Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sähkön hinta

Pörssisähkön hinta käy päivällä yli 26 sentissä

12.10.2026 1:46
Lue lisää 
Yhdysvallat
Presidentti Joe Biden puhui kunniamerkkien jakotilaisuudessa Valkoisessa talossa keskiviikkona. (Kuva: AFP / Lehtikuva / Jim Watson)

Tutkija ei usko, että Joe Biden onnistuu vakuuttamaan ikähuolien säikäyttämiä äänestäjiä viikonlopun televisiohaastattelussa – "Todella heikoilla jäillä ollaan"

Istuvan presidentin mahdollisuudet jatkaa ehdokkaana näyttävät heikoilta, mutta toisaalta suomalaistutkija ei usko varapresidentti Kamala Harrisin voittavan Trumpia.
STT – Lassi Lapintie 4.7.2024 15:58, muokattu 4.7.2024 16:14
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvalloissa presidentti Joe Bidenin vaalikampanja on henkitoreissaan meteoriitin lailla demokraattipuolueeseen iskeneen vaaliväittelyn jäljiltä. Heiveröiseltä näyttäneen ja puheissaan takellelleen Bidenin, 81, katsottiin munanneen täysin viikon takaisen kohtaamisensa Donald Trumpin kanssa.

– Mielestäni nyt ollaan todella heikoilla jäillä. (Vaaliväittely) oli täysi katastrofi. Bidenilla ei ollut varaa tehdä sellaista virhettä, koska häneen kohdistui jo etukäteen hirveästi pelkoja siitä, onko hän liian vanha ja pystyykö hän hoitamaan työtään, sanoo STT:lle Ulkopoliittisen instituutin tutkija Maria Lindén.

Väittelyn seurauksena yhä useampi on vaatinut Bidenia luopumaan jatkokaudelle pyrkimisestä, osa myös omalla nimellään. Kongressin demokraattiedustajista Bidenia ovat julkisesti kehottaneet väistymään arizonalaisedustaja Raul Grijalva sekä texasilaisedustaja Lloyd Doggett, kertoo uutissivusto Axios.

– Se kertoo siitä, miten voimakas on se tunne siitä, että nyt on kerta kaikkiaan tehtävä kaikki voitava, jotta voidaan välttyä siltä katastrofilta, että Biden häviää vaalit, jotka olisi ollut mahdollista voittaa jollain toisella ehdokkaalla, Lindén sanoo.

Mediatietojen mukaan Biden olisi yksityisissä keskusteluissa myöntänyt, että hän saattaa joutua luopumaan ehdokkuudestaan. Valkoinen talo on kuitenkin kiistänyt jyrkästi, että Biden harkitsisi luovuttamista.

Bideniin kohdistuu nyt valtava paine perjantaina illalla paikallista aikaa nähtävässä ABC Newsin televisiohaastattelussa. Siinä Bidenin uskotaan yrittävän vakuuttaa yhdysvaltalaisia siitä, että hän kykenee yhä peittoamaan Trumpin vaalitaistelussa ja jatkamaan maan presidenttinä.

– Kuulostaa siltä, että sen on tarkoitus olla näytön paikka, jossa hän todistaa nämä epäilyt vääriksi ja osoittaa, ettei hän ole niin vanha, heikko ja hauras kuin miltä hän väittelyssä näytti, tutkija sanoo.

Lindén epäilee kuitenkin sitä, että Biden kykenee enää vakuuttamaan yhdysvaltalaisia äänestäjiä haastattelussa. Suoran lähetyksen sijasta kyse on nauhoitetusta ja odotetusti editoidusta haastattelusta, jossa paikalla ei ole vastaehdokas Trumpia painostamassa Bidenia.

– Mielestäni se ei riitä, koska silloin kukaan äänestäjien keskuudessa ei tiedä, mitä kömmähdyksiä siitä on leikattu pois. Oli tuossa vaaliväittelyssäkin hyviä hetkiä. Jos niistä haluaisi koota Bidenille edullisen videon, niin kyllä sieltä löytyisi tarpeeksi monta hyvää pätkää, että sen saisi näyttämään aivan toisenlaiselta kuin miltä kokonaisuus näytti.

ABC News kertoo julkaisevansa haastattelun täyden tekstin sivuillaan ilman editointia lähetyksen jälkeen. Bidenia haastattelee uutisankkuri George Stephanopoulos, joka on entinen demokraattipresidentti Bill Clintonin neuvonantaja ja Valkoisen talon viestintäpäällikkö.

Pitkää keskustelua ei välttämättä ole luvassa, sillä uutissivusto Daily Beastin saamien tietojen mukaan presidentin haastattelulle saatetaan varata vain 15 minuuttia. ABC News ei kommentoinut haastattelun pituutta Daily Beastille. Valkoisen talon tiedottaja kiisti asian ja väitti, että haastattelu on tätä pidempi.

Daily Beastin lähteiden mukaan ABC Newsin johtoporras pelkää kuitenkin, että Bidenin kampanjamatkan yhteydessä järjestettävä haastattelu jää toivottua lyhyemmäksi. Haastattelu lähetetään lauantain vastaisena yönä Suomen aikaa.

Jos poliittinen mullistus toteutuisi ja istuva presidentti luopuisi jatkokauden tavoittelusta vain neljä kuukautta ennen presidentinvaaleja, demokraattien pitäisi välittömästi löytää uusi ehdokas, joka kykenisi yhdistämään puolueen rivit Trumpia ja republikaaneja vastaan.

Luonteva vaihtoehto olisi varapresidentti Kamala Harris, mutta tutkija Lindén ei usko hänen voivan voittaa Trumpia. Mahdollisuus Harrisin noususta ehdokkaaksi saattaa myös nostaa luopumisen kynnystä Bidenin mielessä, arvioi suomalaistutkija.

– Jos (Biden) ajattelee, että hänen seuraajansa on Harris, niin väitän, että se nostaa hänen kynnystään luopua ehdokkuudesta. Oma arvioni on se, että Kamala Harrisin mahdollisuudet voittaa nämä vaalit demokraateille ovat vielä selvästi heikommat kuin Bidenin. Ja kaikki viittaa siihen, että Bidenin ja hänen kampanjatiimiinsä arvio on sama kuin minun, Lindén sanoo.

Harrisin mahdollisuuksia heikentää Lindénin mukaan se, että ei-valkoisena naisena hänen pitäisi samanaikaisesti murtautua usean lasikaton läpi päästäkseen presidentiksi. Lisäksi varapresidentin tehtävissään Harris on liitetty vahvasti Bidenin hallinnon kaikkein epäsuosituimpiin piirteisiin, kuten rajaturvallisuuteen ja maahanmuuttoon.

– Hänen salkussaan varapresidenttinä olleet asiat ovat sellaisia, joissa on lähes mahdotonta onnistua niin hyvin, että oman puolueen kannattajat ajattelisivat että ”vau, hienosti hoidettu”. Samalla niistä saa ihan määrättömästi vihaa niskoihinsa republikaanipuolueelta.

Lindénin mielestä parhaat mahdollisuudet Trumpin voittamiseen olisi Kalifornian kuvernöörillä Gavin Newsomilla. Varteenotettavana ehdokkaana hän pitää myös tärkeän vaa’ankieliosavaltion Michiganin suosittua kuvernööriä Gretchen Whitmeriä.

Lue myös

Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta

Keskustan riveihin siirtynyt Matti Jäppilä oli Askolan ääniharava vuosien 2021 ja 2025 kuntavaaleissa.
12.10.2026 11:25

Keskustan Kallio: Eduskunnan tahtoa karhun kiintiömetsästyksestä ei ole noudatettu

Keskustan kansanedustaja Vesa Kallio vaatii kirjallisessa kysymyksessään hallitukselta selvitystä siitä, miksi eduskunnan edellyttämää...
12.10.2026 10:53

Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla

Osa Lapin keskustalaisista olisi halunnut järjestää jäsenäänestyksen ehdokkaista. Esitys kuitenkin kaatui syyskokouksessa.
12.10.2026 10:47

Aihetunnisteet

joe biden Presidentinvaalit Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Luonto | Miljardit linnut pimensivät auringon – pian jäljellä oli enää lajinsa viimeinen
Uutiset | 10.10.2026 21:44
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Televisio | Muistatko tämän klassikkosarjan? Televisiohistorian ehkä vihatuin roisto jätti monelle trauman
Uutiset | 11.10.2026 21:37
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Trump: Ukraina tarvitsee presidentin, joka on valmis lopettamaan sodan
Uutiset | 10.10.2026 20:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Uusimmat

Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Keskustan Kallio: Eduskunnan tahtoa karhun kiintiömetsästyksestä ei ole noudatettu
Uutiset | 12.10.2026 10:53
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
EU:sta, Kanadasta ja Britanniasta tukea Venäjän ja Ukrainan energia-aselevolle – Zelenskyi: Venäjä iski voimalaitokseen Kiovassa
Uutiset | 12.10.2026 10:19
Keskusta siirtäisi päätösvaltaa pois Helsingin hallintokortteleista – metsästysluvat alueille, ravintolasääntely ja koulujen lomat kunnille
Uutiset | 12.10.2026 10:13
Keskusta tavoittelee Lapista kolmea kansanedustajan paikkaa, Peräpohjolan Keskusta linjaa
Uutiset | 12.10.2026 10:07
Telia saattaa vähentää Suomesta 355 työpaikkaa
Uutiset | 12.10.2026 9:08
Polttoaineen kova hinta ajaa jo lopettamaan bussivuoroja
Uutiset | 12.10.2026 8:15
Kysely: Nuoret suomalaiset haluaisivat jäädä eläkkeelle ennen virallista eläkeikää
Uutiset | 12.10.2026 8:14
Saudi-Arabiassa ainakin yksi ihminen kuoli uudessa iskussa Riadin lentoasemalle
Uutiset | 12.10.2026 6:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Keskustan Kallio: Eduskunnan tahtoa karhun kiintiömetsästyksestä ei ole noudatettu
Uutiset | 12.10.2026 10:53
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomisen ruokaturva tulee ohjaamaan maatalouttamme
Mielipide | 10.10.2026 18:21
Lukijalta: Korkeakoulut tarvitsevat lisää vapautta
Mielipide | 10.10.2026 14:11
Lukijalta: Miksi osa ihmisistä kääntyy diktatuurien puoleen?
Mielipide | 10.10.2026 12:25
Lukijalta: Jotakin järkeä yritystukien jakoon
Mielipide | 10.10.2026 12:23
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Keskusta tavoittelee Lapista kolmea kansanedustajan paikkaa, Peräpohjolan Keskusta linjaa
Uutiset | 12.10.2026 10:07
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste