Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Tartuntatautilakiin esitetään muutoksia korona-ajan palautteen perusteella

10.3.2026 11:00
Lue lisää 
Pride
Keskustanuoret marssivat Pride-kulkueessa Helsingissä 2. heinäkuuta 2022. (Kuva: Timo Jaakonaho / Lehtikuva)

Helsinki Prideltä tyly ilmoitus keskustalle: Näin puolueaktiivit kommentoivat

Tilda Karhumaa 23.5.2023 13:35, muokattu 24.5.2023 12:42
a– a+
Pride

Helsinki Priden päätös kieltäytyä yhteistyöstä keskustan ja kokoomuksen kanssa hämmästyttää puolueiden aktiiveja.

Keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen kysyy Twitterissä, eikö kyse ollutkaan yhteisestä asiasta. Kosonen muistuttaa, että kummassakin puolueessa on edustajia, jotka paskivat töitä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden puolesta.

– Työ jatkuu toisaalla. Harmillista.

Kososen puoluetoveri Pekka Aittakumpu katsoo, että päätös on Helsinki Priden kannalta suuri virhe. Hän kutsuu osallistujien rajaamista mielivaltaiseksi.

Aittakumpu näkee, että Priden päätös on vain eduksi kokoomukselle ja keskustalle, sillä se tuo esiin puolueiden selkeän eron vasemmistolaiseen poliittiseen ideologiaan.

Helsinki Pride ei hyväksy kumppaneikseen keskustaa eikä kokoomusta, vaikka molemmissa puolueissa on meitä, jotka teemme töitä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden eteen.

Eikö tämä ollutkaan yhteinen asia?

Työ jatkuu toisaalla. Harmillista.@helsinkipride @keskusta @kokoomus

— Hanna Kosonen (@KosonenHanna) May 22, 2023

Pride-liikkeen suuri virhe on vaatia kaikkia osallistumaan ja samalla rajata osallistujia mielivaltaisesti. Ei ole niin, että vain prideen osallistumalla olisi yhdenvertaisuuden puolella. Kokoomukselle on eduksi, että vasemmistolainen poliittinen prideliike tekee siihen eroa.

— Pekka Aittakumpu (@PAittakumpu) May 22, 2023

Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen ihmisoikeuksia tukeva Helsinki Pride -yhteisö tiedotti maanantaina, ettei se kelpuuta keskustaa ja kokoomusta yhteistyökumppaneikseen tänä vuonna.

Päätöksen taustalla on translain uudistuksesta käyty keskustelu ja puolueiden kansanedustajien äänestyskäyttäytyminen.

Helsinki Pride moittii puolueita translain luokittelemisesta omantunnon kysymykseksi.

Keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä tilittää pettymystään Twitter-julkaisussaan.

– Tein keskustan kansanedustajana kaksi kautta täysillä töitä myös sateenkaari-ihmisten ja -perheiden puolesta. Niin teki myös moni muu puoluetoverini. Niin teki myös moni muu puoluekaverini. Tämä on nyt palkkio ja kiitos meille kaikille, Helsinki Pride?

Pettymyksestään huolimatta Kärnä kertoo jatkavansa taisteluaan seksuaali- ja sukupuolioikeuksien puolesta.

Helsinki Priden päätös tuli yllätyksenä myös keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroosille. Sandroos toteaa harmistuneena, että hän ja moni muu keskusta-aktiivi on laittanut itsensä likoon sateenkariasioiden edistämiseksi.

Tein #keskusta'n kansanedustajana kaksi kautta täysillä töitä myös sateenkaari-ihmisten ja -perheiden puolesta.

Niin teki myös moni muu puoluekaverini. Tämä on nyt palkkio ja kiitos meille kaikille @helsinkipride?

No. Jatkan taistelua puolestanne silti.https://t.co/pgyZRN576X

— Mikko Kärnä ???? (@KarnaMikko) May 22, 2023

Minulle @helsinkipride päätös jättää @HKeskusta kumppanien ulkopuolelle tuli yllätyksenä.

Minä ja niin moni muu Helsingin keskustalainen ollaan laitettu itsestämme kaikki peliin sateenkaari-asioiden edistämiseksi. @Keskustanuoret selvittää päätökseen johtaneet syyt huomenna.

— Aleksi Sandroos (@aleksisandroos) May 22, 2023

Helsinkiläinen keskusta-aktiivi Eeva Kärkkäinen sanoo yhtäältä ymmärtävänsä Helsinki Priden päätöstä.

Kärkkäinen kirjoittaa Twitterissä, että Helsinki Pride saa päättää, kenen kanssa se tekee yhteistyötä.

– Ilmeisesti Helsinki Pride ei halua antaa näkyvyyttä puolueille, joiden kokee toimineen tässä asiassa väärällä tavalla. Tämä on täysin validi johtopäätös, Kärkkäinen kirjoittaa Twitterissä.

Samalla Kärkkäinen pitää päätöstä tasa-arvon edistämisen kannalta haitallisena ja vastakkainasettelua lisäävänä.

– Sulkemalla puolue ulos Pride-yhteistyöstä annetaan polttoainetta sille porukalle, jonka mielestä Pridessa ja sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen ihmisoikeuksien edistämisessä on kyse ”vihervasemmistolaisesta woke-ajattelusta”, jossa keskustan ei kannata edes yrittää pärjätä, Kärkkäinen tviittaa.

Helsinki Pride on ilmoittanut, että se ei halua jatkaa yhteistyötä Kokoomuksen ja Helsingin Keskustan kanssa. Ketjussa muutama ajatus aiheesta. #helsinkipride #keskusta #kokoomus

— Eeva Kärkkäinen (@epekoo) May 23, 2023

Kokoomuksessa Helsinki Priden päätös koetaan loukkaavana.

– Päätös sulkea kokoomus ulos kumppaneiden joukosta tuntuu pahalta ja loukkaavaltakin. Eikö Priden tavoite olekaan ottaa kaikkia mukaan yhdenvertaisuustyöhön, viime vaalikaudella eduskunnan sateenkaariverkoston varapuheenjohtajana toiminut kokoomuksen kansanedustaja Sari Multala äimistelee.

Kokoomuksen puoluejohdon erityisavustaja Katri Manninen puolestaan ilmoittaa, ettei aio osallistua Pride -kulkueeseen tänä vuonna.

– En käy kaunistelemaan: minusta tämä on törkeää ja loukkaavaa minulle ja meille kokoomuslaisille, jotka olemme tehneet töitä ihmisoikeuksien ja tasa-arvon puolesta. Koen, että me emme kelpaa tasa-arvon puolustajiksi. Tämä ei ole uhriutumista, tämä vain tuntuu pahalta, Manninen jatkaa viestiketjussaan.

Olin viime kaudella eduskunnan sateenkaariverkoston varapuheenjohtaja ja olen kaikessa työssäni pyrkinyt edistämään yhdenvertaisuutta. Olen ollut mukana @helsinkipride -kulkueessa useana vuotena @kokoomus -porukassa. Päätös sulkea kokoomus ulos kumppaneiden joukosta tuntuu… https://t.co/QqTYtTomEh

— Sari Multala (@SariMultala) May 22, 2023

Tänä vuonna en osallistu #Pride -kulkueeseen. Pride on kieltäytynyt yhteistyöstä Kokoomuksen kanssa. Tämä tuntuu minusta valtavan pahalta.

Ketju ⛓️ https://t.co/6aTVnL8ulT

— Katri Manninen (@katrimanninen) May 22, 2023

Lue myös

Helsinki Pride ei hyväksynyt keskustaa ja kokoomusta kumppaneiksi – Keskustan Rantamaula: Surullisen epäonnistunut päätös

Kokoomuksen ohella myöskään keskustaa ei hyväksytty tänä vuonna kumppaniksi seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen Helsinki...
23.5.2023 8:09

Orpo Helsinki Priden päätöksestä: Pidän sitä poliittisena ja erikoisena

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo sanoo olevansa pahoillaan siitä, ettei puolue pääse tänä vuonna...
23.5.2023 8:27

Tutkija: Helsinki Priden päätös on hyvin tehokas keino rakentaa vastakkainasettelua – "Miten se edistää vähemmistöjen oikeuksia?"

Politiikan tutkija Johanna Vuorelman mukaan Helsinki Pride -tapahtuman tuore päätös lisää vastakkainasettelua. Vuorelma...
23.5.2023 9:08

Tämä on syy Priden asettaman "puolueboikotin" taustalla

Helsinki Pride -yhteisön mukaan tapahtuman kumppanien valinnassa kriittisenä kysymyksenä oli translain uudistukseen liittyvä...
23.5.2023 15:53

Aihetunnisteet

Keskusta Kokoomus Kotimaa Politiikka pride seksuaalivähemmistöt

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Huoli heräsi Pekingin aikeista – sotavoimissa pahaenteinen merkki
Uutiset | 9.3.2026 22:03
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Lakiesitys määräaikaisuuksien ketjuttamisesta menee perustuslailliseen tarkasteluun – Voimaantulo viivästyy
Uutiset | 10.3.2026 13:32
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Jääkiekon pride-kohu: Sofia Virta ulos TPS:n hallituksesta
Uutiset | 10.3.2026 12:52
Mehtälä tyrmää ehdotuksen maaseudun hiekkateistä – ”Tämä maa pysähtyy kuin panssari suohon”
Uutiset | 10.3.2026 12:34
Media: Sota nostanut Marco Rubion kurssia Trumpin seuraajaehdokkaana
Uutiset | 10.3.2026 11:51
Mari Holopainen nousi eduskuntaan Haaviston tilalle
Uutiset | 10.3.2026 11:50
Fingrid: Fenno-Skan 2 -siirtoyhteyden häiriö on selvitetty, yhteys otettu takaisin käyttöön
Uutiset | 10.3.2026 11:38
Volkswagen aikoo leikata 50 000 työpaikkaa Saksassa vuoteen 2030 mennessä
Uutiset | 10.3.2026 11:11
Tartuntatautilakiin esitetään muutoksia korona-ajan palautteen perusteella
Uutiset | 10.3.2026 11:00
Supo julkisti kansallisen turvallisuuden katsauksen: Venäjä keskeinen tiedustelu-uhka, tekoälystä uusia ongelmia
Uutiset | 10.3.2026 10:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lakiesitys määräaikaisuuksien ketjuttamisesta menee perustuslailliseen tarkasteluun – Voimaantulo viivästyy
Uutiset | 10.3.2026 13:32
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Jääkiekon pride-kohu: Sofia Virta ulos TPS:n hallituksesta
Uutiset | 10.3.2026 12:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Eläkeläiset – Suomen salainen voima
Mielipide | 10.3.2026 13:38
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä tyrmää ehdotuksen maaseudun hiekkateistä – ”Tämä maa pysähtyy kuin panssari suohon”
Uutiset | 10.3.2026 12:34
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste