Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Yrttiteestä löytyi mahdollisesti syöpää aiheuttavaa ainesosaa, Ruokavirasto kehottaa lopettamaan käytön

9.2.2026 12:10
Lue lisää 
Kansalaisopistot
Tampereen seudun työväenopiston rehtori Maija-Liisa Gröhn Sampolassa Tampereella 9. syyskuuta 2025. (Kuva: Lehtikuva)

Kansalaisopistot säästyivät uudelta säästökuurilta, mutta viime vuoden leikkaukset tuntuvat yhä

Budjettiriihessä koulutus pääsi hallituksen erityissuojeluun.
Suomenmaa–STT/Timo Sormunen 4.10.2025 10:20, muokattu 4.10.2025 13:47
a– a+
Kansalaisopistot

Kansalais- ja työväenopistoille jyvitetty miljoonien eurojen säästötavoite kaatui hallituksen budjettiriihessä kuun alussa.

Toteutuessaan se olisi tarkoittanut uusia kurssimaksujen korotuksia, tarjonnan kaventumista sekä opetusryhmien minimikokojen nostoa. Samalla opetuksen ulkopuolelle olisi jäänyt sitä eniten kaipaavia kuntalaisia.

Kansalais- ja työväenopistot, järjestö- ja säätiöpohjaiset oppilaitokset sekä kansan- ja musiikkiopistot joutuivat viime vuonna varsin reippaalle, yhteensä 22,5 miljoonan euron säästökuurille.

Summa jakaantui puoliksi kunnallisten kansalais- ja työväenopistojen sekä muiden sivistävien oppilaitosten kesken. Prosenteiksi muutettuna opinahjojen oli leikattava kuluistaan noin 15 prosenttia, elleivät ne saaneet lisärahoitusta kotikunniltaan.

Valtiovarainministeriö ehti tämän vuoden elokuussa esittää opinahjoille uusia, yhteensä noin 20 miljoonan euron säästöjä. Tästä kansalais- ja työväenopistojen osuus olisi ollut noin 11 miljoonaa. Toteutuessaan säästöt olisivat tienneet oppilaitoksille runsaan 12 prosentin säästökuuria.

Muun muassa järjestöjen ja säätiöiden omistamia oppilaitoksia edustavan Sivistysala ry:n eli Sivistan asiantuntijan Aleksi Sandroosin mukaan valtiovarainministeriön esittämät leikkaukset olivat samaa kokoluokkaa kuin hallituskauden alussa.

Kansalaisopistoissa ne olisivat pahimmillaan tarkoittaneet noin 180 000 opetustunnin ja kansanopistoissa noin 25 000 opiskelijaviikon karsintaa.

– Se olisi tarkoittanut maksujen korotuksia, tarjonnan supistamista ja koulutusverkoston karsintaa. Samalla olisi kärsinyt koulutuksen alueellinen saavutettavuus eri puolella Suomea. Onneksi tässä budjettiriihessä koulutus oli hallituksen erityissuojelussa, Sandroos toteaa.

Veistotalttoja laatikossa puutyökurssilla Sampolassa Tampereen seudun työvänopistossa 9. syyskuuta 2025. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN

Tampereen seudun työväenopistossa viime vuoden säästöt kohdistuivat pitkälti valtionosuuden piirissä olevaan opetukseen. Rehtori Maija-Liisa Gröhnin mukaan niistä leikattiin noin 15 prosenttia eli noin 5 500 tuntia.

Työväenopisto järjestää vuosittain yli 2 000 kurssia Tampereen ja Ylöjärven alueilla sekä verkossa. Opiskelijoita on noin 16 000.

– Kaupunki ei ole vielä leikannut meidän rahoitustamme, mutta tilanne voi muuttua. Tampere on jo käynnistänyt yt-neuvottelut, ja säästöjä haetaan joka suunnalta, Gröhn kertoo.

Rehtorin mukaan kulukurista on pidetty huolta ilman valtion säästöohjelmaakin. Kurssimaksuja on korotettu tasaisesti muutamalla prosentilla vuosittain ja pitkälti kuluperustein.

– Tänä syksynä korotus oli viisi prosenttia, mutta se ei näytä vaikuttaneen ilmoittautumismääriin, Gröhn toteaa.

Jatkuvilla korotuksilla on kuitenkin vaikutusta opiskelijaprofiiliin. Työttömien, eläkeläisten ja lisäkoulutusta kipeimmin tarvitsevien sijaan kursseilla on entistä enemmän työssä käyvää valkokaulusväkeä.

– Tämä kehitys huolestuttaa, sillä samaan aikaan meidän olisi huolehdittava myös kuntalaisten yhdenvertaisuudesta, Kansalaisopistojen liiton hallituksessa istuva Gröhn sanoo.

Puutyökurssi Sampolassa Tampereen seudun työvänopistossa 9. syyskuuta 2025. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN

Viiden kunnan alueella toimivan Joensuun seudun kansalaisopiston rehtorin Tero Väänäsen mukaan he selvisivät viime vuoden säästökuurista kohtuullisen kuivin jaloin, vaikka valtionosuuksien leikkauksia jouduttiin kompensoimaan kurssimaksujen 10 prosentin nostolla.

– Maksut ovat edelleen kohtuullisia, mutta osalle pienituloisia sekä työttömille ja eläkeläisille jo liian korkeita. Myös taiteen perusopetuksen maksuja on nostettu. Isommissa perheissä se voi vetää talouden tiukalle, Väänänen toteaa.

Opiskelijamäärät ovat pysyneet ennallaan, mutta Väänäsellä on sama huoli kuin Tampereen seudun kollegallaan Gröhnillä.

Kansalaisopistosta voi tulla kallistuvien kurssimaksujen myötä parempiosaisten opinahjo, vaikka sillä on tärkeä tehtävä myös syrjäytymisen estäjänä, työelämätaitojen kehittäjänä, maahanmuuttajien kotouttajana ja ikäihmisten liikuttajana.

– Korotuspainetta tulee myös kuntien valtionosuusleikkauksista. Tulevaisuus huolestuttaa etenkin maaseudulla. Monella kylällä kansalaisopiston kurssit ovat viimeinen valopilkku. Kun opetustunnit vähentyvät, on opettajiakin vaikea löytää.

Vantaa ja Helsinki ovat kuitanneet kansalais- ja työväenopistoille sälytetyt säästövaateet vielä omista budjeteistaan, mutta Espoon kaupunki ei.

Espoon seudulla toimivan Omnian toimialarehtorin Anna-Maija Iskaniuksen mukaan tämä on tarkoittanut kurssitarjonnan keskittämistä, ryhmäkokojen kasvua, maksujen korotuksia sekä tila- ja henkilöstökulujen optimointia.

Opetuksen heikompi saavutettavuus kuuluu jo aiheuttaneen asiakaskatoa. Mahdollisten uusien säästöjen myötä tarjonta todennäköisesti kaventuu entisestään, mikä puolestaan vähentää kiinnostusta hankkia omaehtoista osaamista.

– Meillä väliinputoajia ovat myös maahanmuuttajat, joita on jo neljännes Espoon asukasmäärästä, Iskanius muistuttaa.

Lue myös

Ex-ministeri: Britannian ammukset loppuisivat kahdeksassa päivässä suursodassa

Britannian ammukset loppuisivat kahdeksassa päivässä, jos maa joutuisi Ukrainan sodan kaltaiseen kulutussotaan Venäjän...
9.2.2026 18:55

Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan

Kaikki sodat päättyvät joskus, myös Ukrainassa pian neljä vuotta jatkunut. Venäjän hyökkäys Ukrainaan keväällä...
9.2.2026 18:22

Skotlannin työväenpuolueen johtaja vaatii Britannian pääministeri Starmeria eroamaan

Pääministeriin kohdistuvat paineet ovat kasvaneet päivä päivältä sen jälkeen, kun Epstein-asiakirjoja on julkaistu.
9.2.2026 17:53

Aihetunnisteet

kansalaisopistot Kotimaa koulutus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jokioisten Leipä menetti tehtaansa jo toistamiseen rajussa tulipalossa
Uutiset | 9.2.2026 2:28
Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Ex-ministeri: Britannian ammukset loppuisivat kahdeksassa päivässä suursodassa
Uutiset | 9.2.2026 18:55
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Skotlannin työväenpuolueen johtaja vaatii Britannian pääministeri Starmeria eroamaan
Uutiset | 9.2.2026 17:53
Australiassa Israelin presidentin vierailua vastustavat mielenosoitukset äityivät väkivaltaisiksi
Uutiset | 9.2.2026 17:52
”Lasten säilöönotto tulisi yksiselitteisesti kieltää” – Muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen lakimuutoksille kritiikkiä
Uutiset | 9.2.2026 17:20
EU vaatii demokratia-aktivisti ja mediamoguli Jimmy Lain vapauttamista Hongkongissa
Uutiset | 9.2.2026 16:28
Itä-Ukrainassa vuonna 2014 tapahtuneista sotarikoksista tuomittu venäläismies ei halunnut kommentoida kuvaa, jossa tähtää konetuliaseella
Uutiset | 9.2.2026 15:39
Testamentit saattavat siirtyä keskitettyyn rekisteriin
Uutiset | 9.2.2026 15:37
Kone aloittaa muutosneuvottelut – 70 työpaikkaa vaakalaudalla Suomessa
Uutiset | 9.2.2026 15:16
Pääministeri Orpo lähtee EU-huippukokoukseen ja olympiakisoihin
Uutiset | 9.2.2026 14:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ex-ministeri: Britannian ammukset loppuisivat kahdeksassa päivässä suursodassa
Uutiset | 9.2.2026 18:55
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Skotlannin työväenpuolueen johtaja vaatii Britannian pääministeri Starmeria eroamaan
Uutiset | 9.2.2026 17:53
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?
Mielipide | 9.2.2026 15:31
Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu
Mielipide | 9.2.2026 15:28
Lukijalta: Suomessa on kaikkien aikojen alkoholimyönteisin hallitus
Mielipide | 9.2.2026 15:22
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste