Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

PTT: Maaseudun kuntatalous sakkaa ja miesten koulutustaso jämähti 90-luvulle – pelastus voi löytyä vihreästä siirtymästä

29.4.2026 12:29
Lue lisää 
Blogi: Petri Roininen
Petri Roininen:

Onko maallamme kykyä kasvaa?

9.10.2024 8:56, muokattu 9.10.2024 8:56
a– a+
Blogi

Kysymys ’’onko maallamme kykyä kasvaa’’ on vuoden 2024 vastinpari presidentti Kekkosen vuoden 1952 kysymykselle siitä, onko maallamme malttia vaurastua.

Molemmat kysymykset luovat katseen tulevaan ja viitoittavat tietä eteenpäin. 

Sodan jälkeen vastasimme vaurastumiskysymykseen ”kyllä”. Ja elimme rikastuttavaa jälleenrakennusta vuosikymmeniä. Vastatkaamme ”kyllä” myös kasvukysymykseen nyt, kun Suomi on siirtynyt Nato-jäsenyyden myötä uuteen aikakauteen.

Kasvun puute on ajanut Suomen tilanteeseen, jossa väki köyhtyy, valtio velkaantuu ja palveluita supistetaan. Kasvu on samalla mahdollisuus, joka voi vetää Suomen tästä suosta. Kovin montaa muuta tapaa tehdä sitä ei ole.

Pelkkä mahdollisuus ei kuitenkaan riitä. Kansakunta tarvitsee menestyäkseen mahdollisuuden, halun ja kyvyn. Otetaan esimerkkejä. 

Läntinen naapurimme Ruotsi on vanha ja vauras pohjoismainen Pohjolan suurvalta. Ja haluaa pysytellä sellaisena. Siksi se on luonut suotuisat olosuhteet omistamiseen ja yrittämiseen Ruotsissa sekä mm. poistanut perintöveron. Ruotsalaiset kotitaloudet ovatkin jatkaneet vaurastumista. Samoin Ruotsin julkista taloutta on hoidettu tavalla, joka on pitänyt sen terveenä. Etumatka Suomeen on kasvanut dramaattisesti joka mittarilla.

Eteläinen naapurimme Viro taas on nuori ja kasvuhaluinen valtio. Siksi se on mm. luonut yrityksiä kasvuun kannustavan Viron veromallin ja ihmisiä töihin kannustavan tasaveron. Finanssikriisin jälkeen Viron talous onkin kasvanut noin 50 %, kun Suomessa on menty nollakasvua.

Laajemmassa globaalissa tarkastelussa Kiina pyrkii kasvattamaan tuhatvuotista mahtiaan. Sen keinona on valtiokapitalismi. Se yhdistää politiikkaa ja taloutta sekä käyttää kokoetuaan päämäärätietoisesti. Kiina taloudellisen ja poliittisen vallan kasvu näkyy kaikkialla.

Yhdysvallat puolestaan kilpailee markkinatalouden ja sitä tukevan kevyen verotuksen keinoin. Se on dynaamisuutensa johdosta mennyt läpi finanssi- ja muista kriiseistä länsimaista parhaiten ja nopeiten. 

EU:ssakin on haluja ainakin puheen tasolla. Kuitenkin vaikuttaisi, että se on – valitettavasti – etujoukoissa sääntelyn, verojen ja uusien tulonsiirtopakettien keinoissa.

Puheen tasolla sääntelyä puretaan. Käytännössä ajetaan seuraavaa entistä suurempaa tuki-/tulonsiirtopakettia. Usko keskitettyyn Eurooppa-ohjaukseen on vahva vaikka näytöt ovat vaatimattomat.

Rohkeus uudistaa ei saa romuttua poliittisen realismin karikoissa. Lopulta kyse on kansallisesta päätöksentekokyvystä.

Suomen asema tässä on ahdas sekä osana EU:ta että suhteessa naapurimaihin. Huono tilannekuva saa kysymään, onko Suomella halua ja kykyä kasvaa? 

Suomen kasvun tulee perustua sekä nopeasti vaikuttaviin että pitkävaikutteisiin toimiin. Nopeasti vaikuttavia toimia voisivat olla esimerkiksi kasvua tukeva verotus ja kasvuyritysten rahoitusmahdollisuuksien parantaminen. Pidempiaikaisia keinoja puolestaan omaleimaisen erikoisosaamisen kehittämien sekä uusien energiamurrokseen ja kiertotalouteen perustuvien toimialojen synnyttäminen Suomeen.

Kasvua ja yrittäjyyttä arvostavan kulttuurin rakentaminen on haaste johtaville toimijoille ja vaikuttajille. Oma esimerkki on johtamisen väkevimpiä voimia. 

Kasvutoimissa tulee olla sekä pieniä ja konkreettisia että mittakaavaltaan rohkeita ns. systeemisiä muutoksia. Jälkimmäiset rikkovat vanhoja rakenteita ja luovat uusia.

Jokaiselle pitäisi olla päivänselvää, että pelkästään pitäytymällä 1900-luvun jälkipuoliskolla hyvin toimineisiin malleihin kasvun mahdollisuus 2020-luvulla hukataan.

Rohkeus uudistaa ei saa romuttua poliittisen realismin karikoissa. Lopulta kyse on kansallisesta päätöksentekokyvystä.

Kirjoitan tätä tiistai-iltana keskustan kasvutyöryhmän kokouksen jälkeen. Suomen tilannekuva on karu – takana on 17 vuotta nollakasvua, krooninen julkinen alijäämä ja mediassa kuvitelmia siitä, että suhdannekehitys voisi hoitaa Suomen rakenteelliset pulmat.

Tässä hetkessä kasvu onkin vain mahdollisuus, ei muuta. Jotta se toteutuisi meidän tulee kansakuntana löytää sekä laaja halu että väkevä kyky kasvaa.

Näpertelemällä näivetymme.

Petri Roininen Petri Roininen on keskustalainen poliitikko ja yrittäjä. Hän toimii keskustan kasvutyöryhmän puheenjohtaja. Roininen toimi Korjausliikkeen (ent. Siniset) puheenjohtajana vuosina 2021–2023.

Lue myös

Blogi
Petri Roininen:

Keskustapolitiikalla 20 prosentin kannatukseen

Olen syvän kiitollinen. Olen saanut viimeisen 24 kuukauden aikana kiertää kaikki keskustapiirit. Vierailla...
13.4.2026 10:38
Blogi
Petri Roininen:

Keskustan hetki lyö – olemmeko valmiit?

Maassa on Euroopan heikoin talouskasvu. Pahin työttömyys. Eurooppa hakee paikkaansa epävarmassa maailmassa. Demareilla on...
23.1.2026 11:19
Blogi
Petri Roininen:

Uusimaa on yhdessä vahva

Uusimaa ulottuu Hangosta Loviisaan, Espoosta Myrskylään ja Porvoosta Nurmijärvelle. Uusimaa on muutakin kuin...
31.10.2025 10:49

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Hanna-Leena Mattila:
Kännykkäkielto toiselle asteelle on nuorten puolella
Blogi | 29.4.2026 11:18
Vesa Kallio:
Suomi ansaitsee parempaa politiikkaa
Blogi | 29.4.2026 11:14
Elsi Katainen:
Ruotsissa uhkaavan ruokakriisin hätähuuto, Suomessakin toimet jääneet vajaiksi
Blogi | 28.4.2026 11:19
Katri Kulmuni:
Puoluevaltuuston merkityksestä
Blogi | 27.4.2026 14:54
Satu Mäki-Lassila:
Libanonia ei saa unohtaa
Blogi | 27.4.2026 14:35
Näytä lisää

Uusimmat

Varusmies jäi kuorma-auton alle kasarmin pihalla vuosi sitten – Puolustusvoimien tutkinta valmistui
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Useita epäillään rikoksesta lentoasemalla tapahtuneesta kuolemaan johtaneesta onnettomuudesta
Uutiset | 29.4.2026 14:47
Venäjän voitonpäivän juhlassa ei Ukrainan pelossa nähdä tankkeja
Uutiset | 29.4.2026 14:12
Magyar keskustelee von der Leyenin kanssa Unkarin EU-rahoituksen vapauttamisesta
Uutiset | 29.4.2026 14:07
Oikeusministeri Meri Auer-tutkinnasta: Otkesin mahdollista roolia selvitetään
Uutiset | 29.4.2026 13:49
Otkesin pitäisi selvittää syyt Aueria kohdanneeseen oikeusmurhaan, katsoo hänen asianajajansa
Uutiset | 29.4.2026 13:43
Vappu saa valkoposkihanhet liikkeelle
Uutiset | 29.4.2026 13:32
YK: Iran on teloittanut yli 20 ihmistä ja pidättänyt tuhansia sodan aikana
Uutiset | 29.4.2026 13:07
STT:n tiedot: Määräaikaisuuslakiin tehdyt muutokset eivät tyydytä oppositiopuolueita – raskaus- ja perhevapaasyrjintä edelleen huolena
Uutiset | 29.4.2026 13:02
Työryhmä vahvistaisi perusopetuksen rahoitusta ja yhteisöllistä lukemista
Uutiset | 29.4.2026 12:30
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Orpo kommentoi eilistä A-studiota: ”En ikinä hyväksy tuollaista puhetta”
Uutiset | 28.4.2026 15:26
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ruotsin hallitus varoitti polttoainepulasta: Kannattaa jättää lentoliput ostamatta
Uutiset | 28.4.2026 16:01
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varusmies jäi kuorma-auton alle kasarmin pihalla vuosi sitten – Puolustusvoimien tutkinta valmistui
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Useita epäillään rikoksesta lentoasemalla tapahtuneesta kuolemaan johtaneesta onnettomuudesta
Uutiset | 29.4.2026 14:47
Venäjän voitonpäivän juhlassa ei Ukrainan pelossa nähdä tankkeja
Uutiset | 29.4.2026 14:12
Magyar keskustelee von der Leyenin kanssa Unkarin EU-rahoituksen vapauttamisesta
Uutiset | 29.4.2026 14:07
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähialueella tuotettu kotimainen ruoka pitää tiellä
Mielipide | 29.4.2026 15:05
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
Ovaska järkyttyi perusväylänpidon leikkauksista – ”Herran haltuun koko hallitus”
Uutiset | 23.4.2026 9:19

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen