Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kokoomus

IL: Kokoomuksen Keto-Huovinen erotetaan eduskuntaryhmästä neljäksi viikoksi

10.6.2026 19:27
Lue lisää 
Kansainvälinen oikeus
Israelin puolustusministeri Yoav Gallant maan parlamentissa Jerusalemissa maanantaina. (Kuva: Oren Ben Hakoon / AFP / Lehtikuva)

Asiantuntijat: Israelin johdon pidätysmääräyksillä olisi suuri symbolinen merkitys – "Todella kiusallinen paikka"

Suomenmaa – STT / Maiju Ylipiessa 23.5.2024 9:10, muokattu 23.5.2024 9:13
a– a+
Kansainvälinen oikeus

Israelilta ja sen liittolaisilta on kuultu tuohtuneita reaktioita sen jälkeen, kun Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) syyttäjä ilmoitti maanantaina vaativansa pidätysmääräystä Israelin pääministerille Benjamin Netanjahulle ja puolustusministeri Yoav Gallantille sekä kolmelle äärijärjestö Hamasin johtohahmolle.

Se, että Israelin poliittisen johdon jäsenille on haettu pidätysmääräyksiä, on merkittävää mutta ei yllättävää, sanoo akateemikko, Helsingin yliopiston kansainvälisen oikeuden emeritusprofessori Martti Koskenniemi.

– Olisi ollut vaikea kuvitella, että syyttäjäviranomainen ei olisi tehnyt tällaista päätöstä. Kyseessä on oikeudellinen harkinta, ei poliittinen tarkoituksenmukaisuuspäätös, Koskenniemi sanoo.

ICC:n syyttäjän Karim Khanin mukaan on perusteita uskoa, että sekä Israelin pääministeri ja ulkoministeri että Hamas-johtajat ovat syyllistyneet sotarikoksiin ja rikoksiin ihmisyyttä vastaan. Hamasin hyökkäyksestä lokakuussa käynnistynyt Gazan sota jatkuu jo kahdeksatta kuukautta.

– Sodassa on kuollut valtava määrä siviilejä verrattuna mihin tahansa muuhun 2000-luvun konfliktiin. Se, että syyttäjäviranomainen olisi säilynyt passiivisena tällaisessa asiassa, olisi ollut täydellisesti niiden pyrkimysten vastaista, joihin kansainvälisen rikostuomioistuimen perustaminen perustui, Koskenniemi sanoo.

Merkittävänä ja odotettuna pidätysmääräyshakemusta pitää myös Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Timo R. Stewart. Kansainvälinen rikostuomioistuin yrittää hänen mukaansa näin puuttua siihen, miten Hamas ja Israelin ovat sen mielestä jättäneet noudattamatta sodan lakeja.

Pidätysmääräyksen antamisesta päättää tuomaripaneeli. Koskenniemi arvioi, että päätös voitaisiin saada muutaman viikon kuluessa.

Sekä Stewart että Koskenniemi pitävät varsin varmana, että pidätysmääräys annetaan.

– En näe, mikä olisi sellainen perusteluihin tuleva uusi näkökohta, joka antaisi tuomaripaneelille aihetta päättää muulla tavoin kuin mitä syyttäjä esittää, Koskenniemi sanoo.

Pidätysmääräyksillä olisi asiantuntijoiden mukaan suuri symbolinen merkitys.

Stewart sanoo, että osaltaan pidätysmääräykset voisivat syventää Israelin kansainvälistä eristystä.

– Nämä ovat hyvin tarkkaan harkittuja ja painavia syytteitä. Totta kai se vaikuttaa syytettyjen asemaan, siihen, miten heidät nähdään ja miten Israelin Gazassa käymä sota nähdään laajemmin.

Konkreettisesti pidätysmääräyksistä seuraisi rajoitteita niiden alaisten ihmisten liikkumiseen ICC:n jäsenmaissa, joihin kuuluvat muun muassa kaikki EU-maat.

Koskenniemi sanoo, että pidätysuhan vuoksi henkilöt eivät siis voisi liikkua maailmalla suorittamassa niitä diplomaattisia tai poliittisia tehtäviä, joita he muuten suorittaisivat.

Stewart huomauttaa, että aina pidätysmääräysten uhka ei toteudu.

– On esimerkkejä, joissa joku pidätysmääräyksen saanut henkilö on käynyt maassa, joka on ICC:n sopimusosapuoli, mutta häntä ei ole syystä tai toisesta pidätetty.

ICC:n sopimusosapuoliin ei kuulu esimerkiksi Yhdysvallat, joten Netanjahu ja Gallant pystyisivät edelleen matkustamaan tärkeään liittolaismaahansa entiseen tapaan.

Epäily Israelin poliittisen johdon syyllistymisestä sotarikoksiin ja rikoksiin ihmisyyttä vastaan saattaa Stewartin mukaan vaikuttaa myös valtioihin, jotka myyvät Israelille aseita.

– Maat joutuvat ottamaan huomioon, että ne eivät tule syyllistyneiksi avunantoon sotarikoksiin tai rikoksiin ihmisyyttä vastaan.

Stewart arvioi, että pidätysmääräyksillä tuskin olisi vaikutusta Hamasin toimintakykyyn. Kansainvälisen yhteisön silmissä se on laajalti jo valmiiksi epälegitiimi terroristijärjestö, johon kohdistuu paljon rajoitteita.

Tutkija ei usko, että ICC:n toimilla on vaikutusta myöskään konfliktin etenemiseen.

– Netanjahu sanoi heti tuoreeltaan, että tämä ei vaikuta Israelin sodankäyntiin millään tavalla. Vaikea nähdä, miten se vaikuttaisi myöskään Hamasin toimintaan.

Mahdollisuudet saada Netanjahu ja Gallant Haagiin tuomioistuimen eteen eivät Stewartin mukaan ole kovin korkeat. Hamasin Gazan-johtajan Yahya Sinwarin ja aseellisen siiven johtajan Mohammed Deifin kohdalla hän pitää kyseenalaisena, selviävätkö he konfliktista ylipäätään hengissä.

Todennäköisimmin oikeuden eteen voisi Stewartin mukaan joutua Hamasin poliittinen johtaja Ismail Haniyya, mutta kovin todennäköiseltä sekään ei tällä hetkellä näytä. Haniyya oleskelee Qatarissa ja Turkissa, jotka eivät kumpikaan ole ICC:n sopimusosapuolia.

Kansainväliset reaktiot pidätysmääräysvaatimukseen ovat vaihdelleet.

Tukensa ICC:lle ja sen riippumattomuudelle ovat ilmoittaneet esimerkiksi Belgia, Ranska ja Espanja. Israelin vakaa tukija Yhdysvallat sekä Tshekki ja Unkari ovat tyrmänneet toimen.

Stewartin mukaan reaktiot ovat pitkälti noudatelleet sitä, miten läheisesti valtiot ovat tukeneet Israelin toimia Gazassa. Esimerkiksi Yhdysvallat on tukenut sotaa sekä suoraan rahoittamalla että poliittisesti, vaikka se onkin yrittänyt myös suitsia Israelin toimia Gazassa.

– Heille tämä on todella kiusallinen paikka. Kiusalliseksi sen tekee se tuki, mitä ICC sai Yhdysvalloilta asettaessaan (Venäjän presidentin) Vladimir Putinin syytteeseen Ukrainan sodasta.

Muun muassa Saksa ja Yhdysvallat ovat kritisoineet sitä, että pidätysmääräysten samanaikaisuus loisi mielikuvan Israelin ja Hamasin samanarvoisuudesta. Stewart ei kuitenkaan näe, että osapuolet rinnastettaisiin toisiinsa, sillä niitä koskevat eri syytekohdat, joita on perusteltu erilaisin argumentein.

– Jos näyttää ilmeiseltä, että syyt syytteiden nostamiseen löytyvät, silloin ne pitää nostaa, Stewart sanoo.

Koskenniemi painottaa, että kansainvälinen rikostuomioistuin toimii oikeudellisin periaattein ja harjoittaa oikeudellista harkintaa, kun taas ulkoministerit ja valtionpäämiehet ovat poliittisia toimijoita, joilla on omat poliittiset intressinsä.

Mahdolliset poliittisten toimijoiden reaktiot eivät kuitenkaan vaikuta tuomioistuimen oikeudelliseen harkintaan.

Koskenniemi peräänkuuluttaa myös Suomelta tukea ICC:lle. Hän muistuttaa, että Suomi oli 1990-luvulla erittäin aktiivinen kansainvälisen rikostuomioistuimen tukija ja on myös 2000-luvulla tukenut sitä diplomaattisesti, taloudellisesti ja poliittisesti.

– Siksi on tavattoman tärkeää, että Suomen poliittinen johto tässäkin tapauksessa antaa rikostuomioistuimelle tukensa, hän sanoo.

Koskenniemi lisää, että valtioneuvosto ei perinteisesti ole Suomessa puuttunut tuomioistuinten toimintaan.

Suomen poliittiselta johdolta ei ole kuultu erillistä ulostuloa asiasta, mutta ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) sanoi Ylelle, että Suomi noudattaa ICC:n linjaa ja tukee sen riippumatonta työtä.

Samaan aikaan kun rikostuomioistuimelta odotetaan päätöstä pidätysmääräyksistä, Kansainvälisessä tuomioistuimessa (ICJ) on käsittelyssä kanne, jonka Etelä-Afrikka on nostanut Israelia vastaan kansanmurhasta. On arvioitu, että tuomioistuimelta vie vuosia muodostaa näkemys siitä, syyllistyykö Israel Gazassa kansanmurhaan.

ICC ja ICJ ovat itsenäisiä elimiä, ja niiden prosesseissa on kysymys eri rikoksista. Koskenniemi arvioi, että tuomioistuimet voivat kuitenkin ottaa toisensa näkökohdat jollain tavalla huomioon.

– Kumpikaan ei kuitenkaan ole alisteinen toiselle muodollisesti, hän sanoo.

Lue myös

Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski

Suomalaisten juhannusperinteet ovat kokemassa selvän murroksen, ja se näkyy suoraan kauppojen juomaosastoilla. S-ryhmän...
10.6.2026 22:30

Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii

Käveleminen tuntuu useimmille meistä täysin automaattiselta, mutta jokaisen askeleen taustalla on lihasten, jänteiden...
10.6.2026 22:02

IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – "Tätä ei aina hiffata"

Entistä useampi suomalaisille tuttu matkakohde on muuttunut sellaiseksi, että sieltä voi saada mukaansa...
10.6.2026 22:01

Aihetunnisteet

Gazan sota hamas Israel kansainvälinen oikeus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Kela laski: Lapsilisän ostovoima romahti
Uutiset | 9.6.2026 6:00
Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”
Uutiset | 9.6.2026 13:58
Nyt sekin on selvitetty: Täältä saa Suomen parhaat burgerit
Uutiset | 9.6.2026 21:01
Karhukiista repesi – keskusta väläyttää jo epäluottamusta Essayahille
Uutiset | 8.6.2026 17:48
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski
Uutiset | 10.6.2026 22:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Väitös: Onnettomuusanalyysit keskittyvät liikaa ihmisten tekemiin virheisiin
Uutiset | 10.6.2026 21:46
Yle: Sairaaloissa ei tunnisteta tappavaa ilmiötä – ”Koskettavat myös Suomea”
Uutiset | 10.6.2026 21:31
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Ukraina ja Lähi-idän maita mukaan G7-maiden huippukokoukseen
Uutiset | 10.6.2026 20:54
IL: Kokoomuksen Keto-Huovinen erotetaan eduskuntaryhmästä neljäksi viikoksi
Uutiset | 10.6.2026 19:27
Keskustan Lohi kyllästyi hallituksen retoriseen temppuiluun: ”Hallituksen pitää olla looginen eikä opposition”
Uutiset | 10.6.2026 17:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski
Uutiset | 10.6.2026 22:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste