Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Blogi: Petri Roininen
Petri Roininen:

Onko maallamme kykyä kasvaa?

9.10.2024 8:56, muokattu 9.10.2024 8:56
a– a+
Blogi

Kysymys ’’onko maallamme kykyä kasvaa’’ on vuoden 2024 vastinpari presidentti Kekkosen vuoden 1952 kysymykselle siitä, onko maallamme malttia vaurastua.

Molemmat kysymykset luovat katseen tulevaan ja viitoittavat tietä eteenpäin. 

Sodan jälkeen vastasimme vaurastumiskysymykseen ”kyllä”. Ja elimme rikastuttavaa jälleenrakennusta vuosikymmeniä. Vastatkaamme ”kyllä” myös kasvukysymykseen nyt, kun Suomi on siirtynyt Nato-jäsenyyden myötä uuteen aikakauteen.

Kasvun puute on ajanut Suomen tilanteeseen, jossa väki köyhtyy, valtio velkaantuu ja palveluita supistetaan. Kasvu on samalla mahdollisuus, joka voi vetää Suomen tästä suosta. Kovin montaa muuta tapaa tehdä sitä ei ole.

Pelkkä mahdollisuus ei kuitenkaan riitä. Kansakunta tarvitsee menestyäkseen mahdollisuuden, halun ja kyvyn. Otetaan esimerkkejä. 

Läntinen naapurimme Ruotsi on vanha ja vauras pohjoismainen Pohjolan suurvalta. Ja haluaa pysytellä sellaisena. Siksi se on luonut suotuisat olosuhteet omistamiseen ja yrittämiseen Ruotsissa sekä mm. poistanut perintöveron. Ruotsalaiset kotitaloudet ovatkin jatkaneet vaurastumista. Samoin Ruotsin julkista taloutta on hoidettu tavalla, joka on pitänyt sen terveenä. Etumatka Suomeen on kasvanut dramaattisesti joka mittarilla.

Eteläinen naapurimme Viro taas on nuori ja kasvuhaluinen valtio. Siksi se on mm. luonut yrityksiä kasvuun kannustavan Viron veromallin ja ihmisiä töihin kannustavan tasaveron. Finanssikriisin jälkeen Viron talous onkin kasvanut noin 50 %, kun Suomessa on menty nollakasvua.

Laajemmassa globaalissa tarkastelussa Kiina pyrkii kasvattamaan tuhatvuotista mahtiaan. Sen keinona on valtiokapitalismi. Se yhdistää politiikkaa ja taloutta sekä käyttää kokoetuaan päämäärätietoisesti. Kiina taloudellisen ja poliittisen vallan kasvu näkyy kaikkialla.

Yhdysvallat puolestaan kilpailee markkinatalouden ja sitä tukevan kevyen verotuksen keinoin. Se on dynaamisuutensa johdosta mennyt läpi finanssi- ja muista kriiseistä länsimaista parhaiten ja nopeiten. 

EU:ssakin on haluja ainakin puheen tasolla. Kuitenkin vaikuttaisi, että se on – valitettavasti – etujoukoissa sääntelyn, verojen ja uusien tulonsiirtopakettien keinoissa.

Puheen tasolla sääntelyä puretaan. Käytännössä ajetaan seuraavaa entistä suurempaa tuki-/tulonsiirtopakettia. Usko keskitettyyn Eurooppa-ohjaukseen on vahva vaikka näytöt ovat vaatimattomat.

Rohkeus uudistaa ei saa romuttua poliittisen realismin karikoissa. Lopulta kyse on kansallisesta päätöksentekokyvystä.

Suomen asema tässä on ahdas sekä osana EU:ta että suhteessa naapurimaihin. Huono tilannekuva saa kysymään, onko Suomella halua ja kykyä kasvaa? 

Suomen kasvun tulee perustua sekä nopeasti vaikuttaviin että pitkävaikutteisiin toimiin. Nopeasti vaikuttavia toimia voisivat olla esimerkiksi kasvua tukeva verotus ja kasvuyritysten rahoitusmahdollisuuksien parantaminen. Pidempiaikaisia keinoja puolestaan omaleimaisen erikoisosaamisen kehittämien sekä uusien energiamurrokseen ja kiertotalouteen perustuvien toimialojen synnyttäminen Suomeen.

Kasvua ja yrittäjyyttä arvostavan kulttuurin rakentaminen on haaste johtaville toimijoille ja vaikuttajille. Oma esimerkki on johtamisen väkevimpiä voimia. 

Kasvutoimissa tulee olla sekä pieniä ja konkreettisia että mittakaavaltaan rohkeita ns. systeemisiä muutoksia. Jälkimmäiset rikkovat vanhoja rakenteita ja luovat uusia.

Jokaiselle pitäisi olla päivänselvää, että pelkästään pitäytymällä 1900-luvun jälkipuoliskolla hyvin toimineisiin malleihin kasvun mahdollisuus 2020-luvulla hukataan.

Rohkeus uudistaa ei saa romuttua poliittisen realismin karikoissa. Lopulta kyse on kansallisesta päätöksentekokyvystä.

Kirjoitan tätä tiistai-iltana keskustan kasvutyöryhmän kokouksen jälkeen. Suomen tilannekuva on karu – takana on 17 vuotta nollakasvua, krooninen julkinen alijäämä ja mediassa kuvitelmia siitä, että suhdannekehitys voisi hoitaa Suomen rakenteelliset pulmat.

Tässä hetkessä kasvu onkin vain mahdollisuus, ei muuta. Jotta se toteutuisi meidän tulee kansakuntana löytää sekä laaja halu että väkevä kyky kasvaa.

Näpertelemällä näivetymme.

Petri Roininen Petri Roininen on keskustalainen poliitikko ja yrittäjä. Hän toimii keskustan kasvutyöryhmän puheenjohtaja. Roininen on toiminut kiinteistösijoitusyhtiö Investors Housen toimitusjohtajana vuodesta 2015. Roininen toimi Korjausliikkeen (ent. Siniset) puheenjohtajana vuosina 2021–2023.

Lue myös

Blogi
Petri Roininen:

Keskustan hetki lyö – olemmeko valmiit?

Maassa on Euroopan heikoin talouskasvu. Pahin työttömyys. Eurooppa hakee paikkaansa epävarmassa maailmassa. Demareilla on...
23.1.2026 11:19
Blogi
Petri Roininen:

Uusimaa on yhdessä vahva

Uusimaa ulottuu Hangosta Loviisaan, Espoosta Myrskylään ja Porvoosta Nurmijärvelle. Uusimaa on muutakin kuin...
31.10.2025 10:49
Blogi
Petri Roininen:

Trump vei ja EU vikisi – mitä sitten?

Yksipuoliset 15 prosentin tullit, yksipuolinen 750 miljardin ostovaade ja yksipuolinen 600 miljardin investointivaade. Lopputulos...
1.8.2025 11:21

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Katja Asikainen:
Unohdetut alueet, pettyneet ihmiset
Blogi | 3.2.2026 13:49
Elsi Katainen:
Suomelle suotuisa talousympäristö vaatii vaikuttamista
Blogi | 2.2.2026 17:21
Vesa Kallio:
Elämää itärajalle ennallistamisen sijaan
Blogi | 2.2.2026 16:58
Tiina Halttunen:
Yhteiskunnan ristiriitaiset tavoitetilat konkretisoituvat koululuokkien todellisuudessa
Blogi | 2.2.2026 14:40
Joonas Könttä:
Kun tieto ontuu, rahoitus horjuu
Blogi | 30.1.2026 9:20
Näytä lisää

Uusimmat

Kokoomuksen Virolainen ei voi kieltäytyä kansanedustajan paikasta
Uutiset | 3.2.2026 15:46
Eduskunnasta maalattu liian synkkä kuva, sanoo puhemies Halla-aho
Uutiset | 3.2.2026 15:41
Viestipalvelu X:n toimistot syynissä Ranskassa – raskaita epäilyjä
Uutiset | 3.2.2026 15:29
Epäily: Nuori nainen suunnitteli veitsi-iskua
Uutiset | 3.2.2026 14:59
Pörssisähköstä hartaasti odotettu tieto
Uutiset | 3.2.2026 14:28
Pakettirallissa raju kiihdytys
Uutiset | 3.2.2026 14:15
Puhemies Halla-aho piti tiedotustilaisuuden – katso tallenne
Uutiset | 3.2.2026 14:10
Keskusta hakee ”totaalista käännettä” Suomen apaattiseen ilmapiiriin, linjaa ryhmäpuheenjohtaja Antti Kurvinen
Uutiset | 3.2.2026 13:54
Kruununprinsessa Mette-Maritin poika kiistää vakavimmat rikossyytteet
Uutiset | 3.2.2026 13:24
Tanskassa oikeus katsoi kahden ruotsalaismiehen syyllistyneen terrorismiin Israelin suurlähetystöä vastaan
Uutiset | 3.2.2026 13:13
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
15 tuntia vuodessa oli monille liikaa – kysely paljasti, mikä tappaa läheisyyden makuuhuoneissa
Uutiset | 2.2.2026 22:50
Energiavirasto: Sähkön tehomaksun kynnykseksi kahdeksan kilowattia
Uutiset | 2.2.2026 9:30
Grönlannista uusi hätähuuto: USA:n aikeita ”ei voi hyväksyä”
Uutiset | 2.2.2026 21:02
Jopa 90 000 suomalaista potee sairautta tietämättään – nämä vatsavaivat voivat olla merkki
Uutiset | 2.2.2026 21:24
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kokoomuksen Virolainen ei voi kieltäytyä kansanedustajan paikasta
Uutiset | 3.2.2026 15:46
Eduskunnasta maalattu liian synkkä kuva, sanoo puhemies Halla-aho
Uutiset | 3.2.2026 15:41
Viestipalvelu X:n toimistot syynissä Ranskassa – raskaita epäilyjä
Uutiset | 3.2.2026 15:29
Epäily: Nuori nainen suunnitteli veitsi-iskua
Uutiset | 3.2.2026 14:59
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Yliopistollisten sairaaloiden työnjako on keskustelun sokea piste 
Mielipide | 3.2.2026 14:47
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Kurvinen, Kalli ja Viljanen jatkavat keskustan eduskuntaryhmän johdossa
Uutiset | 3.2.2026 11:12
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kaikkonen moukaroi hallitusta välinpitämättömyydestä: ”Raskauttavaa”
Uutiset | 30.1.2026 11:25
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen