Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pääministeri Orpo pyysi Halla-ahoa kutsumaan eduskunnan koolle – hallitukselta tiedonanto Garden -sotkusta ensi tiistaina

16.7.2026 13:57
Lue lisää 
Euroopan unioni
Pääministeri Petteri Orpon mukaan Puola on tuonut rajalleen 10 000 sotilasta. Marraskuussa 2021 Puolan rajalle saapui Valko-Venäjältä satoja turvapaikanhakijoita Venäjän ja Valko-Venäjän masinoiman hybridihyökkäyksen myötä. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

EU-komission von der Leyen: Rajamaiden voitava torjua Kremlin masinoima maahantulo

Suomenmaa – STT / Mikko Gustafsson 18.10.2024 9:50, muokattu 18.10.2024 10:31
a– a+
Euroopan unioni

EU-maiden torstain huippukokous paineistaa EU-komissiota etsimään ratkaisuja Venäjän ja Valko-Venäjän masinoimaan maahantuloon. Samalla Puola on nostanut Suomen niin sanotun käännytyslain tuon keskustelun ytimeen.

Venäjän ja Valko-Venäjän toimien estäminen tuli näkyväksi osaksi EU-maiden turvapaikkakeskustelua sen jälkeen, kun Puolan pääministeri Donald Tusk ilmoitti haluavansa sulkea Puolan rajaa turvapaikanhaulta. Hän vetosi muun muassa Suomen käännytyslakiin.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi myöhään torstaina Brysselissä, että huippukokouksen viimeiset tunnit kokouksesta kuluivat aihepiirin parissa.

– Puola on tällä hetkellä erittäin kovan paineen alla. Heillä on noin 10 000 sotilasta rajalla, Orpo sanoi.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sanoi, että kyseessä ovat valtiollisten toimijoiden hybridihyökkäykset.

– Siksi Puolan ja muiden jäsenvaltioiden on pystyttävä suojelemaan unionia näiltä hybridihyökkäyksiltä. Sama koskee Suomea ja Baltian maita. Niiden on pystyttävä toteuttamaan väliaikaisia ja asianmukaisia toimenpiteitä, von der Leyen sanoi.

Suomen käännytyslaki on poikkeuslaki. Sen nojalla turvapaikanhakua voi estää enintään kuukauden kerrallaan osassa Suomen rajaa lukuun ottamatta tiettyjä poikkeuksia, mikäli vieras valtio masinoi turvapaikanhakijoita rajalle ja hallitus ja presidentti katsovat kriteerien täyttyvän.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi, Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michel ja EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen tapasivat torstaina huippukokouksen yhteydessä. LEHTIKUVA / AFP / JOHN THYS

Huippukokouksen päätöstekstissä EU-maiden poliittiset johtajat toistivat näkemyksensä, jonka mukaan unionin ulkorajojen tehokas valvonta on varmistettava kaikin käytössä olevin keinoin. Toimien on kuitenkin oltava linjassa EU-oikeuden ja kansainvälisen oikeuden kanssa.

Suomessa oikeustieteilijät ovat katsoneet, että käännytyslaki on ristiriidassa muun muassa EU:n turvapaikkaoikeutta koskevan sääntelyn kanssa. Perustuslakivaliokunta puolestaan katsoi, että laki oli säädettävissä.

Orpo sanoi Brysselissä, että Eurooppa-tason ratkaisu asiaan täytyy löytyä.

– En itsekään pidä hyvänä sitä, että nyt yksittäiset maat joutuvat tekemään ahdingossa — turvatakseen kansallisen turvallisuuden — etsimään sellaista lainsäädäntöä kuin me kesällä.

Venäjän ja Valko-Venäjän masinoima maahantulo on vain yksi osa EU:n tämän hetken suurta keskustelua turvapaikanhausta. Toinen näkyvä osa sitä ovat erilaiset sopimukset kolmansien maiden kanssa.

Orpon mukaan esimerkiksi mahdollisiin kolmansiin maihin perustettavat palautuskeskukset eivät kuitenkaan olleet erityisen käsittelyn kohteena, vaikka yhteistyöstä kolmansien maiden kanssa puhuttiin paljon.

– Se varmasti sitten kuuluu siihen kokonaisuuteen, mitä komissio sitten miettii ja valmistelee, Orpo sanoi palautuskeskuksista.

Eri maista tulevat diplomaattilähteet arvioivat kokouspäivän mittaan, että varsinaista uutta konkretiaa esimerkiksi palautuskeskuksiin ei huippukokouksesta edes haettu.

Ennen kokousta von der Leyen oli paikalla, kun Italian pääministeri Giorgia Meloni emännöi toista turvapaikkapolitiikkaa koskevaa tapaamista. Siinä eri maat nostivat esille muun muassa erilaisia ”innovatiivisia ratkaisuja” kolmansien maiden kanssa.

Orpo ei osallistunut Melonin emännöimään kokoukseen.

Puolan pääministeri Donald Tusk ilmoitti haluavansa sulkea Puolan rajaa turvapaikanhaulta. Tusk puhui talousfoorumissa Puolan Katowicessa 7. toukokuuta 2024.

Lue myös

Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana

Eräs keskustan historian suurista nimistä on valtioneuvokseksikin noussut Johannes Virolainen (1914–2000). Virolaista voi kaikin...
18.7.2026 9:00

Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa "pahantekokomppaniassa"

Espanjan hurjia helteitä on saatu kauhistella kuluvana kesänä. 90 vuotta sitten Espanjassa oli...
17.7.2026 22:45

Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa

Kun aurinkokunta oli nuori, avaruuskiviä matkasi sen alueella paljon enemmän vapaana kuin nykyään...
17.7.2026 21:45

Aihetunnisteet

EU-komissio käännytyslaki Politiikka turvapaikanhaku Ursula von der Leyen Valko-Venäjä Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Sotahistoria | Tykit jylisivät pahemmin kuin koskaan, mutta Ranska ei murtunut – britit saivat tilaisuuden toisaalla
Uutiset | 15.7.2026 22:15
Venäjän Oslon-suurlähettiläs: Natolla on sota-agenda
Uutiset | 16.7.2026 8:47
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Tutkimus: Hajuaisti voi kertoa hälytysmerkit fyysisestä kunnosta
Uutiset | 16.7.2026 21:12
PLL: Ruokailun jälkeinen huono olo voi kertoa liiallisen syömisen lisäksi stressistä tai ärtyvästä suolesta – tietyt oireet selvitettävä viipymättä
Uutiset | 14.7.2026 21:06
Ukraina kiistää syyllistyneensä Zaporizhzhjan ydinvoimalan johtavan insinöörin surmaan
Uutiset | 17.7.2026 8:44
Duodecim: Tutkijat havaitsivat, ettei laihduttaminen auta aina sydämen terveydessä
Uutiset | 13.7.2026 21:45
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Uusimmat

Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa ”pahantekokomppaniassa”
Uutiset | 17.7.2026 22:45
Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa
Uutiset | 17.7.2026 21:45
Iäkkään sekavuus voi kertoa keuhkokuumeesta – PLL: Oireet voivat jäädä helposti tunnistamatta
Uutiset | 17.7.2026 21:30
Tutkimus: Syömishäiriöistä kärsivien sisaruksilla suurentunut todennäköisyys mielenterveyden ongelmille
Uutiset | 17.7.2026 21:15
Onko tämä nyt paljon vai vähän? – Kysely kertoo suomalaisten tavoista käyttää puhelinta ajaessaan autoa
Uutiset | 17.7.2026 21:10
Oletko kuullut etanadynamiitista? – Ratkaisu voi olla puutarhassa hyvin tehokas
Uutiset | 17.7.2026 20:55
Näin lopetat haittaetanan
Uutiset | 17.7.2026 20:45
Kuinka suuri syyllinen ilmastonmuutos on tämän kesän kuivuuteen? – ”Vähäisen sadannan yhteyttä vaikeampi osoittaa”
Uutiset | 17.7.2026 19:15
Viikonloppuna luvassa runsaita sateita ja voimakkaita tuulenpuuskia
Uutiset | 17.7.2026 17:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa ”pahantekokomppaniassa”
Uutiset | 17.7.2026 22:45
Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa
Uutiset | 17.7.2026 21:45
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Petteri Orpon tuntolevyn puhtaus?
Mielipide | 17.7.2026 15:25
Lukijalta: Syövän hoito maksaa
Mielipide | 16.7.2026 15:54
Lukijalta: Kasvun veturista verojen veturiksi?
Mielipide | 16.7.2026 15:52
Lukijalta: Rakennammeko uutta, vaikka vanha on vajaakäytössä?
Mielipide | 16.7.2026 15:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste