Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”

9.6.2026 13:58
Lue lisää 
Politiikka
Keskustan kansanedustajat Hanna Huttunen (vas.), Joonas Könttä, Tuomas Kettunen ja Hanna-Leena Mattila pohtivat Suomenmaalle tulevan syksyn haasteita. (Kuva: Jaakko Martikainen, Jari Laukkanen)

Keskustan kansanedustajat odottavat syksyltä vastuullista talouspolitiikkaa – Könttä: "Pitää miettiä, mikä on lasku jälkipolville"

Työllisyystoimet, talouspolitiikka sekä rokotekattavuus ovat asioita, jotka mietityttävät keskustan kansanedustajia kesätauon jälkeen.
Maija Lehtovirta 7.8.2021 10:00, muokattu 6.8.2021 14:13
a– a+
Politiikka

Keski-Suomen vaalipiirin kansanedustajan Joonas Köntän mukaan budjettiriihessä tullaan näkemään hyvinkin poikkeavia kantoja siitä, mitä pitää tehdä ja mitä ei – eli hänen mukaansa normaalia poliittista keskustelua.

– Keskustan pitää tuoda esiin vastuullista talouspolitiikkaa, jossa mietitään, mikä on lasku jälkipolville. Työllisyystoimet liittyvät tähän hyvin vahvasti. Varmasti korona pysyy edelleen vahvana määrittävänä tekijänä, Könttä kertoo.

Myös Oulun vaalipiirin kansanedustaja Hanna-Leena Mattila toivoo, että työllisyystoimia lähdetään viemään eteenpäin.

– Koronapandemia ei ole vieläkään ohitse, joten vaikka minkälaisia suunnitelmia tehdään, sitä ei tiedetä, kuinka monta lisätalousarviota joudutaan tekemään lisää. Jokseenkin varauksellisesti suhtaudun tulevaan talveen.

Mattilan mukaan merkittävä vaikutus talouteen on sillä, miten yhteiskuntaa pystytään pitämään auki. Sekä Mattila että Savo-Karjalan vaalipiirin kansanedustaja Hanna Huttunen pitävät tärkeänä rokotekattavuuden saamista tietylle tasolle.

– Rokotekattavuutta pitäisi merkittävästi olla vauhdittamassa. Pidän suorastaan kansalaisvelvollisuutena, että otetaan ne kaksi rokotetta, jotta pystytään yhteiskunta pitämään auki. Pidän myös todella tärkeänä sitä, että opiskelijat pystyisivät aloittamaan ja työskentelemään jatkossakin lähiopetuksessa, opettajataustainen Mattila sanoo.

Huttusta pitää kiireisenä Harvaan asuttujen alueiden (HAMA) parlamentaarinen työryhmän vetäminen.

– Saimme kesäkuussa valmiiksi toimenpidesuunnitelmamme. Lähdemme tekemään erityyppisiä kokeiluja ja hankkeita, joilla harvaan asutun maaseudun elinvoimaa saadaan lisättyä. Meillä on 12 miljoonan euron budjetti, joka tule käyttää vuoden 2022 loppuun mennessä. Olen huomannut, että poikkihallinnollinen valmistelu eri ministeriöiden välillä on varsin kankeaa ja hidasta, joten hoppu saattaa tulla, Huttunen sanoo.

Gallupit ovat gallupeja, ja vaaleissa punnitaan se kannatus.

Hanna Huttunem

Oulun vaalipiirin Tuomas Kettunen nostaa yhdeksi isoksi asiaksi syksyn budjettiriihessä maakuntien, kuten Kainuun, lentoliikenteen jatkumisen. Kettunen sanoo, että mikäli koronatilanne pahenee ja maakuntien lentoliikenne vähenee, valtion pitää varata budjettiin tukirahaa tätä varten.

– Mikäli hyvin lähtenyt kaupallinen lentoliikenne hiljenee koronan takia, tulisi valtion turvata lentoliikenteen jatkuminen maakuntakentille myös ensi vuonna. Lentoliikenne on maakuntien yritysten ja matkailun saavutettavuudelle elinehto.

Kettunen odottaa myös, että teollisuuden voimakkaat investoinnit näkyvät ensi vuoden talousarviossa.

– Esimerkiksi Kuhmossa paikallinen sahayhtiö on investoinut isosti suhteessa paikkakunnan kokoon. Kun paikallinen saha laajentaa, tieinvestointeihin tarvitaan rahaa. Tulossa on kuitenkin 200 uutta työpaikkaa. Eniten uusia työpaikkoja tulee lisää puunkorjuuseen ja kuljetuksiin, joten tieinvestointeja voi perustella työllisyysvaikutuksilla, Kuhmosta kotoisin oleva kansanedustaja kertoo.

Myös ilmastoasiat mietityttävät. Kettunen kertoo seuranneensa mielenkiinnolla vihreiden ulostuloja ilmastotilanteesta ja väläyttelyjä hallituksesta lähtemisestä.

– Ylipäätään politiikan syksy tulee varmaan olemaan hyvin mielenkiintoinen ilmastotavoitteiden osalta, Kettunen arvelee.

Huttusen mukaan ainakin vihreiden suunnalla lienee paineita ympäristötavoitteiden suhteen.

– Keskustalla on ollut hyvin selkeät askelmerkit, että hallitusohjelman mukaan mennään riihessä, hän toteaa.

Ylen uusin kannatusmittaus luonnollisesti harmittaa keskustan kansanedustajia: puolueen suosio putosi mittauksessa 1,2 prosenttiyksiköllä 12,3 prosenttiin. Maakuntavaaleista odotetaan seuraavaa näytön paikkaa.

– Ei se hyvä kannatus meille tietenkään ole, eikä siihen tarvitse olla tyytyväinen. Meillä on mahdollisuus uusissa maakuntavaaleissa osoittaa se meidän leipälajimme, että miten maakuntien etua valvotaan. Siinä on mahdollisuus parantaa, Könttä sanoo.

Myös Kettunen toteaa, että maakuntavaaleihin pitää nyt panostaa.

– Ainahan se harmittaa, kun gallupeissa tullaan alaspäin, mutta ei pidä lannistua. Töitä on tehtävä entistä lujemmin aluepolitiikan toteutumiseksi koko Suomea ajatellen. Pitkäjänteisellä keskustalaisella politiikalla on kuitenkin jalansijaa ja kannatusta maakunnissa.

Huttunen ei sen sijaan gallupeja seuraa.

– Kuntavaalit osoittivat sen, että gallupit ovat gallupeja, ja vaaleissa punnitaan se kannatus.

Lue myös

Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi

Moni vuokraa kesälomareissullaan ulkomailta auton, jolla voi huristella vierailumaassa kätevästi paikasta toiseen. Moni kuitenkin...
9.6.2026 22:01

Ruokamyrkytykset tappavat miljoonia – näin pienennät riskiäsi

Lancet-lehdessä viime viikolla julkaistun tutkimuksen mukaan ruokaperäiset sairaudet aiheuttivat arviolta 1,5 miljoonaa kuolemaa...
9.6.2026 21:34

Tämä trendi saattaa kaduttaa julmetusti – "Kannattaa aloittaa, kun ei vielä ole"

Kesä ja auringonpaiste houkuttavat suomalaisia hankkimaan ihoon vähän rusketusta talven kalpeuksien jälkeen. Rusketuksen...
9.6.2026 21:21

Aihetunnisteet

budjettiriihi Keskusta Korona Talouspolitiikka työllisyystoimet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Perinteinen kolesterolimittaus voi pettää – Mehiläinen muuttaa sydänriskien testausta
Uutiset | 8.6.2026 12:58
Kela laski: Lapsilisän ostovoima romahti
Uutiset | 9.6.2026 6:00
Karhukiista repesi – keskusta väläyttää jo epäluottamusta Essayahille
Uutiset | 8.6.2026 17:48
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Tekoäly suunnitteli ensimmäistä kertaa rokotteen – ”Kukaan ei olisi ennustanut”
Uutiset | 8.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Uusimmat

Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Ruokamyrkytykset tappavat miljoonia – näin pienennät riskiäsi
Uutiset | 9.6.2026 21:34
Tämä trendi saattaa kaduttaa julmetusti – ”Kannattaa aloittaa, kun ei vielä ole”
Uutiset | 9.6.2026 21:21
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Nyt sekin on selvitetty: Täältä saa Suomen parhaat burgerit
Uutiset | 9.6.2026 21:01
Stubb: Britannia, Ranska ja Saksa sopivat Euroopan edustajaksi Ukraina-neuvotteluihin
Uutiset | 9.6.2026 18:39
Orpo: Ukraina tekee kaikkensa, ettei Suomeen tulisi drooneja
Uutiset | 9.6.2026 18:36
Keskusta piiritti Purraa lisäbudjetista
Uutiset | 9.6.2026 18:01
Kuivuustilanne jatkuu vaikeana – voi vaikuttaa kaivoveden laatuun ja vesiliikenteeseen
Uutiset | 9.6.2026 17:56
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue aloittaa jättimäiset yt-neuvottelut
Uutiset | 9.6.2026 16:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Kysyimme keskustalaisilta, miten Antti Kaikkonen on onnistunut – ja mitä pitäisi tehdä paremmin?
Uutiset | 6.6.2026 14:55

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Ruokamyrkytykset tappavat miljoonia – näin pienennät riskiäsi
Uutiset | 9.6.2026 21:34
Tämä trendi saattaa kaduttaa julmetusti – ”Kannattaa aloittaa, kun ei vielä ole”
Uutiset | 9.6.2026 21:21
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste