Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa

15.7.2026 21:50
Lue lisää 
Kesätapahtumat
Heinäkuun toisena viikonloppuna järjestettävien Weteraanikonepäivien nostalginen tunnelma ja tuttujen tapaaminen itsessään ovat monelle syy tulla tapahtumaan. (Kuva: Maija Pylväs)

Nostalgiaelämys vailla vertaa – Oulaisten Weteraanikonepäivät on malliesimerkki talkootyön voimasta

Maija Lehtovirta 25.6.2022 10:00, muokattu 23.6.2022 15:01
a– a+
Kesätapahtumat

Alussa oli maamoottorit, 1 500 kävijää ja miesvoittoinen yleisö.

Nykyään kolmipäiväiset, heinäkuun toisena viikonloppuna järjestettävät Weteraanikonepäivät on koko perheen perinnetapahtuma, joka vetää kesäisin noin 20 000 kävijää ympäri Suomen ja rajojen ulkopuoleltakin Pohjois-Pohjanmaalle Oulaisiin. 

Wanhan Woiman puheenjohtaja Jouni Aitto-oja kuvaakin kasvua yhdistyksen historiikin nimen mukaisesti merkilliseksi menestystarinaksi. 

– Pienestä tämä on lähtenyt liikkeelle. 90-luvun alussa muutama kylänmies oli hommannut itselleen maamoottorin ja puksutteli niitä omalla pihallaan. Heille oli sanottu, että näyttäisittekö niitä keskustassa muillekin. Siellä joku oli sitten lohkaissut, että ettekö te voisi pitää jotkut esittelypäivät tällaisille koneille, 10 vuotta puheenjohtajana toiminut Aitto-oja tiivistää tapahtuman synnyn. 

Perustettiin yhdistys nimeltään Wanha Woima ja ensimmäiset, hyvin pienimuotoiset Weteraanikonepäivät järjestettiin vuonna 1993. Pikkuhiljaa tapahtuma laajeni, ja pari vuotta myöhemmin Oulaisten Törmäperällä sijaitsevalle tapahtuma-alueelle rakennettiin ensimmäinen esittelyhalli.

Weteraanimoottorikerho Wanha Woiman sihteeri Tuula Aitto-oja ja puheenjohtaja Jouni Aitto-oja. Kuva: Maija Lehtovirta

Suurin muutos lienee tapahtunut yhdistyksen pitkäaikaisen sihteerin, Tuula Aitto-ojan mukaan vuoden 2005 kieppeillä, kun tapahtuma alkoi toden teolla monipuolistua.

Koneiden lisäksi tuli kaikenlaista muutakin: erilaisia käsitöitä ja vaatteita, vanha kauppa tavaroineen, paikallishistoriaa. Autokenttä kasvoi ja työnäytökset monipuolistuivat. Tarvittiin lisää näyttelytiloja. 

– Kävijämäärään on varmasti vaikuttanut 2010-luvulla yleinen kiinnostus omiin juuriin, perinteisiin ja esimerkiksi vintage-ilmiö, Aitto-oja sanoo. 

Aitto-ojat huomauttavat, että tapahtuma ei ole museo, vaan paikan päällä pääsee ennen kaikkea kokemaan: vanhoja asioita ei tarvitse tirkistellä vain vitriinistä. 

– Tänne kun annetaan jokin laite, niin se koetetaan saada sellaiseen kuntoon, että sillä pystytään näyttämään, mitä sillä myös tehdään. 

Konepäivien vakio-ohjelmanumerot, kuten auto- ja traktoriparaatit sekä esimerkiksi vanhoilla mopedeilla toteutettava Piipsjärven ympäriajo vetävät väkeä sekä ajokkien ohjaimiin että yleisön joukkoon vuodesta toiseen. Keräilijöitä houkuttelee puolestaan vuosi vuodelta laajentunut rompetori.

Keräilijöitä houkuttelee puolestaan vuosi vuodelta laajentunut rompetori. Arkistokuva: Maija Pylväs

Jouni Aitto-ojan mukaan Weteraanikonepäivät on Suomen suurin perinnetapahtuma – joidenkin arvioiden mukaan koko Pohjoismaiden suurin. Kävijämäärä on vakiintunut viime vuosina noin 20 000:een. 

– Kävijämäärä nousi aika äkkiä siitä 1500:sta 10 000:een. Edellisen puheenjohtajan, Keijo Pylvään, aikana kävijämäärä tuplaantui, Aitto-oja kertoo. 

Enää tapahtuma ei järjesty pienellä porukalla. 

– Talkootyö on kaiken pohja ja perusta, Tuula Aitto-oja aloittaa. 

Samalla kun tapahtuma on monipuolistunut, myös talkoolaisten määrä on kasvanut. Moottoreita käynnistelevien miesten rinnalle on tullut naisvoima, joka kokoaa erilaisia näyttelyitä sekä järjestää ohjelmaa mannekiininäytöksistä käsityönäytöksiin. Vapaaehtoisia tarvitaan niin lipunmyyntiin, kioskien ja kahviloiden ylläpitämiseen kuin yleisen järjestyksen ylläpitämiseen. 

Talkootyö perustuu myös siihen, että yhdistyksellä on aktiivijäsenten lisäksi pitkäaikaisia yhteistyökumppaneita, kuten paikallisia urheiluseuroja. Eri järjestöt ovat edelleen tervetulleita mukaan. 

– Oulaisten yksi vahvuus on se, että täällä on talkootyölle pitkät perinteet. Wanhan Woiman ympärivuotisessa toiminnassa talkoolaiset ovat enimmäkseen eläkeläisiä, mutta kesätapahtuman järjestelyihin tulevat myös perheet ja nuoremmat mukaan. 

Pitkäaikaisesti sitoutuneiden vapaaehtoisten määrä kuitenkin vähenee jatkuvasti. Sen vuoksi yhdistys palkkasi Tuula Aitto-ojan osa-aikaiseksi työntekijäksi keväällä 2020. Elokuussa hänen työtään jatkaa yhdistyskisälli Helinä Koskela.

Moottoreita käynnistelevien miesten rinnalle on tullut naisvoima, joka kokoaa erilaisia näyttelyitä sekä järjestää ohjelmaa mannekiininäytöksistä käsityönäytöksiin. Arkistokuva: Maija Pylväs

Aitto-ojat itse ovat olleet Wanhan Woiman toiminnassa mukana 2000-luvun alusta lähtien. Tuulalle historia oli lempiaihe jo kouluaikoina, ja sitä kautta kiinnostus on kasvanut museoihin ja kulttuuriperintöön. Wanhassa Woimassa hän pystyy luovasti miettimään, miten tuoda kulttuuriperintöä esille. 

Tapahtumien järjestämiseen hurahtanut Jouni puolestaan kertoo, että hyvä porukka ja uudet tuttavuudet innostavat jatkamaan. 

Monille Weteraanikonepäivien nostalginen tunnelma ja tuttujen tapaaminen itsessään ovat syy tulla käymään. Nähtävän painopiste on myös muuttunut ajan kuluessa. 

– Aluksi esillä oli enemmän maatalouden ja maatalouskoneiden historiaa, mutta nyt alkaa jo autoistakin olla sitä historiaa. 60–70-luvulla syntyneiden lapsuuteen eivät enää kuulu niinkään traktorit vaan enemmänkin autot ja mopot.

Tuula Aitto-ojan mukaan tapahtuman kehittyminen ja laajentuminen on toisaalta myös haaste. 

– Koko ajan pitäisi olla haistelemassa trendejä, seurata kulttuuriperintökeskustelua ja sitä, millaiset jutut nyt ovat pinnalla esimerkiksi kädentaidoissa. Vaikka tapahtumassa on tietyt, pysyvät elementit, joka vuosi on uusiakin asioita. 

Tämän vuoden, järjestyksessään 29. Weteraanikonepäivien teemana on kultainen 60-luku, joten erityisesti kone- ja autopuolella nähdään sen ajan kalustoa. 

– 60-luku on sellainen vuosikymmen, että se on tarpeeksi lähellä mutta tarpeeksi kaukana, Tuula Aitto-oja summaa. 

Monipuolistumisen myötä tapahtuman nimi alkaa olla vanhentunut: se ei enää kerro lähellekään kaikkea. 

– Nimen osalta ollaan keskusteltu monta kertaa, että pitäisikö se muuttaa. Kävijäpalautteiden perusteella monelle ensikertalaiselle ihmetys on ollut suuri, että mitä kaikkea täällä onkaan.

Konepäivien vakio-ohjelmanumerot, kuten auto- ja traktoriparaatit sekä esimerkiksi vanhoilla mopedeilla toteutettava Piipsjärven ympäriajo vetävät väkeä sekä ajokkien ohjaimiin että yleisön joukkoon vuodesta toiseen. Arkistokuva: Maija Pylväs

Waltakunnalliset Weteraanikonepäivät järjestetään Törmänhovin ja perinnekeskuksen alueilla Oulaisissa 8.–10.7.2022.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä kesäkuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Laukaan eilinen räjähdys aiheutui paineputken sahaamisesta

Laukaan eilinen räjähdys sai alkunsa paineputken sahaamisesta. Putken sisällä oli ilmeisesti jäämiä räjähtävästä...
16.7.2026 14:58

Tekoäly vauhdittaa syväväärennöksiä – taustalla voi olla monenlaisia motiiveja

Väärennetynkin alastonkuvan levittäminen on seksuaalisen väkivallan muoto, joka voi jättää uhriin syvät jäljet
16.7.2026 14:31

Sinilevähavaintojen määrä kasvoi viime viikosta – levätilanne ajankohtaan nähden tavanomaista rauhallisempi

Sinilevähavaintojen määrä kasvoi viime viikosta sekä Suomen sisävesillä että rannikkoalueilla. Tilanne on kuitenkin...
16.7.2026 14:02

Aihetunnisteet

kesätapahtumat konepäivät kulttuuri kulttuuriperinne oulainen perinnetapahtuma talkootyö vanhat koneet Wanha Woima Weteraanikonepäivät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Sotahistoria | Tykit jylisivät pahemmin kuin koskaan, mutta Ranska ei murtunut – britit saivat tilaisuuden toisaalla
Uutiset | 15.7.2026 22:15
PLL: Ruokailun jälkeinen huono olo voi kertoa liiallisen syömisen lisäksi stressistä tai ärtyvästä suolesta – tietyt oireet selvitettävä viipymättä
Uutiset | 14.7.2026 21:06
Ukraina kertoi uuden vaiheen alkaneen drooneilla käytävissä meritaisteluissa – sanoo iskeneensä 20 venäläisalukseen Mustallamerellä
Uutiset | 15.7.2026 13:55
Nyt se on todistettu: Kyläily on kuoleva tapa
Uutiset | 13.7.2026 21:10
Autoilusta joudutaan nyt säästämään jopa kohtalokkaasti
Uutiset | 15.7.2026 21:05
Panssarilaiva Ilmarisen tarina jatkuu
Uutiset | 14.7.2026 20:30
Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa
Uutiset | 15.7.2026 21:50
Duodecim: Tutkijat havaitsivat, ettei laihduttaminen auta aina sydämen terveydessä
Uutiset | 13.7.2026 21:45
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Uusimmat

Laukaan eilinen räjähdys aiheutui paineputken sahaamisesta
Uutiset | 16.7.2026 14:58
Tekoäly vauhdittaa syväväärennöksiä – taustalla voi olla monenlaisia motiiveja
Uutiset | 16.7.2026 14:31
Sinilevähavaintojen määrä kasvoi viime viikosta – levätilanne ajankohtaan nähden tavanomaista rauhallisempi
Uutiset | 16.7.2026 14:02
Pääministeri Orpo pyysi Halla-ahoa kutsumaan eduskunnan koolle – hallitukselta tiedonanto Garden -sotkusta ensi tiistaina
Uutiset | 16.7.2026 13:57
Ukrainan uudeksi pääministeriksi valittiin energiajohtaja
Uutiset | 16.7.2026 12:59
EU-komissio hyväksyy X:n korjaavat toimenpiteet rikkomusten lopettamiseksi
Uutiset | 16.7.2026 12:54
Oppositio jätti virallisen kirjelmän eduskunnan koolle kutsumiseksi
Uutiset | 16.7.2026 11:22
Opiskelijakaupungeista kalleimmat vuokrayksiöt Helsingissä – hinnat nousivat eniten Vaasassa
Uutiset | 16.7.2026 11:12
Keskustan varapuheenjohtaja Siponen: Garden-tiedonantoon kaikki syyt
Uutiset | 16.7.2026 10:53
Sää jatkuu lämpimänä ja aurinkoisena lähes koko maassa
Uutiset | 16.7.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Laukaan eilinen räjähdys aiheutui paineputken sahaamisesta
Uutiset | 16.7.2026 14:58
Tekoäly vauhdittaa syväväärennöksiä – taustalla voi olla monenlaisia motiiveja
Uutiset | 16.7.2026 14:31
Sinilevähavaintojen määrä kasvoi viime viikosta – levätilanne ajankohtaan nähden tavanomaista rauhallisempi
Uutiset | 16.7.2026 14:02
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Syövän hoito maksaa
Mielipide | 16.7.2026 15:54
Lukijalta: Kasvun veturista verojen veturiksi?
Mielipide | 16.7.2026 15:52
Lukijalta: Rakennammeko uutta, vaikka vanha on vajaakäytössä?
Mielipide | 16.7.2026 15:49
Lukijalta: Kuolinpesien byrokratiaa on kevennettävä
Mielipide | 13.7.2026 13:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste