Suomen bkt kasvoi ennakkotietojen mukaan yli odotusten
Suomen bruttokansantuote (bkt) kasvoi ennakkotietojen mukaan tammi-maaliskuussa 0,9 prosenttia edellisestä neljänneksestä, Tilastokeskus kertoi.
Viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna bruttokansantuote kasvoi ennakkotietojen perusteella 1,3 prosenttia.
Kasvu ylitti odotukset. Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvistin mukaan kasvu on vauhdittunut tänä vuonna enemmän kuin kukaan uskalsi unelmoida.
– Viime vuoden päätteeksi Suomen talous kääntyi vihdoin loivaan kasvuun. Tämä vuosi käynnistyi myös erittäin lupaavasti, hän sanoi tiedotteessa ja muistutti, että luvut toki ovat vasta ennakollisia.
Iranin konfliktin vaikutukset ovat heikentäneet suhdannenäkymiä keväällä.
– Kriisiin on kuitenkin lähdetty hyvästä tilanteesta käsin. Nyt täytyy vain pitää sormet ristissä ja toivoa, ettei lopulta käynnistynyt kasvu katkea heti alkuunsa.
Suomen talouskasvu oli vuoden avauskvartaalilla EU:n kärkeä.
Sekä EU:n että euroalueen bruttokansantuote (bkt) kasvoi tammi-maaliskuussa 0,1 prosenttia edellisestä vuosineljänneksestä. Tämä kävi ilmi Eurostatin alustavista tiedoista.
Viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna euroalueen bruttokansantuote kasvoi 0,8 prosenttia. Loka-joulukuussa euroalueen bkt:n kasvu oli 0,2 prosenttia.
Kun tarkastellaan jäsenvaltioita, joista on saatavilla tietoa bruttokansantuotteen kehityksestä ensimmäisellä neljänneksellä, Suomessa kasvu oli ennakkotietojen mukaan suurinta.
OP Pohjolan seniorimarkkinaekonomisti Jari Hännikäisen mukaan euroalueen bkt:n kehityksen heikkous selittyi pitkälti Irlannin villisti heiluvilla luvuilla ja Ranskan talouskasvun pysähtymisellä. Tämän vuoden bkt-kasvu määräytyy pitkälti Lähi-idän tilanteen kehityksen mukaan.
– Tuoreet kasvuluvut muistuttivat euroalueen vaatimattomasta kasvukuvasta, vaikka Lähi-idän sodan vaikutukset eivät näy vielä täysimääräisesti. Kasvanut epävarmuus, energiahintojen voimakas nousu sekä inflaation kiihtyminen iskevät vääjäämättä kapuloita euroalueen talouden rattaisiin ja lyhyen aikavälin talouskuva on aneeminen sekä kasvuriskit alasuuntaisia, Hännikäinen sanoi kommentissaan sähköpostitse.