14-vuotias tyttö kuoli maanjäristyksessä suositussa rantalomakohteessa Turkissa
Lounais-Turkin suositussa rantalomakohteessa Marmariksessa on tapahtunut voimakas maanjäristys.
Varhain tänä aamuna tapahtuneessa järistyksessä kuoli 14-vuotias tyttö läheisessä Fethiyen kaupungissa. Turkin sisäministeriön mukaan tyttö kuoli saatuaan paniikkikohtauksen.
Turkin hätäviraston Afadin mukaan maanjäristys tapahtui aamuyöllä kahden jälkeen Marmariksen edustalla rannikolla, noin 10 kilometriä rantakaupungista. Järistyksen kerrottiin tuntuneen myös ainakin Kreikkaan kuuluvilla saarilla.
Turkin sisäministeri Ali Yerlikaya on kertonut X:ssä kymmenien ihmisten myös loukkaantuneen järistyksen seurauksena Muglan maakunnassa, johon Marmaris kuuluu. Yerlikayan mukaan 14-vuotias tyttö kuljetettiin sairaalaan, mutta häntä ei voitu pelastaa.
Sisäministerin mukaan Muglassa ja siihen kuuluvissa paikkakunnissa lähes 70 loukkaantui hypättyään paniikissa korkeilta paikoilta. Heistä 46 on viety sairaalahoitoon.
Rakennuksia ei Yerlikayan mukaan ole sortunut. Maanjäristys voi kuitenkin heikentää rakenteita ja johtaa rakennusten sortumiseen vasta myöhemmin.