Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Aluevaalit
Lapin piirin puheenjohtajan Petteri Salmijärven mukaan aluevaalien tuloksen ratkaisi niin Lapissa kuin muuallakin asiaosaamisen korostuminen populististen heittojen sijaan. (Kuva: Petra Pöyliö)

Pohjoisen vaalikentillä puhalsi keskustapuhuri – "Populismi jäi nyt arjen peruspalvelujen jalkoihin"

Risto Luodonpää 24.1.2022 16:25, muokattu 24.1.2022 16:46
a– a+
Aluevaalit

Valtakunnan pohjoisimpia hyvinvointialueita rakennetaan jatkossa vahvasti keskustalaisessa komennossa.

Aluevaalien lopullinen tulos Lapissa (34,7 prosenttia äänistä, 21 paikkaa) oli puolueen kannalta parempi kuin mitä ennakkoasetelmien perusteella saattoi odottaa, myhäilee keskustan Lapin piirin puheenjohtaja Petteri Salmijärvi.

– Etukäteen laskeskelin, että 19-20 paikkaa olisi hyvä tulos. Välillä näytti, että tulossa olisi jopa 23 paikkaa. Mutta 21 paikkaan pitää olla todella tyytyväinen, Salmijärvi toteaa.

Puheenjohtaja joutui koronatartunnan takia seuraamaan kampanjan loppuvaihetta eristyksessä ja etänä, mutta puhelin kävi sitäkin kuumempana.

Salmijärven mielestä aluevaalien tuloksen ratkaisi Lapissakin asiaosaamisen korostuminen.

– Olen miettinyt jo pitkään, että kuinka pitkälle populismi oikein kantaa. Mutta näissä vaaleissa maahanmuutto ja bensajutut jäivät arjen peruspalvelujen jalkoihin, yli 500 ääntä kerännyt sallalainen Salmijärvi muistuttaa.

Perussuomalaiset menetti Lapissakin tuntuvasti asemiaan. Puolueiden ulkopuolinen Sitoutumattomien yhteislista puolestaan sai läpi kolme edustajaa.

– Protestiäänet taisivat nyt keskittyä enemmän sille suunnalle, Salmijärvi pohtii.

Keskusta pystyi nimekkäällä kärjellä ja kattavilla listoillaan keräämään sopivan otoksen sote-alan asiantuntemusta tulevaan aluevaltuustoon.

Neljä Lapin kuntaa (Enontekiö, Muonio, Pelkosenniemi ja Posio) jäivät ilman omaa edustajaansa.

Petteri Salmijärven mukaan näiden kuntien edustus pitää ottaa jotenkin huomioon laadittaessa uuden organisaation hallintosääntöä.

– Posiolla vaalit menivät muuten hyvin, mutta äänet jakautuivat keskustassakin monen ehdokkaan kesken, hän harmittelee.

Yksityiseen puoleen panostanut Posio on ollut Salmijärven mukaan edelläkävijä erityisesti ennaltaehkäisevän terveydenhuollon saralla.

– Huoltosuhde muuttuu Lapissa koko ajan huonompaan suuntaan. Sekin on täällä  jo haaste, että palvelut saadaan pidettyä entisellä tasolla. Perusterveydenhuolto ja ennaltaehkäisevyys ovat ne asiat, mitä kautta säästöjä pystytään jatkossa saamaan, hän painottaa.

Keski-Pohjanmaalla keskustan kannatus pysytteli vaali-iltana pitkään 40 prosentin paremmalla puolella. Lopullinen 38,0 prosentin lukema on kuitenkin selkeää eteenpäinmenoa esimerkiksi viime kesän kuntavaaleihin verrattuna.

– Viimeisen puolentoista viikon aikana on ollut semmoinen positiivinen tutina, että hyvin tässä käy. Siitä huolimatta tulos on odotuksiin nähden aavistuksen yläkanttiin, iloitsee piirin puheenjohtaja Timo Pärkkä.

Pärkkä on tyytyväinen sekä ehdokasasettelun että kampanjoinnin onnistumiseen. Keskustan plusmerkit edellisiin kuntavaaleihin ja eduskuntavaaleihin verrattuna ovat juuri samaa luokkaa mitä perussuomalaiset tulivat nyt alaspäin.

– Vaalikampanjaa päästiin käymään asiapitoisella linjalla. Ihmiset ovat olleet kiinnostuneita palvelujen järjestämisestä ja yleispolitiikka pysyi keskustelun ulkopuolella.

– Meille oli sekin eduksi, että kampanjointia pystyttiin käymään ulkotiloissa lähes suunnitelmien mukaan. Yli 50:n mennyt äänestysprosentti oli myös positiivinen asia, halsualainen Pärkkä huomauttaa.

Keski-Pohjanmaan uudella hyvinvointialueella on edustus kaikista kahdeksasta kunnasta.

Sotemallia on päästy harjoittelemaan jo viitisen vuotta toiminnassa olleen Soite-kuntayhtymän siipien alla.

– Nyt on kyse siitä, miten 15 vuoden aikana kertynyt erikoissairaanhoidon kustannusten nousu saadaan pysäytettyä. Soitessa kehitetty ketterän tuottamisen rakenne pitää on nyt siirrettävä uuden hyvinvointialueen käyttöön, Pärkkä visioi tulevaa.

Kainuun piirissä yleinen äänestysaktiivisuus ei ollut kehuttava (45,5 prosenttia), mutta keskustan asialinja sai äänestäjät parhaiten liikkeelle.

Piirin tuore puheenjohtaja Sakari Seppänen ei peitellyt tyytyväisyyttään odotettua parempaan vaalitulokseen.

– Onhan se huomattavasti mukavampi käydä läpi hyvin menneitä vaaleja, hän naurahtaa.

Keskustan hyvän ehdokasasettelun ja vaalituloksen myötä myös Kainuu voi ylpeillä alueellisen demokratian toteutumisella. Pienimmistäkin kunnista saatiin äänestettyä vähintään yksi edustaja läpi uuteen aluevaltuustoon.

– Erityisesti Ylä-Kainuussa oltiin huolissaan palvelujen säilymisestä uudessa organisaatiossa ja luotettiin keskustan lupaamaan viestiin, Sotkamosta kotoisin oleva Seppänen muistuttaa.

Kainuussa on sovellettu maakunnallista sotemallia jo vuodesta 2005 lähtien. Mallin päivittäminen nykyaikaan vaatii kuitenkin tuoreita ajatuksia.

Korpimaakunnalla on Sakari Seppäsen mukaan uskoa ja toivoa paremmasta. Aluevaaleissa tunnusomaista oli nimittäin uusien sote-alan toimijoiden ja myös nuorten nimien esiinmarssi.

– Kuhmossa ensihoitaja Heikki Huotari keräsi jopa enemmän ääniä kuin kansanedustaja Tuomas Kettunen. Hyrynsalmella Johanna Sorri oli ylivoimainen ääniharava ja Suomussalmen nuori kunnanvaltuuston puheenjohtaja Milla Veteläinen sai näissäkin vaaleissa hienon äänimäärän, keskustan piiripomo luettelee.

Lue myös

Piiripomot haltioissaan: Keskustan menestys oli kovan vaalityön ja alueellisen demokratian riemuvoitto

Keskustan hieno tulos aluevaaleissa oli riemuvoitto myös alueelliselle demokratialle. Puolue menestyi omilla vahvoilla alueillaan...
24.1.2022 0:58

Aihetunnisteet

Aluevaalit Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
”Nyt rotia tähän hommaan” – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi
Uutiset | 20.9.2026 12:01
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
”Nyt rotia tähän hommaan” – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi
Uutiset | 20.9.2026 12:01
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste