Lukijalta: Onnen neliapila
Jos saisin annettua jokaiselle tarvitsevalle onnen neliapilan, jolla voisi saada jotakin todella tarvitsemaansa, sen tekisin.
Kun tilillä on kaksi euroa, antaisin apilan, jotta saisi tarvitsemansa viisi kassia ruokaa ennen seuraavaa palkkaa.
Kun auto on juuri kriittisellä hetkellä mennyt rikki, sitä ei ole varaa korjata ja sitä välttämättä tarvitsee, voisin apilan lahjoittaa.
Kun lastasi kiusataan koulussa, koska ei ole varaa merkkivaatteisiin, lahjoittaisin apilan, jotta vaatekerran saisi ostettua päästä varpaisiin.
Kun loma painaa päälle ja yksinhuoltajaäiti miettii, millä ihmeellä saisi järjestettyä lapsilleen jotain kivaa loman ajaksi, apila olisi todellakin tervetullut lahja.
Voi kun se olisikin niin yksinkertaista ja helppoa.
Tähän on tultu. Tähän toivon korjaussarjaa. Tähän toivon meidän puolueemme puuttuvan. Itse ehdokkaana olen vahvasti heikoimman puolella ja tulen aina olemaan.
Anne Lehto
Vantaa
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/