Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Presidentti Stubb on kutsuttu mukaan Trumpin johtamaan Gazan rauhanneuvostoon – Kreml: Myös Putin kutsuttu

19.1.2026 12:28
Lue lisää 
Blogi: Petri Roininen
Petri Roininen:

Onko maallamme kykyä kasvaa?

9.10.2024 8:56, muokattu 9.10.2024 8:56
a– a+
Blogi

Kysymys ’’onko maallamme kykyä kasvaa’’ on vuoden 2024 vastinpari presidentti Kekkosen vuoden 1952 kysymykselle siitä, onko maallamme malttia vaurastua.

Molemmat kysymykset luovat katseen tulevaan ja viitoittavat tietä eteenpäin. 

Sodan jälkeen vastasimme vaurastumiskysymykseen ”kyllä”. Ja elimme rikastuttavaa jälleenrakennusta vuosikymmeniä. Vastatkaamme ”kyllä” myös kasvukysymykseen nyt, kun Suomi on siirtynyt Nato-jäsenyyden myötä uuteen aikakauteen.

Kasvun puute on ajanut Suomen tilanteeseen, jossa väki köyhtyy, valtio velkaantuu ja palveluita supistetaan. Kasvu on samalla mahdollisuus, joka voi vetää Suomen tästä suosta. Kovin montaa muuta tapaa tehdä sitä ei ole.

Pelkkä mahdollisuus ei kuitenkaan riitä. Kansakunta tarvitsee menestyäkseen mahdollisuuden, halun ja kyvyn. Otetaan esimerkkejä. 

Läntinen naapurimme Ruotsi on vanha ja vauras pohjoismainen Pohjolan suurvalta. Ja haluaa pysytellä sellaisena. Siksi se on luonut suotuisat olosuhteet omistamiseen ja yrittämiseen Ruotsissa sekä mm. poistanut perintöveron. Ruotsalaiset kotitaloudet ovatkin jatkaneet vaurastumista. Samoin Ruotsin julkista taloutta on hoidettu tavalla, joka on pitänyt sen terveenä. Etumatka Suomeen on kasvanut dramaattisesti joka mittarilla.

Eteläinen naapurimme Viro taas on nuori ja kasvuhaluinen valtio. Siksi se on mm. luonut yrityksiä kasvuun kannustavan Viron veromallin ja ihmisiä töihin kannustavan tasaveron. Finanssikriisin jälkeen Viron talous onkin kasvanut noin 50 %, kun Suomessa on menty nollakasvua.

Laajemmassa globaalissa tarkastelussa Kiina pyrkii kasvattamaan tuhatvuotista mahtiaan. Sen keinona on valtiokapitalismi. Se yhdistää politiikkaa ja taloutta sekä käyttää kokoetuaan päämäärätietoisesti. Kiina taloudellisen ja poliittisen vallan kasvu näkyy kaikkialla.

Yhdysvallat puolestaan kilpailee markkinatalouden ja sitä tukevan kevyen verotuksen keinoin. Se on dynaamisuutensa johdosta mennyt läpi finanssi- ja muista kriiseistä länsimaista parhaiten ja nopeiten. 

EU:ssakin on haluja ainakin puheen tasolla. Kuitenkin vaikuttaisi, että se on – valitettavasti – etujoukoissa sääntelyn, verojen ja uusien tulonsiirtopakettien keinoissa.

Puheen tasolla sääntelyä puretaan. Käytännössä ajetaan seuraavaa entistä suurempaa tuki-/tulonsiirtopakettia. Usko keskitettyyn Eurooppa-ohjaukseen on vahva vaikka näytöt ovat vaatimattomat.

Rohkeus uudistaa ei saa romuttua poliittisen realismin karikoissa. Lopulta kyse on kansallisesta päätöksentekokyvystä.

Suomen asema tässä on ahdas sekä osana EU:ta että suhteessa naapurimaihin. Huono tilannekuva saa kysymään, onko Suomella halua ja kykyä kasvaa? 

Suomen kasvun tulee perustua sekä nopeasti vaikuttaviin että pitkävaikutteisiin toimiin. Nopeasti vaikuttavia toimia voisivat olla esimerkiksi kasvua tukeva verotus ja kasvuyritysten rahoitusmahdollisuuksien parantaminen. Pidempiaikaisia keinoja puolestaan omaleimaisen erikoisosaamisen kehittämien sekä uusien energiamurrokseen ja kiertotalouteen perustuvien toimialojen synnyttäminen Suomeen.

Kasvua ja yrittäjyyttä arvostavan kulttuurin rakentaminen on haaste johtaville toimijoille ja vaikuttajille. Oma esimerkki on johtamisen väkevimpiä voimia. 

Kasvutoimissa tulee olla sekä pieniä ja konkreettisia että mittakaavaltaan rohkeita ns. systeemisiä muutoksia. Jälkimmäiset rikkovat vanhoja rakenteita ja luovat uusia.

Jokaiselle pitäisi olla päivänselvää, että pelkästään pitäytymällä 1900-luvun jälkipuoliskolla hyvin toimineisiin malleihin kasvun mahdollisuus 2020-luvulla hukataan.

Rohkeus uudistaa ei saa romuttua poliittisen realismin karikoissa. Lopulta kyse on kansallisesta päätöksentekokyvystä.

Kirjoitan tätä tiistai-iltana keskustan kasvutyöryhmän kokouksen jälkeen. Suomen tilannekuva on karu – takana on 17 vuotta nollakasvua, krooninen julkinen alijäämä ja mediassa kuvitelmia siitä, että suhdannekehitys voisi hoitaa Suomen rakenteelliset pulmat.

Tässä hetkessä kasvu onkin vain mahdollisuus, ei muuta. Jotta se toteutuisi meidän tulee kansakuntana löytää sekä laaja halu että väkevä kyky kasvaa.

Näpertelemällä näivetymme.

Petri Roininen Petri Roininen on keskustalainen poliitikko ja yrittäjä. Hän toimii keskustan kasvutyöryhmän puheenjohtaja. Roininen on toiminut kiinteistösijoitusyhtiö Investors Housen toimitusjohtajana vuodesta 2015. Roininen toimi Korjausliikkeen (ent. Siniset) puheenjohtajana vuosina 2021–2023.

Lue myös

Blogi
Petri Roininen:

Uusimaa on yhdessä vahva

Uusimaa ulottuu Hangosta Loviisaan, Espoosta Myrskylään ja Porvoosta Nurmijärvelle. Uusimaa on muutakin kuin...
31.10.2025 10:49
Blogi
Petri Roininen:

Trump vei ja EU vikisi – mitä sitten?

Yksipuoliset 15 prosentin tullit, yksipuolinen 750 miljardin ostovaade ja yksipuolinen 600 miljardin investointivaade. Lopputulos...
1.8.2025 11:21
Blogi
Petri Roininen:

Isojen yllätysten ajassa tulee pitää pää kylmänä ja sydän lämpimänä

Elämme aikaa, jota leimaavat toinen toisensa jälkeen tulevat yllätykset. Isot ja odottamattomat.  Viimeisen 17...
21.5.2025 8:40

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Metsät eivät ole päästöjä varten
Blogi | 19.1.2026 9:20
Timo Laaninen:
Varmaa on vain epävarma
Blogi | 16.1.2026 14:46
Hanna-Leena Mattila:
Rauhaa päälle maan
Blogi | 15.1.2026 13:53
Outi Lankia:
Itämeri ei saa olla akkuteollisuuden kaatopaikka 
Blogi | 14.1.2026 8:59
Katri Kulmuni:
Tästäkään vuodesta ei taida tulla helppoa
Blogi | 12.1.2026 17:44
Näytä lisää

Uusimmat

Stubb tapasi yhdysvaltalaisia senaattoreita Sveitsin Davosissa
Uutiset | 19.1.2026 17:31
Kymmenientuhansien yrittäjien YEL-maksu nousi tarkistuksen jälkeen
Uutiset | 19.1.2026 17:16
Ministeri Purra Trumpin tulliuhkailuista: ”Maailmasta on tullut tällainen, ja teemme parhaamme, että siellä selviämme”
Uutiset | 19.1.2026 16:55
Häkkänen: Grönlanti-kiistely on poikkeuksellista – ”Amerikkalaiset joutuvat pohtimaan, millaisia rajoja heillä on”
Uutiset | 19.1.2026 16:03
Espanjan junaonnettomuuden kuolonuhreja on jo noin 40
Uutiset | 19.1.2026 16:02
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Helsingin ja muun Euroopan pörssit laskussa Trumpin tulliuhkausten jälkeen
Uutiset | 19.1.2026 15:20
Japanin tuoreehko pääministeri aikoo testauttaa kannatuksensa: luvassa ennenaikaiset vaalit
Uutiset | 19.1.2026 14:49
EU ei halua kärjistää tilannetta USA:n kanssa: ”Teemme kaikkemme välttääksemme huonoimman lopputuloksen”
Uutiset | 19.1.2026 14:07
Rajummat tullit voisivat johtaa myös suomalaisten tilausten vähenemiseen
Uutiset | 19.1.2026 13:56
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Toteuttaako Trump natsiteoreetikon visiota? – Näin vastaa tutkija
Uutiset | 18.1.2026 21:23
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Nasa siirsi laukaisupaikalle aluksen Artemis II -avaruuslentoa varten
Uutiset | 17.1.2026 17:53
Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Muistokirjoitus: Taisto Tähkämaa – isänmaan mies
Uutiset | 18.1.2026 8:00
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Stubb tapasi yhdysvaltalaisia senaattoreita Sveitsin Davosissa
Uutiset | 19.1.2026 17:31
Kymmenientuhansien yrittäjien YEL-maksu nousi tarkistuksen jälkeen
Uutiset | 19.1.2026 17:16
Ministeri Purra Trumpin tulliuhkailuista: ”Maailmasta on tullut tällainen, ja teemme parhaamme, että siellä selviämme”
Uutiset | 19.1.2026 16:55
Häkkänen: Grönlanti-kiistely on poikkeuksellista – ”Amerikkalaiset joutuvat pohtimaan, millaisia rajoja heillä on”
Uutiset | 19.1.2026 16:03
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan elinkaari
Mielipide | 19.1.2026 14:03
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Keskustan Kettunen: Bensan hinnan nousu ei enää kiinnosta perussuomalaisia – ”Petti lupaukset”
Uutiset | 10.1.2026 15:16

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen