Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iranin sota
Savu nousi ilmaiskun jälkeen thaimaalaisesta rahtilaivasta Hormuzinsalmen lähellä 11. maaliskuuta. (Kuva: Royal Thai Navy / AFP / Lehtikuva)

Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki

Aiemmin lauantaina Trump uhkasi Iranille tärkeän saaren saaren öljyinfrastruktuuria iskuilla, jos Iran jatkaa Hormuzinsalmen tukkimista.
Suomenmaa – STT 14.3.2026 21:32, muokattu 15.3.2026 10:37
a– a+
Iranin sota

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kehottaa muita maita lähettämään sotalaivoja turvaamaan Hormuzinsalmea. Trump kommentoi asiaa Truth Social -viestipalvelussa.

Trump viittaa päivityksessään maihin, jotka kärsivät Hormuzinsalmen öljykuljetusten tyrehtymisestä. Hän mainitsee erikseen Kiinan, Ranskan, Japanin, Etelä-Korean ja Britannian.

Trump uhkaili lisäksi Yhdysvaltojen jatkavan iranilaiskohteiden pommittamista.

– Tulemme pian saamaan Hormuzinsalmen auki ja teemme siitä turvallisen ja vapaan – keinolla millä hyvänsä!

Laivaliikenne Hormuzinsalmen läpi on keskeytynyt lähes kokonaan, koska Iran on uhannut iskeä laivoihin, jotka yrittävät kulkea salmen läpi. Hormuzinsalmen kautta kulkee normaalioloissa noin viidesosa maailman öljystä.

Aiemmin lauantaina Trump sanoi maansa asevoimien pommittaneen sotilaskohteita Iranille kuuluvalla Khargin saarella, joka on tärkeä maan öljynviennille.

Trump sanoi Truth Social -tilillään, että Yhdysvallat vältti tuhoamasta saarella olevaa öljyinfrastruktuuria. Hän kertoi kuitenkin voivansa pyörtää päätöksensä, jos Iran jatkaa Hormuzinsalmen liikenteen estämistä.

Vastauksena Iranin asevoimat uhkasi hyökätä alueella Yhdysvaltoihin kytkeytyvää infrastruktuuria vastaan, jos Iranin omaan energiainfrastruktuuriin isketään.

Iranilaismediassa julkaistun lausunnon mukaan Yhdysvaltoihin kytkeytyvä alueen öljy- ja energiainfrastruktuuri ”tuhotaan välittömästi ja muutetaan tuhkaksi”.

Persianlahdella noin 30 kilometrin päässä Iranin rannikolta sijaitsevaa Khargin saarta on pidetty Iranille erityisen haavoittuvana kohteena, minkä maa itsekin tiedostaa.

Saksalaismedia Wirtschaftswoche uutisoi torstaina, että satelliittikuvien perusteella Iran oli tyhjentänyt saaren öljyvarastoja jo viikkojen ajan ennen sotaa.

Khargin saarta on pidetty yhtenä mahdollisena näyttämönä, jos Yhdysvallat ryhtyy jonkinlaiseen rajattuun maaoperaatioon Iranissa.

– Jos he ottavat haltuunsa tämän pienen saaren, niin Iranin öljyvienti tyssää siihen. Hallinnolla ei silloin ole tulonlähteitä, arvioi Sussexin yliopiston kansainvälisten suhteiden professori Kamran Matin Australian yleisradio ABC:lle.

Yhdysvalloille antaa syytä epäröintiin se, että saarta suojellakseen heidän pitäisi miehittää myös alueita mantereelta, jolloin tehtävän mittakaava voisi paisua hallitsemattomasti.

Israelin isku terveyskeskukseen Etelä-Libanonissa surmasi ainakin 12 terveydenhuollon työntekijää, kertoi maan terveysministeriö.

Viranomaisten mukaan uhrien joukossa oli lääkäreitä, ensihoitajia ja sairaanhoitajia. Lisäksi yksi työntekijä haavoittui. Pelastustöiden kerrottiin jatkuvan paikalla.

Libanonilaisministeriön mukaan kyse oli jo toisesta maan terveydenhuoltoon kohdistuneesta iskusta lyhyen ajan sisällä. Vain tunteja aiemmin Etelä-Libanonissa tehdyssä iskussa kuoli kaksi ensihoitajaa, joilla kerrottiin olleen kytköksiä äärijärjestö Hizbollahiin.

Israelin laukaisemia kranaatteja on osunut myös YK:n rauhanturvaajien tukikohtaan Libanonissa, kertoi Libanonin valtiollinen uutistoimisto.

Tykistötulen ammuksia osui Mays al-Jabalin kaupungissa sijaitsevaan nepalilaisten rauhanturvaajien tukikohtaan. Unifil-rauhanturvaajaoperaation johto tai Israelin asevoimat eivät ole kommentoineet asiaa.

Iranin valtiollinen media kertoi perjantai-iltana hieman ennen puolta yötä Suomen aikaa, että Iranin asevoimat oli laukaissut ohjuksia kohti Israelia.

Samoihin aikoihin Israelin asevoimat kertoi havainneensa Iranista laukaistuja ohjuksia ja ilmoitti torjuntajärjestelmien toimivan uhan estämiseksi.

Iranin, Israelin ja Yhdysvaltojen väliset vihollisuudet syttyivät kaksi viikkoa sitten, kun Israel ja Yhdysvallat aloittivat ilmaiskut Iraniin ja tappoivat Iranin ylimmän johtajan, ajatollah Ali Khamenein.

Irakin pääkaupungissa Bagdadissa tehtiin varhain lauantaiaamuna isku Yhdysvaltain suurlähetystöön. Paikalla olleen AFP:n toimittajan mukaan lähetystön luota kuului räjähdysten ääniä ja nousi mustaa savua.

Turvallisuuslähteet kertoivat, että lähetystörakennus oli joutunut hyökkäyksen kohteeksi, joskin räjähdyksen aiheuttajasta ei ollut täyttä varmuutta. Yhden lähteen mukaan kyseessä olisi ollut drooni ja toisen mielestä muunlainen ammus kuten raketti.

Bagdadissa räjähteli pitkin yötä. Yön varhaisemmat räjähdykset liittyivät ilmeisesti ohjusiskuun, jossa kuoli yksi Iranin tukeman Kataib Hizbollah -ryhmän avainhenkilöistä, kertoi turvallisuuslähde.

Gazan kaistalla toimiva äärijärjestö Hamas pyysi lauantaiaamuna Irania välttämään naapurimaihinsa iskemistä.

Hamasin mukaan Iranilla on kuitenkin oikeus vastata Yhdysvaltojen ja Israelin tekemiin iskuihin kaikin keinoin kansainvälisten normien ja kansainvälisen oikeuden puitteissa.

Lue myös

Trump sanoo USA:n pommittaneen sotilaskohteita Iranin öljyviennille tärkeällä saarella

Trump uhkasi saaren öljyinfrastruktuuria iskuilla, jos Iran jatkaa Hormuzinsalmen tukkimista. Iran esitti heti oman vastauhkauksensa.
14.3.2026 8:20

Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun "tunnen sen luissani"

Presidentti vakuutti talouden elpyvän sodan jälkeen.
14.3.2026 15:47

Aihetunnisteet

Donald Trump Iran Iranin sota Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste