Yle: Veden hinnoittelussa suuria eroja – "Vesimaksujen on väistämättä noustava"
Veden hinnoittelussa on suuria eroja vesilaitosten ja vesiosuuskuntien välillä, selviää Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietokannasta. Asiasta kertoo Yleisradio.
Kallein vesi voi olla jopa kymmenen kertaa kalliimpaa kuin halvin. Tämä voi tarkoittaa jopa tuhansien eurojen eroa.
Valtionhallinnossa katsotaan, että ongelma on kuitenkin se, että vesi Suomessa on kauttaaltaan liian halpaa.
– Vesimaksujen on väistämättä noustava, jotta me pystymme pitämään vesihuollon tason laadukkaana, neuvotteleva virkamies Reetta Kuronen maa- ja metsätalousministeriöstä sanoo Ylen mukaan.
Vesiosuuskuntien vesi on yleensä halvinta. Syken tilasto ei kuitenkaan ole täydellinen, sillä Suomen yli tuhannesta vedentoimittajasta reilu 400 on jättänyt hintansa ilmoittamatta tietokantaan.
Vesilaitosten vesi on Ylen mukaan yleensä kalliimpaa osin siksi, että ne hoitavat myös jätevedet ja keräävät jätevesimaksua. Osuuskuntien alueella jätevesistä vastaavat yleensä kiinteistönomistajat itse.
Maa- ja metsätalousministeriön Kurosen mukaan suomalainen vesi on eurooppalaiseen tasoon verrattuna hyvin halpaa.
– Voidaan jopa sanoa, että vesi on kestämättömän halpaa, koska monin paikoin veden hintaan ei ole laskettu sisään investointeja, mitä olisi tarpeen tehdä.
Etenkin putkistot ovat Suomessa Ylen mukaan monessa paikassa huonossa kunnossa, ja heikot investointimahdollisuudet johtavat suoraan siihen, että putkirikkojen määrät voivat kasvaa.