Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluevaltuusto

”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle

25.4.2026 11:20
Lue lisää 
Mielipide
Haluamme korostaa, että ruuan suomalaisuusasteen nostaminen on jo pitkään ollut Leijona Catering Oy:n tärkeä tavoite, toimitusjohtaja Ritva Paavonsalo kirjoittaa. (Kuva: Anttoni Kangastie / Puolustusvoimat)

Leijona Catering: Vastine Suomenmaassa 13.7. julkaistuun juttuun

Ritva Paavonsalo, Leijona Catering Oy 31.7.2020 8:10, muokattu 31.7.2020 8:12
a– a+
Mielipide

Vastuullisena ja sataprosenttisen suomalaisena yhtiönä haluamme vastata kansanedustaja Mikko Kärnän mielipiteisiin varusmiehille tarjottavan aamupalan heikosta kotimaisuusasteesta. 

Kärnän väite heikosta kotimaisuusasteesta ei pidä paikkaansa, sillä koostamme ateriamme suurimmaksi osaksi suomalaisista raaka-aineista, mm. suomalaisesta viljasta, lihasta, maidosta, tuoreesta leivästä, mehukeitoista ja mehusta. Varusmiesten mieliruokaa, riisipuuroa ei valitettavasti voi keittää suomalaisesta riisistä, eikä aamukahvi tai kaakao ole suomalaista.

Kärnä väittää Leijona Catering Oy:n aterioiden kotimaisuusasteen olevan muutenkin huonoa luokkaa.

Kärnän ajatukset huonosta kotimaisuusasteesta ovat meille Leijonassa vieraita, koska jo vuonna 2019 kaikkien raaka-aineostojemme suomalaisuusaste oli 73,7 %. Suomalaisten raaka-aineiden osuuden kasvattaminen on jo pitkään ollut tärkeä tavoitteemme, jonka eteen teemme jatkuvaa sinnikästä työtä.

Kärnä kommentoi jutussa, että Puolustusvoimien tarjoaman ruuan kotimaisuusasteen on oltava lähellä sataa. Nykyaikaisen ruokahuollon ammattilaisina toteamme, että sataprosenttisesti suomalaiset elintarvikkeet eivät ole ajanmukaista todellisuutta.

Ulkomailta Leijona Cateringin asiakkaiden pöytiin tulee nyt ja jatkossa kahvi, tee, kaakao, hedelmät, mausteet ja riisi.

Lisäksi Kärnä väittää Facebook-postauksessaan, ettei ”tuommoisella moskalla jaksa nuori ihminen sotimista harjoitella”.

Me lähes 500 Leijona Cateringissa työskentelevää ruoka-alan ammattilaista olemme ylpeitä tekemästämme työstä ja arvostamme tekemäämme puhdasta, herkullista ja terveellistä ruokaa. Emme kutsuisi missään yhteydessä Leijona Cateringin tekemää ruokaa moskaksi.

Varuskuntaravintoloidemme ruokalistojen ja ateriasuunnittelun pohjana ovat suomalaiset, kansalliset ravitsemussuositukset ja varusmiesten tyytyväisyys on meille kunnia-asia, jonka eteen teemme töitä joka päivä.

Kansanedustaja Kärnän huoli varusmiesten jaksamisesta on täysin aiheeton, koska Leijonan Cateringin ateriat on koostettu niin, että niillä varmasti pärjää kaikissa harjoituksissa, myös fyysisesti rankimmissa olosuhteissa.

Lisäksi kiinnitämme erityistä huomiota annosten proteiini-, kuitu- ja energiasisältöön. Aterioiden ainesosat ja ravintoarvot voi kuka tahansa ja koska tahansa tarkistaa nettisivuillamme julkaistavista ruokalistoista.

Me Leijonassa haluamme auttaa varusmiehiä syömään ravitsevasti ja tekemään hyviä valintoja sekä ympäristön, että terveellisten elintapojen näkökulmasta.

Varusmiespalveluksen aikana omaksutut tottumukset kantavat usein pitkälle tulevaisuuteen, tämän vuoksi noin puolet tarjoamistamme pääruuista täyttää Sydänmerkki-aterialle asetetut kriteerit, jotka liittyvät rasvan määrään ja laatuun sekä suolan määrään.

Haluamme korostaa, että ruuan suomalaisuusasteen nostaminen on jo pitkään ollut Leijona Catering Oy:n tärkeä tavoite.

Leijona Catering jatkaa konkreettisia vastuullisuustekoja uudistetun raaka-aineen hankintasopimuksensa myötä.

Olemme tiukentaneet vaatimuksiamme erityisesti eläinten hyvinvoinnin, tuotteiden sertifioinnin ja elintarvikkeiden alkuperän jäljitettävyyden osalta. Näillä vaatimuksilla olemme mm. saavuttaneet lihojen ja lihatuotteiden 100% suomalaisuusasteen.

Pidämme arvokkaana myös ympäristövastuun eteen tekemäämme työtä. Leijona Catering Oy on vuonna 2020 selvittänyt hiilijalanjälkensä yhteistyössä Luonnonvarakeskuksen kanssa.

Suomalaisena toimijana pystymme pienentämään hiilijalanjälkeämme ja vähentämään ilmastokuormitustamme valmistamalla ruokaa suomalaisista elintarvikkeista.

Ritva Paavonsalo

Toimitusjohtaja, Leijona Catering Oy

Lue myös

Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta

Parolan terveysasema tulee säilyttää ja sitä tulee kehittää osana Kanta‑Hämeen hyvinvointialueen palveluverkkoa. Lisäksi...
24.4.2026 14:43

Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?

Suomessa on totuttu ajattelemaan, että raskausajan seuranta on tasa-arvoista ja kaikille saavutettavaa. Neuvolajärjestelmä...
24.4.2026 9:29

Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja

Julkisen vallan on tuettava perheen ja muiden lapsen huolenpidosta vastaavien mahdollisuuksia turvata lasten...
23.4.2026 15:01

Aihetunnisteet

Mikko Kärnä puolustusvoimat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille: ”Norsunluutornista tuleva mielipide”
Uutiset | 26.4.2026 8:00
Tshernobylin räjähdyksestä 40 vuotta – suojakuoren romahdus voisi vapauttaa radioaktiivisen pölyn ilmakehään
Uutiset | 25.4.2026 22:01
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51
Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina
Uutiset | 25.4.2026 15:20
Keskusta valjastaisi tekoälyn tuottavuustalkoisiin: ”Puhutaan miljardiluokan mahdollisuudesta”
Uutiset | 25.4.2026 14:38
Venäjä iski rajusti Itä-Ukrainaan – Zelenskyi kiirehtii ilmatorjunnan vahvistamista
Uutiset | 25.4.2026 12:40
Kurvinen: Keskusta on pienten paikkakuntien ainoa tuki ja turva
Uutiset | 25.4.2026 12:11
SDP:n Lindtmanilta ilmoitus välikysymyksestä – kutsuu muita oppositiopuolueita mukaan
Uutiset | 25.4.2026 12:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille: ”Norsunluutornista tuleva mielipide”
Uutiset | 26.4.2026 8:00
Tshernobylin räjähdyksestä 40 vuotta – suojakuoren romahdus voisi vapauttaa radioaktiivisen pölyn ilmakehään
Uutiset | 25.4.2026 22:01
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste