Marin: SDP tavoittelee 80 prosentin työllisyysastetta seuraavalla vaalikaudella
Sosiaalidemokraattien tavoitteena on nostaa Suomen työllisyysaste 80 prosenttiin seuraavalla vaalikaudella, sanoo SDP:n puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin.
Julkista taloutta pitää Marinin mielestä vahvistaa ensisijaisesti talouskasvun vauhdittamisella ja työllisyyden parantamisella. Marinin mukaan SDP tavoittelee vähintään kahden prosentin vuotuista talouskasvua.
Marin kertoi SDP:n talouspolitiikan tavoitteista puoluevaltuuston kokouksessa Lappeenrannassa.
SDP:n asettamaa tavoitetta 80 prosentin työllisyysasteesta voi pitää kunnianhimoisena. Tällä hetkellä Suomen työllisyysaste on hieman alle 74 prosenttia. Työllisyysaste tarkoittaa 15–64-vuotiaiden työllisten osuutta samanikäisestä väestöstä.
Marinin mukaan SDP:n tavoitteena on luoda uskottavat askelmerkit kohti täystyöllisyyttä. Tällä hän viittasi tilanteeseen, jossa työttömyysaste on painettu pysyvästi alle viiteen prosenttiin.
Marin myös sanoi, että SDP haluaa pitää kiinni tutkimus- ja kehittämispanostusten nostamisesta neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta.
Marinin hallitus päätti tällä viikolla kiistojensa seurauksena haudata jo aiemmin sovitun lakiesityksen tutkimus- ja kehittämistoiminnan verovähennyksestä. Syynä oli hallituspuolue vasemmistoliiton asettuminen vastustamaan esitystä.
Oppositiopuolue kokoomus kertoi pian tämän jälkeen jättäneensä lakialoitteen t&k-toiminnan verovähennyksestä.
SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen sanoi perjantaina STT:lle, ettei hän aio näillä näkymin allekirjoittaa kokoomuksen lakialoitetta. Mäkysen mukaan aloite nykymuodossaan vastaa puolueiden parlamentaarista sopua aiheesta.
Marinin mukaan SDP:n neljäntenä taloustavoitteena on, että 2030-luvulle tultaessa vähintään 60 prosenttia alle 35-vuotiaista olisi korkeasti koulutettuja.
Julkisen talouden vahvistamiseksi tarvitaan Marinin mukaan myös sopeutusta.
– Kyse ei kuitenkaan ole pelkästään menoista, vaan meno- ja tulosopeutuksen yhdistelmästä, Marin sanoi puheessaan puoluevaltuustolle.
Niin sanottu tulosopeutus voisi Marinin mukaan tarkoittaa esimerkiksi veropohjan aukkojen tiivistämistä ja veronvälttelyn kitkemistä.
– Näin tarvittavat tulot voidaan kerätä oikeudenmukaisesti eikä pieni- ja keskituloisten ihmisten palkkojen tai eläkkeiden verotusta nostamalla, Marin sanoi.
– Sopeutukset voidaan myös toteuttaa ilman leikkauksia sosiaaliturvaan, koulutukseen tai muihin hyvinvointivaltion ytimessä oleviin palveluihin.
SDP:n puoluevaltuuston kokous alkoi tänään iltapäivällä Marinin poliittisella tilannekatsauksella. Myöhemmin iltapäivällä Marinin on määrä pitää tiedotustilaisuus talousteemoista.
Puoluevaltuusto on SDP:n ylin päättävä elin puoluekokousten välillä.