Iran sulkee osia Hormuzinsalmesta muutamaksi tunniksi
Iran sulkee osia Hormuzinsalmesta tiistaina muutamaksi tunniksi, raportoi maan valtiontelevision toimittaja. Toimittajan mukaan salmi suljetaan osittain merenkulun turvallisuuden takaamiseksi.
Maanantaina Iranin vallankumouskaarti aloitti sotaharjoitukset Hormuzinsalmella. Tuoreeltaan ei ollut tietoa harjoitusten kestosta.
Yhdysvallat on lisännyt painetta Irania vastaan viikko viikolta, ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on lähettänyt jo toisen lentotukialuksen kohti Iranin lähistöä.
Hormuzinsalmi on ratkaisevan tärkeä vesiliikenteen väylä, jonka kautta kulkee suuri osa maailman öljy- ja nestekaasukuljetuksista.
Iran on käyttänyt Hormuzinsalmea jo pitkään neuvotteluvalttina ja uhkaillut sen sulkemisella aiemminkin. Se ei ole kuitenkaan toteuttanut uhkauksiaan.
Hormuzinsalmi yhdistää Persianlahden Intian valtamereen. Salmessa sijaitsee myös strategisesti tärkeitä saaria.
Uutista korjattu 17.2. klo 17.37: Trump on jo lähettänyt toisen lentotukialuksen kohti Iranin lähistöä eikä vasta harkitse sitä, kuten jutun aiemmassa versiossa kerrottiin.