Yli puolet kuluttajista pelkää työttömyyttä – yrityksillä hieman positiivisemmat tunnelmat
Heinäkuussa yli puolet kuluttajista arvioi työttömyyden lisääntyvän, kertoo Tilastokeskus. Luku nousi hieman kesäkuusta.
Kuluttajien luottamus talouteen parani kuitenkin aavistuksen kesäkuuhun verrattuna. Luottamusluku oli heinäkuussa –7,2, kun se oli kesäkuussa –7,6 ja viime vuoden heinäkuussa –8,8. Pitkän ajan keskiarvo on –2,5.
Vahvinta luottamus oli pääkaupunkiseudulla ja heikointa Itä-Suomessa. Naiset kuvailivat heinäkuussa talouskehitystä selvästi synkemmäksi kuin miehet.
Kuluttajista 29 prosenttia arvioi oman taloutensa tilan kyselyhetkellä heikommaksi ja 23 prosenttia vahvemmaksi kuin vuotta aiemmin.
Heinäkuussa 60 prosenttia kuluttajista oli sitä mieltä, että koko Suomen taloustilanne on huonompi kuin vuotta aiemmin. Alle kolmasosa uskoi, että Suomen taloustilanne paranee seuraavan vuoden aikana ja yli kolmasosa ennusti talouden heikkenevän.
Kuluttajien synkät arviot taloudesta heijastuivat ostohalukkuuteen. Heinäkuussa vain reilut 10 prosenttia piti aikaa otollisena hintaville hankinnoille ja suunnilleen yhtä moni harkitsi auton ostamista. Uusi asunto oli mielessä hyvin harvalla.
– Asuntokaupan jarruna on nyt pelko oman työpaikan pysymisestä, jonka taustalla näkyy työmarkkinoiden rakoilu. Mikään ei vie asunnonostointoa yhtä nopeasti kuin tieto yt-neuvotteluista omalla työpaikalla, Suomen Yrittäjien pääekonomisti Juhana Brotherus sanoo kommentissaan.
Brotherus arvioi, että loppuvuonna korkojen lasku, työperäisen maahanmuuton vahvuus ja palvelualojen positiivinen pohjavire työntävät talouden nousuun.
Suomalaisyritysten arviot suhdannetilanteesta ovat puolestaan nousseet keväästä, vaikka ne ovatkin edelleen heikot, kertoo Elinkeinoelämän keskusliitto EK.
– Yritykset ovat nähneet talouden kehittyvän jo pitkään yleisesti ennustettua heikommin. Nyt yritysten arvioissa suhdannenäkymät ovat vakiintumassa, joten talouden pohjakosketus on otettu. Menemme koko ajan verkkaisesti kohti parempaa, sanoo EK:n johtaja Sami Pakarinen tiedotteessa.
EK:n mukaan yritykset odottavat kasvua vuoden viimeiselle neljännekselle. Ainoastaan rakentamisessa tuotannon ennakoidaan vähentyvän koko tämän vuoden. Pakarisen mukaan korkojen lasku tuo pikkuhiljaa helpotusta myös rakennusalalle.
Yritykset arvioivat henkilöstömäärien vähenevän loppuvuoden aikana heikon myynnin vuoksi.
– Taloudesta voi nyt lähikuukausien aikana kuulua ristiriitaisia viestejä, koska ne ovat merkki suhdannekäänteestä. Suomi alkaa selättämään luottamuslamaa ja se on hyvä uutinen, sillä luottamuksen vahvistuminen sysää taloutta paremmin liikkeelle, Pakarinen sanoo.