Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein

24.4.2026 8:39
Lue lisää 
Media
Long Playn päätoimittaja Ilkka Karisto Helsingissä 11. lokakuuta. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Uuden voittoa tekevän median perustaminen Suomeen on harvinaista – miten Long Play ja MustRead onnistuivat siinä?

Long Play on erikoistunut tutkivaan journalismiin, MustRead taas päättäjille lähetettäviin uutiskirjeisiin. Tammikuussa Suomessa aloittaa uusi uutismedia, Uusi Juttu.
STT-Vilma Malmgren 19.10.2024 9:00, muokattu 19.10.2024 12:33
a– a+
Media

2010-luvulla suomalaisella mediakentällä aloittivat Long Play ja MustRead, jotka molemmat ovat olleet viime vuosina voitollisia. Uuden tilaajapohjaisen median perustaminen Suomessa on harvinaista. Miten Long Play ja MustRead onnistuivat saamaan uutena mediana toimintansa kannattavaksi ja vakiintuneeksi?

Long Playn päätoimittajan Ilkka Kariston ja MustReadin toimitusjohtajan Ari Lämsän mukaan julkaisut löysivät yleisönsä ja ne saatiin kannattamaan, sillä ne pystyivät tarjoamaan sisältöä, joka erottui muista medioista.

– Pitää pystyä tarjoamaan heti alussa riittävästi muista erottuvia mielenkiintoisia sisältöjä, jotta pystyy tavoittamaan potentiaaliset lukijat. Haasteena on tietysti rahoittaa toiminta siihen asti, että tilaajia on kertynyt riittävästi, Lämsä sanoo.

Vuonna 2013 perustettu Long Play on tutkivaan journalismiin ja pitkiin juttuihin keskittyvä media. Vuonna 2017 perustettu MustRead taas on ensisijassa päättäjille kohdistettu taloutta ja politiikkaa käsittelevä media.

Tammikuussa Suomessa aloittaa uusi tilaajapohjainen media Uusi Juttu. Uusi Juttu julkaisee joka arkipäivä kaksi syventävää juttua, päivän uutiskoosteen sekä uutispodcastin.

Sekä Karisto että Lämsä ovat ilahtuneita, että alalla aloittaa uusia medioita.

– Se tekee mediakentälle hyvää, Karisto sanoo.

Uusi Juttu keräsi syyskuussa joukkorahoituskampanjassa toiminnan aloittamiseen vaadittavat 5 000 ennakkotilaajaa. Uuden Jutun perustajan Antti Pikkasen mukaan toiminta saadaan taloudellisesti kestävälle pohjalle, jos julkaisu kerää 15 000 ennakkotilaajaa. Tällä hetkellä tilaajia on hieman yli 7 000.

Julkaisun taustalla on tanskalainen kustantaja ja teknologiayhtiö Zetland. Uuden Jutun vuoden ennakkotilaus maksaa 100 euroa.

Long Playn kerran kuussa ilmestyvät pitkät jutut ovat pidempiä kuin suomalaisten aikakausilehtien artikkelit, mutta lyhyempiä kuin kirjat. Long Playssa on julkaistu tutkivia juttuja muun muassa Talvivaaran kaivoksen ympäristöongelmista ja oopperamaailmassa tapahtuvasta epäasiallisesta käytöksestä. Juttuja ovat siteeranneet muun muassa Yle, STT ja Helsingin Sanomat.

Alkuvuosina Long Play ei vielä työllistänyt ketään kokopäiväisesti, Karisto sanoo.

– Aluksi meillä oli muutamien satojen eurojen pesämuna. Se oli sellaista hippimäistä, soitellen sotaan -tyyppistä toimintaa verrattuna siihen, että kerättäisiin ensin iso rahoitus taakse, Karisto sanoo.

