IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Ananasta kehutaan usein nestettä poistavaksi hedelmäksi, joka auttaa vaikkapa kesäiseen turvotukseen.
Ilta-Sanomien (IS) haastattelema laillistettu ravitsemusterapeutti Iida-Sofia Nissinen Ravistamosta kuitenkin kertoo, ettei väitteellä ole tutkimusnäyttöä. Ananas ei siis varsinaisesti ole nesteenpoistaja, jolla olisi diureettinen vaikutus.
– Ananas ei tee munuaisissa samaa kuin nesteenpoistolääke, hän toteaa.
Ananaksen virheellinen maine nesteenpoistajana saattaa Nissisen mukaan liittyä siihen, että se sisältää bromelaiini-nimistä entsyymiä.
– Bromelaiinin mahdollisia vaikutuksia on tutkittu ravintolisänä, ei tavallisen ananaksen syömisen yhteydessä, Nissinen kertoo.
Tutkimuksissa bromelaiiniravintolisällä on havaittu olevan vaikutuksia tulehduksesta johtuvaan kudosten turvotukseen.
Ananas on joka tapauksessa kevyttä ja vitamiinipitoista syötävää.