Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Korkein oikeus tuomitsi ex-ministeri Kulmunin erityisavustajana toimineen miehen rikoksista

24.9.2026 9:17
Lue lisää 
Eduskunta
Eduskunnan puhemiehistössä jatkaa entinen kolmikko: eduskunnan puhemies Matti Vanhanen (kesk.) ja varapuhemiehet Antti Rinne (sd.) ja Juho Eerola (ps.). (Kuva: Markku Ulander/lehtikuva)

Vanhanen toivoo, että hallitus pohtisi esitystensä aikatauluja entistä kriittisemmin – istuntokausien loppuviikoilla tapana ruuhkautua

”Tämä ei ole niin pahamaineinen eduskuntakokoonpano kuin ehkä yleisesti ajatellaan”, puhemies arvioi
Pekka Pohjolainen 4.2.2020 14:53, muokattu 4.2.2020 17:15
a– a+
Eduskunta

Hallituksen pitäisi pystyä antamaan esityksiä eduskunnalle nykyistä tasaisemmin, katsoo eduskunnan puhemies Matti Vanhanen (kesk.).

Vanhanen sanoi puhemiehistön tiedotustilaisuudessa eduskunnassa, että vuosikymmenten saatossa piintyneen tavan mukaan sekä syyskaudella että kevätkaudella työskentely tahtoo ruuhkautua istuntokauden loppuviikoille.

– Olisi parempi, että ajankäyttöä kyettäisiin paremmin suunnittelemaan. Tämä liittyy myös eduskunnan uudistamistyöhön, joka on käynnissä.

Vanhasen mukaan taustalla on eräänlainen ikuisuusongelma.

Hallituksen pitäisi hänen mielestään omaa suunnitelmaansa laatiessaan arvioida aina mahdollisimman suurella itsekritiikillä se, onko lainvalmistelua ja poliittisia neuvotteluja varten varattu riittävät resurssit ja tarpeeksi aikaa.

– Myös tämän hallituksen aikana on jo käyty keskustelua syksyn osalta, ja syksylläkin jäi luvattuja esityksiä antamatta, hän huomauttaa.

Vanhanen esitti omana toiveenaan, että luvattavia asioita listataan mieluummin vähemmän kuin liikaa. Kevätkaudella käsittelemättä jäävät esitykset voitaisiin siirtää automaattisesti syksyyn, jos näyttää että aika valtioneuvoston puolella ei keväällä riitä.

– Valiokunnat joutuvat miettimään omaa ajankäyttöään sen mukaan, mikä annettu lista on, ja jos siellä ikään kuin ilmaa, niin se johtaa tietynlaisiin vääriin ratkaisuihin tämän aikaresurssin käytössä, puhemies muistuttaa.

Puhemiehen mukaan myös valiokuntatyön järjestämisessä ja ajankäytössä riittää pohdittavaa.

Vanhanen muistuttaa, että viimeisen noin 25 aikana eduskuntaan on perustettu kolme uutta valiokuntaa: tarkastusvaliokunta, tulevaisuusvaliokunta ja uusimpana tiedusteluvalvontavaliokunta. EU-jäsenyyden myötä myös suuri valiokunta muuttui oikeaksi, hyvin työllistäväksi valiokunnaksi.

– Tämä on antanut aiheen pohtia valiokuntajärjestelmää, koska päällekkäisjäsenyyksiä on paljon. Taitaa olla niin, että ennätys on tällä hetkellä neljä varsinaista valiokuntajäsenyyttä yhdellä edustajalla. Ja kun valiokunnat kokoontuvat samaan aikaan, paitsi että se tuottaa poissaoloja kirjauksiin, niin suurempi ongelma on  se, että mahdollisuus aidosti keskittyä valiokunnan työhön on vaikeutunut.

Vanhasen mukaan päällekkäisyydet eivät johdu yksittäisistä edustajista, vaan valiokuntapaikkoja on tietty määrä, ja ne on täytettävä.

Vanhanen aikoo kiertää kaikki eduskuntaryhmät läpi, ennen kuin hän avaa tarkemmin omia uudistusesityksiään.

– Tämä on iso osa tätä uudistustyötä. Sillä on ehdottomasti vaikutusta siihen, miten edustajat kokevat tämän työnsä ja millaiset mahdollisuudet heillä on aidosti paneutua ja keskittyä valiokuntatyöhön.

Eduskunta joutuu käsittelemään kevätkaudella myös valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen pyynnön asettaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää syytteeseen maahanmuuttajat haitallisiin vieraslajeihin rinnastaneista puheistaan.

Puhemiehen mukaan salikeskustelun kielenkäyttöön puututaan kuten ennenkin, yleensä jo saman tien mutta tarvittaessa myös jälkikäteen.

Vanhanen arvioi, että viime syyskaudella keskustelu ja sanankäyttö oli kuitenkin paljon maltillisempaa kuin asiasta syntyneestä yleiskuvasta voisi päätellä.

– Tämä ei ole niin pahamaineinen eduskuntakokoonpano kuin ehkä yleisesti ajatellaan.

Viime keväänä eduskunnan puhemieheksi noussut Vanhanen sai puhemiehen vaalissa 171 ääntä, 21 ääntä enemmän kuin toiseksi varapuhemieheksi valittu Juho Eerola (ps.) ja 29 ääntä enemmän kuin ensimmäiseksi varapuhemieheksi äänestetty Antti Rinne (sd.).

Vanhanen sanoi kokevansa äänestystuloksen erittäin suurena luottamuksen osoituksena ja ottavansa sen vastaan nöyryydellä.

Vuoden 2020 valtiopäivät avataan huomenna keskiviikkona perinteisin seremonioin.

Lue myös

Salitörkeyksien selvittelystä hapahko sivumaku eduskunnan avaukseen – istuntokausi alkaa puhemiehistön vaalilla

Päivänpolitiikka palaa kuluvalla viikolla normaaliin rytmiin, kun eduskunta aloittaa kevätkautensa. Jo tänään ohjelmassa on...
4.2.2020 12:00

Mikko Kärnä jatkaa keskustan eduskuntaryhmän piiskurina

Keskustan eduskuntaryhmä on valinnut kansanedustaja Mikko Kärnän jatkamaan ryhmän piiskurina myös vuoden 2020...
4.2.2020 12:20

Kurvinen, Kalli ja Mattila jatkavat keskustan eduskuntaryhmän johdossa

Keskustan eduskuntaryhmä on valinnut kansanedustaja Antti Kurvisen Vaasan vaalipiiristä jatkamaan eduskuntaryhmän puheenjohtajana. Varapuheenjohtajina jatkavat...
4.2.2020 12:17

Matti Vanhanen jatkaa eduskunnan puhemiehenä – varapuhemiehen vaalissa protestin makua

Keskustan Matti Vanhanen jatkaa eduskunnan puhemiehenä. Vanhanen sai eduskunnalta puhemiehen vaalissa 171 ääntä. Vasemmistoliiton...
4.2.2020 12:35

Aihetunnisteet

Eduskunta puhemiehet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Entinen työministeri sätti hallituksen työllisyystoimet – ”Kaiken maailman seteleitä ja julkisuustemppuja”
Uutiset | 23.9.2026 13:36
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Prinsessa Astrid siunattiin haudan lepoon Norjassa – Kuningas Haakon kantoi arkkua
Uutiset | 23.9.2026 15:41
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Uusimmat

”Suomalaisilla ei ole varaa odottaa” – Savola: Jokainen sentti dieselin hinnassa maksaa kuljetusalalle 12 miljoonaa
Uutiset | 24.9.2026 11:21
Razmyar: Puolueilta tarvitaan yhteinen vaalirauhan julistus
Uutiset | 24.9.2026 11:06
Valtonen ja Kalifornian kuvernööri sopivat yhteistyöstä
Uutiset | 24.9.2026 10:30
Tuottajajärjestöt epäilevät S-ryhmää kilpailulain vastaisesta menettelystä
Uutiset | 24.9.2026 10:22
Ennuste: Ruuan hinnannousu kiihtyy ensi vuonna
Uutiset | 24.9.2026 10:02
Tutkija: Merzin liittokanslerin päivät tuskin luetut – puoluepomon vaihto ei ole mahdottomuus
Uutiset | 24.9.2026 10:00
Ruotsalaismedia: Taalainmaan vaalivilppiepäilystä tutkitaan kolmea ihmistä, yhdellä taustallaan rikostuomioita
Uutiset | 24.9.2026 9:56
Fingrid arvioi sähkön riittävän talvella, jos suuremmilta vikaantumisilta vältytään
Uutiset | 24.9.2026 9:52
Yhdysvalloissa oikeus määräsi Trumpin hallinnon päästämään porttikiellon saaneet mediat takaisin Valkoiseen taloon
Uutiset | 24.9.2026 9:26
Korkein oikeus tuomitsi ex-ministeri Kulmunin erityisavustajana toimineen miehen rikoksista
Uutiset | 24.9.2026 9:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Suomalaisilla ei ole varaa odottaa” – Savola: Jokainen sentti dieselin hinnassa maksaa kuljetusalalle 12 miljoonaa
Uutiset | 24.9.2026 11:21
Razmyar: Puolueilta tarvitaan yhteinen vaalirauhan julistus
Uutiset | 24.9.2026 11:06
Valtonen ja Kalifornian kuvernööri sopivat yhteistyöstä
Uutiset | 24.9.2026 10:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste