Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Elämä

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”

19.6.2026 8:31
Lue lisää 
Kommentti
(Kuva: Jaakko Martikainen)

Kommentti: Jääkö keskusta jalkoihin kun muut uudistavat perusturvaa? – Vastikkeellisuus väijyy kulman takana

Perusturvavaalit ovat käsillä, ja puolueilla onkin edessään haastava tehtävä saada omat mallinsa läpi, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa kommentissaan
Lauri Heikkilä 22.6.2018 10:00, muokattu 22.6.2018 13:30
a– a+
Kommentti

Vuoden 2019 eduskuntavaaleista povataan perusturvavaaleja. Poliittinen tahto sosiaaliturvajärjestelmän uudistamiseksi on vahva.

Melkein jokaisen puolueen mielestä nykyjärjestelmä on kestämätön, byrokraattinen eikä vastaa muuttuneeseen yhteiskuntaan. Puolueet ovat myös luoneet omia mallejaan uudeksi perusturvaksi.

Uudessa yhteiskunnallisessa todellisuudessa työnkuva on aivan toinen kuin vanhassa pitkien työurien yhteiskunnassa, jollaista ajatellen nykyinen järjestelmä on luotu.

Siksi pätkätöiden, työttömyys- ja työnhakujaksojen ja opiskelujaksojen rinnalle tarvitaan uudenlaista sosiaaliturvaa.

Helsingin Sanomat pohti aiemmin tiistaina tulevien sosiaaliturvavääntöjen haasteita. Lehti korostaa arvojen merkitystä uudistustustyössä. Eri puolueiden arvovalinnat tulevat vaikuttamaan siihen, onko tuleva perusturva universaalia, kannustavaa, vastikkeellista, yksilö- vai ruokakuntakohtaista, automaattista tai tarveharkintaista.

Keskustan johdolla hallitus on käynnistänyt perustulokokeilun, jolla halutaan vastauksia vastikkeettoman perustulon toimivuudesta.

Useimmat eduskuntapuolueet kannattavat kuitenkin vastikkeellisia malleja. Keskustan kanssa vastikkeetonta perustuloa ajavat lähinnä vasemmistoliitto ja vihreät.

Vastikkeettoman perustulon ajatellaan sekä takaavan varman perustoimeentulon, että kannustavan aina myös osa-aikaisen ja pienipalkkaisenkin työn vastaanottamiseen, kun perustulon taso on riittävä, mutta ei liian suuri.

Keskustan ajaman vastikkeettoman perustulon tai vastaavan sosiaaliturvan saaminen ei edellytä esimerkiksi aktiivista työnhakua.

Keskustalla ei ole valmista mallia, mutta sellainen on valmisteilla. Esimerkiksi varapuheenjohtaja Katri Kulmuni on pitänyt yllä keskustelua negatiivisesta tuloverosta, joka on eräs vastikkeettoman perustulon malli.

Vastikkeellinen perusturva voi sisältää vaatimuksia juuri työnhausta, työllisyyspalvelujen piirissä olemisesta tai muusta aktiivisuudesta, kuten vapaaehtoistyöstä.

Pelkästään keskustan, vasemmiston ja vihreiden voimalla perustuloa tuskin saadaan maaliin. Päinvastaiset, vastikkeelliset mallit tai kannat löytyvätkokoomukselta, kristillisdemokraateilta , sinisiltä ja osittain SDP:ltä.

Myös perussuomalaisissa suhtaudutaan vastikkeettomuuteen negatiivisesti. Kokoomus ei ole laatinut omaa malliaan, mutta puheenjohtaja Petteri Orpo on ilmoittanut kokoomuksen kannattavan OECD:n suosituksen mukaista vastikkeellista yleistukea, niin sanottua Britannian mallia.

Kokoomuksessa on kuitenkin monia muitakin äänenpainoja perusturvan suhteen, esimerkiksi kansanedustaja Elina Lepomäki on ollut tekemässä ajatuspaja Liberan perustili-mallia.

Keskustan kannattaisi kenties lähestyä vihreitä ja vasemmistoa jo hyvissä ajoin ennen vaaleja.

Luultavasti Suomen seuraava perusturva on monien eri kantojen kompromissi. Hallituspohja tulee ratkaisemaan hyvin paljon.

Vaa’ankieliaseman ottaa ehkä SDP. SDP:n yleisturvamallin perusosa on vastikkeeton, mutta sen päällä on tarveharkintaisia, vastikkeellisia jaaktivoivia elementtejä.

SDP:n malli on kenties sovitettavissa yhteen sekä täysin vastikkeettomien, että vastikkeellisten mallien kanssa.

Gallupjohtajuus vain alleviivaa SDP:n merkitystä. Puolue on ollut luomassa nykyistä, jo vanhakantaiseksi ja byrokraattiseksi tuomittua sosiaaliturvajärjestelmää. Kenties puolue muokkaa myös uutta sosiaaliturvaa.

Kolmiportainen, useilta osin tarveharkintainen malli ei tosin välttämättä vastaa byrokratian purkamisen ja luukulta luukulle-juoksutuksen lopettamisen tarpeisiin.

Keskustan vastikkeetonta ja kokoomuksen vastikkeellista perusturva-ajattelua on vaikea yhdistää, joten sikälikin kolmesta suuresta SDP on molemmille mieluinen kumppani.

SDP:n mallissa on keskustan kannalta kompastuskivenä vastikkeettoman perusosan riittämättömyys. Vasta tämän päälle tulevat elementit muodostavat elämiseen riittävän perusturvan ja kokoomuksen on varmasti helppo ujuttaa niihin mukaan omaa vastikkeellisuuttaan.

Keskustan kannattaisi kenties lähestyä vihreitä ja vasemmistoa jo hyvissä ajoin ennen vaaleja, jos puolueet haluavat Suomeen vastikkeettoman perustulon. Yhteistyössä nämä kolme puoluetta kykenisivät muodostamaan painetta myös SDP:n suuntaan.

Perusturvaa uudistettaessa keskusteluun nousee byrokratian lisäksi väkisinkin eri puolueiden ja ideologioiden ihmiskuvat. Onko ihminen laiska, eikä halua tehdä töitä, jos perustulolla voi vain makoilla uuninpankolla?

Vai haluaako ihminen lähtökohtaisesti aina tehdä töitä, tienata enemmän ja olla mukana yhteiskunnassa? Toimiiko ihminen kepillä vai porkkanalla?

Puolueilla ei ole helppo tehtävä edessään, kun pitää vastata siihen, millaiseen kansalaiseen ja millaiseen ihmiseen ne uskovat. Äänestäjä tuskin haluaa tulla kutsutuksi ainakaan laiskaksi tuillaeläjäksi.

Lue myös

Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella

Julkaisemme uudestaan jatkosotaa käsittelevän reportaasin vuodelta 2021. Jatkosodan syttymisestä tulee tänä kesänä kuluneeksi 85 vuotta.
21.6.2026 15:01

Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan

Jatkosodan hyökkäysvaihe alkoi 85 vuotta sitten kesäkuussa 1941 ja päättyi saman vuoden joulukuussa
21.6.2026 15:00

Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat

Monet tekniikan uudistukset jäävät ikään kuin huomaamattomiksi, asiat sujuvat vain hieman nopeammin tai...
21.6.2026 13:00

Aihetunnisteet

negatiivinen tulovero OECD perustili perustulo perusturva Politiikka sosiaaliturva yleistuki yleisturva

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 8:30
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste