Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kalastus

Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys

30.7.2026 13:37
Lue lisää 
Historia
Neuvostoliiton ilmavoimien AN-12 -kuljetuskone vierailulla Rissalassa 1986. (Kuva: Jaakko Julkunen/Museovirasto)

Rissalassa jylisivät myös punatähtiset MiGit – lentotukikohdasta tuli Neuvostoliiton näyteikkuna länteen

Pekka Pohjolainen 28.12.2024 8:00, muokattu 29.12.2024 10:14
a– a+
Historia

Karjalan lennostossa Siilinjärven Rissalassa läntisten kumppanien hävittäjät pilotteineen ovat nykyisin tuttu näky.

YYA-Suomessa vierailijat tulivat toiselta suunnalta. Karjalan lennostoon oli sijoitettu Suomen Neuvostoliitosta hankkima MiG-21 -kalusto, joten Rissalan kenttä oli luonteva paikka neuvostoliittolaisten lento-osastojen Suomen-vierailuille.

Rissalasta tuli myös näyteikkuna jossa Neuvostoliitto esitteli uusinta kalustoaan länsimaissa ensimmäistä kertaa. Näin tapahtui vuosina 1974, 1978 ja 1986.

Elokuussa 1974 Kubinkan lentotukikohdasta saapui Rissalaan osasto MiG-21 bis -hävittäjiä, jotka olivat Suomen tuolloin käyttämää F-versiota kehittyneempiä ja tehokkaampia.

Koneet esiteltiin lyhyesti ennen lentonäytöstä ilmavoimien komentajalle kenraaliluutnantti Eero Salmelalle ja muulle ilmavoimien väelle. Kunniavieraaksi saapui Neuvostoliiton Suomen-suurlähettiläs Vladimir Stepanov erikoiskoneella vaimonsa ja lastensa kanssa.

Järjestetyn lentonäytöksen pilasi kuitenkin osin huono, sateinen sää. Suunniteltu ohjelma kaikilla viidellä koneella typistyi majuri E.V. Beljakovin suorittamaan soololentoon.

Vierailu täytti kuitenkin tarkoituksensa, sillä suomalaiset pääsivät ensimmäistä kertaa tutustumaan lähemmin MiG-21 bis-koneeseen.

Juuri neuvostoliittolaisten vierailun aikoihin Suomessa käynnisteltiin hanketta ikääntyvien MiG-21F -koneiden korvaamiseksi. Ulkopoliittisista tasapainosyistä oli itsestään selvää, että vanhojen MiGien korvaaja tulisi Neuvostoliitosta, sillä länsipuolelta eli Ruotsista oli ostettu Drakeneita Gnat-koneiden korvaajiksi.

Ilmavoimien komentaja Salmela ei vierailun yhteydessä vahvistanut huhuja Suomen aikeista hankkia kyseisiä hävittäjiä, mutta myönsi kuitenkin Suomen MiGit jo tietyllä tavalla vanhentuneiksi. Bis-versio valittiinkin niiden korvaajiksi, ja ensimmäiset koneet saapuivat Rissalaan 1978.

Suomen ilmavoimien MiG-21 bis Rissalassa 1986. (Börje Hielm/Museovirasto)

Elokuussa 1978 neuvostohävittäjien vierailu herätti laajempaa kansainvälistäkin huomiota. Nyt vierailijoina olivat kääntyväsiipiset MiG-23 -hävittäjät, joita ei ollut vielä länsimaissa nähty, vaikka ne olivat olleet käytössä jo vuosia.

Noin 2500 km/h nopeuteen yltävä kone oli ja on yhä maailman nopein yksimoottorinen hävittäjä. Jos Top Gun -elokuva olisi tehty Neuvostoliitossa, siinä olisi luultavasti lennetty juuri MiG-23 -koneilla. Neuvostoliittolaisten ihmekoneiden vierailua saapui seuraamaan Rissalaan peräti 25 000 katsojaa, jotkut heistä ulkomailta asti.

Koneiden vierailusta oli sovittu alustavasti jo saman vuoden tammikuussa. Vierailu piti julkistaa yhtä aikaa Helsingissä ja Moskovassa vain pari viikkoa ennen sen toteutumista, mutta tieto pääsi vuotamaan etukäteen Helsingin Sanomiin.

Huonossa säässä venäläisten lento-ohjelma typistyi jälleen yhden MiG-23 -hävittäjän lentoon. Helsingin Sanomien kuvauksen mukaan lentäjä, everstiluutnantti Jevgeni Beljakovin ohjaama kone ampaisi noin 800 metrin nousukiihdytyksen jälkeen suoraan pilviselle taivaalle.

Beljakov käänsi koneensa selälleen, teki silmukan, painoi ohjaamon napista koneen siivet keskiasentoon ja jylisti nousukierteeseen ja tiukkaan vasempaan kaartoon. Esitys kesti noin kahdeksan ja puoli minuuttia, jonka jälkeen Beljakov laskeutui jarruvarjon avustuksella.

Toimittaja Pentti Sainio totesi Helsingin Sanomissa näytöksen jälkeen, että lento-osasto ei tullut Rissalaan tukeakseen vetonaulana paikallisten järjestäjien lentonäytöksen taloutta.

– Neuvostoliittolaiset toivat koneen täysin harkitusti kansainvälisten asiantuntijoiden arvioitavaksi. Lentonäytös oli vain hyvä kulissi, pakollinen tykötarve MiG-23:n ominaisuuksien esittelyssä, Sainio kirjoitti.

MiG-23 esittäytyi Rissalassa 1978 länsiyleisölle ensimmäistä kertaa.

Kaupoista Suomen kanssa ei tällä kertaa ollut kysymys, sillä ensimmäiset uudet MiG-21 bis -tyypin koneet olivat jo samana vuonna tulossa Karjalan lennostoon.

Neuvostoliitto tuputti kyllä MiG-23:a Suomellekin, ja vuonna 1975 Neuvostoliittoon lähti asiantuntijaryhmä tutustumaan tarjolla olleisiin MiG-23, Su-20 ja MiG-21 bis -koneisiin. Ilmavoimat piti 23-tyyppiä kuitenkin liian kalliina ja huollollisesti liian raskaana Suomen käyttöön.

Epäilemättä MiG 23-hankinta olisi tehnyt Suomen ilmavoimat myös entistä riippuvaisemmaksi Neuvostoliiton sotilasteknisestä tuesta, mikä oli varmasti itänaapurin intresseissäkin.

Ajan henki oli muutenkin vuoden 1978 vierailulla vahvasti läsnä. HS:n mukaan ”neuvostoliittolaiset upseerit puhuivat Rissalan vierailun aikana julkisuudessa useaan kertaan hiottua julkilausumakieltä, jossa toisteltiin samat asiat samoista papereista eri tilanteissa”.

Ystävyysvierailun aikana Suomen ilmavoimien komentaja, kenraalimajuri Rauno Meriö lahjoitti neuvostolentäjille ystävyyslahjana puukon ja lokakuun vallankumoukseen osallistunut 83-vuotias eläkeläinen Herman Gustafsson Suomi-Neuvostolitto-seuran paikallisen piirijärjestön viirin.

Gustafsson pääsi myös tapaamaan neuvosto-omisteisen öljy-yhtiö Teboilin yksityiskoneella paikalle saapunutta suurlähettiläs Stepanovia, ja sai tältä kutsun Tehtaankadulle.

MiG-23:t vierailivat Rissalassa myös elokuussa 1982. Jo ikääntyvään konetyyppiin ei liittynyt enää samanlaista kylmän sodan mystiikkaa, ja lentonäytöstä vaivasi jälleen kerran huonohko sää. Katsojamäärä jäi vain 5000-8000:een, kun vuonna 1978 katsojia oli yli 20 000.

Lentonäytösyleisöä Rissalassa 1986. (Jaakko Julkunen/Museovirasto)

Heinäkuussa 1986 Rissala kokosi jälleen läntisen maailman sotilasasiantuntijoiden huomion, kun kuusi lännessä ennen näkemätöntä uuden sukupolven kaksimoottorista MiG-29 -hävittäjää laskeutui vierailulle tukikohtaan.

Lännessä ei vielä tarkalleen tiedetty edes, miltä uusi hävittäjätyyppi näytti. Koneen muotoja oli lähinnä arvailtu heikkolaatuisista satelliittikuvista. Salaisuutta varjeltiin loppuun asti.

Helsingin Sanomien mukaan ”vierailun molempien osapuolten bysanttis-mystisiä salailuperinteitä noudattaen uudet superkoneet rullattiin heti laskun jälkeen Rissalan lentoaseman sotilaspuolelle uteliaiden katseiden ja kameroiden objektiivien ulottumattomiin”.

Vierailun mielenkiintoa lisäsi suomalaisittain se, että MiG-29:ää ennakoitiin jo tuolloin vahvasti Karjalan lennoston tulevaksi hävittäjäksi MiG-21 bis -kalustoa korvattaessa. Katsojia saapuikin paikalle lähes 20 000. Autojono ulottui ennen illan näytöksen alkua kilometrien päähän Kallansilloille ja moottoritielle.

MiG-29 Alaskan yläpuolella 1989. (SSgt. Kevin L. Bishop, USAF/Wikimedia Commons)

Neuvostoesityksen aloitti soolokone majuri Vladimir Chilinin ohjaamana. Tällä kertaa nähtiin myös eversti Vasili Jashkinin johtama neljän MiGin osastoesitys. Ryhmä teki lentoonlähdön ja siitä suoraan silmukan tiukassa osastossa. HS:n mukaan temppua ei lännessä suurilta taistelukoneilta ollut julkisuudessa nähty.

MiG-29:t vierailivat Rissalassa toistamiseen elokuussa 1989. Tällä kertaa otsikoihin nousi pieni haaveri, kun yhden MiGin laskuvarjo irtosi laskussa. Kone pysähtyi vasta kiitoradan päässä olleeseen turvaverkkoon.

Puolustusministeriön kansliapäällikkö Aimo Pajunen vakuutti tiedotusvälineille, että MiG-29 pysyy yhä vahvana ehdokkaana Suomen valmistelemissa hävittäjäkaupoissa, eikä jarruvarjon irtoaminen heikennä sen mahdollisuuksia.

Ja vahvoilla kone kisassa olikin, aikansa. Kun Itä-Euroopan mullistukset ja kylmän sodan päättyminen avasivat kuitenkin tilaisuuden luopua vanhasta tasapainoilusta itä- ja länsikaluston välillä, siihen myös tartuttiin.

Valintakriteerit säädettiin sellaisiksi, että monin tavoin muutenkin Suomelle epäkelpo MiG-29 karsiutui ulos, ja neuvostohankintojen aikakausi Suomen ilmavoimissa päättyi yhdysvaltalaisten F-18 Hornet -hävittäjien ostoon 1992.

Samalla vaihtui myös laivuevierailujen ilmansuunta. Karjalan lennoston osalta historia teki eräänlaisen täyskäännöksen keväällä 2016, kun Rissalaan laskeutuivat vierailulle Oregonin kansalliskaartin F-15 Eagle -hävittäjät.

Rissalan lentoasema 1971. (Sky-Foto Möller/Museovirasto)

Lue myös

Ostatko käytetyn auton? Huomio nämä

Kesällä käytettyjen autojen kauppa käy kuumana. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja ja diplomi-insinööri Pasi Karjalainen...
30.7.2026 23:08

Missä päin maailmaa sataa eniten? – Hurjimmat ennätykset ovat kuin kaataisi päälle olympia-altaan

Maailman sateisimmista paikoista on erilaisia tulkintoja, sillä keskisademäärät ja yksittäisten vuorokausien tai ajanjaksojen...
30.7.2026 23:00

Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus

Vuodesta 1899 alkaen Suomessa oli kuohunut. Venäjän keisarin alaisuuteen kuuluneessa autonomisessa eli itsehallinnollisessa...
30.7.2026 22:15

Aihetunnisteet

Historia ilmavoimat Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Toimiiko lihavuuslääke, vaikka näläntunne palaa? Tutkimus antoi yllättävän tuloksen
Uutiset | 28.7.2026 22:44
Sitkeä huhu prinsessa Victoriasta eli Suomessa pitkään – Sitten Ruotsin hovi teki siitä lopun
Uutiset | 29.7.2026 21:31
Yksi raaka-aine valloitti suomalaisten lautaset – ”Iso ruokatrendi”
Uutiset | 29.7.2026 22:17
PS:n Antikainen: Garden-rahat tarvitaan vankilapaikkoihin
Uutiset | 30.7.2026 10:34
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidl täräytti muutoksen – Näin asiakkaat reagoivat ”pysyvästi”
Uutiset | 28.7.2026 21:46
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04

Uusimmat

Ostatko käytetyn auton? Huomio nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Missä päin maailmaa sataa eniten? – Hurjimmat ennätykset ovat kuin kaataisi päälle olympia-altaan
Uutiset | 30.7.2026 23:00
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Vaeltajan kauhunhetket: Sauva lävisti ylävartalon – Käveli vielä kuusi tuntia päästäkseen lääkäriin
Uutiset | 30.7.2026 21:44
Tämä voi viedä kesällä jopa koiran hengen
Uutiset | 30.7.2026 21:31
Nyt tuli tuju päätös: Uefa aikoo boikotoida jalkapallon MM-kisoja – Sekä miesten että naisten
Uutiset | 30.7.2026 18:36
Suomesta löytyi afrikkalaista sikaruttoa – ensimmäistä kertaa
Uutiset | 30.7.2026 17:53
Poliisi epäilee: Koulunkäynninohjaaja salakuvasi satoja tyttöjä pukuhuoneessa
Uutiset | 30.7.2026 16:36
Ukkosta, rakeita ja trombeja – Sitä kaikkea saattaa olla luvassa lähipäivinä
Uutiset | 30.7.2026 16:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ostatko käytetyn auton? Huomio nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Missä päin maailmaa sataa eniten? – Hurjimmat ennätykset ovat kuin kaataisi päälle olympia-altaan
Uutiset | 30.7.2026 23:00
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39
Lukijalta: Korjataan soten rahoituslaki
Mielipide | 30.7.2026 17:56
Lukijalta: Kun lapselta katoaa vapaus, katoavat myös tärkeät taidot
Mielipide | 30.7.2026 17:37
Lukijalta: Toimeliaisuus ja luottamus kantavat – Inhimillinen yhteiskunta rakennetaan arjessa
Mielipide | 28.7.2026 12:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste