SDP haluaa puuttua tuottamattomien tilojen maataloustukiin – "Se on se ensimmäinen viesti"
Oppositiopuolue SDP haluaisi puuttua tuottamattomien tilojen saamiin maataloustukiin ja kohdentaa niitä ruuantuotantoon keskittyville tuottaville tiloille.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kommentoi asiaa keskiviikkona tiedotustilaisuudessa puolueen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Oulussa.
Suomenmaa kysyi demarijohdolta, pitäisikö puolueen mielestä maataloustukia leikata ensi vaalikaudella ja kuinka paljon.
SDP:n ajatuspajana tunnettu Kalevi Sorsa -säätiö linjasi toukokuussa raportissaan, että jopa 77 prosenttia Suomen maataloustuista on haitallisia ympäristölle. SDP on linjannut aiemmin olevansa valmis maataloustukien leikkaamiseen.
Lindtman ei suoraan vastannut, olisiko maataloustukien 1,8 miljardin euron pottia syytä keventää ja minkä verran.
Hän kuitenkin painotti SDP:n pitävän ongelmallisena sitä, että osa maataloustuista kohdentuu tiloille, joiden pellot eivät ole aktiivisen ruuantuotannon käytössä.
Lindtmanin mukaan asia on ongelmallinen etenkin kehittyville viljelijöille, joilla ei ole pienemmän tukipotin vuoksi mahdollisuutta laajentua.
– Tämä olisi nimenomaan kasvavien viljelijöiden etu, että puututtaisiin näihin tukiin, joita menee tuottamattomille tiloille, hän summasi.
– Se on se ensimmäinen viesti, kun olen useammalla maatilalla tänä kesänä vieraillut, että tehkää tälle asialle jotain, säesti puolestaan kansanedustaja Piritta Rantanen tiedotustilaisuudessa.
SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi painotti, että Kalevi Sorsa -säätiön näkemykset maataloustuista ovat ajatuspajan omia.
Näkkäläjärven mukaan SDP linjaa omat ensi vaalikauden linjauksensa maatalousasioista puolueen omissa työryhmissä.
Kalevi Sorsa -säätiö esitti kevään raportissaan, että tukipolitiikan periaatteet olisi laitettava uusiksi. Säätiön mukaan turvepellot tulisi esimerkiksi rajata ennen pitkää tukien ulkopuolelle ja maatalouden päästöille pitäisi asettaa hinta.
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen puuttui maataloustukia koskevaan keskusteluun kesäkuussa puoluekokouksessa pitämässään puheessa lähettämällä terveisiä SDP:n suuntaan.
– Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä, on hyvä muistaa se, että keskusta on Suomessa se puolue joka puolustaa kotimaista maataloutta ja ruuantuotantoa. Kotimaista ruokaa ei kannata nähdä kulueränä tai ympäristöhaittana tälle maalle. Pikemminkin henkivakuutuksena. Että sellaisia terveisiä.
Kaikkonen korosti, että ruoka on ”mitä kovinta turvallisuuspolitiikkaa”. Keskustan tavoitteena on hänen mukaansa 100-prosenttinen omavaraisuusaste ruoantuotannossa.