Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Helsinki

Helsingin väkiluku yltää uuteen rajapyykkiin

14.8.2026 8:30
Lue lisää 
Ulkomaat
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump puhui toimittajille Air Force Onessa 5. kesäkuuta 2026. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Trump: Iranin ja Israelin lopetettava hyökkäykset heti

STT 8.6.2026 13:14, muokattu 8.6.2026 19:20
a– a+
Ulkomaat

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump vaatii, että Israelin ja Iranin on lopetettava vihollisuudet. Trump kirjoittaa omistamassaan Truth Social -palvelussa, että tulituksen on päätyttävä välittömästi.

Trump myös sanoi, että Israel ja Iran olisivat sopimassa aselevosta.

– Viimeiset neuvottelut ”rauhasta” etenevät, tietämättömyys ja tyhmyys saattavat tulla sen tielle, Trump sanaili.

Israel ja Iran ovat tehneet iskuja toisiaan vastaan yön ja aamupäivän aikana.

Israel sanoi ilmavoimiensa iskeneen sotilaskohteisiin Iranin länsi- ja keskiosissa. Iranin valtiollisen television mukaan räjähdyksiä raportoitiin Iranin pääkaupungissa Teheranissa sekä Tabrizin ja Isfahanin kaupungeissa.

Israelin asevoimat kertoi tehneensä iskun Iranissa sijaitsevaan petrokemian tehtaaseen. Myös Iranin mediassa on uutisoitu iskusta, joka osui Mahshahrin kaupungissa Lounais-Iranissa sijaitsevaan tehtaaseen. Tehtaan lisäksi Israel sanoi osuneensa Iranin puolustusjärjestelmiin.

Israel kertoi maanantaina aamupäivällä useaan otteeseen Iranin ampuvan ohjusaaltoja kohti Israelia. Jerusalemin kaupungissa olevat uutistoimisto AFP:n toimittajat ovat raportoineet räjähdyksen äänistä kaupungin yllä.

Iranin mukaan sen iskujen kohteena oli ainakin kaksi Israelissa sijaitsevaa lentotukikohtaa sekä niin ikään petrokemian laitos. Iranin vallankumouskaartin mukaan iskut olivat vastaus Israelin Iraniin tekemille iskuille.

Aiemmin Israel kertoi myös, että Jemenistä laukaistiin Israelia kohti ohjus, jonka maan ilmatorjuntajärjestelmä pyrki torjumaan. Jemenin huthikapinalliset ovat aiemminkin tehneet iskuja Israeliin Iranin tueksi.

Sunnuntai-iltana Iranin vallankumouskaarti ilmoitti laukaisseensa ohjuksia kohti Pohjois-Israelissa sijaitsevaa lentotukikohtaa vastauksena Israelin iskuihin Libanonissa.

Iranin iskujen jälkeen Trump kehotti Israelin pääministeriä Benjamin Netanjahua olemaan ryhtymättä vastatoimiin.

– Soitan Bibille heti ja käsken häntä olemaan ryhtymättä vastatoimiin. Kumpikin osapuoli sai jo osansa hauskanpidosta, Trump sanoi Axiosille sunnuntaina viitaten Netanjahuun tästä käytetyllä kutsumanimellä.

Iran ilmoitti maanantaina Yhdysvaltojen olevan osaltaan vastuussa iskujenvaihdon alkamisesta. Iranin mukaan Israelin toimia ei voida erottaa Yhdysvaltojen harjoittamasta politiikasta.

– Kukaan ei usko, että sionistinen hallinto (Israel) tekisi mitään toimia ilman koordinointia ja yhteistyötä Yhdysvaltojen kanssa, Iranin ulkoministeriön tiedottaja Esmaeil Baqaei sanoi.

Myöhemmin Iran vannoi iskevänsä yhä suuremmalla voimalla, jos Israel ja Yhdysvallat jatkavat iskuja Iraniin.

Axiosin lähteen mukaan Trump oli pyytänyt Netanjahua antamaan aikaa diplomaattisen ratkaisun löytymiselle. Lähde sanoi Netanjahun aluksi vastustaneen ajatusta, mutta lopulta ainakin näennäisesti suostuneen olemaan ryhtymättä toimiin.

– Mielestämme presidentti osti hieman aikaa. Hän on melko vakuuttunut siitä, että olemme lähellä sopimusta Iranin kanssa, virkamies sanoi.

Ennen Israelin maanantaisia iskuja Axiosille puhunut lähde antoi ymmärtää, että Israel ei olisi ryhtymässä välittömiin jatkotoimiin.

Trump kommentoi Lähi-idän tilannetta myös muun muassa Financial Timesille. Hän sanoi lehdelle antamassaan puhelinhaastattelussa, että Netanjahulla ei ole muuta mahdollisuutta kuin hyväksyä sopimus, jonka Yhdysvallat neuvottelee Iranin kanssa.

– Minä teen päätökset. Minä teen kaikki päätökset. Hän (Netanjahu) ei tee päätöksiä, Trump sanoi lehdelle.

Israelin asevoimien mukaan Iran laukaisi sunnuntai-iltana Israelia kohti kaikkiaan kymmenkunta ohjusta, joista jokainen torjuttiin.

Kyse oli tiettävästi ensimmäisistä Iranin ohjusiskuista Israeliin sen jälkeen, kun aselepo astui voimaan huhtikuussa.

Vallankumouskaarti kuvaili ohjuslaukaisua varoitukseksi ja sanoi, että kyseessä oli vastaus Israelin sunnuntaisiin iskuihin Libanonin pääkaupungin Beirutin esikaupunkialueille. Iran oli jo aiemmin varoittanut voivansa kostaa, jos Israel iskee Beirutiin.

Israelin asevoimien tiedottaja Effie Defrin luonnehti Iranin tehneen pahan virheen, kun se laukaisi ohjuksia Israeliin. Esikuntapäällikkö Eyal Zamir puolestaan sanoi sunnuntaisten iskujen jälkeen, että Israelin asevoimat iskee Irania vastaan voimalla heti, kun tähän annetaan lupa.

Defrin sanoi omassa lausunnossaan, että Israel aikoo jatkaa sotatoimiaan Libanonissa sekä tehostaa operaatioitaan Libanonissa toimivaa äärijärjestö Hizbollahia vastaan.

Lue myös

Nato-hävittäjät tuhosivat droonin Latviassa, Suomessa ilmailun ja merenkulun rajoitukset purettu

Latviassa pudotetun droonin ampuivat alas Nato-hävittäjät.
14.8.2026 9:10

Havaijille julistettu hätätila trooppisen myrskyn lähestyessä

Tutkijoiden mukaan ilmastonmuutos pahentaa ja lisää säiden ääri-ilmiöitä. Ranskassa viranomaiset ottivat kiinni teinipojan, jonka epäillään sytyttäneen laajan maastopalon Bordeaux’n lähellä.
14.8.2026 8:55

USA suunnittelee maaiskuja latinalaisamerikkalaisia huumekartelleja vastaan

Yhdysvallat suunnittelee tekevänsä maaiskuja Latinalaisessa Amerikassa toimivia huumekartelleja vastaan. Asiasta kertoi Panamassa vierailulla...
14.8.2026 8:45

Aihetunnisteet

Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Japani tulistui Putinin matkasta
Uutiset | 13.8.2026 10:52
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Luonnonsuojeluyhdistys vaati tapettujen karhujen ruhojen käyttökieltoa – hallinto-oikeus hylkäsi vaateen
Uutiset | 13.8.2026 11:19
Tältä näytti, kun aurinko pimeni
Tarinat | 13.8.2026 12:45
Käsirautojen käyttö hämmentää Tuusulan mopotapauksessa – millaiset ohjeet poliisilla on?
Uutiset | 12.8.2026 16:52
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Nato-hävittäjät tuhosivat droonin Latviassa, Suomessa ilmailun ja merenkulun rajoitukset purettu
Uutiset | 14.8.2026 9:10
Havaijille julistettu hätätila trooppisen myrskyn lähestyessä
Uutiset | 14.8.2026 8:55
USA suunnittelee maaiskuja latinalaisamerikkalaisia huumekartelleja vastaan
Uutiset | 14.8.2026 8:45
Mölkyn maailmanmestaruudesta kisataan Helsingissä
Uutiset | 14.8.2026 8:40
Helsingin väkiluku yltää uuteen rajapyykkiin
Uutiset | 14.8.2026 8:30
Nigel Farage on voittanut täytevaalit Britanniassa
Uutiset | 14.8.2026 8:22
Venäjä viittasi kintaalla Japanin protestoinnille
Uutiset | 14.8.2026 8:02
Viime vuonna kuravyöryn niskaansa saanut Wilma Heltelä korosti valmentajiensa merkitystä: ”Luotan sataprosenttisesti”
Uutiset | 14.8.2026 8:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nato-hävittäjät tuhosivat droonin Latviassa, Suomessa ilmailun ja merenkulun rajoitukset purettu
Uutiset | 14.8.2026 9:10
Havaijille julistettu hätätila trooppisen myrskyn lähestyessä
Uutiset | 14.8.2026 8:55
USA suunnittelee maaiskuja latinalaisamerikkalaisia huumekartelleja vastaan
Uutiset | 14.8.2026 8:45
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16
Lukijalta: Politiikka ei ole tähtitiedettä
Mielipide | 12.8.2026 12:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste