Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump kommentoi AfD:n menestystä: ”Vau!”

9.9.2026 9:40
Lue lisää 
Urheiluhistoria
Puoliksi juutalainen Helene Meyer (oik.) kohotti kätensä natsitervehdykseen naisten florettimiekkailun palkintojenjaossa Berliinin olympiakisoissa 1936. Keskellä kultaa voittanut Unkarin Ilona Elek ja vasemmalla pronssimitalisti, Itävallan Ellen Preis. (Kuva: Wikimedia Commons)

Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?

Helene Meyer oli natsi-Saksan ainoa juutalaisurheilija Berliinin olympialaisissa 1936.
Samuli Vänttilä 6.8.2026 21:31, muokattu 6.8.2026 13:14
a– a+
Urheiluhistoria

Sitä hetkeä on hämmästelty myös jälkikäteen. Berliinin olympialaisissa vuonna 1936 oli meneillään naisten florettimiekkailun palkintojenjako.

Hopeaa voittanut Saksan Helene Meyer kohotti kätensä natsitervehdykseen niin kuin kaikki saksalaisurheilijat tuolloin.

Adolf Hitler oli ollut vallassa jo kolme vuotta. Berliinin olympialaiset olivat natsihallinnolle suuri propagandanäytös. Suomenmaa kertoi Berliinin kisoista keskiviikkona julkaistussa artikkelissa.

Hämmentävää tuossa hetkessä oli se, että Meyer oli puoliksi juutalainen.

Natsihallinto oli käynnistänyt juutalaisten sortotoimet heti valtaan noustuaan. Ensimmäiset keskitysleiritkin olivat jo toiminnassa. Kansalaisuus juutalaisilta oli viety Nürnbergin laeilla vuonna 1935.

Miten ihmeessä juutalaisurheilija Meyer saattoi siinä tilanteessa kohottaa kätensä kunnioittamaan natsihallintoa ja sen ylintä johtajaa Hitleriä?

Ja miten hän ylipäätään urheili natsi-Saksan joukkueessa?

Meyerin tarina on mielenkiintoinen. Ja monelta osin edelleen mysteeri.

Se kuitenkin tiedetään, että hän syntyi Frankfurtissa Saksassa vuonna 1910. Berliinin kisojen aikaan hän oli vajaa 26-vuotias.

Meyerin isä oli juutalainen lääkäri, äiti oli puolestaan kristitty.

Helenestä tuli Saksassa tähti jo nuorena. Hän voitti florettimiekkailun Saksan naisten mestaruuden ensimmäisen kerran 13-vuotiaana. Siitä alkoi huikea putki, jonka aikana Meyer vei Saksan mestaruuden nimiinsä peräti kuusi kertaa.

Olympiakultaa Meyer voitti vuonna 1928 Amsterdamissa. Tuolloin hän oli 18-vuotias. MM-kultaa hän nappasi vuosina 1929 ja 1931.

Los Angelesin olympialaisissa vuonna 1932 Meyeriä kohtasi suru. Kerrotaan, että hän kuuli ennen ottelua poikaystävänsä kuolleen sotilasharjoituksessa. Lopputuloksissa Meyer oli lopulta viides.

Los Angelesin olympialaisten jälkeen Meyer jäi vaihto-oppilaaksi Yhdysvaltoihin. Natsien noustua valtaan Yhdysvalloissa asumisesta tuli pysyvämpi ratkaisu.

Puoliksi juutalaisena Meyer erotettiin saksalaisesta miekkailujoukkueesta. Paluu kotimaahan alkoi vaikuttaa mahdottomalta.

Mutta sitten tulivat Berliinin olympialaiset 1936. Ennen kisoja monet maat pohtivat kisojen boikotointia juutalaiskysymyksen vuoksi.

Etenkin Yhdysvalloissa käytiin kisojen alla paljon keskustelua siitä, voisiko maa lähettää urheilijoitaan Saksaan Hitlerin hallinnon sortopolitiikan takia.

Kansainvälisen olympiakomitean myötävaikutuksella Saksa pyrki löytämään juutalaisurheilijan, joka voisi liittyä joukkueeseen estämään muiden maiden boikotit.

Sellaiseksi kelpasi puoliksi juutalainen Meyer. Ja vain hän. Monelta muulta nimekkäältä juutalaisurheilijalta evättiin kilpaileminen Saksan joukkueessa.

Berliinin olympialaisissa 1936 natsiaate, Hitler-tervehdykset ja muu propaganda olivat näkyvässä roolissa. Kuva: Museovirasto

Miksi Meyer suostui, sitä on pohdittu paljon. Täyttä vastausta ei tiedetä. Hän paloi halusta kilpailla taas olympialaisissa, edustaa maataan ja voittaa. Berliinin kisat olivat mahdollisuus nähdä myös kotimaassa asuvia perheenjäseniä.

Sitäkään ei tiedetä, mitä ehtoja osallistumiselleen Meyer asetti vai asettiko mitään. Ainakin hän sai kisojen jälkeen palata takaisin Yhdysvaltoihin.

Se ratkaisu poikkeaa jääkiekkoilija Rudi Ballista, joka edusti Saksaa ainoana juutalaisurheilijana Garmisch-Partenkirchenin talviolympialaisissa puolisen vuotta aiemmin.

Ball oli asunut ennen kisoja pidempään Sveitsissä ja Italiassa, mutta talvikisojen jälkeen natsit pyysivät häntä jäämään Saksaan. Sitä ei tiedetä, kuinka paljon Ballille annettiin valinnanvaraa. 

Berliinin olympiakisoissa Helene Meyer näytti palanneen miekkailumaailman huipulle.

Hän eteni finaaliin saakka. Siellä hän kuitenkin hävisi Unkarin Ilona Elekille. Pronssia sai Itävallan Ellen Preis.

Huomionarvoista on, että myös Elek ja Preis olivat puoliksi juutalaisia. Siellä he nyt seisoivat kaikki kolme, natsien vainoaman kansanryhmän edustajat, florettimiekkailun palkintokorokkeella.

Ja vain Meyer kohotti kätensä natsitervehdykseen. Miksi hän teki niin? Sitäkään ei tarkkaan tiedetä. Ehkä Meyerillä ei ollut muuta mahdollisuutta. Kaikkien Saksan urheilijoiden oli osoitettava kunniaa Hitlerille, muuten edessä olisi ollut ikävyyksiä.

Saksalaismedia oli Meyerin mitalin suhteen pidättyväinen. Hänet mainittiin vain lyhyesti tai valtaosin hänestä ei puhuttu mitään.

Berliinin kisojen jälkeen Meyer palasi Yhdysvaltoihin. Hän edusti Saksaa vielä vuoden 1937 MM-kisoissa Pariisissa. Siellä Meyer voitti kultaa.

Sen jälkeen välit Saksan urheilujohtoon katkesivat.

Meyer sai Yhdysvaltain kansalaisuuden vuonna 1940. Uudessa kotimaassaan hän asui läpi toisen maailmansodan vuosien. Sinä aikana natsi-Saksa surmasi kaikkiaan kuusi miljoonaa juutalaista hallitsemillaan alueilla.

Meyer palasi Saksaan sodan jälkeen vuonna 1952. Hän kuitenkin kuoli lokakuussa 1953 syöpään vain 42-vuotiaana.

Entä miten kävi Berliinissä Meyerin kanssa palkintokorokkeella seisseille Ilona Elekille ja Ellen Preisille?

Natsi-Saksa valtasi toisessa maailmansodassa heidän kotimaansa Unkarin ja Itävallan. Molemmissa maissa juutalaisia vainottiin systemaattisesti ja lähetettiin keskitysleireille tuhottaviksi.

Tietoja Elekin ja Preisin vaiheista on vähän. Molemmat kuitenkin selvisivät.

Elek voitti maailmansodan jälkeen olympiakultaa Lontoossa 1948 ja olympiahopeaa Helsingissä 1952.

Preis puolestaan nappasi pronssia Lontoossa 1948. Mukana hän oli vielä Melbournen olympiakisoissa vuonna 1956.

Lue myös

Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti

Berliini järjesti kuuluisat olympialaisensa 90 vuotta sitten.
5.8.2026 21:41

Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?

Rudi Ball selvisi hengissä toisen maailmansodan aikaisessa Berliinissä.
9.2.2026 22:12

Aihetunnisteet

Berliini Historia holokausti natsi-Saksa olympialaiset Politiikka Urheilu urheiluhistoria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi
Uutiset | 8.9.2026 15:58
Parahdus koulujen nykymenosta: ”Voi hyvää päivää!”
Uutiset | 8.9.2026 12:18
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Polttoaineen hintapomppu kurittaa: ”Kipuraja on ylittynyt”
Uutiset | 8.9.2026 11:18
Suomi mukana yhteislausunnossa vaatimassa Israelia lopettamaan Länsirannan siirtokuntien laajentamisen
Uutiset | 8.9.2026 17:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 11:43
Valtiovarainministeri Purra: Googlen jätti-investoinnit Suomeen ”upea juttu”
Uutiset | 9.9.2026 11:15
Kansanedustajat vaativat suuryrityksille rangaistuksia maksuehtojen rikkomisesta – pienyrittäjät joutuvat nyt toimimaan ilmaisina pankkeina
Uutiset | 9.9.2026 11:10
Ennakkotilastot: Tavaroiden ulkomaankauppa kasvoi vahvasti vuoden ensimmäisellä puoliskolla
Uutiset | 9.9.2026 10:26
Teknojätti Google suunnittelee megainvestointeja Suomeen – 13 miljardia euroa kahdessa vuodessa
Uutiset | 9.9.2026 10:21
Ulkopolitiikasta repesi hallituksessa avoin riita – ”Valtonen sooloilee taas kerran”
Uutiset | 9.9.2026 10:13
Venäjä iskenyt lähelle Moldovan rajaa
Uutiset | 9.9.2026 10:02
Vuokraskuuteilla aiheutettiin viime vuonna lähes 400 liikennevakuutuksesta korvattua vahinkoa
Uutiset | 9.9.2026 10:01
USA kertoo tuhonneensa viisi iranilaistankkeria
Uutiset | 9.9.2026 9:54
Trump kommentoi AfD:n menestystä: ”Vau!”
Uutiset | 9.9.2026 9:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 15:50
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 11:43
Valtiovarainministeri Purra: Googlen jätti-investoinnit Suomeen ”upea juttu”
Uutiset | 9.9.2026 11:15
Kansanedustajat vaativat suuryrityksille rangaistuksia maksuehtojen rikkomisesta – pienyrittäjät joutuvat nyt toimimaan ilmaisina pankkeina
Uutiset | 9.9.2026 11:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ammattiosaajien saatavuus haastaa pohjoisen yrityksiä 
Mielipide | 8.9.2026 18:47
Lukijalta: Ryhtiliike koko kansaan
Mielipide | 8.9.2026 18:39
Lukijalta: Lipposen hallituksen teko on aika korjata
Mielipide | 8.9.2026 18:34
Lukijalta: Iskevätkö edustajat Hoskonen ja Honkonen nyrkkiä pöytään perustuslakivaliokunnassa?
Mielipide | 8.9.2026 18:28

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste