Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Sateet vaihtuvat poutasäähän – Milloin poksahtaa helleraja?

28.7.2026 18:52
Lue lisää 
Henkilö
Lähellä tuotettu ruoka oli Jussi Vatasen lapsuudessa itsestäänselvyys. - Ei silloin kaikkia kasviksia kaupasta ostettu. Purkkimaitoakin join ensimmäistä kertaa suunnilleen koulussa, Vatanen muistelee. (Kuva: Sami Korkala)

Näyttelijä Jussi Vatanen joi ensimmäistä kertaa purkkimaitoa koulussa ja lainaa nyt kasvonsa maaseuturahoitushankkeelle – "Mukaan lähtemistä ei tarvinnut paljoa miettiä"

Sami Korkala 8.9.2018 9:06, muokattu 7.9.2018 7:52
a– a+
Henkilö

Jussi Vatanen oli hyvin tavallinen savolainen 1990-luvun nuori, lypsykarjatilan poika. Toinen jalka oli maailman turuilla, toinen kotitilan mullassa.

– Olin tietysti mukana kotitilan töissä. Jos ei muuten, niin pienen patistelun jälkeen. Kun muutin kotoa, osasin käyttää lypsykonetta ja tehdä lomittajan töitä. Traktoria olen ajanut pelloilla kymmenvuotiaasta lähtien, Vatanen muistelee.

Hänellä on edelleen kiintopiste Sonkajärvellä Sukevan kylällä, niin henkisesti kuin fyysisesti.

– Koen edelleen olevani yläsavolainen ja viihdyn täällä hyvin, hän kertoo.

Sonkajärveltä tullaan tuskin väkisin repimään nuoria parrasvaloihin, mutta Vatasesta kasvoi yksi Suomen eturivin näyttelijöistä.

Jostain syystä yläsavolaiselta 4 000 asukkaan paikkakunnalta on Vatasen ohella kotoisin kolme muutakin teatterikoulun käynyttä näyttelijää.

– Olen joskus sanonut, että Sonkajärvi on thalian luvattu maa, Vatanen naurahtaa.

Vatasen, Tuukka Huttusen ja Johanna Jauhiaisen lisäksi Sonkajärveltä ponnistaa myös Antti Holma.

– Ja yksi todella lahjakas nuorimies Sonkajärveltä opiskelee Tampereella näyttelijäntyön laitoksella, Vatanen tietää.

Kotiseutu on pysynyt tärkeänä paikkana. Juuret pysyvät kotikontujen maaperässä, sillä hän touhuaa sisarustensa kanssa sukupolvenvaihdosta Sukevan tilalla.

– Ei meistä varmaan kukaan sinne ole nyt asettumassa asumaan. Metsä- ja pelto-omaisuuden hoitamista siellä kuitenkin varmasti riittää, Vatanen kuvaa.

Sonkajärven kesätapahtumien vetonaulana Vatanen tuli miettineeksi, että voisi olla enemmänkin mukana projekteissa Savossa. Niiden ohessa kun tulee käytyä kotipuolessa ja nähtyä vanhoja kavereita.

Niinpä hän päätti antaa kasvonsa maaseuturahaston toimintaa Pohjois-Savossa esittelevälle Highway Savo -viestintähankkeelle.

– Mukaan lähtemistä ei tarvinnut paljoa miettiä, sillä tämä tuntuu luontevalta jatkumolta aiemmille jutuille.

Jussi Vatasessa on aimo annos savolaista maalaispoikaa. Niinpä hän on antanut kasvonsa Highway Savo -viestintähankkeelle. (Kuva: Sami Korkala)

Sukeva edustaa Vataselle tuttua ja turvallista, mutta urallaan hän haluaa edetä sopivasti kohti uutta ja tuntematonta.

– Jos tuntuu, että touhu alkaa mennä saman toistoksi, täytyy kääntyä 180 astetta ja nopeasti.

Rooli Kansallisteatterissa marraskuussa ensi-iltansa saavassa Kolmessa sisaressa on Vataselle kaikkea muuta kuin vanhan kertaamista.

– Se on hieno, vaikea ja mielenkiintoinen rooli. En ole aiemmin näytellyt Kansallisteatterissa enkä muutenkaan tehnyt draamateatteria vuosikymmeneen, Vatanen innostuu.

Anton Tsehovin klassikkonäytelmän ohjaa Paavo Westerberg ja näytökset jatkuvat pitkälle ensi vuoteen. Harjoitukset alkavat elokuussa.

Kaksi kertaa Suomen parhaana miesnäyttelijänä Kultaisella Venlalla palkittu Vatanen tunnetaan muun muassa elokuvarooleistaan Napapiirin sankareiden Jannena ja Tuntemattoman sotilaan Koskelana. Ansioluetteloon mahtuu lisäksi monenlaisia teatterirooleja ja Putous-hassuttelua.

Vatasen kulunut vuosi on ollut kiireinen, sillä Tuntemattoman sotilaan kuvausten jälkeen hän lensi konkreettisesti maailman ympäri Pallon ympäri -ohjelman kuvauksissa.

– Se oli rankka, mutta hieno rupeama. Tässä ammatissa kiehtoo juuri tuotantojen ja projektien erilaisuus.

Tositelevisio- ja tanssiohjelmiin Vatanen ei ole kuitenkaan lähtenyt kosiskeluista huolimatta.

– En vain ole kokenut niitä omaksi jutukseni.

Tottahan kokeneella näyttelijällä on mielessään hahmotelmia mielenkiintoisista projekteista, joissa voisi itse olla mukana.

– Markku Pölönen on ohjaajana luonut elokuvissaan kattavan kuvauksen suomalaisesta maaseudusta oman sukupolvensa silmin. Olen pyöritellyt ideaa oman sukupolveni maaseutukokemuksesta, Vatanen kertoo.

– En tiedä kannattiko tätä ideaa edes paljastaa, joku sen kuitenkin toteuttaa joskus, näyttelijä jatkaa.

Tuntematon sotilas on yksi suomalaisen itseymmärryksen kulmakivistä. Väinö Linnan sotaromaanin uusin filmatisointi oli myös Suomen kaikkien aikojen kallein elokuvatuotanto.

– Sen huomasi heti kuvausten alkaessa, että nyt tehdään massiivista elokuvaa. Kuvauspäiviäkin oli 80, kun suomalaisissa elokuvissa niitä on yleensä noin 30, Vatanen selventää.

Tuntemattoman sotilaan elokuvatulkinta on suomalaisille kuin uusi raamatunkäännös. Oli itsestään selvää, että elokuva katsottiin tarkan luupin läpi.

Vatanen kertoo, että sotamies Honkajokea näytellyt Juho Milonoff muistutti suunnilleen ennen jokaista ottoa ”että jätkät, tämä on sitten ikoninen kohtaus”.

– Siitä tuli jo vitsi elokuvan näyttelijäporukassa.

Vatanen katsoi elokuvan toisen kerran keväällä ja piti edelleen näkemästään. Ikonisuus ei sittenkään sitonut liikaa, sillä kuvallisessa kerronnassa ja draaman kaaren jännittämisessä elokuva onnistui löytämään omat uransa.

– Ei käynyt mielessäkään, että alkaisin vertailla sitä edellisiin filmatisointeihin. Positiivisessa mielessä sanottuna siinä välillä unohti mitä elokuvaa katsoo. Elokuvassa välittyy mielestäni hienosti sotilaan subjektiivinen kokemus sodasta, Vatanen arvioi.

Hän osasi odottaa Koskelan roolia saatuaan kutsun koekuvauksiin.

– Tiesin, että ikäiselleni ei ollut tarjolla kuin Rokan tai Koskelan rooli. Ja jos minua olisi kaavailtu keskeisimpään rooliin Rokaksi, olisin kuullut siitä ennakkoon. Hahmoista samaistuinkin eniten Koskelaan.

Kulttuurialaa maailmalla pöyhinyt #metoo -ahdistelukeskustelu nosti Tuntemattoman sotilaan ohjanneen Aku Louhimiehen työtavat tikun nokkaan.

Vatanen kertoo, että hänen kokemuksensa mukaan Louhimies on erittäin ammattitaitoinen ohjaaja.

– Minulla ei ole huonoa sanottavaa hänestä. Kaikilla ei selkeästi ole ollut yhtä hyviä kokemuksia ja on erittäin tärkeää, että asiat tuodaan esiin ja niistä puhutaan. Jos tuntuu, ettei viesti kuulu muuten, niin sitten julkisuuden kautta.

Vatanen on jo jättänyt vahvan puumerkin suomalaiseen taiteeseen. Hän tietää, että näyttelijät tuppaavat jäämään mieliin joko ensimmäisistä rooleistaan tai muuten vahvoista roolisuorituksista.

– Koskela on kai sitten seuraava riippakiveni, mutta en ole siitä huolissani, Vatanen virnistää.

Näyttelijää ei ole pelottanut, jääkö joku elokuvarooleista tai Putouksen sketsihahmoista varjostamaan häntä.

– Tällä alalla se seuraavakin rooli on pyrittävä aina tekemään mieleenpainuvalla tavalla.

Tällä alalla se seuraavakin rooli on pyrittävä aina tekemään mieleenpainuvalla tavalla.

Jussi Vatanen

Kuopion torilla on kaikki niin kuin ennenkin.

Kauppahallin katveessa loristelee Veljmies-patsas ja vaunusta myydään Hanna Partasen maineikkaita kalakukkoja.

Vatanen kiertelee käynnissä olevan Satoa Goes Wild -ruokafestivaalin kojuja. Festivaalin makuelämyksiä on saatu paikallisesta villiruuasta, kuten sirkoista ja hormista.

Villiruokatapahtuma oli vasta esimakua, sillä varsinainen tapahtuma oli elokuun lopussa. Rahoitusta saatiin ELY-keskuksen maaseuturahastosta. Vatanen on mukana, koska on lainannut kasvonsa viestintähankkeelle.

– Tätä on päästy tekemään aivan puhtaalta pöydältä, sillä tietääkseni aiemmin Suomessa ei ole rakennettu tunnettuutta maaseuturahastolle keulakuvan kautta, Vatanen kertoo.

Näyttelijä esittelee ruokatarjontaa yhdessä tunnetun matkabloggarin Rami Rajakallion kanssa. Hommaa videoidaan älypuhelimella, media louskuttelee järjestelmäkameroitaan.

Materiaalia päätyy sosiaalisen median kanaviin ja tiedostusvälineisiin. Kaikki näkyvyys on eteenpäin, sillä viestintähankkeen tarkoitus on tehdä tutuksi maaseuturahoitusta Pohjois-Savossa.

Näyttelijä viestintähankkeen kasvona saattaa olla hyvä veto. Onhan esiintymistaito ja tarinankerronnan ymmärtäminen oleellinen osa ammattikunnan osaamista.

Haastattelu on julkaistu alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 3.8.2018. Suomenmaan voit tilata täältä .

Lue myös

Huippupesti oli auki futistähdelle, mutta sitten tulivat syytökset Venäjä-kytköksistä

Viime vuodet ovat olleet Italialle vaikeita.
28.7.2026 23:03

Toimiiko lihavuuslääke, vaikka näläntunne palaa? Tutkimus antoi yllättävän tuloksen

Lihavuuslääke saattaa aluksi viedä ruokahalun lähes tyystin. Muutaman kuukauden kuluttua hoidon aloituksesta tilanne...
28.7.2026 22:44

80 vuotta sitten | Suomi joutui syytettyjen pöytään Italian, Romanian, Unkarin ja Bulgarian kanssa

Toinen maailmansota päättyi Euroopassa toukokuussa 1945 ja Aasiassa saman vuoden syyskuussa. Sodan jälkeen maailmanjärjestys...
28.7.2026 22:30

Aihetunnisteet

highway to savo Jussi Vatanen vatanen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
IL: Karkkihyllyjen suosikkituote on vienyt ihmisiä tehohoitoon Suomessa
Uutiset | 27.7.2026 21:41
USA peukaloi sotilastappioidensa laskutapaa
Uutiset | 27.7.2026 16:04
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Keskustassa haikaillaan Sipilän hallituspohjaa, sanoo Honkonen IS:ssä – ”Se oli hyvä hallitus”
Uutiset | 27.7.2026 16:00
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Meppi Sebastian Tynkkynen hyökkää 16-vuotiasta vastaan somessa – ”Vastenmielistä”
Uutiset | 28.7.2026 12:35
Eihän se Jaakko heittänyt kylmää kiveä taaskaan – vanha kansa tiesi silti, mistä puhui
Uutiset | 27.7.2026 21:30
Missä päin Suomea sataa eniten? – Maan muodot vaikuttavat
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Kaikkonen: Carunan kotimainen omistus on selvitettävä
Uutiset | 22.7.2026 13:13
Tieku: Aivojen ikääntymiseen voi vaikuttaa itse – tutkijat löysivät uuden mittarin
Uutiset | 20.7.2026 21:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04

Uusimmat

Huippupesti oli auki futistähdelle, mutta sitten tulivat syytökset Venäjä-kytköksistä
Uutiset | 28.7.2026 23:03
Toimiiko lihavuuslääke, vaikka näläntunne palaa? Tutkimus antoi yllättävän tuloksen
Uutiset | 28.7.2026 22:44
80 vuotta sitten | Suomi joutui syytettyjen pöytään Italian, Romanian, Unkarin ja Bulgarian kanssa
Uutiset | 28.7.2026 22:30
Zidanesta tuli Ranskan päävalmentaja – Mutta muistatko dramaattisen jysäytyksen, johon legendan peliura loppui?
Uutiset | 28.7.2026 22:11
Lidl täräytti muutoksen – Näin asiakkaat reagoivat ”pysyvästi”
Uutiset | 28.7.2026 21:46
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Yö katkesi räjähdykseen – Siitä tuli syyttömälle miehelle kuukausien piina
Uutiset | 28.7.2026 21:21
Trump ja Zelenskyi tapasivat Washingtonissa – Tästä he keskustelivat
Uutiset | 28.7.2026 19:07
Sateet vaihtuvat poutasäähän – Milloin poksahtaa helleraja?
Uutiset | 28.7.2026 18:52
Stubb ja muita maailman johtajia kokoontui Lindsey Grahamin hautajaisiin – Katso kuvat
Tarinat | 28.7.2026 18:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huippupesti oli auki futistähdelle, mutta sitten tulivat syytökset Venäjä-kytköksistä
Uutiset | 28.7.2026 23:03
Toimiiko lihavuuslääke, vaikka näläntunne palaa? Tutkimus antoi yllättävän tuloksen
Uutiset | 28.7.2026 22:44
80 vuotta sitten | Suomi joutui syytettyjen pöytään Italian, Romanian, Unkarin ja Bulgarian kanssa
Uutiset | 28.7.2026 22:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Toimeliaisuus ja luottamus kantavat – Inhimillinen yhteiskunta rakennetaan arjessa
Mielipide | 28.7.2026 12:02
Lukijalta: Entä jos suomalaiset ostaisivat sähköverkot? 
Mielipide | 28.7.2026 11:33
Lukijalta: Datakeskukset – sähköverkon lisääntyvä päänvaiva?
Mielipide | 24.7.2026 18:12
Lukijalta: Miksi Vantaan pitäisi lakata olemasta Vantaa?
Mielipide | 24.7.2026 17:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste