Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Julkishallinnon ei tule korvata ihmisten tekemää taidetta tekoälyllä tuotetuilla kuvilla omassa viestinnässään. Kyse ei ole vain käytännön valinnasta, vaan siitä, arvostetaanko suomalaista kulttuuria ja sen tekijöitä.
Pohjois-Pohjanmaan Keskustanuoret on huolissaan siitä, että julkisessa viestinnässä on siirrytty käyttämään tekoälyllä tuotettuja kuvia. Erityisen ongelmallista tämä on tilanteessa, jossa Oulun kaupunki on kulttuuripääkaupunkivuonnaan turvautunut tekoälykuviin markkinoinnissaan.
Ratkaisu on ristiriidassa sen kanssa, että vuoden keskeisenä tavoitteena tulisi olla paikallisten tekijöiden ja luovien alojen esiin nostaminen.
Kulttuuria juhlistavien hankkeiden uskottavuus kärsii, jos niiden visuaalinen ilme perustuu koneen tuottamaan sisältöön ihmisten tekemän taiteen sijaan. Samalla syntyy ristiriitainen viesti: kulttuurin merkitystä korostetaan puheissa, mutta käytännössä sen tekijöiden työtä ei hyödynnetä.
Tekoälykuvien käyttö ei ole neutraali valinta. Kun julkishallinto valitsee tekoälyn kustannusten tai helppouden vuoksi, vähenee kysyntä valokuvaajien, kuvittajien ja taiteilijoiden työlle. Tämä heikentää suoraan luovien alojen toimeentuloa ja pitkällä aikavälillä koko alan elinvoimaa.
Julkishallinnon tulisi toimia päinvastoin ja näyttää esimerkkiä tukemalla kotimaista osaamista ja hyödyntämällä oikeiden ihmisten tekemää työtä omassa viestinnässään.
Tekoälykuvia on perusteltu tulevaisuudella, mutta tulevaisuus ei synny ilman ihmisiä. Se rakentuu luovuudesta, työstä ja kulttuurista. Siksi julkishallinnon on tehtävä tietoinen valinta ihmisen tekemän taiteen puolesta.
Pohjois-Pohjanmaan Keskustanuoret vaatii, että tekoälyllä tuotettujen kuvien käyttö kielletään julkishallinnon kanavissa ja että julkishallinto sitoutuu tukemaan kotimaisia valokuvaajia ja kuvataiteilijoita.
Marjut Leiviskä
Elias Ollilla
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/