Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kehysriihi

Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”

24.4.2026 18:17
Lue lisää 
Autot
Saabin 99-mallin moottori sopi petrolikäyttöön tietyin teknisin muutoksin. (Kuva: Wikimedia Commons/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)

Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi

Pekka Pohjolainen 3.5.2025 21:00, muokattu 30.4.2025 18:19
a– a+
Autot

Suomeakin 1970-luvulla koetelleen öljykriisin jälkimainingeissa moni autoilija alkoi pohtia ratkaisuja polttoainekulujen alentamiseen.

Yhden säästöväylän tarjosi ajaminen jollakin muulla polttoaineella kuin bensiinillä tai sitä kevyemmin verotetulla dieselillä, jos sellaista ainetta vain löytyisi.

Ja löytyihän sitä. Käyttökelpoista menovettä olivat esimerkiksi petroli ja puunjalostusteollisuuden sivutuotteena syntyvä tärpätti. Eivät ne tietenkään aivan bensiinin veroisia polttoaineita olleet, mutta kelvollisia kuitenkin.

Vuonna 1969 toimintansa aloittanut Saab-Valmetin Uudenkaupungin autotehdas oli alkuaikoinaan ennakkoluuloton ja luova yritys, jonka mielikuvitus Saabin 96- ja 99-mallien varioinnissa ei helposti loppunut kesken. Myös vaihtoehtoiset polttoaineet kiinnostivat, eikä itsekin moottoreita suunnitellut tehtaan johtaja Juhani Linnoinen asettunut kokeilunhaluisten insinööriensä tielle.

Tärpättiä oli käytetty korvikepolttoaineena jo sota-aikana. Porin sulfaattisellutehtaalle tukkikuormia ajaneet autoilijat täyttivät samalla kuorma-autojensa tankit prosessialtaassa kelluneella puhdistamattomalla tärpätillä.

Autot kyllä kulkivat, mutta suuttimet oli puhdistettava vähintään kerran päivässä.

Saab-Valmetin Uudenkaupungin tehtaat. (Uudenkaupungin museo/Museovirasto)

Toukokuussa 1978 uutisoitiin Saabin tuovan seuraavana vuonna markkinoille jopa tarvittaessa jopa tärpättiä polttoaineena käyttävän Saab 99:n. Tosiassa auto oli tarkoitettu kuitenkin kulkemaan moottoripetrolilla.

Bensiiniä ja dieseliä kevyemmin verotettua petrolia käyttivät varsinkin rannikkoseutujen ammattikalastajat veneissään ja itäisen Suomen vähävaraiset pienviljelijät traktoreissaan ja maatalousmoottoreissaan.

Petrolia sietäviä moottoreita ei kuitenkaan ollut nähty henkilöautoissa aiemmin. Saabin 99-mallissaan käyttämän H-moottorin puristussuhde piti laskea 9,2;sta 7,2:een, ja autoihin oli rakennettava kaksipolttoainejärjestelmä käynnistystä ja tyhjäkäyntiä varten.

Tuotekehitys keskittyi isompaan 99-malliin. Saabin pienemmän 96 -mallin korkeaoktaanista polttoainetta vaativa V-4 -moottori ei petrolikäyttöön soveltunut.

Petrolin ja tärpätin alhainen oktaaniluku aiheutti käyntihäiriöitä eli niin sanottua nakutusta myös suurilla kuormilla. Saabissa bensiinikäyttö kytkeytyi päälle ryyppyä käytettäessä ja alipaineen ohjaamana voimakkaasti kaasutettaessa.

Kulutus lisääntyi vain noin 0,3 litraa sadalla kilometrillä, mutta moottorin suurin teho aleni noin 15 prosenttia. Ajossa kuluneesta polttoaineesta 10-30 prosenttia oli bensiiniä.

Kaksi polttoainejärjestelmää, puristuksen alentamiseen tarvittavat erikoismännät, valintajärjestelmä ja seoksen esilämmitys nostivat auton hintaa noin 3000-5000 markalla. Moottoripetroli maksoi kuitenkin vuonna 1978 vain noin 70 penniä litralta, joten kyseessä oli markkinoiden taloudellisin auto. Kustannuksia nosti kuitenkin myös petroliautolta perittävä dieselvero.

Tärpätin käyttö Saabeissa jäi vähäiseksi, ellei olemattomaksi. Tärpätti maksoi yhtä paljon kuin bensiini eli noin kaksi markkaa litralta, ja verottoman polttoaineen käytöstä valtio olisi lähettänyt vuotuisen 5000 markan lisälaskun.

Myöskään puunjalostusteollisuus ei innostunut tärpätin liikennekäytöstä ollenkaan. Kriisitilanteissa käytettäväksi korvikepolttoaineeksi sitä pidettiin kuitenkin potentiaalisena vaihtoehtona.

Uudenkaupungin autotehtaan johtaja Juhani Linnoinen uskoi petroautojen mahdollisuuksiin. (Uudenkaupungin museo/Museovirasto)

Moni petro-Saabin hankkinut tai sellaisen hankintaa suunnitellut koki karvaan pettymyksen, kun moottoripetrolin hinta lähti juuri automallin markkinoille tulon aikaan kesällä 1979 jyrkkään nousuun.

Vuotta myöhemmin kesäkuussa petrolin hinta oli jo yli tuplaantunut 70 pennistä 1,5 markkaan per litra. Kyse oli valtionyhtiö Nesteen tietoisista hinnankorotuksista, ei öljyn maailmanmarkkinahinnan noususta.

Nesteen varatoimitusjohtaja Kai Hietarinta perusteli korotuksia Helsingin Sanomille elokuussa 1980 sillä, että ”autoilun kustannuksista ei haluta antaa väärää kuvaa”.  Hietarinnan mukaan myöskään äkillinen siirtyminen petroliautoihin ei ollut suotavaa.

Hietarinnan mukaan petro-Saabin markkinoille tulo ”ei välttämättä vaikuttanut” korotuksiin, mutta yleinen käsitys oli kyllä toinen. Autoliitto piti sitä ainoana syynä korotuskierteeseen, joskin myös jakeluyhtiöt halusivat korotuksia investointiensa kattamiseksi.

Petrolin hinnankorotuksista huolimatta petroliautot säilyivät kuitenkin vielä jonkinlaisena muotio-ilmiönä ja kilpailukykyisenä vaihtoehtona bensiini- ja dieselautoille.

Uudenkaupungin tehdas toi vielä vuonna 1981 markkinoille petroliversion valmistamastaan Talbot Horizonista. Auto myi vielä kohtalaisesti, mutta varsinaista menestystä siitäkään ei tullut.

Petrolilla ajaminen ei tee hyvää moottorin voitelulle, ja moni muutti vähin äänin petro-Saabinsa tai Horizoninsa bensiinikäyttöiseksi tai jatkoi vain ajamista pelkällä bensiinillä.

Petrolikäyttöisiä Horizoneja valmistettiin kaikkiaan 2385. Petro-Saabeja valmistettiin vuosina 1979-84 hiukan enemmän, kaikkiaan 3749 autoa.

Lue myös

Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa

Liittovaltio on avannut tutkinnan asiasta viikkoja kestäneiden spekulaatioiden jälkeen
24.4.2026 22:20

Asiakirjavuoto: Tällaisia rangaistuksia Yhdysvallat pohtii Nato-maille

Yhdysvallat saattaa ryhtyä ajamaan Espanjan erottamista Natosta ja muuttaa kantaansa Britannian aluevaatimuksiin Falklandinsaarilla...
24.4.2026 22:09

Rajua puhetta Venäjällä: Talous on "romahduksen partaalla", syksyllä uhkaa "se, mitä tapahtui 1917"

Mediatietojen mukaan Kremlillä on vaikeuksia hillitä orastavaa tyytymättömyyttä Putinin suosion laskiessa
24.4.2026 21:53

Aihetunnisteet

autot Historia Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 9:07
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Asiakirjavuoto: Tällaisia rangaistuksia Yhdysvallat pohtii Nato-maille
Uutiset | 24.4.2026 22:09
Rajua puhetta Venäjällä: Talous on ”romahduksen partaalla”, syksyllä uhkaa ”se, mitä tapahtui 1917”
Uutiset | 24.4.2026 21:53
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Tässä ovat lasten suosituimmat nimet nyt
Uutiset | 24.4.2026 21:01
Purra hyökkäsi rajusti Lindtmania vastaan – ”Kyky valehdella on käsittämätön”
Uutiset | 24.4.2026 19:40
Uuden vaalitietojärjestelmän konesali säilyy Suomessa – Toimittajaksi kanadalainen CGI
Uutiset | 24.4.2026 19:19
Nyt iskee kevätmyrsky – Jopa lunta voi tulla
Uutiset | 24.4.2026 19:15
Eurooppalaiset uusnatsit kokoontuvat Jyväskylässä viikonloppuna, kertoo Yle
Uutiset | 24.4.2026 19:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Asiakirjavuoto: Tällaisia rangaistuksia Yhdysvallat pohtii Nato-maille
Uutiset | 24.4.2026 22:09
Rajua puhetta Venäjällä: Talous on ”romahduksen partaalla”, syksyllä uhkaa ”se, mitä tapahtui 1917”
Uutiset | 24.4.2026 21:53
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste