Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Vakoilu

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

13.2.2026 22:17
Lue lisää 
Keskustanaiset
Sari Palmun mielestä keskusta toimi huhtikuun kehysriihessä tavalla, jota kenttäväki oli kaivannut. – Näytettiin, että meitä ei viedä kuin perunasäkkiä, vaan olemme vastuullisen talouspolitiikan takana. (Kuva: Severi Peura)

Keskustanaisten johtoon pyrkivän Sari Palmun naiskäsityksessä ei telaketju kolise

Naisia ja miehiä tarvitaan päätöksenteossa, mutta pehmeämmät arvot jäävät nyt jalkoihin, eteläpohjalainen keskusta-aktiivi sanoo
Pauliina Pohjala 17.6.2021 8:00, muokattu 17.6.2021 8:05
a– a+
Keskustanaiset

Kuntavaaliehdokkaiden hankinta oli tällä kertaa raskas urakka, pitkän linjan keskusta-aktiivi Sari Palmu, 48, myöntää.  

Ihmisille soitellessa tuli selväksi, että Etelä-Pohjanmaalla ei olla kovin tyytyväisiä valtakunnan politiikkaan. Etenkin turpeen alasajo ottaa koville, Alajärven kunnallisjärjestöä johtava Palmu kertoo.  

– Onhan se katastrofi, jos yrittäjä on investoinut 1,5 miljoonaa euroa ja ajatellut, että sillä mennään ainakin vuoteen 2030 saakka, mutta elanto lähteekin nopeasti alta.  

Palmu lupasi viedä paikallisten terveiset kansanedustajille ja ministereille. Ja sen hän tekikin.  

– Olen sanonut, että yrittäkää nyt korjata mitä korjattavissa on. Mutta kunnallisissa lämpölaitoksissa istuu tietysti paikallisia päättäjiä, heidän kanssaan pitää keskustella myös. 

Ehdokaspuheluiden perusteella toinen ihmisiä hiertävä asia on maatalouden heikko kannattavuus. Se on tuttu asia myös maatalousyrittäjänä toimivalle Palmulle.  

Hän vaihtoi maitotilansa hiehonkasvatukseen vuonna 2007. Homma loppuu kuitenkin tähän kevääseen ja 50 hiehoa lähtee. Tiloja olisi muuten pitänyt remontoida isolla rahalla.   

– Eläimiä pitäisi olla paljon. Jos olisimme teettäneet 150 hiehon kasvattamon, olisi mennyt 23 vuotta, ennen kuin olisi viivan alle jäänyt mitään, Palmu sanoo.  

– Ajattelimme, että ehkä tämä polku on kuljettu loppuun maatalouden epävarmuuden takia.  

Palmuille jää kuitenkin vielä vähän ylämaankarjaa.  

– Ne on lähinnä lemmikeiksi otettu, Palmu naurahtaa. 

Hiehoista luopuminen oli Palmulle vaikea päätös. Kotona on ollut eläimiä aina. Sari Palmun lapsuudessa parikymmentä lypsylehmää riitti vielä koko perheen elantoon. 

– Mutta lukujen kanssa on hirmu hankala ruveta väittelemään.  

Palmun päivätyöt ovat olleet kotitilalla, mutta hänen aviomiehensä Eero Palmu työskentelee myös puolustusvoimilla Tikkakoskella. Lapsista Iida, 19, on tämän kevään ylioppilas ja Matias 16-vuotias yläkoululainen. 

Palmu aikoo laajentaa seuraavaksi rypsinviljelyä ja alkaa viljellä vehnää kauran ja ohran ohella.  

– Koko ajan mietitään, mitä laitetaan kasvamaan ja mikä kannattaa tulevaisuudessa. Nyt on aika tähyillä työpaikkoja tilan ulkopuolelta. 

Sari Palmu valmistui lastensairaanhoitajaksi vuonna 1996, jolloin alan työtilanne oli Suomessa huono. Monet sairaanhoitajat lähtivät ulkomaille töihin.

Palmulla oli jo valmistumispäivänään suuri vastuu vanhempiensa maatilasta, koska hänen äitinsä oli joutunut vakavaan kolariin kolme vuotta aiemmin.  

– Siinä ei paljon kyselty, että osaatko ja alatko. Lomittajan hoitaessa eläimet kävin koulun loppuun. Opintojen jatkaminen oli mielessä, mutta silloin olisi pitänyt muuttaa kauemmaksi, ja olin jo niin kiinni tilan töissä, hän kertoo.  

Sukupolvenvaihdos tehtiin lopulta 17 vuotta sitten. 

Naisena joutuu tekemään paljon enemmän töitä, jotta saa samanlaisen arvostuksen kuin mies, Sari Palmu sanoo. Kuva: Severi Peura 

Sari Palmu sanoo ihokarvojensa nousevan puseron alla pystyyn kun kysytään, vieläkö naisjärjestöä tarvitaan keskustassa.  

– Tarvitaan entistä enemmän, hän sanoo. 

Palmu pyrkii kesäkuun edustajakokouksessa keskustanaisten puheenjohtajaksi oltuaan kolme kautta varapuheenjohtajistossa.  

 – En todellakaan ole telaketjufeministi. Sekä naisia että miehiä tarvitaan päätöksenteossa, jotta erilaiset ajatukset ja painotukset tulevat esiin. Mutta pehmeämmät arvot tahtovat jäädä nyt jalkoihin.  

– Olen nähnyt ja kokenut sen, että naisena joutuu tekemään paljon enemmän töitä, jotta saa samanlaisen arvostuksen kuin mies.  

Iso osa kunta-alalla työskentelevistä on naisia, Palmu muistuttaa.  

–  Naisjärjestöllä on tärkeä tehtävä naisvaltaisten työpaikkojen asioiden esille tuomisessa. Myös puolueessa pitää ottaa paremmin huomioon, että palkansaajissa on valtava voimavara.  

Palmu sanoo, että 2020-luvulla olisi jo korkea aika palkkatasa-arvolle.  

– On pöyristyttävää, että miehen palkka samasta työstä on suurempi kuin naisen. 

Lasikattojen rikkojia tarvitaan edelleen.

Palmun mukaan keskustanaisten täytyy tukea naisia, joilla on pyrkimystä isompiin saappaisiin politiikassa.  

– Lasikattojen rikkojia tarvitaan edelleen. Meillä onkin ollut todella huikeita puheenjohtajia, jotka ovat uskaltaneet laittaa itsensä likoon ja ärähtää naisten puolesta.  

Palmu kokee, että politiikan huipulla olevat naiset saavat miehiä kovempaa kohtelua silloin, kun he joutuvat kohun keskipisteeksi. Hän myös sanoo, että keskustalaisten tulisi tukea toisiaan vaikeuksissa.

Palmun mielestä “tuntuu hullulta”, että ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) saa kohuista huolimatta jatkaa tehtävässään. 

– Vihreät muodostivat hänen ympärilleen turvapiirin. Keskustan porukka on ollut sen sijaan aika hiljaa vastaavanlaisissa tilanteissa. 

 Palmu haluaa keskustanaisille nykyistä kuuluvamman roolin keskustassa.  

– Tarvittaisiin säännöllisiä tapaamisia puoluejohdon kanssa, ajatusten vaihtoa puolin ja toisin. Keskustanaiset pystyvät auttamaan puoluetta tietyissä asioissa. Myös sisarjärjestöjen yhteistyötä pitää tiivistää. 

Sari Palmu on kasvanut paitsi maatalousyrittäjyyteen myös keskustalaisuuteen.   

Hänen äitinsä oli aktiivinen keskustanaisissa, isä paikallis- ja piiritasolla. Palmun lapsuusmuistoihin kuuluvat tupaillat kotona ja ehdokkaiden kuvien liimaaminen tulitikkuaskeihin.  

Palmu oli 5-vuotias, kun isän hyvä ystävä Johannes Virolainen tuli heille syömään.  

– Äiti sanoi, että et sitten mene siihen pöytään häiritsemään. Virolainen kuitenkin pyysi minua polvelleen istumaan. Äiti oli kauhuissaan, että siellä se nyt on, Palmu nauraa.  

Hän sanoo rakastavansa nyt itse sitä, että saa puolustaa samanhenkisten keskustalaisten kanssa heikompien asiaa, koulutusta, sivistystä, perhepolitiikkaa ja maataloutta. Keskustanuorista se alkoi 15 vuoden iässä.  

– Meitä on joukko ihmisiä, joille samanlaiset asiat ovat tärkeitä.  

Palmu on ottanut omat lapsensa mukaan järjestötouhuun pienestä pitäen.

Matias polki eskari-ikäisenä puolueen puheenjohtajan Juha Sipilän rinnalla Pyörät pyörimään -tapahtumassa ja Iida innostui pikkutyttönä eurovaaleista. Hän kiipesi Kyösti Virrankosken vaaliasuntoauton portaille ja huusi ohikulkijoille, että “äänestä Kyöstiä”.  

– Ihmisillä oli hauskaa, Palmu muistelee. 

Joku harrastaa jotain muuta, minä tätä järjestötyötä, Sari Palmu sanoo. Kuva: Severi Peura

Tupailtoja on tiedossa Palmun kotona taas kun korona suo. Hän tarjoaa keskustalaisille tuttavilleen mielellään myös aterian tai yösijan kotonaan. Viime vuonna puolueen varapuheenjohtajakiertue koukkasi hänen tupansa kautta.   

– Joka paikassa on kahvia ja pullaa, niin kyllä se ruoka jossain kohti tuntuu mukavalta. Kiertueella oli mukana sellaisiakin ihmisiä, jotka eivät näe lehmiä joka päivä, joten niiden kanssa otettiin sitten valokuvia.  

Palmun mielestä on sääli, että keskustanaisten edustajakokous joudutaan pitämään kesäkuussa verkossa.  

– Joku harrastaa jotain muuta, minä harrastan tätä järjestötyötä. Se on politiikan sokeri ja suola. 

Palmu sanoo kokevansa valtavan tunnelatauksen lippumarssilla keskustanaisten edustajakokouksessa tai keskustan puoluekokouksessa.  

– Siinä näkyy keskustajärjestön voima, kun suuri joukko marssii pitkin katuja lippujen kanssa ja maakuntalaulut raikaavat.

Keskustanaisten edustajakokous valitsee järjestölle uuden puheenjohtajan 18.–19. kesäkuuta.

Lue myös

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä

Lasinen pullo, jonka sisällä kirkkaassa nesteessä lepää kokonainen, kerälle kiertynyt kobra tai kyy. Kyseessä...
13.2.2026 22:35

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA julkaisi torstaina videon, jonka tavoitteena on värvätä vakoojia Kiinan armeijan...
13.2.2026 22:17

Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu

Talvilomat kolkuttelevat jo ovella, ja monet suomalaiset suuntaavat innolla rinteisiin, etelän aurinkoon tai...
13.2.2026 22:15

Aihetunnisteet

Keskusta keskustanaiset Sari Palmu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Raportti: Trumpin tullit maksavat amerikkalaisille 1 000 dollaria per kotitalous
Uutiset | 13.2.2026 21:45
Yhdysvallat siirsi tuhansia vangittuja Isis-taistelijoita Syyriasta Irakiin
Uutiset | 13.2.2026 18:58
”Ihan hyvä ulkoilupäivä” – Lauantaina herätään kirpakoissa pakkaslukemissa
Uutiset | 13.2.2026 18:11
Yhdysvalloista arvovaltainen puolustuspuhe Natolle – ”USA:n kansallisen turvallisuuden kulmakivi”
Uutiset | 13.2.2026 17:44
Kauppa vastaa nyt ministerille – Näin hallituksen hanke voi nostaa ruuan hintaa
Uutiset | 13.2.2026 17:26
Influenssakausi on nyt huipussaan
Uutiset | 13.2.2026 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
22:07, 13/02/2026
weather icon 4°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0014/02/2026
weather icon
3° / 4°°C 0 mm 0% 19 Km/h 79 % 1002 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0014/02/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 17 Km/h 77 % 1006 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0014/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 15 Km/h 70 % 1012 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0014/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 13 Km/h 70 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 12 Km/h 55 % 1018 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste