Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Politiikka

SAK uhkaa työtaistelutoimilla – Näistä syistä palkansaajilla alkoi keittää

21.9.2023 17:37
Lue lisää 
Politiikka
Vanhanen täydensi myöhemmin, että lopullinen täysistuntokäsittely menee kuitenkin ensi viikon alkuun, (Kuva: Lehtikuva/Mikko Stig)

Vanhanen: Eduskunta pyrkii käsittelemään tukiesityksen muutamassa päivässä

STT/Saila Kiuttu, Sanna Nikula 5.9.2022 19:17, muokattu 5.9.2022 19:39
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Politiikka

Hallitus esittää, että lainoja ja takauksia voitaisiin tapauskohtaisesti myöntää yhtiöille, joiden toiminta on yhteiskunnan kannalta kriittistä ja joita muuten uhkaisi maksukyvyttömyys. Laina- ja takausohjelma olisi voimassa ensi vuoden loppuun saakka. Lainojen ja takauksien kestoaika olisi enintään kaksi vuotta.

Hallituksen esityksen mukaan johdannaismarkkinoiden erittäin suuresta epävarmuudesta johtuen tulisi varautua nykyisten johdannaishintojen kaksin- tai kolminkertaistumiseen.

Esityksessä todetaan myös, että jos samanaikaisesti maksuvaikeuksissa on useita yhtiöitä, voimalaitosten omistusta voisi siirtyä realisointitilanteissa ulkomaisiin käsiin. Tämä on Suomen huoltovarmuuden kannalta kriittistä.

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) totesi sunnuntaina tiedotustilaisuudessa, että vaikka Venäjän hyökkäyssota on nostanut energian hintaa jo kuukausien ajan, tilanne eskaloitui hiljattain, kun Nord Stream 1 -kaasuputken avautuminen uudelleen viivästyi.

Venäläinen energiajätti Gazprom on ilmoittanut, että Venäjältä Saksaan kulkevaa kaasuputkea ei avata huollon jälkeen suunnitellusti.

Häiriöt Keski-Euroopassa näkyvät herkästi Suomessa asti.

–  Suurin pelko todennäköisesti oli, että kaasun toimitusten lopettaminen aiheuttaisi hintapiikin ja uuden vaateen, että sähköyhtiöiden pitää maksaa lisää vakuuksia, sanoo energia-alaan erikoistunut teknillisen fysiikan professori Peter Lund Aalto-yliopistosta.

Lintilä maalaili uhkakuvana jonkinlaista energiamarkkinoiden Lehman Brothers -tilannetta viitaten yhdysvaltalaiseen investointipankkiin, jonka nurin meno vaikutti finanssikriisin syntyyn syksyllä 2008.

Lund sanoo, että etenkin Ruotsin hallitus toi tämän uhkakuvan esille Nasdaq Commodities -pörssin osalta. Siellä myydään johdannaisia.

–  Pelättiin, että jos näitä sähköyhtiöitä menee nurin ja ne ovat hyvin isoja, tappiot ovat hyvin suuria pörssille. Se voisi vetää finanssimarkkinoita mukana, hän sanoo.

Eduskunta saa heti syyskautensa alkajaisiksi kiireelliseen käsittelyyn hallituksen ison laina- ja takauspaketin. Eduskunnan puhemies Matti Vanhanen (kesk.) arvioi, että eduskunta pyrkii käsittelemään esityksen muutamassa päivässä.

Hän täydensi myöhemmin, että lopullinen täysistuntokäsittely menee kuitenkin ensi viikon alkuun, ”koska myös lisäbudjetteihin liittyen edustajilla on aloiteoikeus, joka vie neljä päivää, eikä siitä voi poiketa”.

Esitys lainapaketista sisältyy hallituksen tämän vuoden kolmanteen lisätalousarvioon.

Lue myös

Tutkimus: Vangeilta tunnistettiin tätä oirekuvaa moninkertaisesti enemmän kuin muulta väestöltä – Diagnoosia kuitenkin vaikea saada

Aktiivisuus- ja tarkkaavaisuushäiriö adhd vaikuttaa olevan vangeilla huomattavasti yleisempi kuin keskimäärin väestössä, selviää...
21.9.2023 22:45

Puolan presidentti: Pääministerin puheita Ukrainan aseistamisen lopettamisesta tulkittiin väärin

Puolan-kollegansa kanssa puhunut ulkoministeri Valtonen Ylelle: ”Uskon, että Puola jatkaa vahvana Ukrainan tukijana.”
21.9.2023 22:35

Presidentti varoittaa Saksan olevan "murtumispisteestä" – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta

Saksan vihreät ovat huolestuneet toden teolla maahan kohdistuvasta laittomasta maahanmuutosta, kertoo Politico. Vihreiden toinen...
21.9.2023 22:03
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

eduskunta lainapaketti Matti Vanhanen mika lintilä politiikka

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?
Uutiset | 20.9.2023 15:16
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
”Todella kylmä teko” – Honkonen tyrmistynyt valtion myöntämän laajakaistatuen lakkauttamisesta
Uutiset | 21.9.2023 12:33
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Ekonomisti: Hallitus jätti yhden parhaimman keinon käyttämättä rakennusalan tukemisessa – ”Ihmettelen, ettei sitä hyödynnetty”
Uutiset | 21.9.2023 8:00
Tutkimus: Tämä syy aiheutti todennäköisesti Estonian kyljessä olevat repeämät – Autolautan mukana hukkui yli 850 ihmistä
Uutiset | 21.9.2023 21:15
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Saudi-Arabian kruununprinssi: Voimme hankkia ydinaseen
Uutiset | 21.9.2023 8:40
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Viljasopimusta ei ole, mutta rahtilaivat matkaavat kohti Ukrainan satamia – Palaun lipun alla
Uutiset | 16.9.2023 17:31
Kiinan ja Saksan välillä leimahti: ”Diktaattori”
Uutiset | 19.9.2023 22:20
Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?
Uutiset | 20.9.2023 15:16
Talvisodan myyttiä ei koskaan ollutkaan? Professori ravistelee käsitystä Ylellä
Uutiset | 16.9.2023 10:48
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Väite: Kiinan sukellusvene tuhoisassa onnettomuudessa Taiwanin lähellä
Uutiset | 23.8.2023 22:03
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Koituiko viinilaatikko ”Putinin kokki” Prigozhinin kohtaloksi? – Asiantuntija: Ironinen loppu
Uutiset | 24.8.2023 14:22
CNN: Näin Putin toimi, kun Prigozhinin konetta ammuttiin
Uutiset | 24.8.2023 9:02

Uusimmat

Tutkimus: Vangeilta tunnistettiin tätä oirekuvaa moninkertaisesti enemmän kuin muulta väestöltä – Diagnoosia kuitenkin vaikea saada
Uutiset | 21.9.2023 22:45
Puolan presidentti: Pääministerin puheita Ukrainan aseistamisen lopettamisesta tulkittiin väärin
Uutiset | 21.9.2023 22:35
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Missä lataat sähköisen kulkuvälineesi? – Tämä paikka aiheuttaa hengenvaaran
Uutiset | 21.9.2023 21:33
Tutkimus: Tämä syy aiheutti todennäköisesti Estonian kyljessä olevat repeämät – Autolautan mukana hukkui yli 850 ihmistä
Uutiset | 21.9.2023 21:15
Kruununprinsessa Victoria hurmasi suomalaiset – Katso kuvat
Uutiset | 21.9.2023 19:47
Zelenskyi vieraili Washingtonissa – vastassa olivat Ukraina-tukiin nuivasti suhtautuvat republikaanit
Uutiset | 21.9.2023 19:25
Kysely: Sähkötupakointi on yleistynyt jopa alakouluikäisten keskuudessa – ”Tulokset ovat huolestuttavia”
Uutiset | 21.9.2023 19:14
Keskustan Honkonen, Huttunen ja Mehtälä: Hallituksella on velvollisuus huolehtia suomalaisista kunnista
Uutiset | 21.9.2023 18:34
Saarikko toivotti Purran tervetulleeksi ”syntisten pöytään”
Uutiset | 21.9.2023 18:31
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Syksy kärjistää vastakkainasettelua
Pääkirjoitus | 18.9.2023 21:00
Presidentinvaalien tulos on kaikkea muuta kuin selvä – sen historia on osoittanut katkerasti niin Riitta Uosukaiselle kuin Elisabeth Rehnille
Pääkirjoitus | 15.9.2023 21:00
Kokoomus ajeli kaksilla rattailla aluevaalien alla, ja nyt olisi lupauksista pidettävä kiinni, tai muuten hämäys paljastuu
Pääkirjoitus | 11.9.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Ekonomisti: Hallitus jätti yhden parhaimman keinon käyttämättä rakennusalan tukemisessa – ”Ihmettelen, ettei sitä hyödynnetty”
Uutiset | 21.9.2023 8:00
Keskustan Kurvinen: Hallituksen apu rakennusalalle riittämätöntä – Nostaa esille yhden ”tyylillisen mokan”
Uutiset | 20.9.2023 13:30
Saarikolta tiukka yhteenveto budjetin isoista ongelmakohdista – ”Hyvinvointialueiden pakottaminen talouskurimukseen ja veronkevennysten rahoittaminen velkarahalla”
Uutiset | 20.9.2023 12:13

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Vangeilta tunnistettiin tätä oirekuvaa moninkertaisesti enemmän kuin muulta väestöltä – Diagnoosia kuitenkin vaikea saada
Uutiset | 21.9.2023 22:45
Puolan presidentti: Pääministerin puheita Ukrainan aseistamisen lopettamisesta tulkittiin väärin
Uutiset | 21.9.2023 22:35
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Presidentti ja valtaoikeudet – mistä puhumme?
Mielipide | 21.9.2023 10:37
Pauliinasta poweria puoluetyöhön
Mielipide | 21.9.2023 10:32
Kannatan Hilkka Kemppiä puolueen varapuheenjohtajaksi
Mielipide | 21.9.2023 10:28
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52
Petteri Orpo on siltarumpupoliitikko
Mielipide | 15.9.2023 11:18
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaviisikko: Itäisen Suomen kehittämiseen varattua rahoitusta ei saa käyttää muualle kuin itäiseen Suomeen
Uutiset | 21.9.2023 17:06
Mauri Pekkarinen varoittaa: Suomesta ei saa tulla ruotsalaisen teollisuuden suurhankkeiden työvoiman hankinta-aluetta
Uutiset | 21.9.2023 15:19
Keskustanuorten varapuheenjohtajuudesta kisa – ehdolla Maija Kymäläinen ja Olivia Löytänen
Keskusta | 21.9.2023 11:23
Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta
Uutiset | 19.9.2023 13:40
Kurvinen perussuomalaisille työmatkavähennyksestä: ”Kepun siltarummut” keskustalle kunnia-asia
Uutiset | 19.9.2023 14:11
Väyrysen vuodet olivat keskustalle vaikeita — luopumispäätös oli puoluehistorian mukaan kiistatta palvelus puolueelle
Uutiset | 19.9.2023 20:02
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)