Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Elämä

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”

19.6.2026 8:31
Lue lisää 
Piirikokous
Uudenmaan piirillä oli torstaina 39 ehdokassuostumusta maakuntavaaleihin. Kokousta johti Vantaalla puheenjohtaja Jasi Kuokkanen. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Uudenmaan piiri haluaa sote- ja maakuntauudistuksen maaliin – "Keskuskaupunkien tavoitteena on pitää kiinni vallasta"

Vantaan kaupunginvaltuutettu Irja Ansalehto-Salmi antaisi maakunnille joustavamman aikataulun valinnanvapauteen ja markkinoiden avaamiseen
Pauliina Pohjala 13.4.2018 1:27, muokattu 13.4.2018 1:48
a– a+
Piirikokous

Sote- ja maakuntauudistuksessa on päätösten aika, alusta ei voi enää aloittaa, Uudenmaan keskustapiiri korostaa.

Piiri otti torstai-iltana kevätkokouksessaan Vantaalla kantaa uudistuksen puolesta, koska kriittiset äänet ovat viime aikoina huolestuttavasti lisääntyneet sekä kokoomuksen että suurten kaupunkien suunnalta.

Uusmaalaisilla on omat huolensa uudistuksen aikataulusta ja pienten paikkakuntien kohtalosta. Piirin viesti onkin, että uudistus ei välttämättä ole kaikilta osin täydellinen, mutta tärkeimmät kohdat ovat kunnossa.

– Uudistuksen arviointi pitää tehdä koko Suomen ja palveluiden käyttäjien näkökulmasta. Ei yksin keskuskaupunkien, joiden tavoitteena on pitää kiinni vallasta ja budjettiensa koosta, piiri linjaa.

Kokoomusjohdolle piiri sanoo, että puolueen kansanedustajat pitää saada seisomaan uudistuksen takana.

– Nykyinen palvelujärjestelmä ei tuota hyvinvointia väestölle eikä yhdenvertaisia palveluita. Palvelut ovat tehottomia ja päällekkäisiä, ihminen ei tule autetuksi, kannanotossa todetaan.

Vantaan pitkäaikainen kaupunginvaltuuttu Irja Ansalehto-Salmi kertoi kuitenkin kannattavansa Uudenmaan muutosjohtajien Markus Sovalan ja Timo Aronkydön esittämää siirtymäaikaa.

– Uudellamaalla tulee kiire, Ansalehto-Salmi painotti.

Muutosjohtajat esittävät, että maakuntavaltuustolle tulee säätää mahdollisuus lykätä valinnanvapauden aloittamista vuoden 2022 alkuun saakka asiakassetelin ja henkilökohtaisen budjetin osalta.

Lisäksi he haluavat antaa maakunnille joustoa niin, että sote-keskusten osalta markkinat voisi avata kunkin maakunnan päättämässä ajankohdassa vuoteen 2024 mennessä. Hallituksen esityksessä sote-keskukset aloittavat toimintansa vuonna 2021.

– Sote-muutosjohtajien esitys auttaisi Uudenmaan tilannetta aika paljon, Ansalehto-Salmi sanoi.

Vantaan kaupunginvaltuutettu Irja Ansalehto-Salmi pelkää, että sote- ja maakuntauudistuksen aikataulu on tiukka Uudellemaalle. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Tapio Havula Mäntsälästä toi terveisensä Keski-Uudenmaan sote-kuntayhtymän valtuustosta.

Keski-Uudenmaan valinnanvapauskokeilussa ovat mukana Hyvinkää, Järvenpää, Mäntsälä, Nurmijärvi, Pornainen ja Tuusula. Ensi vuoden alussa palveluiden tuotanto siirretään kuntayhtymälle.

– Tämä on meidän tiemme, me haluamme olla aktiivisia.

– Olemme lobanneet tätä asiaa koko maakunnalle. Lobbaus on tuottanut tulosta, maakuntahallituksen strategioissa maakunnan tulevaisuudessa puhutaan kuudesta aluemallista, Havula sanoi.

Hän näkee, että 1,6 miljoonan asukkaan Uudellamaalla palvelutuotanto on tarpeellista pilkkoa, mutta se ei romuta maakunta-ajatusta.

– Toinen vaihtoehto on se, mitä HUS ajaa. Divisioonamallissa perimmäinen nurkka kärsisi. On parempi, että alueilla ollaan aktiivisia, Havula korosti.

Vuoden takaisessa piirikokouksessa Havula sanoi, että Uusimaa pitäisi jakaa maakuntauudistuksessa vähintään kahteen vaalipiiriin.

– Nyt on tullut aika selväksi, ettei se tule enää onnistumaan.

Havula uskoo monien ajattelevan sote-palveluita oman kuntansa eikä koko maakunnan tasolla.

– Koetaan, että päätöksenteko menee vieraaseen ympäristöön ja palvelut heikkenevät.

Jarmo Hyytiäinen Karjalohjalta pelkää Uudenmaan kohtaloa maakuntavaaleissa.

– Mikä on keskustan kannatus, kun täältä valitaan 99 edustajaa valtuustoon? Lohjalta ei välttämättä tule minkään puolueen edustajaa. Edustajat valitaan Helsingistä, Vantaalta ja Espoosta.

Uudenmaan piirin puheenjohtaja Jasi Kuokkanen korosti, että keskustapiirin täytyy olla aktiivinen koko maakunnan alueella.

– Meidän kansanedustajatkin tulevat Vihdistä, Nurmijärveltä ja Tuusulasta, hän huomautti.

Keskustan Uudenmaan ja Helsingin piirit nimeävät ensimmäiset maakuntavaaliehdokkaat yhteiskokouksessaan 19. toukokuuta. Kuokkasen mukaan Uudenmaan osalta tavoite on, että noin puolet ehdokkaista nimitettäisiin silloin ja loput syksyllä. Uusimaa saa asettaa 103 ehdokasta ja Helsinki 45.

Torstaina Uudenmaan piirillä oli kasassa 39 nimeä.

–  Tavoitteemme on täysi lista, ja se on täysin mahdollinen.

Kaupunkiseudulla tapahtuvaan mainontaan ja vaalityöhön panostetaan entistä enemmän.

Puoluesihteeri Jouni Ovaska

Keskustan puoluesihteeri Jouni Ovaska kertoi vetävänsä Kaupungissa on keskusta -verkostoa. Se kehittää keskustan toimintaa suurimmissa kaupungeissa.

– Kuntavaaleissa viidessä suurimmassa kaupungissa – ellei Oulua lasketa – kannatus oli 2,8 prosentista 5–6 prosenttiin. Ei näillä luvuilla tulla pärjäämään.

Ovaska totesi, että kaupunkityötä on tehty puolueessa vuosien mittaan useaan otteeseen, mutta menestystä on tullut vain pienemmissä seutukaupungeissa. Keskustan viestinnästä on myös tullut paljon kritiikkiä.

Ovaska kertoikin piirikokousväelle, että keskustassa on luotu uutta viestintästrategiaa ja puoluetoimistolla aloitti maanantaina viestintäpäällikkö Laura Ruohola.

 – Hänen johdollaan ryhdytään vedetään viestintäsuunnitelmaa, joka kytketään kaupunkistrategiaan.

– Kaupunkityöhön on normaalisti ollut 10 000–20 000 euroa, mutta tälle vuodelle on varattu 80 000 euroa. Se tarkoittaa sitä, että kaupunkiseudulla tapahtuvaan mainontaan ja vaalityöhön panostetaan entistä enemmän.

Ovaska ei halunnut vielä kertoa, aikooko hän hakea jatkokautta keskustan puoluesihteerinä kesäkuun puoluekokouksessa.

Suomenmaa kysyi puoluesihteerikisaan lähtemistä myös Kuokkaselta, joka haastoi silloisen puoluesihteerin Timo Laanisen neljä vuotta sitten.

– Paljon on tullut kyselyjä, olen sanonut että mietin asiaa. En ole sulkenut mitään mahdollisuuksia pois, Kuokkanen vastasi.

Uudenmaan keskusta päätti keskustan puoluevaltuuston jäsenensä kaudelle 2018–2020.

He ovat Silja Silvasti Vihdistä, Juhani Tihveräinen Raaseporista, Tuomas Kanervala Porvoosta, Sanna Kurki Askolasta, Sinikka Ekonen Mäntsälästä, Juuso Jaakola-Siimes Nurmijärveltä, Aili Pesonen Espoosta, Marja Vilja Hyvinkäältä, Jussi Vähäkangas Vantaalta ja Tommi Halkosaari Espoosta.

Varalla ovat Kaisa Kauppinen Vantaalta, Jyrki Parikka Lohjalta, Inna Kallioinen Keravalta, Mia Sundström Karkkilasta, Hannu Maliniemi Sipoosta, Salme Nepponen Tuusulasta Paula Huhtala Nurmijärveltä, Anne Penninkangas Lapinjärveltä, Teemu Purojärvi Vantaalta ja Jaska Salonen Mäntsälästä.

Puoluekokousedustajiksi valittiin Jasi Kuokkanen, Sanna Kurki, Petri Kalmi ja Tuulia Koskinen.

Lue myös

"Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä", keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan

Keskustan puoluehallitus hyväksyi seurakuntavaaliohjelman torstaina pitämässään kokouksessa.
18.6.2026 13:46

Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä

Keskustan kansanedustajat penäävät maa- ja metsätaloisministeri Sari Essayahilta (kd.), miten hallitus aikoo varmistaa...
17.6.2026 19:13

Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa

Keskustan Karjalan piiri piti tiistaina ylimääräisen yleisen kokouksen, jossa valittiin piirin eduskuntavaaliehdokkaat. Ehdokkaiksi valittiin...
17.6.2026 13:15

Aihetunnisteet

maakuntauudistus Sote uusimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 8:30
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste