Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
EU-sääntely
Viime komissiokaudella sovitun direktiivin tarkoituksena on, että eurooppalaiset yritykset kantavat vastuuta ihmisoikeus- ja ympäristörikkeistä koko arvoketjussaan myös EU:n ulkopuolella. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

EU:n kiistelty yritysvastuudirektiivi höllentyy reippaasti

STT/Sanna Raita-aho 3.1.2026 9:00, muokattu 3.1.2026 12:15
a– a+
EU-sääntely

EU:n jäsenmaat ja parlamentti sopivat vuoden lopussa kiistellystä yritysvastuudirektiivin keventämisestä.

Viime komissiokaudella sovitun direktiivin tarkoituksena on, että eurooppalaiset yritykset kantavat vastuuta ihmisoikeus- ja ympäristörikkeistä koko arvoketjussaan myös EU:n ulkopuolella. Tällä komissiokaudella direktiiviä on kuitenkin haluttu keventää osana laajempaa komission sääntelynpurkuprojektia eli omnibusia. Hanketta kannattavien mukaan tarkoituksena on vähentää yrityksien sääntelytaakkaa ja parantaa EU:n kilpailukykyä.

Kansalaisjärjestö Finnwatchin mukaan höllennykset tarkoittavat käytännössä direktiivin vesittämistä. Direktiivin oli määrä koskea kaikkia yli 1 000 hengen ja yli 450 miljoonan euron liikevaihdon yrityksiä, mutta alaraja on päätetty nostaa nyt 5 000 työntekijään ja 1,5 miljardin euroon. Siksi direktiivi koskee enää vain 30:tä suomalaisyritystä, kun aiemmin määrä oli 140.

Muutoksia tuli myös kestävyysraportointidirektiiviin, joka edellyttää, että yritysten ympäristö- ja ihmisoikeusvaikutuksia koskevat tiedot julkaistaan vuosittain niiden kestävyysraporteissa. Nyt tähän velvoitettujen yritysten määrä uhkaa Suomessa tippua noin sataan, kun sen piirissä oli aiemmin pitkälti yli tuhat yritystä.

– Vastuullisesti toimivat yritykset jatkanevat vastuullisuustyötä. Ongelma on, että systeemistä muutosta ei tule ja asiassa aiemmin luistaneita yrityksiä ei saada halutussa laajuudessa mukaan, kertoo STT:lle Finnwatchin toiminnanjohtaja Sonja Finér. 

Lisäksi direktiivistä poistettiin velvoite ilmastosiirtymäsuunnitelmista eli siitä, miten yrityksen liiketoiminta muutetaan yhdenmukaiseksi Pariisin ilmastosopimuksen kanssa.

Eurooppalainen teollisuus ja eurooppalaiset oikeistopoliitikot ovat ajaneet höllennyksiä. Samalla myös yhdysvaltalainen fossiiliteollisuus on lobannut asiaa voimakkaasti etenkin ilmastosuunnitelmia koskevan artiklan poiston osalta.

– Öljy-yhtiö Exxon on ollut voimakas lobbari. Yhtiön vaikutustyö lisääntyi voimakkaasti siinä vaiheessa, kun omnibus julkaistiin.

EK:n yrityslainsäädännöstä vastaavan johtajan Juho Mäki-Lohiluoman mukaan omnibus on askel oikeaan suuntaan. EK:n selvityksen mukaan pelkästään kestävyysraportointidirektiivistä sekä siihen valmistautumisesta aiheutui vuonna 2024 jopa 140 miljoonan euron kustannukset Suomessa.

– Sääntelyn sujuvoittaminen ja erilaisten raportointivelvoitteiden keventäminen on ehdottomasti oikea tavoite.

Samalla Mäki-Lohiluoma huomauttaa, että uuden lainsäädännön osalta jonkinlaisena laadullisena minimitasona tulisi olla, että kun lainsäädäntö kerran annetaan, sitä ei tarvitse jälkikäteen heti korjata.

– Yritys- ja kestävyysraportointidirektiivin osalta tässä epäonnistuttiin pahasti, mikä on ensisijainen syy nyt nähtyyn korjausliikkeeseen. 

Omnibusin vastustajat ovat katsoneet, että EU:n toimet käytännössä vesittävät viime kaudella kestävyys- ja ilmastotavoitteiden osalta saatuja voittoja. Kriitikkojen mukaan lainsäädännön veivaaminen myös rankaisee suomalaisyrityksiä, jotka ovat jo tehneet muutoksia toimintaansa. 

– Voidaan ajatella myös niin, että suomalaisyritykset ovat tällaisen sääntelyn ”soutamisen ja huopaamisen” häviäjiä suhteessa joihinkin kilpailijoihinsa, Mäki-Lohiluoma myöntää.

– Meillä velvoitteiden noudattaminen otetaan vakavasti, ja erityisesti näin raskaissa velvoitteissa varautuminen on pakko aloittaa yrityksissä jo hyvissä ajoin. Suomi myös implementoi kestävyysraportointidirektiivin määräajassa, toisin kuin monet muut EU-maat, hän lisää.

Moni suomalainen yritys tekee kuitenkin vastuullisuustyötä ennen kaikkea omista lähtökohdistaan sekä markkinan ja asiakkaidensa tarpeesta käsin.

– Tämä paine ei katoa mihinkään, joten on erittäin vaikea nähdä, että sääntelyn muutos johtaisi esimerkiksi vastuullisuustyön tavoitetason laskuun. Myös suomalaisyrityksiltä meille tuleva viesti tukee tätä erittäin vahvasti.

Finnwatchin mukaan suomalaiset yritykset ovat tutkimuksien mukaan taas aika ”keskikastissa” vastuullisuuskysymyksien osalta.

– On totta, että siellä on joitain yrityksiä, jotka ovat edelläkävijöitä, ja sitten on paljon yrityksiä, jotka eivät ole. Sääntely olisi parantanut vastuullisten yritysten kilpailukykyä ja kirittänyt ei-vastuullisia yrityksiä, Finér sanoo.

Esimerkiksi ilmastosiirtymäsuunnitelmissa on suomalaisyrityksissä ollut paljon puutteita. 

– Tätä nyt poistettua artiklaa olisi tarvittu nimenomaan siihen, että ilmastosiirtymäsuunnitelmien sisällöt olisi saatu vastaamaan ilmastotiedettä.

Jos ilmastosiirtymäsuunnitelmista olisi pidetty kiinni, se olisi luonut alalle tarvittavaa yleissääntelyä. Finér antaa esimerkin panimoyhtiöistä, joiden päästöistä iso osa aiheutuu lasipulloista. 

– Kuviteellisen esimerkin kautta: jos me haluamme puuttua panimoteollisuuden päästöihin, niin meidän täytyy miettiä, että tehdäänkö täsmäsääntelyä lasipulloja koskien. Lainsäätäjä joutuu näkemään hirvittävästi vaivaa, että ohjaa jokaista toimialaa erikseen kohti ilmastokestävää toimintaa.

Hän  huomauttaa olevan ironista, että direktiiviä nyt vastustetaan samasta syystä kuin se viime kaudella säädettiin. 

– Lisäksi yritysvastuudirektiivin alkuperäinen tarkoitushan oli nimenomaan lisätä EU:n kilpailukykyä ja tukea vihreää siirtymää. Ajatuksena oli se, että EU kilpailee tällä hetkellä sellaisia globaaleja toimijoita vastaan, joiden lainsäädäntö ei ole samalla tasolla.

Lue myös

Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin

Helsinki pääsi yllättämään Joonas Karjulan. Mielikuvissa vilisivät tiiviisti rakennetut kerrostalot, mutta nyt hän...
20.6.2026 8:00

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – "Perheet ovat hirveän yksin"

Elämä pääkaupunkiseudulla vaihtui lapsuudenkotiin Muhoksella. Samassa talossa asuu myös Tiusasen oma äiti.
19.6.2026 8:31

"Saunassa tietysti aina käydään" – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta

Varhaisperunat, kala ja makkara kuuluvat monen suomalaisen juhannuspöytään.
19.6.2026 8:30

Aihetunnisteet

Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 8:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 8:30
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 8:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste