Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsin vaalit

Opposition voitto varmistui: Ruotsissa alkavat hallitusneuvottelut, ja päävaihtoehtoja näyttäisi olevan kolme

17.9.2026 15:15
Lue lisää 
Politiikka
Hanna Räsäsen ja Tuomas Kettusen mukaan Orpon hallituksen Itä-Suomi-politiikassa olisi paljon parannettavaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

"Tämä on pilkantekoa" – Tuore EU-esitys paljastaa hallituksen epäonnistumisen, keskustakaksikko sanoo

Hanna Räsäsen ja Tuomas Kettusen mukaan itäinen Suomi olisi tarvinnut suoraa tukea komission lupaaman lainarahoituksen sijaan.
Samuli Vänttilä 19.2.2026 15:03, muokattu 19.2.2026 17:40
a– a+
Politiikka

Keskustan kansanedustajat Hanna Räsänen ja Tuomas Kettunen syyttävät Orpon hallitusta epäonnistuneesta vaikuttamisesta Euroopan unionin suuntaan.

Räsänen ja Kettunen kommentoivat Suomenmaalle EU-komission tuoretta esitystä itäisten raja-alueiden tukemiseksi. Komissio lupaa itäisille raja-alueille lainarahaa, mutta ei uutta suoraa tukea.

Räsäsen mukaan linjaus on pettymys. Lainaraha on sentään jotain sekin, mutta itäinen Suomi olisi kaivannut nykyiseen kriisitilanteeseensa suoraa tukea, hän näkee.

– Venäjän hyökkäyssotaa on käyty jo neljä vuotta ja itäraja on ollut melkein koko sen ajan kiinni. Sen aiheuttama isku on ollut alueelle tosi kova, Räsänen sanoo.

– Kaiken päälle itäisen Suomen ohjelman toimeenpano on ollut tällä hallituskaudella kansallisesti lähes olematonta. Suurten puheiden toteuttaminen on jäänyt ihan piippuun, hän lisää.

Kettusen mielestä on täysin käsittämätöntä, että komissio päätyi esittämään vain lainaa.

– Tämä on suoraan sanoen pilkantekoa. Me olemme Suomessa osallistuneet korona- ja elpymispaketteihin nettomaksajina, mutta sitten kun tarvitsisimme itse tukea, meille vain sanotaan, että saatte lainaa, joka pitää maksaa takaisin, hän lataa.

– Ei hallitus ole tässä vaikuttamisessa nyt ihan parhaalla tavalla onnistunut. Kokoomuslainen Henna Virkkunen on EU-komission varapuheenjohtaja, ja silti esitys on tällainen, hän puhisee.

Räsäsen mukaan komission esityksen ongelma on sekin, että siinä lainoituksen piiriin katsotaan kuuluvan lähes koko Suomen.

Hän ennakoi, että aiheesta tullaan käymään vielä poliittisia vääntöjä.

– Minua huolettaa se, että miten Suomessa kyetään kansallisesti kohdentamaan lainarahoitus sinne, missä isku on ollut kaikkein kovin. Ei ole ihan itsestäänselvää, että Suomessakaan ajateltaisiin sen kohdistuvan vain Itä-Suomeen.

Räsäsen mukaan hallituksen epäonnistuminen asiassa kertoo laajemminkin sen suhtautumisesta Itä-Suomen asioihin.

Ilmoilla on ollut hänen mukaansa jo pitkään epäluottamusta sen suhteen, ymmärtääkö hallitus Itä-Suomen tilanteen vakavuuden ja edunvalvonnan tärkeyden ihan kunnolla.

Räsänen muistuttaa, että hallitus on toiminut hyvin verkkaisesti myös erityistalousaluekokeilujen edistämisessä, vaikka hallituksen itsensä tilaama selvitysmies Harri Broman niitä suosittelikin. Suomenmaa kertoi erityistalousalueiden tilanteesta pari viikkoa sitten.

– Jos erityistalousalueille ei tule rahoitusta nyt kevään riihessä, niin piippuun jäävät sitten nekin. Itä-Suomen asian edistäminen on ollut hallitukselta surkea suoritus, josta ei voi juuri kiitospisteitä jakaa.

– On todella turhauttavaa kuunnella, kun hallitus vakuuttelee eduskunnassa, että kyllä Itä-Suomi tarvitsee erityishuomiota ja EU-rahaa on tulossa, mutta lopputulos on sitten tämä, Räsänen puuskahtaa.

Kettusen mukaan Orpon hallituksella on nyt viimeinen tilaisuus osoittaa, kiinnostaako sitä itäisen Suomen tilanne ihan oikeasti.

Hän toivoo kaikkien itäsuomalaisten kansanedustajien tekevän yli puoluerajojen yhteistyötä, jotta hallitus ymmärtäisi tilanteen vakavuuden ja komissio voisi kohdistaa alueelle suoraa tukea.

Hänen mielestään kyse on pohjimmiltaan EU:n turvallisuudesta. Jos ihmisiltä loppuu Itä-Suomessa usko alueen tulevaisuuteen, muuttavat he helposti alueelta pois. Tyhjentyneet seudut ovat aina turvallisuuspoliittisesti haavoittuvampia kuin asutut.

– Täällä on kärvistelty kohta neljä vuotta. Kohta valoja alkaa sammua, jos tilanteelle ei tehdä mitään. Tuulivoimaloiden rakentaminen Itä-Suomeen on paljon pienempi turvallisuusuhka kuin se, että täältä lähtevät ihmiset.

Alueellisen tasa-arvon huomiointi on Kettusen mukaan tärkeää myös EU:n itsensä vuoksi.

Hän huomauttaa, että Unkarin pääministerin Viktor Orbanin puolue ja muut Euroopan kansallismieliset voimat saavat usein polttoaineensa ihmisten epäoikeudenmukaisuuden tunteesta.

Sellaisen tunteen laajentuminen on hänen mukaansa mahdollista myös itäisessä Suomessa, jos alueen surkealle tilanteelle ei tehdä mitään.

– Nyt on aika herätä ja toimia, Petteri Orpo. Nyt jos koskaan on Suomen vuoro olla EU:ssa saajan puolella. Maksajia me olemme olleet niin pitkään.

Otsikkoa muokattu 19.2.2026 kello 15:08.

Lue myös

EU lupaa tukea itärajaa, mutta toistaiseksi vain lainarahalla

EU haluaa vahvistaa itäisiä raja-alueita, jotka ovat kärsineet Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa.
18.2.2026 14:39

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – "Onhan se iso pettymys", Harri Broman tilittää

Erityistalousalueet ovat Suomessa tabu, vaikka ulkomailla ne keräävät kiitosta, Itä-Suomen erityisedustaja hämmästelee.
8.2.2026 9:01

Aihetunnisteet

erityistalousalue Hanna Räsänen itä-suomi itäraja Keskusta Politiikka Tuomas Kettunen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty
Uutiset | 15.9.2026 21:31
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Piikki on auki – USA:ssa soitetaan hälytyskelloja Iranin sodan kustannuksista
Uutiset | 16.9.2026 10:50
Unkari paljastaa kylmän sodan viimeiset salaisuudet – kymmeniä tuhansia nimiä julki
Uutiset | 16.9.2026 22:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Saksa | Ukrainan tuki jatkuu, mutta rahoitus voi mutkistua AfD:n menestyessä, Saksalais-Suomalainen Kauppakamari arvioi
Uutiset | 17.9.2026 20:40
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Oppositio höykytti hallitusta aikuiskoulutustuen lakkauttamisesta –”Te lupasitte uuden koulutuspolun, tulikin kinttupolku umpimetsään”
Uutiset | 17.9.2026 17:58
Joukko kansanedustajia vaatii, että Vornasen pestin jatko käsitellään eduskunnassa: ”Hän on syyllistynyt erittäin vakaviin rikoksiin”
Uutiset | 17.9.2026 17:29
Tuomio: Iitin murhasta tuomittu 15-vuotias kyseli baarissa ennen murhaa, voiko hakata uhrin
Uutiset | 17.9.2026 16:55
Ministeri Ikonen: Keskustan lähimalli on ”tunkkainen retrotuulahdus”
Uutiset | 17.9.2026 16:23
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 17.9.2026 16:00
Selvitys vankipaikkojen ulkomailta vuokraamisesta valmistui – perustuslaillisia kysymyksiä edelleen auki
Uutiset | 17.9.2026 15:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Saksa | Ukrainan tuki jatkuu, mutta rahoitus voi mutkistua AfD:n menestyessä, Saksalais-Suomalainen Kauppakamari arvioi
Uutiset | 17.9.2026 20:40
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59
Lukijalta: Isovanhemmuus on taakan jakamista
Mielipide | 17.9.2026 12:48
Lukijalta: Velkajarru – paljon melua tyhjästä?
Mielipide | 17.9.2026 10:36
Lukijalta: Radiokirkko sata vuotta
Mielipide | 17.9.2026 10:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste