21:0014/02/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 9 Km/h 59 % 1019 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0015/02/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 13 Km/h 59 % 1018 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0.55 mm 55% 19 Km/h 77 % 1014 hPa 0.31 mm/h
Tomorrow 06:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 1 mm 100% 23 Km/h 95 % 1010 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa
Uutiset | 14.2.2026 17:50
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste