Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Budjetti
Opetusministeri Li Andersson, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo, pääministeri Sanna Marin, valtiovarainministeri Annika Saarikko ja oikeusministeri Anna-Maja Henriksson hallituksen budjettineuvotteluiden tiedotustilaisuudessa valtioneuvoston linnassa. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

Marin ja Saarikko: Kohtuuttomat sähkölaskut voisivat vähentää ihmisten tukea Ukrainalle – "osa Putinin strategiaa"

Pauliina Pohjala 1.9.2022 16:04, muokattu 2.9.2022 8:27
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Budjetti

Ensi vuoden budjettia tehdessä hallitusta ohjasi iso kuva siitä, että Ukrainan tukemisen täytyy jatkua, pääministeri Sanna Marin (sd.) ja valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) täsmentävät.

– Tämä on osa Putinin ja Venäjän strategiaa, että energian hintojen ja muiden hintojen kallistuessa Euroopan ja kansalaisten tuki Ukrainalle vähenee, kun ihmiset kokevat sodan vaikutukset omissa kotitalouksissaan, Marin sanoi budjettiriihen tiedotustilaisuudessa.

– Ei ole mitään muuta vaihtoehtoa kuin että Ukraina voittaa sodan, ja siinä he tarvitsevat meidän apuamme, pääministeri lisäsi.

Saarikkokin sanoo, että jos ihmiset kokevat tilanteensa kohtuuttomaksi hintojen noustessa, tuki Ukrainalle voi vähentyä.

– Euroopassa on laajasti nyt haluttu varmistaa kansalaisten ja kaikkien meidän tuki Ukrainalle myös niin, että energian hinnan nousu ja muu hinnan nousu eivät muodostu kenellekään kohtuuttomiksi, valtiovarainministeri toteaa.

Sähkön arvonlisäveroa alennetaan budjettiriihen päätöksellä 24 prosentista 10 prosenttiin joulukuun alusta huhtikuun loppuun.

Kohonneiden sähkölaskujen maksamiseen räätälöidään myös kaksi eri tukea. Määräaikaisen verovähennyksen tuloveroon voi tehdä sähkölaskun perusteella. Pienituloisimmille tulee suora, toimeentulotuen tyyppinen suora sähkötuki.

Tuet maksavat valtiolle yhteensä arviolta 600 miljoonaa euroa. Molempiin tukiin tulee omavastuuosuus, eli niitä saa vasta, kun laskun summa ylittää tietyn rajan.

Tarkemmat tiedot tuista selviävät vasta jatkovalmistelussa.

– Mielellään kertoisimme jo tarkemmat lukut ja reunaehdot, mutta se ei ole valitettavasti mahdollista. Olen aivan varma, että jo parin viikon kuluessa pystymme kertomaan tarkemmin, millainen vähennys on ja millaisesta mittakaavasta olisi kysymys, Saarikko sanoo.

Marin arvioi, että tuki on kuitenkin pikemminkin satoja kuin kymmeniä euroja esimerkiksi sähköllä lämpiävässä omakotitalossa asuvalle.

– Kyllä me puhumme sadoista euroista, joita kotitaloudet voisivat saada tässä vaikeassa tilanteessa.

Saarikko täsmensi, että tuissa on myös kattosumma, sillä energian säästäminen on jatkossakin tarpeen.

Marinin mukaan Putinin energiasota osuu nyt jokaiseen Euroopan kansalaiseen. Hän myös sanoo, että tulevaisuudenkaan osalta ei valitettavasti ole kovin valoisaa kerrottavaa.

– On sota Euroopassa ja energian kalliit hinnat, ja näiden osalta teemme ratkaisuja. On kenties taantuma edessä.

Tietenkin valtiovarainministerinä esittelisin huomattavasti mieluummin budjetin, jossa alijäämä olisi jo kääntynyt alaspäin miljardeilla.

Annika Saarikko

Hallituksen budjettiriihen päätökset kasvattivat ensi vuoden budjetin alijäämää 1,7 miljardilla eurolla Saarikon budjettiesitykseen verrattuna. Talousarvioesityksen alijäämäksi tulee kaikkiaan 8,1 miljardia euroa.

– Tietenkin valtiovarainministerinä esittelisin huomattavasti mieluummin budjetin, jossa alijäämä olisi jo kääntynyt alaspäin miljardeilla. Tietenkin, Saarikko sanoi.

Erilaiset kustannuksiin sidottujen indeksikorotukset nostavat Saarikon pohjaesitystä jo 800 miljoonalla eurolla, ja sen päälle tulee muun muassa nyt räätälöity sähköpaketti.

Valtiovarainministeri huomautti, että puolustusvoimille annetulle rahalle on ollut Suomessa laaja tuki, eikä hän ollut tässä tilanteessa valmis puoltamaan esimerkiksi sosiaaliturvaleikkauksia pienituloisille tai leikkauksia nuorten koulutukseen.

Lue myös

Saarikko: Budjetilla pehmennetään inflaation iskua –  Tällainen on hallituksen sähköpaketti

Valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) mukaan ensi vuoden budjettiesityksen summa nousee ennätykselliseen 85,5 miljardiin...
1.9.2022 13:59

Energiateollisuuden Leskelä hallituksen päätöksistä: "Näin pitääkin nyt tehdä"

Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä pitää tärkeänä, että hallitus löysi budjettiriihessään keinoja auttaa kotitalouksia...
1.9.2022 14:51

Inflaatio ja sähköpaketti kasvattavat valtion velkaa reippaasti Saarikon pohjaesityksestä

Kansalaisten sähkölaskuja aiotaan keventää sekä verotuksella että suorilla tuilla, jotka kohdistuisivat kaikkein pienituloisimmille
1.9.2022 10:05

Hallitus esittää muun muassa helpotusta arjen kustannuksiin, tukea Itä-Suomen elinvoiman vahvistamiseksi sekä lisärahaa maanpuolustukseen

Hallitus esitteli tänään budjettiriihessä sovittuja toimia, joilla pyritään muun muassa tukemaan ihmisiä sähkön...
1.9.2022 16:14
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

budjetti budjettiriihi

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Venäjän puolustusministeri käveli pois haastattelusta – Tämä kysymys oli liikaa
Uutiset | 23.3.2023 11:33
Arvio Xin vierailusta: Putin ei saanut haluamaansa
Uutiset | 22.3.2023 13:29
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Juuri nyt: Zaporižžja Venäjän tykistötulessa – Zelenskyi julkaisi videon
Uutiset | 22.3.2023 13:59
CNN: Ukrainan sotilaiden nopea oppimiskyky löi amerikkalaiset kouluttajat ällikällä
Uutiset | 22.3.2023 22:15
Britannian uraaniammukset saivat Kremlin kiehumaan – ”Pakko toimia”
Uutiset | 22.3.2023 23:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35
Venäjä toisti ”äärimmäisen tuskallisen” virheen ja menetti 130 tankkia
Uutiset | 3.3.2023 22:15

Uusimmat

Protestit ja lakot jatkuivat Ranskassa – ”Miten voin opettaa demokratian toimintaa, kun Macron talloo sen jalkoihinsa”
Uutiset | 23.3.2023 19:11
Wall Street pinkaisi uuteen nousuun sulateltuaan Fedin koronnostoa – Helsingin pörssissä laskupäivä
Uutiset | 23.3.2023 19:09
Stoltenberg tyrmäsi Venäjän väitteet köyhdytettyä uraania sisältävistä ammuksista – ”Vaarallista tässä on itse sota”
Uutiset | 23.3.2023 18:52
Venäjän Zaharova HS:lle: Suomen Natoon liittyminen lisää Itämeren militarisoitumista ja jännitteitä arktisella alueella
Uutiset | 23.3.2023 17:58
Rikosten selvittämisasteessa ei ole tapahtunut romahdusta, sanoo Poliisihallitus
Uutiset | 23.3.2023 17:45
Päätoimittajien yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Maaseudun Tulevaisuuden Jouni Kemppainen
Uutiset | 23.3.2023 17:37
Roskikset voivat täyttyä ja vessapaperi loppua kouluissa – Tätä voi tarkoittaa kiinteistöpalvelualan lakon jatkuminen perjantaina
Uutiset | 23.3.2023 17:35
Ruotsi haluaa Unkarilta vastauksen Nato-ratifioinnin lykkäyksestä
Uutiset | 23.3.2023 17:19
Turkin parlamentin ulkoasiainvaliokunta hyväksyi Suomen Nato-jäsenyyden
Uutiset | 23.3.2023 17:11
Keskustaministeri tyrmää Purran kulttuuripuheet – ”Näin vähän perussuomalaiset ymmärtävät suomalaisuutta”
Uutiset | 23.3.2023 16:35
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Keskusta sai lisää virtaa vaalityöhön uusimmasta gallupista
Pääkirjoitus | 22.3.2023 21:00
Vaalikeskustelujen perusteella on vaikea uskoa, että Suomi on maailman onnellisin maa
Pääkirjoitus | 21.3.2023 21:00
Ikäluokkien pieneneminen räjäyttää koulutuksen rakenteet
Pääkirjoitus | 20.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Protestit ja lakot jatkuivat Ranskassa – ”Miten voin opettaa demokratian toimintaa, kun Macron talloo sen jalkoihinsa”
Uutiset | 23.3.2023 19:11
Wall Street pinkaisi uuteen nousuun sulateltuaan Fedin koronnostoa – Helsingin pörssissä laskupäivä
Uutiset | 23.3.2023 19:09
Stoltenberg tyrmäsi Venäjän väitteet köyhdytettyä uraania sisältävistä ammuksista – ”Vaarallista tässä on itse sota”
Uutiset | 23.3.2023 18:52
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suurvaltaideoista kohtuullisuuteen – kuunnellaan kenttää
Mielipide | 23.3.2023 8:58
Suomi on metsien suurvalta
Mielipide | 23.3.2023 8:55
Ikäihmisille riittävästi ravintoa ja terveyttä kustannusvaikuttavasti
Mielipide | 23.3.2023 8:52
On tehtävä valinta
Mielipide | 23.3.2023 8:30
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Suomi ja Ruotsi Naton ovesta vierekkäin tai peräkkäin” – Puolustusministeri Antti Kaikkonen kiersi Satakuntaa
Uutiset | 23.3.2023 11:08
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)