Kariston mukaan merkittävä vuosi toiminnan kannalta oli 2018, jolloin tilauksia oli kerääntynyt riittävästi ja järjestettiin sijoittajakierros. Se mahdollisti sen, että toimituksessa voitiin alkaa maksaa kokopäiväistä kuukausipalkkaa. Siitä asti Long Play on työllistänyt 4–5 kokopäiväistä työntekijää sekä freelancereita.

Kariston mukaan julkaisulla on tällä hetkellä yksittäisiä maksavia tilaajia yli 6 000. Aikaisemmin tilaukset olivat määräaikaisia, mutta nyt tilaukset on muutettu toistaiseksi voimassa oleviksi. Se on Kariston mukaan lisännyt tilaajien määrää. Vuositilaus maksaa 59 euroa.

Tilaajamaksut kattavat Kariston mukaan Long Playn myynnistä noin 80 prosenttia, loppuosa myynnistä tulee Long Playn järjestämistä kirjoittajakoulutuksista.

Viime vuonna Long Playn toiminnasta vastaava yhtiö Long Play Media Oy teki tulosta 6 000 euroa. Yhtiön liikevaihto oli viime vuonna 296 000 euroa.

MustReadin kohdalla ensimmäinen puoli vuotta oli hankalampaa, jonka jälkeen toiminta vakiintui ja tasaantui, Lämsä sanoo. Hänen mukaansa MustRead on löytänyt paikkansa Suomen mediakentällä ennen kaikkea päättäjille ja yritysjohtajille sähköpostiin lähetettävistä uutiskirjeistä, joita MustReadilla on 22 erilaista. Teemoja ovat esimerkiksi Bryssel, talouspolitiikka sekä hyvinvointi. Tällä hetkellä MustRead työllistää Lämsän mukaan viisi kokoaikaista työntekijää ja lisäksi freelancereita.

Uutiskirjeiden tekeminen aloitettiin Lämsän mukaan vuonna 2020 kokeiluna, jonka jälkeen huomattiin, että kirjeille on kysyntää.

– Sähköpostitse lähetettäviä uutiskirjeisiin erikoistuvia medioita ei Suomessa kovin paljoa ole, mutta meille siitä on tullut toimintamme ydin, Lämsä sanoo.

Lämsän mukaan uutiskirjeet pyrkivät esittämään tiiviissä ja informatiivisessa muodossa päättäjille relevantteja uutisia kustakin teemasta. Eri uutiskirjeillä on tilaajia noin 7 000–15 000. Uutiskirjeiden lisäksi MustReadilla on verkkosivut.

Päättäjien ja yritysjohtajien lisäksi MustReadia voivat tilata yksityiset henkilöt, joille vuositilaus maksaa 189 euroa.

Tilausmaksujen lisäksi MustReadin rahoitus koostuu kaupallisista yhteistöistä, jotka kattavat Lämsän mukaan MustReadin rahoituksesta noin 60 prosenttia. Kaupalliset yhteistyöt ovat median omaa sisältöä muistuttavia mainoksia, jotka erotetaan journalistisesta aineistosta. Lisäksi osassa MustReadin sisällöstä on ulkopuolisia rahoittajia. Rahoitusmallissa ulkopuolinen taho rahoittaa jostakin tietystä aihealueesta tehtävää journalismia, mutta rahoittaja ei puutu itse journalistiseen sisältöön.

MustReadin taustayhtiön Toinen Aatos Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 731 000 euroa. Yhtiö on ollut viime vuodet voitollinen. Viime vuonna yhtiö teki tulosta 35 000 euroa.

Long Play ja MustRead lukuina

Long Play

– Perustettu vuonna 2013.

– Vuositilauksen hinta 59 euroa.

– Työllistänyt vuodesta 2018 kokopäiväisesti 4–5 työntekijää sekä freelancereita.

– Yksittäisiä maksavia tilaajia tällä hetkellä yli 6 000.

– Myynnistä 80 prosenttia tulee tilaajamaksuista ja loput 20 prosenttia kirjoittajakoulutuksista.

– Long Play Media Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 296 000.

– Yhtiön tulos viime vuonna oli 6 000 euroa.

MustRead

– Perustettu vuonna 2017.

– Julkaisee 22:ta erilaista uutiskirjettä.

– Tilaajia uutiskirjeillä on kirjeestä riippuen 7 000–15 000.

– Yksityishenkilölle vuositilauksen hinta on 189 euroa.

– Rahoituksesta 60 prosenttia tulee kaupallisista yhteistöistä.

– Toinen Aatos Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 731 000 euroa.

– Yhtiön tulos viime vuonna oli 35 000 euroa.

Lue myös

Kaikkonen huolissaan nuorista – "Meillä ei ole varaa menettää kokonaista sukupolvea"

Puheenjohtaja korosti keskustan kasvupäivässä nuorisotyöttömyyden olevan kestämättömällä tasolla
24.4.2026 14:16

USA aikoo kutsua Putinin G20-huippukokoukseen, kertoo WP

Yhdysvallat aikoo kutsua Venäjän presidentin Vladimir Putinin joulukuussa Miamissa järjestettävään G20-maiden huippukokoukseen, kertovat...
24.4.2026 14:13

Iivo Niskanen yllättää: hyppää uuteen lajiin – "Isoa karhua ei kannata suututtaa"

Niskanen osallistuu toukokuussa hyrox-kilpailuun Helsingissä ja avaa harjoituskautensa normaalista poikkeavalla tavalla.
24.4.2026 13:59

Aihetunnisteet

journalismi Kotimaa lehdet media

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 9:07
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Voittaja kiipesi lipputankoon ja suomalaiset vedättivät venäläisiä – Näin olympiaprotestit saivat alkunsa
Uutiset | 21.4.2026 21:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Kaikkonen huolissaan nuorista – ”Meillä ei ole varaa menettää kokonaista sukupolvea”
Uutiset | 24.4.2026 14:16
USA aikoo kutsua Putinin G20-huippukokoukseen, kertoo WP
Uutiset | 24.4.2026 14:13
Iivo Niskanen yllättää: hyppää uuteen lajiin – ”Isoa karhua ei kannata suututtaa”
Uutiset | 24.4.2026 13:59
Kemira aloittaa muutosneuvottelut – Näin monta tehtävää on vaarassa Suomessa
Uutiset | 24.4.2026 13:09
Etelä-Hämeen Keskusta nimesi neljä eduskuntavaaliehdokasta
Uutiset | 24.4.2026 13:04
Säästöt leikkasivat Terveystalon tulosta jyrkästi – Ilmoitti tiistaina muutosneuvotteluista
Uutiset | 24.4.2026 13:03
Suomalaismepit varauksellisia Unkarin vaalivoittajan suhteen
Uutiset | 24.4.2026 12:23
Kelan palveluiden häiriö ei vaikuta etuuskäsittelyyn – häiriö pääosin korjattu
Uutiset | 24.4.2026 12:23
Yhdysvaltojen erikoisjoukkojen sotilaan epäillään lyöneen vetoa Maduro-operaatiosta, jota oli itse suunnittelemassa
Uutiset | 24.4.2026 11:27
YTK:n kysely: Suojaosan poiston jälkeen osa-aikatyön teko on vähentynyt mutta työn kannattavuus ei
Uutiset | 24.4.2026 10:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen huolissaan nuorista – ”Meillä ei ole varaa menettää kokonaista sukupolvea”
Uutiset | 24.4.2026 14:16
USA aikoo kutsua Putinin G20-huippukokoukseen, kertoo WP
Uutiset | 24.4.2026 14:13
Iivo Niskanen yllättää: hyppää uuteen lajiin – ”Isoa karhua ei kannata suututtaa”
Uutiset | 24.4.2026 13:59
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Etelä-Hämeen Keskusta nimesi neljä eduskuntavaaliehdokasta
Uutiset | 24.4.2026 13:04
Polvinen: Hallitus käänsi selkänsä ikäihmisille 
Uutiset | 23.4.2026 13:18
Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste