Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hämmennys Orpon puheista – ”Kunpa näin olisikin”

5.9.2025 13:35
Lue lisää 
Jatkosota
Ihantalan maastossa on taistelu käynnissä, kertoo 30. kesäkuuta 1944 päivätty valokuva.

Miehiä kuoli, katosi, sekosi ja haavoittui – 80 vuotta sitten alkoi verinen tappelu, jossa Suomi lopulta piirsi vihollisen etenemiselle rajan

Liki kaksi viikkoa kestäneet Tali–Ihantalan taistelut ovat suurin koskaan Pohjoismaissa käyty taistelu
Samuli Vänttilä 23.6.2024 20:00, muokattu 25.6.2024 8:28
a– a+
Jatkosota

Aamu oli varhainen, mutta sotarintaman polttopisteessä sitä ei ehtinyt ajatella. Neuvostoliiton joukot aloittivat voimakkaan tykistökeskityksen kello 5.30.

Tuhannet kranaatit iskivät suomalaisten niskaan. Savu tuprusi, hiekka pöllysi, puita pirstoutui ja sirpaleita sinkoutui sinne tänne. Kaaoksen keskellä haavoittuneet valittivat ja huusivat apua.

Siitä alkoi yksi Suomen sotahistorian tunnetuimpia taisteluita, joka tunnetaan nimellä Tali–Ihantala. Kaksi viikkoa kestänyt verinen taistelu on suurin Pohjoismaissa koskaan käyty tappelu.

Kaikki alkoi kesäkuun 25. päivän aamuna vuonna 1944. Siitä tulee ensi viikolla kuluneeksi tasan 80 vuotta.

Kesä oli hyökkäyksen alkaessa kukkeimmillaan, mutta sitä Suomessa juuri kukaan ei ollut ehtinyt havainnoida. Huolta kannettiin koko maan kohtalosta.

Neuvostoliitto oli aloittanut pari viikkoa aiemmin valtavan suurhyökkäyksen, jota suomalaiset eivät olleet onnistuneet pysäyttämään. Puna-armeija oli vallannut suomalaisille niin tärkeän Karjalankannaksen lähes kokonaan itselleen.

Merkittävä kaupunki Viipuri oli menetetty melkein ilman taisteluita 20. kesäkuuta.

Ja nyt vihollinen tykitti suomalaisasemia valtavalla voimalla Leitimonjärven seudulla lähellä Talia. Puna-armeija pyrki Talin kautta kohti Portinhoikkaa, josta avautuisivat tiet Saimaan kanavalle ja Ihantalaan.

Neuvostoliitto pyrki pakottamaan Suomen rauhaan. Oikeastaan sillä oli kiire, koska Operaatio Bagrationina tunnettu jättimäinen hyökkäys natsi-Saksaa vastaan oli alkanut 22. kesäkuuta Baltian, Valko-Venäjän ja Puolan kohdilta.

Suomelta piti rutistaa nopeasti voimat pois, jotta Neuvostoliiton joukkoja voitaisiin siirtää Berliiniä kohti rynnistävien joukkojen avuksi.

Tali–Ihantala, jatkosota
Kuuluisassa valokuvassa suomalaiset panssaritorjuntamiehet valmistautuivat uusine aseineen vastaanottamaan vihollisen Ihantalan maastossa 30. kesäkuuta 1944. SA-KUVA

Neuvostoliiton ensimmäinen hyökkäys johti läpimurtoon Leitimonjärven molemmilla puolilla. Joukot tunkeutuivat Portinhoikan risteysalueen tuntumaan. Hyökkäys saatiin kuitenkin pysäytettyä ja vihollisen tankit työnnettiin pois Portinhoikan risteysalueelta.

Läpimurto oli silti vakava. Neuvostoliitolle ei voitu antaa mahdollisuutta päästä etenemään tärkeältä risteysalueelta. Suomi käynnisti vastahyökkäyksen, mutta vastassa oli ylivoimainen ja hyvin varustautunut jättiläinen.

Pekka Visuri, Pasi Kesseli ja Carl-Fredrik Geust kertovat tuoreessa kirjassaan Suomen sodat 1939–1945 (Docendo 2024), että suomalaisjoukkojen vahvuus oli noin 10 000 miestä Repolan–Tammisuon lohkolla, jonne sijoittui pääosa Tali–Ihantalan taistelukentästä.

Vastassa oli noin 90 000 sotilaan vahvuiset neuvostojoukot. Suomalaisten määrä kasvoi taisteluiden aikana noin 30 000 mieheen, sillä sotilaita siirrettiin Itä-Karjalasta Karjalankannakselle kiihtyvällä tahdilla.

Päivät olivat verisiä. Suomi teki vastahyökkäysyrityksiä ja Neuvotoliitto iski takaisin. Lopulta Suomi onnistui vakauttamaan rintamalinjat Talin suunnalla. Hyökkäykset silti jatkuivat edelleen.

Tali–Ihantala. Jatkosota.
Haavoittunut suomalaissotilas saa ensiapua asetoveriltaan Ihantalassa 30. kesäkuuta 1944. SA-KUVA

Painopiste siirtyi heinäkuun vaihteessa enemmän Ihantalan suuntaan.

Neuvostojoukot onnistuivat tukeutumaan suomalaisten läpi aina Ihantalan kirkolle saakka. Suomalaiset löivät heidät takaisin.

Merkittävään rooliin Tali-Ihantalassa nousivat suomalaisten käytössä olevat saksalaiset panssarikauhut- ja nyrkit. Niillä suomalaiset kykenivät aiempaa paremmin tuhoamaan neuvostopanssareita.

Myös suomalaisten ilmavoimien teho oli parantunut. Ne kykenivät saksalaisten avulla iskemään puna-armeijan joukkojen ja huoltoyhteyksien kimppuun.

Ihantalassa ilmavoimat kykeni tuhoamaan muun muassa valmisteilla olevan puna-armeijan hyökkäyksen lähtökuoppiinsa.

Neuvostoliitto iski kuitenkin edelleen kiivaasti kohti. Tykkien jylinä, taistelukoneiden tekemät ilmahyökkäykset ja jalkaväen yhteenotot olivat jatkuvia.

Poterot, juoksuhaudat ja tuliasemat sortuivat. Maisema myllertyi valtavaksi sekasotkuksi, miehiä hautautui maan uumeniin, kaiken yllä leijui valtava pöly- ja savupilvi.

Menetykset olivat suuria. Miehiä kuoli, katosi, sekosi ja haavoittui. Tuskanhuutoja ja valituksia kuului koko ajan. Se kaikki oli henkisesti äärimmäisen raskasta. Monen mieli ei kestänyt. Hermonsa menettäneitä sotilaita oli aiempaa enemmän. Myös rintamakarkurien määrät kasvoivat.

Suomi ei silti sortunut. Neuvostoliitto onnistui tekemään useamman läpimurron Ihantalan suunnalla Pyöräkankaan alueella, mutta suomalaiset löivät ne takaisin.

Viimeisen kerran puna-armeija onnistui tunkeutumaan suomalaisten asemiin 7. heinäkuuta. Sen jälkeen Neuvostoliito alkoi vähentää joukkojaan alueella ja tilanne rauhoittui.

Tali–Ihantala. Jatkosota.
Ilmavoimilla oli merkittävä rooli Suomen torjuntavoitossa Tali–Ihantalassa. Kuvassa Stuka-syöksypommittajat lähdössä pommitusmatkalle ”Talin siltoja tuhoamaan” 28. kesäkuuta 1944. SA-KUVA

Tali–Ihantalan taistelut päättyivät Suomen torjuntavoittoon. Neuvostoliitto ei onnistunut jättimäisellä rynnistyksellään murskaamaan suomalaisten puolustusta.

Visurin, Kesselin ja Geustin mukaan merkittävimmät tekijät puna-armeijan pysäyttämiseksi olivat puolustajaa suosiva maasto, jalkaväen sitkeät vastahyökkäykset etenkin Talin taisteluvaiheessa, suomalaisen tykistön ja kranaatinheittimistön keskitetty tulenkäyttö, ilmavoimien tulituki, tehokas radiotiedustelu sekä panssaritorjunta.

Torjuntavoiton hinta oli kuitenkin kova. Kirjan mukaan Suomen tappiot olivat 8 500 miestä, joista kaatuneina yli tuhat. Puna-armeijan tappiot olivat 24 000 miestä, joista kaatuneina noin 5 400. Neuvostoliiton tappiolukuja on kuitenkin vaikea määrittää tarkasti.

Kadonneita kirja ei erittele. Useimmissa lähteissä suomalaisten kadonneiden määrät lasketaan myös yli tuhannessa miehessä.

Tali–Ihantala. Jatkosota.
Panssarinyrkkimies odottamassa uutta maalia Ihantalassa 11. heinäkuuta 1944. Takana näkyvät tuhotun T 34:n jäännökset. SA-KUVA

Tali–Ihantala oli merkittävä taistelu juuri siksi, että siinä Suomi onnistui lopulta pysäyttämään Neuvostoliiton pitkään jatkuneen ryntäyksen. Suomea ei vallattu. Itsenäisyys säilyi.

Puna-armeija siirsi Tali–Ihantalan jälkeen oman sodankäynnin painopisteensä natsi-Saksan kukistamiseen.

Sota Suomen rintamalla ei kuitenkaan ollut ohi. Neuvostoliitto yritti Karjalankannaksella läpimurtoa vielä tunnetuissa Äyräpään, Vuosalmen ja Viipurinlahden taisteluissa. Suomi onnistui kuitenkin torjumaan hyökkäykset.

Heinä-elokuun vaihteessa 1944 Neuvostoliitto yritti läpimurtoa Itä-Karjalan suunnalla, Ilomantsin kohdalla. 

Pari viikkoa kestäneissä Ilomantsin korpitaisteluissa Suomi onnistui talvisodasta tutulla motitustaktiikalla nujertamaan puna-armeijan rynnistyksen. Ilomantsin taistelut päättyivät Suomen voittoon.

Aseet Suomen ja Neuvostoliiton välillä hiljenivät lopullisesti pari viikkoa myöhemmin 4. syyskuuta 1944. Virallisesti rauha astui voimaan 19. syyskuuta 1944.

Lähteenä käytetty teosta Pekka Visuri, Pasi Kesseli ja Carl-Fredrik Geust: Suomen sodat 1939–1945. Selviytyminen maailmansodasta. Docendo 2024.

Lue myös

Elisenvaarassa kuoli vartissa järkyttävä määrä siviilejä 80 vuotta sitten – Tapauksesta vaiettiin vuosikymmeniksi

Jatkosodan loppuvaiheen pommituksessa menehtyi 150 ihmistä, mutta uhreja on luultavasti paljon enemmän
19.6.2024 21:30

Jotain oli tekeillä itärajan takana, mutta Suomen sotajohto vähätteli tiedustelutietoja – Sitten alkoi karmea rytinä

Neuvostoliiton kesän 1944 suurhyökkäyksestä tulee kuluneeksi 80 vuotta
3.6.2024 22:00

Ristiriitainen sota – Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella

Aini Peltolan isä haavoittui luotisuihkussa sodan alussa, Pentti Peltolan isä selvisi ruumiskasasta sodan lopussa.
5.12.2021 10:00

Aihetunnisteet

Historia jatkosota Neuvostoliitto Politiikka suurhyökkäys Tali–Ihantala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Lääkäri: Kortisonilääkkeen haittavaikutuksista pitäisi kertoa potilaalle heti hoidon alussa
Uutiset | 4.9.2025 16:45
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Talousvaikuttaja soitti hälytyskelloja – Putinilta jäätävä kuitti
Uutiset | 5.9.2025 21:02
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Natosta tyly kuitti Putinille: ”Kuin Texasin kuvernööri”
Uutiset | 4.9.2025 22:21
Jättipankki: Vakava varoitus Putinille
Uutiset | 4.9.2025 21:30
Rantasaunoja nousee kuin sieniä sateella – kunnat haraavat vastaan ”vihervyöhykkeillä”
Uutiset | 6.9.2025 8:01
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Pörssisähkön käyttäjät siirretään varttihintoihin – onko käyttöä kytättävä entistä tarkemmin?
Uutiset | 30.8.2025 9:59
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00

Uusimmat

“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Kokoomus epäili SDP:n sopeutuspuheita – Lindtman esitti Ylellä myös uusia menoja
Uutiset | 6.9.2025 17:17
Kaikkosen IL:lle työttömyydestä: Nyt pitäisi kellojen soida
Uutiset | 6.9.2025 17:08
Eduskunnan jättänyt Annika Saarikko HS:lle: Myös suurituloisten ja eläkeläisten pitää osallistua julkisen talouden tasapainottamiseen
Uutiset | 6.9.2025 16:44
SVT: Venäjä häiritsi alkuvuodesta yli sataatuhatta lentoa Itämeren alueella
Uutiset | 6.9.2025 13:58
Trump aikoo isännöidä G20-kokousta ensi vuonna golfklubillaan, toivoo Xi’n ja Putinin osallistumista
Uutiset | 6.9.2025 11:56
Lindtman: SDP ei haikaile yhteistyöhön perussuomalaisten kanssa – ”Nämä ovat kerta kaikkiaan karmeaa puhetta”
Uutiset | 6.9.2025 11:35
Ranska on huivi- ja huntukieltojen edelläkävijämaa – mitä Suomi voisi sieltä oppia?
Uutiset | 6.9.2025 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pitkät etäisyydet ja tekoäly – ratkaisu hoidon sujuvuuteen
Mielipide | 5.9.2025 12:35
Lukijalta: Yhteisöllinen asuminen ei saa olla vanhustenhoidon säästökeino
Mielipide | 5.9.2025 12:30
Lukijalta: Osaajapula
Mielipide | 5.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste