Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Metsätalous

Kuolinpesät omistavat yli miljoona hehtaaria metsää, kertoo tuore selvitys

22.6.2026 10:00
Lue lisää 
Politiikka
Sitran selvitys kertoo, että eniten reaktioita suhteessa tviittien määrän sai aikaiseksi perussuomalaisten Jussi Halla-aho. Kuvassa Halla-aho ja keskustajohtaja Annika Saarikko. (Kuva: Lehtikuva / Markku Ulander)

Sitra: Suomalaiset kansanedustajat nokittelevat toisiaan Twitterissä – keskusteluilmapiiri kärjistyy somen luonteen vuoksi

Nokittelulla on huomattavasti helpompi herättää reaktioita kuin politiikan arkisilla aihepiireillä
STT-Antti Autio 27.1.2021 13:31, muokattu 27.1.2021 15:22
a– a+
Politiikka

Suomalaiset kansanedustajat nokittelevat toisiaan Twitterissä. Suomen itsenäisyyden juhlarahaston Sitran selvityksen mukaan nokittelulla on huomattavasti helpompi herättää reaktioita kuin politiikan arkisilla aihepiireillä.

Sitran asiantuntija Hannu-Pekka Ikäheimo kertoo nokittelun tarkoittavan sitä, että puhutaan ohi ja kiinnitetään huomiota toisten virheisiin. Ei mennä faktat edellä.

–  Nokittelu viittaa kärkkääseen keskustelukulttuuriin, Ikäheimo luonnehtii asiaa STT:lle.

Sitran mukaan nopeasti muuttunut mediaympäristö uhkaa rapauttaa demokratian perustuksia niin Suomessa kuin maailmallakin.

Sosiaalisen median vaikutuksista demokratiaan, keskusteluilmapiirin kärjistymiseen sekä kansalaisten luottamukseen on käyty viime vuosina ja viikkoina vilkasta keskustelua muun muassa Yhdysvaltojen presidentinvaaleihin liittyvien levottomuuksien vuoksi.

Levottomuudet johtivat siihen, että Yhdysvaltain entisen presidentin Donald Trumpin Twitter-tili suljettiin.

–  Nykyisessä mediaympäristössä kohauttaminen, kärjistäminen ja vastakkainasettelut toimivat, sillä algoritmit on suunniteltu palkitsemaan niistä näkyvyydellä, arvioi Sitran johtava asiantuntija Jukka Vahti tiedotteessa.

Suomalaisten kansanedustajien Twitterin käyttö on osa globaalia kehitystä. Selvityksen mukaan suomalaisten puolueiden Twitter-viestinnässä on selviä eroja.

Esimerkiksi oppositiopuolueiden kokoomuksen, perussuomalaisten ja Liike Nytin viestintä on usein nokittelevaa, kun taas hallituspuolueiden SDP:n, vihreiden, keskustan ja RKP:n viestinnässä on enemmän sordiino päällä.

Selvitys koskee maaliskuun 2019 ja maaliskuun 2020 välistä aikaa.

Eniten tviittejä lähetti kokoomuksen Timo Heinonen ja eniten reaktioita aiheutti vasemmistoliiton Li Andersson. Eniten reaktioita suhteessa tviittien määrän sai aikaiseksi perussuomalaisten Jussi Halla-aho.

Ikäheimo arvioi, että somealustojen huomion kalasteluun ohjaavat kannusteet ovat ruokkineet vihaa ja ärtymystä siinä määrin, että halukkuus osallistua julkisiin keskusteluihin laskee.

Sosiaalisen median algoritmit nostavat hänen mukaansa esiin hyvin tunnepitoisia viestejä, jotka kiinnostavat ihmisiä.

–  Vallalla olevat trendit vievät kehitystä väärille urille. Valta keskittyy suurille teknologiayhtiöille, jotka eivät ole lupauksistaan huolimatta saaneet väärien tietojen leviämistä kuriin.

Eniten tviittejä lähetti kokoomuksen Timo Heinonen, Sitran selvitys kertoo. Lehtikuva: Heikki Saukkomaa

Sitran mukaan kehitykseen voidaan kuitenkin vaikuttaa. Tarvitaan paitsi uutta sääntelyä, myös uudenlaisia osallisuuden ja osallistumisen tapoja.

–  Sosiaalisessa mediassa piilee yhä valtava demokratiapotentiaali, Ikäheimo arvioi.

Hän korostaa, että kehityskulkuihin voidaan vaikuttaa, mutta se edellyttää tietoisia toimia niin poliittisilta päätöksentekijöiltä, sosiaalisen median jättiyrityksiltä kuin kansalaisiltakin. Tarvitaan ajattelu- ja toimintatapojen muutoksia.

–  Perinteisen medialukutaidon rinnalla on syytä korostaa kriittisen teknologialukutaidon merkitystä. Se on medialukutaitoa kokonaisvaltaisempi lähestymistapa aikakauteen, jossa median ja yleisön, vaikuttajan ja vaikutettavan sekä digitaalisen ja fyysisen rajat muuttuvat yhä häilyvämmiksi, Ikäheimo sanoo.

Hänen mukaansa jokainen somen vaikutuksen kohteena oleva ihminen on potentiaalinen vaikuttaja.

–  Kriittinen teknologialukutaito on katseen kohdistamista siihen, millainen vaikuttaja ihminen haluaa olla ja millaista keskustelukulttuuria hän haluaa edistää.

Ikäheimo painottaa, että teknologialukutaito on näin kattavampi lähestymiskulma digitaaliseen viestintäympäristöön kuin pelkkä medialukutaito.

Jukka Vahti huomauttaa, että viestintäteknologiset murrokset – onpa sitten ollut kysymys kirjapainotaidosta, lennättimestä, sanomalehdestä, radiosta tai televisiosta – ovat ennenkin tuoneet mukanaan uusia vaikuttamisen tapoja ja jakaneet valtaa uudelleen.

Näin on käynyt myös meneillään olevassa digitaalisessa murroksessa, joka on vasta alussa.

Vahdin mukaan nykyiset somealustat ja niiden toimintamallit, eivät ole kehityksen päätepiste. Siksi juuri nyt on tärkeää yhteistuumin kuvitella ja kehittää vaikka kokeilujen kautta vaihtoehtoisia tulevaisuuksia, mediaympäristöjä ja osallisuuden muotoja.

Lue myös

Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia

Yleisradio osoittautui tutkimuksessa luotetuimmaksi kansalliseksi yleisradioyhtiöksi oman maansa kansalaisten keskuudessa, kun sitä vertailtiin Ruotsin ja Britannian vastaaviin
23.6.2026 0:01

Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta

Vakuutusyhtiöiden mukaan sotaoperaatioiden aiheuttamia vahinkoja ei korvata. Myöskään Valtiokonttorista korvauksia ei tipu, sillä lainsäädäntö ei niitä mahdollista.
22.6.2026 22:15

Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – "Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan"

Tutkijoiden mukaan kuluva ajanjakso on kuumin, mitä Maapallolla on koettu 125 000 vuoden aikana. Jopa kolmasosa Ranskan puulajeista saattaa olla katoamisen partaalla vuoteen 2050 mennessä.
22.6.2026 21:20

Aihetunnisteet

keskusteluilmapiiri Sosiaalinen media twitter

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia
Uutiset | 23.6.2026 0:01
Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Sydäniskureista lähti liikkeelle väärinymmärryksiä
Uutiset | 22.6.2026 20:45
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Tutkinta valmistui: Epäonnistunut taitolentoliike johti Hornetin maahansyöksyyn Rovaniemellä
Uutiset | 22.6.2026 17:42
Oppositio syyttää hallitusta ikäihmisten digisyrjäyttämisestä – eduskunnassa kipakka väittely viranomaispostin tulevaisuudesta
Uutiset | 22.6.2026 17:22
Yhdysvallat jäädyttää Iranin öljypakotteet kahdeksi kuukaudeksi
Uutiset | 22.6.2026 17:17
Pääradan ratajärjestelmävika on korjattu
Uutiset | 22.6.2026 17:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: STT on Suomen luotetuin uutismedia
Uutiset | 23.6.2026 0:01
Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työikäinen muistisairas tarvitsee jotain muuta kuin paikan vanhusten joukossa
Mielipide | 22.6.2026 15:00
Lukijalta: Suomen sähkömarkkinoiden mallia on tarkasteltava geotalouden aikana kriittisesti
Mielipide | 22.6.2026 14:57
Lukijalta: Investointi koulutukseen on investointi tulevaisuuteen
Mielipide | 22.6.2026 14:54
Lukijalta: Sotimalla vallanhalut vain kasvavat
Mielipide | 22.6.2026 14:52
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste